Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne može da se vidi preko trackinga, evo jedini put kad sam platio carinu i nema razlike

03.11.2009 14:47:37 11003 IZMENIČNA POŠTA Prispeće
03.11.2009 17:16:02 11003 IZMENIČNA POŠTA - 61200 CARINA GPC BEOGRAD Otprema
04.11.2009 10:12:58 11200 GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD Otprema
10.11.2009 11:00:00 11193 Beograd 61 Uručenje Uručeno
 
Poslednja izmena:
ima razlike, ako ti je isto kao danas bice carine
 
Ne mora da znači, ja sam puno puta imao isti takav online izveštaj, pa sam nekoliko puta prošao potpuno free, par puta sam platio troškove carinskog pregleda, a nekoliko puta i carinu.
Jednostavno, nema pravila.
Dok ti ne donese poštar ili ako nisi kod kuće ne ostavi "čestitku", nećeš biti 100% siguran.
Evo, upravo mi je pre par dana stigao ekran za iPhone 4, sve piše isto kao i sad kod tebe, a danas idem da uzmem paket u poštu i ništa neću platiti (a ne bi ni trebalo, pošto je vrednost manja od 50€).
 
ironmanbg

da li je paket stigao danas, ako nije ocekuj da platis ili pregled ili carinu, posto je sigurno otisao na procenu ?
 
Stigao je ovaj (gift ~30ak €)

29.04.2012 12:55:33 11003 IZMENIČNA POŠTA Prispeće
29.04.2012 14:08:52 11003 IZMENIČNA POŠTA Za carinu
30.04.2012 10:08:25 11200 GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD Otprema

A drugi očekujem od ponedeljka

02.05.2012 08:01:06 11003 IZMENIČNA POŠTA Prispeće
02.05.2012 09:49:46 11003 IZMENIČNA POŠTA Za carinu
03.05.2012 12:38:55 11200 GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD Otprema
 
Ja imam ovakav problem od danas...

naime, poruci sam nesto u vrednosti od oko $235 + postarina $45,5 i kapiram, ako prodje prodje. Danas mi je stigao paket, carinjen je na vrednost od tacno $280,5. Stvar je u tome sto su cifre identicne ali je ne mom paketu pisalo samo $89.99 i nigde nije bilo racuna. Kako je moguce da su carinili identicnu cifru koliko sam ja platio kada nemaju racun i to nigde ne pise???

A da ne govorim da su carinili vrednost koja ukljucuje postarinu.
 
Ja imam ovakav problem od danas...

naime, poruci sam nesto u vrednosti od oko $235 + postarina $45,5 i kapiram, ako prodje prodje. Danas mi je stigao paket, carinjen je na vrednost od tacno $280,5. Stvar je u tome sto su cifre identicne ali je ne mom paketu pisalo samo $89.99 i nigde nije bilo racuna. Kako je moguce da su carinili identicnu cifru koliko sam ja platio kada nemaju racun i to nigde ne pise???

A da ne govorim da su carinili vrednost koja ukljucuje postarinu.

I carinici imaju internet, pa ako im se cifra učini sumnjivom oni lepo online, pa prvu n koju nalete (a da im se svidi) uzmu za carinsku osnovicu.
Što se tiče shipping-a tu definitivno nisu u pravu, ali ne verujem da ćeš isterati "pravdu". Ako hoćeš pokušaj.
 
@Hajzl
I meni je skoro stigao paket vrednost 75+35 postarina, premudri carinik sabrao vrednost paketa+PTT i eto meni carine:)
Nisam nikad imao spojene vrednosti uvek razdvojene, ali duvaju neki novi vetrovi.
 
Sve je to ok ali kako bas u pola dolara tacan iznos da nadje? Cak i da zna odakle sam porucio, cifra bi bila 235, a postarina 35,5 (dodatnih 10 je bilo zbog tezine paketa. Ne verujem da stvano tako dobro barataju klasifikacijom.

Nesto mi tu smrdi :)
 
@vatrogasac53 za odlučivanje da li se plaća carina ili ne gleda se samo vrednost robe, međutim ako roba podleže naplati carine onda se kao osnovica računa vrednost robe + ptt.
 
Poslednja izmena:
Mozda je posiljalac poslao racun a na carini taj papir kalirao...
 
@Duke Nukem

Nije, racun nikad ne salju.


@Antonio

Ja ne znam mnogo o carinjenju ali ako sam te dobro razumeo, ukoliko roba podlaze carinjenju, kalkulaciju ce napraviti na osnovu ukupnog iznosa (roba + ptt troskovi)?
 
Da, placa se PDV i na postarinu. To je da ne bi neko stavio racun od 2000EUR od cega je 1900EUR postarina ;) Bezobrazno... ali krastavac.

Sigurno nisu bajali u bob koliko ti je bila postarina, sigurno je negde pisalo.
 
Evo kako ide...

OBRAČUN PLAĆANJA CARINE I PDV-a

Carinska vrednost pošiljke je u slučaju oslobođenja od plaćanja carine samo vrednost robe. Ukoliko ta vrednost prelazi 70 evra, carinska vrednost je zbir vrednosti pošiljke i troškova slanja pošiljke.

Kod primera broj 2., carinska vrednost je 80 + 10 = 90 evra. Pošto je carinska stopa 10% plaća se carina od 9 evra.

Osnovica za plaćanje PDV-a je 90 + 9 = 99 evra. Pošto se PDV uglavnom plaća po stopi od 18% u ovom slučaju se porez plaća 18 evra.

Znači carina i PDV u ovom slučaju iznose 27 evra.

I svuda u svetu je tako. Jedino sto se moze uraditi je da se iskaze cena transporta do granice i onda ona ulazi u osnovicu za carinjenje, dok cena u unutrasnjem saobracaju ne ulazi u osnovicu ;)
To spediteri mogu malo da nameste, ali nista znacajno jer se otrpilike zna koja je cena transporta...
 
Poslednja izmena:
Kako je u svetu tako? Uvek su mi racunali kao osnovicu samo cenu robe - PDV/sales tax, GST ili sta god se racuna vec u zemlji slanja na postarinu?
 
Kako je u svetu tako? Uvek su mi racunali kao osnovicu samo cenu robe - PDV/sales tax, GST ili sta god se racuna vec u zemlji slanja na postarinu?

I meni takodje.Zato su mi jako zamorne price oko uracunavanja PTT kad mi to NIKAD nisu radili ( do sada, evo prvi i nadam se jedini put).
 
How is duty and GST calculated?
The Customs value of goods imported into
Australia is known as the ‘transaction value’. It is
usually the amount you paid for your goods,
converted to Australian currency. The exchange
rate that is used is the rate applied on the day
the goods were posted (exported).
When the goods you import are valued at more
than A$1000, or include alcohol or tobacco
products of any value, a Customs value is used
as the basis for calculating the amount of any
duty and/or GST and other taxes payable.
Duty payable is calculated on the Customs value
of the goods. Relevant duty rates are
determined by the Customs Tariff Act 1995 and
are applicable at the time an import declaration
is made.
GST is paid on the Value of the Taxable
Importation (VoTI). The VoTI is the sum of the
Customs value, transport and insurance costs (or
postage and insurance) plus any duty payable
and WET payable.
Below is an example calculation for an electric
sound amplifier with a duty rate of 5%. The
purchase price was US$1,274 and the exchange
rate on the day it was exported was 0.9100 (A
$1 = US$0.91). The postage and insurance was
US$118.30
Customs value converted to Australian currency
= US$1274/0.9100 = A$1,400.00
Postage and insurance converted = US
$118.30/0.9100 = A$130.00
Duty (amount payable) = 5% of A$1,400 = A
$70.00
VoTI = (customs value + duty + postage and
insurance)
= A$1,400 + A$70 + A$130 = A
$1600.00
GST = 10% of VoTI (amount payable)
= 10% of A$1,600 = A$160.00
Amount payable to Customs and Border
Protection
Duty + GST = A$70.00 + A$160 = A$230.00
Plus import declaration (lodged by document)
processing charge of A$48.85
Total payable = A$230.00 + A$48.85 = A
$278.85

Mrzi me da trazim dalje...
Mozda ima kakvih izuzetaka ili dodatnih pravila.
Ovo sto ja pomenuh se ucilo po skolama...
 
Kako je u svetu tako? Uvek su mi racunali kao osnovicu samo cenu robe - PDV/sales tax, GST ili sta god se racuna vec u zemlji slanja na postarinu?
PDV (VAT ili kako se vec gde zove) bi u principu trebalo da se ne zaracunava ako roba ide u inostranstvo tj. placa se na odredistu po tarifi koja tamo vazi. Ima slucajeva gde je nejasno da li cena na sajtu sadrzi PDV ili ne tako da se verovatno desi da ga platis dva puta - jednom tamo i jednom ovde. Naravno, to tamo je cist bonus prodavcu.

I meni takodje.Zato su mi jako zamorne price oko uracunavanja PTT kad mi to NIKAD nisu radili ( do sada, evo prvi i nadam se jedini put).
Meni su uvek zaracunavali troskove postarine kada su odredjivali osnovicu za carinjenje.
 
PDV (VAT ili kako se vec gde zove) bi u principu trebalo da se ne zaracunava ako roba ide u inostranstvo tj. placa se na odredistu po tarifi koja tamo vazi. Ima slucajeva gde je nejasno da li cena na sajtu sadrzi PDV ili ne tako da se verovatno desi da ga platis dva puta - jednom tamo i jednom ovde. Naravno, to tamo je cist bonus prodavcu.

Mislio sam iskljucivo na VAT na postarinu da se placa u zemlji posiljaoca, naravno da se na proizvod ne placa nikakav tax (osim eventualno carine u spec. slucajevima).
Ovo kazem iz jednog prostog slucaja - koliko se secam, DHL naplati PDV kada saljemo odavde :)
 
Stigao i drugi paket , nije carinjen, ali je naplaćeno 60 din, za prošli ništa.
 
imam jedan problem sa preuzimanjem nagrade od Fedex-a
naime, dobio sam graficku kartu (evga gtx560) od nvidie(malo je drugacija prica al' nije vazno, vazno je da je poslata iz nvidie :p) koja je stigla kao gift ali je vrednost 185$ i naravno moram platiti carinu sto mi i nije neki problem
problem je u tome sto ja ne mogu to uraditi kao fizicko lice vec moram angazovati neku speditersku firmu koja ce to obaviti za mene, a to naravno kosta i to oko 6500 dinara sto bas i nije mala para...
paket je poslat kao gift sa time sto posiljalac placa VAT
da li je neko imao slicnih problema, ili ima prijatelja/poznanika/kuma :D ko drzi spediciju i voljan je da ne naplati dodatne troskove :) (mogu dati domaceg vina/rakije ;) )
 
Trazi od FexEx-a da oni urade to spediciju... realno, neko drugi mora da otkupi od njih carinske papire, pa i da ti uradi dzabe posao (koji i nije neki posa... lista, 30 sek posla...), opet mora taj otkup da ti naplati (ovo nisam proveravao, cisto mislim da je tako, jer ne bi rekli "otkup dokumentacije")
FedEx je meni zadnji put naplatio 2000 din. samo za spediciju. Oni nece da rade neke vece pakete (vise itema), ali rade za manje.

Ako nece... krastavac, neka se javi neki spediter :D
 
izgleda da ce mi nVidia poslati ponovo graficku :D
rekli su mi da ce staviti manju vrednost, pa me zanima koliko je max za gift paket; cini mi se da sam procitao da je 50 eura, a da li u to mora biti uracunata i postarina?
ne zelim da se zeznem pa da ponovo na****m, pa reko' da pitam :D
 
Ne znam kako je u drugim zemljama po pitanju kurira i špeditera, ali mislim da mi ipak ne prolazimo tako loše.
Nedavno sam naručivao nešto, grupna kupovina-preko 100 ljudi iz celog sveta, meni je stiglo za 10ak dana iz HK, bilo bi i brže da nije bio 1 maj i da ne ide preko Slovenije (paypal), inače nije carinjeno, dok su mnogima carinilinaročito po EU, pa kako nije postojao invoice, tražili dokaze o uplati i td.
 
Problem je sto je kod nas sve lutrija - stiglo mi pismo sa kaisem za sat vrednim oko 200eur i nisu ga ni otvorili jer bi inace videli uredan racun sa iznosom. A da su znsli sta je u najboljem slucaju bi carinili, al mozda bi ga i drpili sto u eu ne postoji (sem u italiji koja je jos gora od nas po tom pitanju) Dakle, sve zavisi od srece jer nema sistema ni uredjene drzave, nego kako ti zapadne.
 
narode do koliko se sad ne carini ? jeli do 75 e kako se pricalo ranije ?

p.s. ima li ijedan sajt koji salje za srbiju opremu
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno