»RSS Benchmark sajt

Strana 13 od 1505 PrvaPrva ... 39101112131415161723631135131013 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 181 do 195 od ukupno 22571

Tema: Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

VIP member Avatar korisnika RingeRaja
        Na forumu od
        Mar 2005
        Poruka
        4.663
        Citat Citiram korisnika: Cartman Pogledaj poruku
        Ovde mozemo da razmenjujemo iskustva, ali sto se tice saveta, tu treba biti veoma oprezan.

Radim u jednoj "spediciji" tako da sam delimicno upoznat se problemima koji se javljaju u spoljnotrgovinskom poslovanju. Verovali ili ne, vec vise od godinu dana se ne primenjuje zakon u potpunosti, jer drzava (carina) ne zna kako da ga sprovede. Zakon je izglasan u Skupstini i objavljen u Sl GL. Zakon je izglasan po preporukama (pritiskom) EU (to je ono famozno usaglasavanje sa EU, koje se na zalost ne primenjuje).

Prepreke za primenu Zakona su nekvalitetan kadar u Carini i zloupotreba uvoznika. U prevodu: carinik nema pojma, ali da ne bude da sve prolazi mimo njega, on koristi svoje diskreciono pravo, pa malo pravi njesra. Uvoznik radi "sve po zakonu", ali je ocigledno da izigrava zakon.

Na kraju... posten svet ispasta.

Kao sto neko rece ovde, sva roba prolazi carinsku proceduru, samo je pitanje koliko to da kosta.
        Ok, lepo, i šta sad????
        To što si napisao apsolutno stoji, s obzirom da, iako nisam profi u materiji kao ti, malo sam u poslednjih godinu dana brljao po sajtu ministarstva za trgovinu i jako dobro znam da srž problema baš kao što si ti i napisao + potpuna nezainteresovanost države da uredi ovu oblast (i sam si napisao da je doneto praktično pod prisilom), kao i jak uvoznički lobi koji koristi sve moguće načine da sebi što duže obezbedi mogućnost da guli kožu sa leđa građana Srbije.
        Lično sam doživeo da me carinica, pored toga što mi je uredno naplatila carinu i pdv na ono što sam poručio i stiglo mi je da podignem, sa punim pravom pitala šta će mi i zašto ja kupujem tako često stvari u inostranstvu????? Kada sam joj rekao da me niko ne pita kada uđem bilo gde u prodavnicu šta će mi nešto i zašto me tako često viđa, već je srećan što me tako često viđa i gleda da mi to lepo i naplati, gospođica zapretila da će da me upiše u svoju svesčicu i ubuduće mi carini sve živo što bude stiglo, a ja mogu da se žalim do sutra.
        Naravno, spustio sam loptu zarad višeg interesa, ali eto gde mi živimo. Čak mi je njena normalnija koleginica jednom prilikom rekla da su dobili preporuku "odozgo" da obuzdaju toliku kupovinu zbog toga što su se žalili uvoznici i da se tako odlivaju devize?????
        Dakle, kao što se vidi, ovo nije normalna država gde funkcionišu jasno definisani zakoni - npr. meni ne priznaju PayPal invoice, pa čak i kad se ulogujem na njihovom kompjuteru, zato što PayPal nije oficijelno prisutan u našoj zemlji, iako se jasno vidi da sam to platio JA i to onoliko koliko piše, a ne onoliko koliko oni misle; takođe se ne računa ni eBay, zato što su to sve "nameštene stvari" kako reče jedna sveznalica na carini.
        E, dok nam je ovako, biće i ovih tema gde se sugeriše ljudima kako da se postave.
        A sve je potpuno besmisleno, zato što JA za svoj novac imam pravo da kupim šta god želim i ako je dozvoljeno da uđe u zemlju, uz plaćen pdv i carinu to je moje i ne moram ama baš nikome da objašnjavam šta će mi nešto i šta ću ja sa tim, i kako mi se isplati da to kupujem, pa da mi carine. Boli vas uvo!!! Ako se meni isplati šta vas boli ona stvar, platio sam i carinu i pdv i tačka, to je sada moje. Da ne pričam što sam doživeo da me carinica pošto sam platio carinu i pdv proziva da sam najobičniji švercer????
        Dakle, da se ja pitam ona zgrada u Savskoj bi bila najpre ispražnjena i doveden novi kadar koji ne živi u vreme Josipa Broza.
        Eto, malo sam dao oduška, ali brate, stvarno su mi se više smučili. Izigravaju neke čuvare Svetoga Grala ili šta-ti-ja-znam-već čega, a sve preko naše grbače.
        Tko leti, vrijedi!

Member Avatar korisnika C4in
        Na forumu od
        May 2005
        Poruka
        1.779
      3. Moja mašina
        • CPU: Ryzen 5 1600X
        • MoBo: Asus ROG STRIX B350-F GAMING
        • RAM: GSkill Ripjaws V F4-3200C16D-16GVK
        • VGA: XFX R9 270x
        • MON: Samsung 223BW
        • HDD: SSD Samsung EVO 250GB + WD 640GB + Transcend externi 320GB
        • OPT: Samsung s223c
        • Case: TT Kandalf LCS + OCZ SXS 600W
        • SND: Asus Xonar DSX
        • INET: DSL
      4. bravo za post

Member Avatar korisnika Cartman
        Na forumu od
        Dec 2001
        Poruka
        244
      6. Moja mašina
        • MON: Samsung 173p
        • Ostalo: Zotac Zbox
      7. Citat Citiram korisnika: RingeRaja Pogledaj poruku
        Ok, lepo, i šta sad????
        Pravo da ti kazem, pojma nemam.

Kao sto na ovom forumu ima znalaca po pitanju hardware-a koji ne kupuju racunare "klase pentjum" vec 33 puta mere, pa onda seku. Slicno je i u spoljnotrgovinskom poslovanju. Nije to da samo uzmem karticu virtuon i narucim farmerke da mi stignu preko neta.

Uprava Carina ima "mocan" informacioni sistem koji izmedju ostalog sluzi i za analizu rizika. Tj. na osnovu preciznih statistickih podataka i istorije prometa robe (vrsta robe, dinamika prometa, lokacija destinacija, vrednost itd), na ekranu u koji gleda carinik prikazuje upozorenja raznih nivoa o mogucim "zloupotrebama".

Banalan primer.
        Programeri i inzenjeri su to zamislili lepo. Ako neko "za sebe" naruci 3 * po graficku kartu i 3 * jaknu od istog posiljaoca, u razlicitim vremenskim intervalima, jasno je da je to mogao da uradi i odjednom, a i mala je verovatnoca je da je to samo za 1 osobu.

Ovo o cemu mi pricamo je smesno u odnosu na problem sa kontejnerima punim razne robe koji dolaze sa raznih strana, tako da sumnjam da ce neko od strane drzavnih organa time da se bavi postanskim posiljkama. Jedino ako ih neko iz EU ne pritisne.

Nemojte da mislite da drzim stranu carinicima. Samo pisem malo o tome "sta se krije ispod haube"
        Respect my authoritah!

Na forumu od
        Mar 2005
        Poruka
        4.663
        Hej, razumem ja tebe, ali mi nije jasno zašto si pomenuo onaj "banalan primer"?
        Pa šta ako neko naruči i 30 istih grafika, a pri tome uredno plati carinu i pdv? Mislim, šta to briga vlast šta će meni 30 grafika i odakle nekome pravo da postavi pitanje "da li je sve to samo za mene?". Nije, pa šta! Ima da ih delim ili se gađam sa njima ako mi je volja, ja sam platio sve obaveze ovoj državi i šlus!
        Ako misliš na egzibiciju tipa "naručim 3 puta po komad, da bi se izbegla carina" onda se sa time ne slažem, odnosno, treba da se vidi kako ovo da se tretira, pošto je očigledno po sredi namera da se izbegne carina. E, sad, da nam je sve potaman u ovom šupku od države, pa da isterujemo pravdu. Ali toliko toga je nakrivo postavljeno, da je ovo samo jedan od pokazatelja koliko je ovde odsustvo želje da se stvari srede.
        A o kontejnerima koji svakog dana stižu iz HK bez da se plati carina i pdv neću ni da pričam. Mislim da je svima jasno da je sve šuplje, inače ne bi bilo ovoliko preskupe kineske robe šlj kvaliteta po kojekakvim buvljacima, *mjau**mjau**mjau*a, dok se svako ugradi po malo, a mora i šesta ruka na ulici da zaradi deci za užinu u školi.
        Pa neka malo upotrebe taj "moćan" softver i zapuše rupe, zato što se jure građani koji bi da kupe nešto po normalnim cenama, a ne u Ušću po pljačkaškim (ko je bio bar jednom napolju u nekom od šoping molova, zna o čemu pričam).
        Dakle, carinite vi meni i lupajte pdv kako nalaže zakon i to je to. A to šta ću ja da kupujem, koliko i gde je moja stvar.
        Menjao RingeRaja : 07.01.2012. u 22:21
        Tko leti, vrijedi!

Member Avatar korisnika MagicMaster
        Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        6.113
        E, pa prijatelju, tu se tebi i državi razmimoilaze interesi.

Tvoj interes: Kupiš 3 komada, platiš porez i carinu, pa prodaš i zaradiš.

Interes države: Možeš da kupiš i prodaš, ali moraš onda da imaš firmu za to, da platiš doprinose, da platiš firmarinu, da platiš PDV na razliku u ceni .....

Zato te oni pitaju: Šta će tebi 5 ili više komada .... Tolerišu do 3 komada, sve preko toga je siva ekonomija, jer praviš neravnopravnu konkurenciju onima koji sve to plate državi.

Nije to samo kod nas, svuda je to ....

Na forumu od
        Mar 2005
        Poruka
        4.663
        Nije baš tako, ali nemam živaca više da pišem.
        Da su cene u ovoj državi relativno normalne samo bi *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* kupovala preko interneta i plaćala carinu i pdv. A ovako se samo štiti xtremno veliki profit par oligarha u ovoj državi, koji u isto vreme bedno plaćaju svoje roblje koje kod njih dirinči po vasceli dan.
        Toliko od mene, odoh da povećam odliv deviza iz ove tvorevine.
        Tko leti, vrijedi!

Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        6.113
        Šta nije tako? Da država zato kontroliše koliko ko i šta kupuje? Upravo zato kontroliše. Meni su jednom vratili 10 memorisjkih kartica, koje su bile ukupne vrednosti 20 USDa, a samo zato jer sam fizičko lice i nemam pravo da uvezem nešto što je očigledno za komercijalnu upotrebu. Vraćeno pošiljaocu.

Nije tako da je i u drugim državama isto? I to jeste tako .... jednostavno, možeš da uvezeš i jahtu kao fizičko lice ... kao i auto ... ali ne možeš 10 jahti, niti 10 auta u toku godine .... as simple as that. A ako ćeš 10 jahti, onda se postavlja pitanje : Odakle ti kinta ...

Ne shvati me pogrešno, ne branim ih, i ja se kao i ti dovijam kad naručujem i sve to, ali mi je i sasvim razumljiva njihova provera, pretraga i sve ostalo. Hoćeš da trguješ? Prijavi firmu, obesi tablu na vrata stana, i uvozi na firmu koliko i šta hoćeš .... ali plati dažbine ...

Banned
        Na forumu od
        Aug 2007
        Poruka
        6.063
      13. Moja mašina
        • CPU: i7 860 @ 4 GHz Prolimatech Megahalems (HT off) / @1.28v
        • MoBo: Gigabyte GA-P55-UD3R
        • RAM: Mushkin 2x8 GB Silverline 1820 MHz CL10/ 1.62v
        • VGA: Asus 7950 TOP DirectCu II v2
        • MON: Dell UltraSharp U2312HM
        • HDD: Samsung F3 500 GB (sistem); WD 1TB sata2 Green Power;Samsung HD154UI 1.5 TB sata
        • OPT: Asus DRW-20B1ST
        • Case: Chieftec BA-01B-B-B Big Tower; Corsair TX-650
        • INET: Kablovska
      14. Citat Citiram korisnika: P307 Pogledaj poruku
        Pomalo i kradu novorodjenu decu... to si zaboravio
        Ziva istina

Member Avatar korisnika cimi
        Na forumu od
        Dec 2010
        Poruka
        932
      16. Moja mašina
        • CPU: I7 6700k 4.7GHZ 1.360V+Nepton 240m
        • MoBo: Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7
        • RAM: CORSAIR 16GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz
        • VGA: Palit GTX1060 6 GB dual
        • MON: Benq XL2411Z
        • HDD: CRUCIAL 256GB SSD MX100...WD 2TB WD20EFRX...320GB WD3200AAJS
        • OPT: Lg...
        • Case: FRACTAL DESIGN Define R4,EVGA G2 750W
        • SND: On-board / GENIUS Cavimanus HS-G700V
        • INET: DSL
        • Ostalo: Mis:ZOWIE by BenQ FK2. Tastatura:Genius GX Manticore.. Sony Xperia XZ Premium... SanDisk Extreme USB
      17. E samo jos jedno pitanje,sta da kazem ovima sto salju kuciste??Da zalepe GIFT,da stave da je cena 50e..Sta sve uraditi da prodje sto bezbolnije??I jel moze kuciste da se posalje obicnom postom,a ne kurirskom sluzbom..Posto ne bih da placam 3000+ za spediciju..Kuciste je bas glomazno,skoro 14kg
        Sé que has venido para matarme. Dispara cobarde, que sólo vas a matar a un hombre

Member Avatar korisnika [Miki]
        Na forumu od
        Jun 2001
        Poruka
        2.152
      19. Moja mašina
        • CPU: AMD 2700x
        • MoBo: Gigabyte Aorus x470 Gaming 7 WiFi
        • RAM: Corsair Vengeance LED 3200 2x8GB
        • VGA: Asus Strix 1080Ti OC Gaming
        • MON: Acer Predator 27"
        • HDD: 250 GB Samsung NVMe 960Evo + 500GB Samsung 850 EVO
        • Case: Fractal Design R6
        • SND: LG
      20. Citat Citiram korisnika: MagicMaster Pogledaj poruku
        E, pa prijatelju, tu se tebi i državi razmimoilaze interesi.

Tvoj interes: Kupiš 3 komada, platiš porez i carinu, pa prodaš i zaradiš.

Interes države: Možeš da kupiš i prodaš, ali moraš onda da imaš firmu za to, da platiš doprinose, da platiš firmarinu, da platiš PDV na razliku u ceni .....

Zato te oni pitaju: Šta će tebi 5 ili više komada .... Tolerišu do 3 komada, sve preko toga je siva ekonomija, jer praviš neravnopravnu konkurenciju onima koji sve to plate državi.

Nije to samo kod nas, svuda je to ....
        Pa cekaj sta njih bole tuki sta ce tebi 5 komada? 2 da bacim u kantu cim dodjem kuci, 2 da gadjam komsiju i jednu da stavim u racunar. To uopste nije njihova stvar i nema prava da te pitaju to dokle god je to sto uvozis legalno i placas njihove dadzbine. I nema tu oni sta da tolerisu. Iskreno nigde nisam video da ogranicavaju broj komada robe koju kupujes.
        Carina je slepacka, kao i sama drzava. Ljudi su dovlacili pune gepeke iPhoneova i iPadova tako sto daju cariniku 100e a posle mi koji porucujemo sa interneta i placamo dadzbine doprinosimo odlivu deviza iz zemlje....L o L... Gde su tu interesi drzave i moral carinika koji sebi tutne 100e u dzep i pogleda na drugu stranu?

Member Avatar korisnika zechs
        Na forumu od
        Dec 2008
        Poruka
        7.233
      22. Moja mašina
        • CPU: AMD Phenom II X4 BE 960T w/ TX3
        • MoBo: Gigabyte GA-880GMA-UD2H
        • RAM: 8 GB DDR3
        • VGA: XFX Radeon R7 360 2GB
        • MON: Philips 190VW9FB
        • HDD: Patriot Spark (120 GB) + Samsung (500 GB) + WD Green (750 GB) + Samsung (1.5 TB)
        • OPT: ASUS DRW-1814BL
        • Case: Chieftec BH-01 w/ Chieftec 500W
        • SND: Creative Audigy SE
        • Ostalo: Canon LBP-2900 w/ CanoScan LIDE 25 ; Linksys WRT54GL
      23. @cimi

Imaj u vidu da sve sto ti stize bez ikakvog osiguranja i trackinga moze lako da se "zagubi" negde...

Jel zna neko postoje li nekakvi mehanizmi kontrole tih pohlepnih carinika...nije mi jasno kako to mogu da uzimaju sta im se hoce, a da niko ne odgovara za to
        J&W MINIX 6150SE-UC3 | AMD Sempron 140 | Kingston 1GB DDR3 | Gigabyte GeForce 8400GS 512MB DDR2 | Samsung Spinpoint F3 500GB | SONY NEC AD5260S-OB | CFI CBI-A8989TG 150W | Realtek ALC 662 | Win 7 w/XBMC

Member Avatar korisnika djsasha
        Na forumu od
        Dec 2006
        Poruka
        187
        Citat Citiram korisnika: zechs Pogledaj poruku
        Jel zna neko postoje li nekakvi mehanizmi kontrole tih pohlepnih carinika...nije mi jasno kako to mogu da uzimaju sta im se hoce, a da niko ne odgovara za to
        Meni je objasnjeno da se paketi otvaraju "komisijski", tj min 2, a nekada i 3 sluzbenika. Da li je to bas tako, ne znam.
        Sumnjam da se maznjava jer ih tamo ima dosta i to ne bi moglo dugo da opstane. Zamislite 5-10 ljudi koji kosaraju po paketima i uzimaju sta se kome dopadne.
        Mislim da bi ta medjusobna "ljubav" brzo pukla
        Uostalom, ko ima zivaca neka saceka kraj radnog vremena pa neka gleda sta iznose u rukama. Ako se pojave sa kesama k'o doktori posle dezurstva, jasno je.
        Ne branim ih, da se razumemo !!!
        I ja sam nekoliko puta bio ubedjen da im se nesto dopalo.

Promet/shverc robe u postanskom saobracaju je mala maca u odnosu na putnicki. Pa nikome nije dosao pun gepek robe na postu.
        Tako da meni uopste nije jasan rezon suzbijanja sive ekonomije na taj nacin. Pa ne pune se pijace, radnje i butici robom koja je stigla postom.
        Zna se da granicu prelaze kamioni robe za odredjenu tarifu, da svaki uvoznik polovnih automobila ima svoju "shtelu", ....
        A necijih 5 memorija ili 5 majica ce da ugrozi nacionalnu ekonomiju, cvrc malo.

Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        6.113
        Pa cekaj sta njih bole tuki sta ce tebi 5 komada?
        2 puta sam gore pisao, ako treba još neki put, mogu samo da uradim copy/paste ... ne znam šta je tu teško da se shvati .... Imš li 5 kompa u sobi? Nemaš. Znači, ne treba ti 5 grafičkih. Ostatak planiraš da prodaš i da napraviš prihod, a da ne platiš dažbine. Prosto.

Member Avatar korisnika Cartman
        Na forumu od
        Dec 2001
        Poruka
        244
      27. Moja mašina
        • MON: Samsung 173p
        • Ostalo: Zotac Zbox
      28. Citat Citiram korisnika: zechs Pogledaj poruku
        @cimi

Naravno. I to ne samo na papiru. Postoji unutrasnja kontrola i revizija. Verovali ili ne, carinici se boje revizije
        Procedura za inciranje revizije postupka ili prijava za unutrasnju kontrolu je smorna maksimalno, a konsekvence su... *mjau**mjau**mjau* nikakve. Narocito u postupcima koji nas ovde interesuju.

Treba ti advokat, pozeljno i spediter (koji poznaje porcedure), pare da platis takse (a i advokata i spedera), podneses zalbu, pa se to zavede, pa se dok krene procedura...
        Na kraju ces da dobijes odstetu, a carinik... ukor razrednog staresine.
        Respect my authoritah!

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        42.071
      30. Moja mašina
        • CPU: QX9650 Silence
        • MoBo: P5E64 EVO
        • RAM: DDR3-1600 CL7
        • VGA: ATI 2600
        • MON: Sony 19" XDM-93
        • HDD: Intel X25-E x4
        • OPT: DVR-110
        • Case: Supermicro SC846, Zalman ZM600
        • SND: Audiotrak Prodigy Advanced
        • Ostalo: APC Oops za tri racunara.
      31. Nigde u EU ne zabranjuju niti pitaju sta ce vam 5 grafickih. Postoji sigurno neki limit kada se zapitaju, ali taj limit nije nesto sto bi prosecan korisnik mogao da poruci sa obicnom platom.
        Duca89: Daj mi broj tvog dilera, ima opasno dobru robu

Strana 13 od 1505 PrvaPrva ... 39101112131415161723631135131013 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •