Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
3 Blu-ray diska porucena 6 marta sa Amazona ( sa Nbg sam do sada je sve stizalo sa neta brzo, iako sam davno narucivao sam amazona pa se ne secam koliko im treba).
Pise da pitam tek nakon 12 aprila kada je deadline za isporuku, ali se pomalo brinem?

Evo stiglo konacno danas je 28 mart, znaci 3 nedelje.
To nije ni cudo imajuci u vidu da nisam dobio ni tracking, kao i da na posiljci stoji markica DEUTCHE POST-a (iako je amazon US u pitanju).Dakle sve je ok diskovi su tu, a dobro je i sto je posiljka prosla bez carine.
Kako na paketu pise vrednost je 86,47$ + postarina 11.46$, i pecat NE PODLEZE CARINSKOM PREGLEDU. Sve u svemu zadovoljan sam:)
 
Situacija je sledeca ...

Treba da posaljem synth - blofeld, na reklamaciju u nemacku, i isti treba da se vrati nazad, da li neko zna koja je procedura za ovo, rekose mi da trazim od proizvodjaca mog sinta nekakav papir da bih dokazao da je u pitanju garancija te da nista ne kupujem ili prodajem da mi ne bi naplatili carinu, jel imao neko iskustava ili zna da me posavetuje sta treba da radim?
 
Ako je kupljen ovde onda ne bi trebalo nista da placas kada ga posalju nazad, posto je vec placena carina.
 
Meni je za vracanje SSD-a na repair trebao neki dokaz uvoza (bilo da sam ja platio PDV/carinu pri uvozu, bilo fiskalni racun da je ovde kupljen).
To ti uvek treba kada saljes, a u zavisnosti od toga preko cega se salje (posta, EMS, TNT, DHL, UPS, FedEx...) trebaju ti druge stvari tipa potvrda ili izjava (tvoja) da je u pitanju vracanje u garantnom roku (ili van istog).... najbitnije je da treba nesto sto pokazuje da se vraca na popravku/zamenu zbog neke garancije.
 
Eh ... nije kupljen ovde, kupljen je u US. Mozda bih mogao od neke muzicke radnje nesto da uzmem neku potvrdu ili nesto? Racun tesko da ce iko da mi da ...
Sto se drugog dela tice, poslali su mi njihov pdf za garanciju koji treba da popunim i odstampam, da li je to dovoljan dokaz da se vraca na popravku ili treba jos nesto?

Malo sam "nespokojan" oko cele ove ideje slanja jer sam se naslusao problema sa postom i carinicima, a opet nije da imam izbora, samo me strah da ne izadje vise neka fantomska carina, nego da kupim nov jos jedan :)

Mozda mogu njih da zamolim da kada vrate sint da napisu daje vrednosti ispod 100 evra, pa onda mi ne bi carinili?
 
Poslednja izmena:
Ne moze "potvrda" da je uvezen, vec potvrda da je placen PDV (ili neki dokaz da je vrednost ispod 100e pa je prosao bez carinjenja).

Ako to vredi primetno vise od 100e, i stave da je vrednost <100e, nemoj biti iznenadjen da naidje carina zvana "nestanak paketa".

Taj PDF jeste dovoljan, cak je i tvoja izjava dovoljna sto se garancije tice. (u stvari, mislim da ce svejedno zahtevati izjavu). To je manje bitna stvar.
 
A vredi vise, vredi 300, ali je fazon sto je to synth, ljudi kada vide nemaju pojma sta je, niti im to treba.

waldorf_blofeld.jpg


O kojoj sumi mi ovde pricamo, ako je synth 300 evra recimo? Koliko bi carina bila?
 
Poslednja izmena:
"Carine" bi bila 1%, ali PDV od 18% bi te uhvatio (i eventualna spedicija).

Pitanje je veliko kako saljes... DHL-om npr. ne mozes sigurno kao fizicko lice, a kao firmu bi te samo "spediterske" usluge kostale 10.000 din. Ne znam kako ide nekom postom...
Ne znam ko placa postarinu, ali ako ti placas - svi troskovi ti olako mogu preci vrednost samog synth-a. (shipping, spedicija i PDV)
 
Стигла ми пошиљка из Кине :) Сајт dhgate.com. Чекао сам 3 недеље, тачно колико пише. Царину нисам платио. У питању је био хеликоптер syma s032g - 40 еврића:D
 
Sta je sad pracenje, poternica, specijalna posta? :)

Majko moja u US kliknes na proizvod porucis i on dodje, ako nesto ne valja zapakujes i vratis nazad, predje paket 5 drzava za 2 dana ... ovde kao na mars da saljem nesto jbt :)

Bio sam do obicne poste, rekose mi da idem u carisnku postu kod zeleznicke posto ce oni svakako da otvaraju paket i da gledaju, pa cu poci sutra verovatno da vidim sta treba sve da bi se poslao paket, jos da ima ono slanje paketa iz srbije for dummies bilo bi super :)
 
Стигла ми пошиљка из Кине :) Сајт dhgate.com. Чекао сам 3 недеље, тачно колико пише. Царину нисам платио. У питању је био хеликоптер syma s032g - 40 еврића:D
Drug iz CG narucio neki tablet ~90$ je kostao, ocekivano vrijeme 7 dana za koliko mu je i stigao. Nista nije platio za shipment ili ti carinu samo 1,5eura posti. oO
 
Koliko se secam, drugaciji su propisi u CG. Nemam direktno i licno iskustvo, ali pominjali su ranije neki clanovi foruma. Liberalnije je po pitanju iznosa.
 
Nista, posto sam crnogorski drzavljanin, ja cu onda iz cg da posaljem sint na reklamaciju :)
 
Poslednja izmena:
Zezaj se ti, zezaj, ali ako se ispostavi da imas bilo kakav ovdasnji problem s tim mislim da ti to uopste ne bi bila losa varijanta ;).
 
Treba mi savet....

Ortak hoce da mi posalje Iphone 3gs iz Amerike... Koriscen, on uzima bolji pa bi meni poslao ovaj. On ce platiti postariu itd. ja samo da dobijem... Medjutim, gledajuci razne forume, uplasilo me to oko carine... PDV, spedicija, trte-mrte, 100e. Iphone je poklon i koriscen je. Koji bi najevtiniji nacin bio da mi o to posalje a da me ne oderu?

Hvala
 
Da ti ga donese licno kad dolazi u srbiju, inace ti ne gine posiljka, cak i ako stavi da je gift. Ljudima su naplacivali carinu na uzorke.....a taj iphone nema sanse da prodje bez carine
 
Po njihovom statutu ne placa se carina na robu do 70e, poslate od strane fizickog lica drugom fizickom licu, kao i roba koja se upotrebljava u licne svrhe, kao i roba koja se ne ponavlja itd.... Zato me malo to buni, na osnovu cega bi mi oni naplatili carinu?
 
Po njihovom statutu ne placa se carina na robu do 70e, poslate od strane fizickog lica drugom fizickom licu, kao i roba koja se upotrebljava u licne svrhe, kao i roba koja se ne ponavlja itd.... Zato me malo to buni, na osnovu cega bi mi oni naplatili carinu?
Na osnovu toga što je cena ovog polovnog iPhone-a veća od 70 evra:)
U pravu si da se carina ne naplaćuje na pošiljke fizičkog lica fizičkom licu do vrednosti od 70 evra, pri čemu stvar MORA da bude za ličnu upotrebu - mogu da ti traže čak i da pišeš izjavu.
Svojevremeno je Neckerman "iskoristio" rupu u zakonu da se ne carini ništa do 100 evra, pa je zeznuo državu za pitaj-Boga-koliko-para, pošto su slali stvari iz Hrvatske. Država je onda uvela limit od 20e i udarala carinu na sve živo. Tek su skoro olabavili i podigli limite.
 
Na osnovu toga što je cena ovog polovnog iPhone-a veća od 70 evra:)
U pravu si da se carina ne naplaćuje na pošiljke fizičkog lica fizičkom licu do vrednosti od 70 evra, pri čemu stvar MORA da bude za ličnu upotrebu - mogu da ti traže čak i da pišeš izjavu.
Svojevremeno je Neckerman "iskoristio" rupu u zakonu da se ne carini ništa do 100 evra, pa je zeznuo državu za pitaj-Boga-koliko-para, pošto su slali stvari iz Hrvatske. Država je onda uvela limit od 20e i udarala carinu na sve živo. Tek su skoro olabavili i podigli limite.

Pa je l' postoji neki nacin da dobijem taj hebeni Iphone a da ne platim carinu osim "Najbolje da ti ponese neko kad dolazi?"
 
NE!
Možeš čak i da ostaneš bez telefona, s obzirom da se dešava da pojedine pošiljke kad uđu u Srbiju nestaju kao u Bermudskom trouglu.
 
NE!
Možeš čak i da ostaneš bez telefona, s obzirom da se dešava da pojedine pošiljke kad uđu u Srbiju nestaju kao u Bermudskom trouglu.

Zar to nije proslost? :)

A ukoliko mi to on sibnu drugaru u SVicu, pa mi on to posalje basom iz svice, el mozze onda?! :D
 
Ovo ti je već mnogo bolja varijanta.
Pogledaj samo da li Švajcarci uzimaju nešto i koliko, pa neka ga tvoj drugar da šoferu koji vozi ture do Srbistana, neka ga časti 10 evrića i to je to.
 
Kol'ko maltretiranja za jedan matori uredjaj... ko vam je kriv sto ih cuvate, mazite i pazite, pa posle ne izgledaju korisceni da tako i prodju :D

Gledaj to ovako.. ako saljes kurirskim sluzbama nema sanse bez carine, jer je sama kurirska sluzba skuplja od 70e, a kamoli sa fonom :)
Ako saljes postom, stvarno moze da nastane Bermudski Trougao u prolazu.

Igra sa Svicom moze da prodje jeftinije sigurno, jer oni i da naplate nesto (VAT ili sta vec imaju), postarina je jeftinija, imas registered mail, tracking, nema spedicije kod njih za fizicka lica a VAT nije nista veliko na iP3.
A da li verujes vozacu autobusa.. to je tvoj problem :)
 
Poslednja izmena:
Ne zaboravi da Švajcarija nije EU, i da možda nema neke ugovore sa USA, kao EU o trgovinskim olakšicama i slično, tako da nisi siguran koliko će imati troškova taj tvoj drug. i PDV je kod njih veći, valjda.
 
Potpuno mi nejasni ovi carinski propisi. Zamisli da sam bio u posetu i zaboravim phone tamo... "Loodilo, moj bato!"
 
Zamisli ti da ti u Nemacku salje drug cigare? Tvoje su... ti si ih kupio u USA ili Saudijskoj Arabiji, whatever... zaboravio si ih tamo, i sad treba da ti ih posalje nazad.
Mislis da bi prosao bez carine i za jedan box? Ne bi... i akcize bi ti lupili. Isto bi bilo i da ti neko salje iz PORTUGALIJE (koja je u EU ali nema tolike akcize na duvan).

Jedina razlika kod nas je sto postoji spedicija i skuplje je slanje. Ali ni u Nemackoj ne bi tek tako izbegao carinu za taj phone. Ako si ga zaboravio van, znaci da si ga vec uneo legalno u zemlju, pa ces imati dokumenat da si ga uneo? To bi i ovde pokazao i ne bi ti naplatili carinu :)
 
Ne zaboravi da Švajcarija nije EU, i da možda nema neke ugovore sa USA, kao EU o trgovinskim olakšicama i slično, tako da nisi siguran koliko će imati troškova taj tvoj drug. i PDV je kod njih veći, valjda.

VAT u Svici je 8%.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno