Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pricao sam sa kolegom u UK.. i tamo se placa PDV od 20% prilikom uvoza bilo cega. Oslobodjeni ste placanja PDV-a ako je vrednost robe manja od 9 funti. Limit za carinjenje je od 270-390 funti. U carinjenje ulazi kompletna cena (vrednost, shipping, osiguranje, ...) Mi smo jos i povoljniji jer imamo PDV stope od 8% i 20%. Tamo je uvek 20%.
Tako to funkcionise u svetu, pa i kod nas. Mogli bi da podignu limit na bar 200e.

Jel to opet ozivljava povampirena Domanoviceva Danga ili se to meni cini..

A jel Australija nije svet? A kako to da u svetu zvanom Australija vazi sledece:

"Imports with a product value up to AU$ 1000 are exempt of duty, GST (citaj PDV) and Customs Service Fee."
 
Poslednja izmena:
http://ge.tt/3cbqN3f/v/1

Ne znam da li je neko do sad objavio. Ovo bi trebalo da je zvaničan dopis koji su dobili carinici.
Nigde nisam video da je poverljivo, ako ovaj dokument ne sme javno da se objavljuje, molim moderatore da obrišu link. :)
 
http://ge.tt/3cbqN3f/v/1

Ne znam da li je neko do sad objavio. Ovo bi trebalo da je zvaničan dopis koji su dobili carinici.
Nigde nisam video da je poverljivo, ako ovaj dokument ne sme javno da se objavljuje, molim moderatore da obrišu link. :)

Ne nije uopšte bilo, ma kakvi niko nije objavio...:smoke: nije ni čudo što ima ovoliko stranica na forumu kad vlada Playback Style non stop...

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?269500-Carina-na-posiljke&p=3267153&viewfull=1#post3267153
 
Poslednja izmena:
A ako narucim kilogram kafe u zrnu ,u limenci koja kosta 25 eura...koliko globe se placa ? Da li im kafa i te neke akcizne moodo-sarma stvari upadaju u poseban "rezim" ?

thanks
 
sto se tice SD neznam za wat,cena koja je na sajtu po njoj sam i kupio garderobu,plus posiljka...

Onda ne odbijaju VAT van EU, jer po toj ceni koja je na sajtu sam i za Nemacku dobio final price pre unosa kreditne :(
 
A ako narucim kilogram kafe u zrnu ,u limenci koja kosta 25 eura...koliko globe se placa ? Da li im kafa i te neke akcizne moodo-sarma stvari upadaju u poseban "rezim" ?

thanks

Kilogram kafe koliko se secam uopste i nije mogao da se uvozi bez posebne dozvole - moglo je 250gr. Zadnji put sam smeo da probam pre koju godinu, posle toga sam max. 200gr porucivao, i nadam se da je izmenjeno!
Na kakao i (crni/zeleni) caj mi nisu naplacivali akcizu. Mada nisam ni imao problema sa vecim kolicinama (500gr).
 
Znaci ako se naruci nesto konkretno sa SD, a adresu za stizanje navedem Italiju ne placa se italijanski PDV vec samo ono sto mi skinu sa kartice ?
 
Kako mogu da naplacuju PDV na POSTARINU ?!
Stidim ze drzave u kojoj zivim, stvaro! :mad:

Stvarno je bez veze na poštarinu naplatiti PDV a na BUSPLUS ne:D
Zašto nema PDV na kupovinu polovnih stvari sa limunda a sa ebay ima?
Ovo je tema o carini, sad treba otvoriti jednu o PDV:D

PS. I ne hvalite se toliko po forumu da ste naručivali i za preko 50 eur pa prošli bez carine i poreza. Jednostavno carinici nisu toliko savesni (kao što uostalom svi znamo;)), i eto to nekad ide i u našu korist pa nemojte samo drvlje i kamenje po njima:)
 
Znaci ako se naruci nesto konkretno sa SD, a adresu za stizanje navedem Italiju ne placa se italijanski PDV vec samo ono sto mi skinu sa kartice ?

Da. U unutrasnjoj trgovini u EU je pravilo da fizicka lica placaju PDV u zemlji kupovine (u tvom slucaju UK). E sad, u slucaju da prodavac predje odredjen iznos robe koji je vec poslao u Italiju mogu ti traziti da platis i Italijanski PDV (doduse taj iznos je reda nekoliko desetina hiljada eur na godisnjem nivou)
 
Kako mogu da naplacuju PDV na POSTARINU ?!
Stidim ze drzave u kojoj zivim, stvaro! :mad:

Na vrednost robe se naplaćuje PDV, a ne poštarinu...

PS. Opet neko nije to napisao, strašno ljudi... molim da se ponovi poruka... hvala
 
Poslednja izmena:
Ukratko, ako je cena manja od 50e (posiljka od pravnog lica) odnosno 70e (posiljka od fizickog lica) placa se PDV bez carine.
Ukoliko vrednost prelazi navedene iznose, onda se posiljka carini ukljucujuci shipping i osiguranje, pa se na sve doda PDV.
PDV je 8% ili 20% u zavisnosti od robe. Carina je 10%, mada na neke stvari moze biti i manje, ali ne verujem da kupujete automobile preko PayPala ili od kineza.
 
Poslednja izmena:
Temu treba zatvoriti dok se stvarno ne pocne primenjivati duzi ban za ponovna pitanja.
 
Neko od nas dvojice je lud :D

http://www.carina.rs/cyr/Stranice/Video.aspx

Voditeljkin primer, od 2:45..

Vladimir Ocokoljic: Na osnovu priložene carinske dokumentacije, carinski službenik utvrđuje vrednost koju ste Vi naveli? *** Jednostavno ako ja tumačim to ispadne da sam kupio sam od sebe tj. sam sebi prodao ili kako god već shvatio... po njegovom odgovoru tako je ispalo...

A sada da se nadovežem na ovu temu onako domaćinski...

Carina je jedna fina i kulturna državna služba u kojoj rade primerni ljudi, fino vaspitani, ali sa lošim navikama... Ako jedno ministarstvo finansija kaže da je PayPal račun validan dokaz, onda Vas fini i kulturni ljudi sa carine proglase lopovom i prevarantom tj. bolje rečeno falsifikatorom i to unapred na prvu loptu...

Zbog čega sam ovo rekao, pa zbog ove vesti na njihovom sajtu koja kaže i sledeće:

Царинска вредност неке робе (у овом случају пошиљке) одређује се применом метода које су прописане Царинским законом и пратећим прописима. То значи да се рачун узима само као један од параметара при царињењу.

У пракси се показало да се вредности робе произвољно наводе и то са различитим мотивима ( некада се вредности више пута увећавају, а некада умањују са циљем остваривања права на повластицу), због чега се при одређивању царинске основице узимају са резервом.

Царински службеници осим наведене вредности (односно рачуна) као методе за утврђивање царинске вредности, користе и друге методе попут упоређивања вредности сличне или истоветне робе за шта консултују каталоге и интернет странице са истоветном робом.

U prevodu ona priča koja je bila o laptop-u plaćenom 20e može slobodno da se zaboravi jer ste Vi.... osuđeni i prilepljena je etiketa od uprave carine...

Dopuna: PDV se plaća i na poštarinu koja se dodaje na 20eura, tako kaže Vladimir...

Čekamo i sledeći intervju, očekujte neočekivano verovatno... šta drugo...
 
Poslednja izmena:
Ukratko, ako je cena manja od 50e (posiljka od pravnog lica) odnosno 70e (posiljka od fizickog lica) placa se PDV bez carine.
Ukoliko vrednost prelazi navedene iznose, onda se posiljka carini ukljucujuci shipping i osiguranje, pa se na sve doda PDV.
PDV je 8% ili 20% u zavisnosti od robe. Carina je 10%, mada na neke stvari moze biti i manje, ali ne verujem da kupujete automobile preko PayPala ili od kineza.
Pročitaj poslednji pasus raspisa carine, za pošiljke nekomercijalne prirode od fizičkih lica do 70e se ne plaća PDV.
 
Upravo, sada je ta 50€ suma smesna jer je PDV glavni namet.

Narucujem pocesto jer mi je hobi takav da se stalno nesto krsi, lomi i onda se i narucuje. 20% mi ne prija, ali...
Ono sto me brine je sto ce posiljka na carini da provede 10 dana umesto 1 dan.
Bojim se da ne dodjemo na zao glas kao Italija jer je tamo razlog za mnoge 'dispute' bila spora carina i nestrpljivi kupci.

A bas je bilo lepo bez PP :D
Za pakete iz Kine, naša carina je najmanji problem, jer se kod njih zadrže i po 20 dana.
 
Nasa carina je bila najmanji problem ;)
Sada kada mora uzeti svaki paket u ruku, pa prekucati podatke (mora li?), pa sazdrzaj - makar i skraceni, vrednost, odstampati papir, otici po njega, povezati ga sa paketom (papiroloski) itd.

Mozda neces verovati, ali iz HK do mene kuci je stizalo za 8-14 dana. Iz Singapura 19-21dan. Iz USA 6-14dana. U zadnje vreme (2 meseca) kasni bilo da je posiljka iz Amerike ili HK.
E sad, kada se na sve to doda i vreme na carini - zaboravicu i sta sam porucio... ;)
 
Juce mi stigao prvi paket, vrednosti dal 54$ (uglavnom sa postarinom 44e), tehnicka roba u pitanju (mish), kutija i nije bas mala, naruceno pre okruglo 2 nedelje, stiglo iz hong konga. PDV i carina = 0 dinara. Paket kao da nisu ni otvarali, tj bio je oblepljen onim postinim selotejpom il sta je vec, ali unutra kao da su samo gvirnuli... Sve u svemu zadovoljan sam :D
 
O tome ja pričam, ljudima stižu paketi iz HK. Sad što meni i još mnogima nije ni krenuo (naručen pre mesec i po, poslat pre mesec ali je još u njihovoj pošti) ne znači da je to pravilo! Kolektivna paranoja i teorija zavere kao i uvek.
 
Manjak pravih informacija cini svoje.
Meni iz Koreje nikako da podje posiljka mesec dana... eno stoji na mom stolu mesec dana, nikako da podje... do poste :D
 
"Pa ti nisi alfaunits, ti si neka mnogo veća zverka" Da nisi onaj poznati strani assassin aflatoksin:D
Ne, stvarno, čim ti šalješ paket iz Koreje sam sebi sigurno si neki mutan tip, nisu tu čista posla. Ili samo hoćeš da saznaš koliko može da razvije... tj. ko će pre da stigne ti ili paket:D

btw, zemo, rođo, pobratime, brate, aj ne bilo ti teško kad već šalješ tvoj paket poštom, svrati do Hong Konga (to ti je na usput, sad sam gledao na mapi:)) u poštu pa ponesi moj paket:D
 
Poslednja izmena:
Dva cd-a sa UK amazona, u dve odvojene posiljke, kostali po 7 funti, na jedan lopovi naplatili 308 dinara, na drugi 170 dinara.

Neka Snezana sa Bg carine.
 
Zanima me samo da li je neko normalan uzeo digitron u ruke i izračunao šta se dobija, a šta gubi ovim maltretiranjem? Elem, PDV na pošiljke od 50 evra može da bude maksimum 20% tj. 10 EVRA. To znači da bi država na 100.000 ovakvih pošiljki prihodovala max. 1 Milion evra. Od toga bi joj ostala neka mizerna suma jer administracija, papirologija, plate carinika itd. koštaju i sve bi se svelo na prelivanje iz šupljeg u prazno. Problem je izgleda što je naš narod odjednom navalio da kupuje na netu (iako je to mogao bez problema i pre dolaska PP) što je verovatno zatrpalo carinu, a njima se baš i ne radi toliko za iste pare pa rešiše da malo smanje doživljaj i udare po džepu kako bi se smanjio promet i oni nastavili da uživaju u hladovini. Naravno državi nije palo napamet da istovremeno i smanji sebi posao i uzmu neku paru tako što će povećati limit za uvoz bez carine na 150 ili 200 evra jer bi umesto 4 paketa imali posla samo sa jednim. Takvom odlukom bi dali bar nešto za uzvrat što su počeli da globe, dok sadašnjom niko ništa ne dobija a gubi i maltretira se samo običan napaćeni narod. Svaka čast "državo" na ovakvim odlukama, taman posla da običnom narodu bude malo bolje jer ako prestane bespomučno da se bori za preživljavanje možda počne malo i da razmišlja ko mu kroji sudbinu.
 
Gresite, mamuti politicari su u dilu sa uvoznicima, one podviknu politicari skoce, carinici prihvate jer su i sami stvorovi tih istih politicara to jest tajkuncica
Cilje je jasan represija i diktatura dok se jednima smrkava drugima svanjiva
 
Dva cd-a sa UK amazona, u dve odvojene posiljke, kostali po 7 funti, na jedan lopovi naplatili 308 dinara, na drugi 170 dinara.

Neka Snezana sa Bg carine.

Pa to je to. Ti si na te dve pošiljke platio PDV 478 dinara. A PDV za 14 funti, tj. od 1850 dinara, je 370 dinara za oba paketa zajedno (180 po paketu). Plus ako su oba paketa došla odvojeno tu je još dodatno 2x66 dinara za otvaranje paketa. Sveukupno to je to koliko bi trebalo otprilike da naplate.
 
Poslednja izmena:
Cekam da mi iz inteze stigne platna kartica, bas sam se obradovao dolasku paypala-a, ali sam u sebi znao da ce carina da pravi neke smicalice. Recite vi meni, da li drzava ima pravo da naplati pdv za posiljke ispod 50e kada se kupuje od pravnih lica ili 70e od fizickih lica? Za carinu znam da nemaju prava da naplate. Ako nemaju prava da naplate pdv, treba im vracati svaki paket, i zaliti se sve dok ih narod ne zatrpa sa tim zalbama. Ja bi im vratio paket da mi naplate i jedan dinar za koji nemaju pravo da naplate. Mozes u banci da uzmes izvod na kojem se vidi koliko si sta platio i tuzis govnare, da vidim koji ce to sud smeti da ne presudi u korist ostecenog. Sta mene briga sto on ima vise posla, ima da radi po pravilima i tacka!!!
 
Za promenu ovde cemo postati papagaji ako vec nismo... non sto pisemo jedno isto, non stop ista pitanja ali ne vredi ljudi nece da citaju...
 
Citam,ali svako ima neko svoje tumacenje, pogledaj zadnjih 20 postova, jedan je naveo da se placa PDV, drugi da se ne placa, mislim da je problem sto se svi prave pametni iako nisu sigurni u nesto, ali bitno je da su se javili i prokomentarisali. Ja smatram da PDV po zakonu ne bi trebao da se placa za artikle koji su ispod 50/70e, ali ocito da nekima stize da plate pdv, dok nekima posiljka stize bez naplate pdv-a. Molim nekoga ko je spediter da ovde ljudima objasni da li su duzni to da plate ili ne, ako nisu daj da alarmiramo sredstva javnog informisanja, ja na primer znam par novinara koji bi mogli da pomognu, ali moram da znam sta kaze nas zakon. Citam zadnjih 5 strana, pa bar 10 clanova je davalo suprotne odgovore u vezi sa placanjem pdv-a.
 
Zanima me samo da li je neko normalan uzeo digitron u ruke i izračunao šta se dobija, a šta gubi ovim maltretiranjem? Elem, PDV na pošiljke od 50 evra može da bude maksimum 20% tj. 10 EVRA. To znači da bi država na 100.000 ovakvih pošiljki prihodovala max. 1 Milion evra. Od toga bi joj ostala neka mizerna suma jer administracija, papirologija, plate carinika itd. koštaju i sve bi se svelo na prelivanje iz šupljeg u prazno.
Pogresna ti je racunica jer - vec postoje zaposleni carinici(administracija) koji su primali iste plate pre paypala, samo im je dato da odrade jos posla. A jedan paket mu je max 2 minuta posla, da prekuca ime i brojeve u sablonu na kompu, i odstampa. A ako mu je sumnjiva cifra pa treba da proveri - nije 2 nego 5 min posla;). Sto znaci da im ipak ide cisto citav taj milion eura, a mi cemo imati dodatno nekoliko dana cekanja dok ne stigne paket.
Tako da povecanje limita im samo odmaze - sto vise paketa/posla = vise para
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno