Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koliko carinika je odgovaralo za nestanak posiljke. A meni su odevni predmeti toliko nestajali da sam prestao da ih uzimam sa ebaya. Ko to ovde odgovara za kradju osim sirotinje koja ukrade za hranu?
Ne bih se zezao sa slanjem necega sto tako lako moze da se zavalja. A ako ti nestigne, kome da se zalis i koga ce biti briga?
 
Najbolja varijanta ti je preko vozaca.Znam iz licnog iskustva,iz nemacke paket kosta 25 €.

Moze na pm.
 
Samo da javim svoja iskustva. Telefon je poslat u Cetvrtak i ladno je stigao u sredu, prekljuche, zahvaljujuci Magic Masteru na savetima. Samo telefon je lepo spakovan u kutijicu tipa 15x15x7 cm, oblozena sundjerima. Na paketu je pisalo used electronics, postarina je bila 10$, paket izgleda kao da nije ni otvaran na granici... Ortak je tamo platio tu postarinu, i stavio na paket 20$, i to je sve :) Posle raznoraznih prica po forumskim kuloarima, tipa; 15 dana min! carina 100e! Robija, dazbine, porezi i sl... Evo jedne price sa hendikepom :)

Slikao bih i kutiju, ali nisam bio kuci i matorci to lepo raspakovali i bacili kutiju :(
 
Extra! Kamo srece da sve price sa carinom imaju takav ishod.
 
Ma nije to nova prica, to je ona stara - sve zavisi od polozaja Malog i Velikog Medveda i da li je neko nekom dao sinoc :) Pa ovakvi prodju frei a neke teraju da plate carinu za parce metala :D (prica neko na ES-u davno kad je probao da uveze 100-ak srafova :))
 
Meni je drago sto se sve dobro zavrsilo po korisnika i sto je imao ko da ga posavetuje. Sve ostalo...

Jasno je da cesto nema pravila ili da mozda imamo lose savetnike tj. sopstvenu savest :).
 
Ma nije to nova prica, to je ona stara - sve zavisi od polozaja Malog i Velikog Medveda i da li je neko nekom dao sinoc :) Pa ovakvi prodju frei a neke teraju da plate carinu za parce metala :D (prica neko na ES-u davno kad je probao da uveze 100-ak srafova :))

Pazi, 100 šrafova je velika količina. Sa tim može da se trguje. :d
 
Aj malo infa sestra bi mi poslala moto kacigu iz U.K. poštom sad vidim ovde da iz predhodnih postova da je DHL najbolji.Da kaciga će biti kupljena preko e-bay.uk da li mora račun u kutiji ili da napiše gift tako nešto vrednost je otprilike 35funti max 40 da li će to podleći carini kakva su iskustva???
 
Ne znam gde si video da je DHL najbolji ? odrace te za "uslugu". Nek ti salje obicnom postom sa tracking brojem.
 
Sa tolikim gabaritom, nema sanse da ne otvaraju. Dakle, sto posto ce otvarati paket, i racunaj negde na trecinu te cifre da dodas ....
 
35 funti, to sigurno sa sve poštarinom neće izaći preko 70€. Ne vidim zašto bi ga carinili.
 
Posto ce verovatno biti malo gabaritniji paket ogromni su izgledi da ce ga otvarati, a samim tim i naplatiti onaj "simbolican" propratni iznos (za otvaranje paketa). Dodatne carine ne bi trebalo da bude, ukoliko je vrednost ta koja je navedena na sajtu koji si prilozio, ali to ipak niko ne moze da garantuje stoprocentno. Po meni, sto ne znaci da sam u pravu, kad je u pitanju ovako malo izazovnija posiljka, po odredjenim parametrima, nije lose da postoji neki racun.

Ljudi koji imaju vise iskustva s tim pominjali su da za pojedine artikle (da li i sve?), oni mogu da zadrze pravo da ne poveruju u deklarisanu cenu. Koliko sam cuo od tog momenta slede tri scenarija - da je provere na "prodajnom" mestu, da odrape carinu kako im dune i da traze dodatni dokaz da je to bas toliko kostalo.

U svakom slucaju, ako bih procenio da mi to bas treba i da je isplativije od preko, sto si vec i napomenuo i ne sumnjam da jeste, ja bih to narucio REDOVNOM postom, e sad da li bi deklarisanje kao gift ili ipak varijanta sa prikazivanjem cene/umetanjem racuna bila bolja, ne znam. Svojevremeno nisam platio carinu za robu iznad dozvoljenog iznosa, kao sto sam je i placao za robu nize vrednosti. Sad je i "gornja granica" povecana (50 evra za pravna, odnosno 70 za fizicka lica), sto u teoriji, a bogami i u praksi olaksava situaciju.

Je l' mozete da ga posavetujete, posto bi to vec stiglo preko sestre, sta je preporucljivo uciniti kad to salje fizicko lice - u kontekstu deklaracije na paketu? U krajnjoj liniji, ako sve padne u vodu i platis carinu, opet ces proci povoljnije nego sto si naveo da su cene kod nas. Imas i varijantu da odbijes to da ucinis, ako ti bude mnogo.
 
Praćenjem pošiljke izlazi
29.04.2012 12:55:33 11003 IZMENIČNA POŠTA Prispeće
29.04.2012 14:08:52 11003 IZMENIČNA POŠTA Za carinu

Da li znači da će cariniti?, Mada je vrednost 30ak €.
 
To uopste ne mora da znaci da ce cariniti. Stavise, mnogo su vece sanse da nece. Pogotovo uzevsi u obzir vrednost. Svaka posiljka, barem je tako bilo s mojima dok sam imao kod za pracenje, prolazi upravo taj put i tu proceduru. Nista zabrinjavajuce. Bar ne za zabrinuti se unapred.
 
Šta bi ovo moglo da bude?

30.04.2012 18:34:00 CH - DEDIET
 
Ne mora da znaci da je carinjen, najverovatnije nije zbog 30e, kad ti bude doneo postar saznaces:)

Taj zadnji tracking mi nije skroz jasan, pada mi na pamet da je paket poslat iz Svajcarske,pa je tek sad obavestenje izaslo..
 
Ako je to isti paket, a po svemu sudeci jeste, nema ni svrhe da sad nagadjas. Ako je vec prosao sve one korake svakako ce ti stici cim prodje praznik buduci da je tu. CH se zna zbog cega je tu, sto je konstatovao i kolega, a ovo drugo mi je krajnje misteriozno. Preporucili su dijetu tvom paketu, nadam se da to ne znaci i doslovno "olaksanje" ;). DE bi moglo da ima veze s Nemackom, ali DIET... doduse, ne moze isti paket da stigne i iz Svajcarske i iz Nemacke. Najvaznije je da prodje bez carine :).
 
Nije isti.
Onaj prvi je prošao carinu i čeka uručenje posle praznika, a ovaj drugi je malo vredniji i bitniji, kako je plaćen paypallom, išao je prvo za Sloveniju :smash:
mada ga na sajtu njihove pošte nikad nije bilo, možda vide on 11000 bg i Serbia, pa i ne šalju tamo.
 
Kod:
02.05.2012 08:01:06	11003 IZMENIČNA POŠTA	Prispeće		
02.05.2012 09:49:46	11003 IZMENIČNA POŠTA	Za carinu		
03.05.2012 12:38:55	11200 GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD	Otprema

Može li da se zna da li je ocarinjeno, pre no što poštar donese?
 
Može tako što odeš u svoju matičnu poštu, izjutra i pitaš da li je ocarinjen paket:-devil-:

Ocarinjeno je svakako čim je prošlo carinu, e sad da li podleže naplati carine ili je oslobođeno plaćanja carine ne možeš da saznaš. Ustvari možeš ali je preveliko cimanje i pitanje je volje službenika hoće li ti dati informaciju ili ne!
 
Pise otprema, verovatno je oslobodjeno. Obicno stoji nesto tipa "ceka carinu" "customs delay" ili slicno ako se carini (naravno... nema pravila :))
 
Generalno ima fora da se zna dal ce biti carina ili ne, ali je jos rano da se proceni.
 
Ne moze da se zna dok ti ne donese postar !
Mora da prodje kroz carinu pa ili platis pregled ili platis carinu + pdv.
Znaces sutra, nemoj da se nerviras unapred.
 
Ne mora čak ni da se plati carinski pregled.
Evo meni danas bio poštar (naravno, poljubio je vrata) i ostavio "čestitku" u sandučetu.
Nema napomene da ću morati bilo šta da platim, a pošiljka je prošla carinski pregled.
BTW, jedna od dve "zagubljene" pošiljke iz HK poslata još u martu je stigla juče na carinski pregled, videćemo da li će biti i ocarinjena. Druga se još uvek vodi kao nestala, ali "moj" Kinez mi je poslao drugi paket, pa ako stignu oba platiću mu i naknadni - podrazumeva se da imamo fer odnos, s obzirom da od njega poručujem već više od godinu dana i apsolutno je uvek bio korektan, pa je red da i ja budem.
 
TI stvarno cesto porucujes, samo ono sto pomenes na forumu pa bi Evica bila nepoverljiva :D
 
ironmanbg
Aj sad paste, da ti kazem dal ce biti carine ? :)

ps. da vidimo sta kaze pasulj
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno