Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nemam nameru da nekog branim, ali u celoj stvari treba biti korektan. Ne znam kako carina određuje tzv. carinsku osnovicu, tj. cenu na koju se obračunava PDV i carina, ali mislim da tu nema mnogo prostora za primedbe.

Korektno je, i to rade sve carine u svetu, da se na procenjenu (ili iskazanu) vrednost robe dodaju troškovi prevoza (poštarine) i da se na tako izračunatu carinsku osnovicu zatim obračuna carinska stopa. Na taj način (dodavanjem iznosa carine) roba se, kako se stručno kaže, "nacionalizuje". Cilj takvog postupka bi trebao da bude izjednačavanje cena uvozne i sa proizvodnim cenama domaće robe. Ako mislite da se taj cilj ne postiže i da carine treba da budu manje - kontaktirajte svog poslanika u skupštini Srbije i tražite da pokrene izmenu zakona o carinskoj tarifi. Ako on to neće da uradi, glasajte za drugog poslanika kada budu izbori.

Korektno je takođe, i to takođe rade sve carine u svetu, da se tek na "nacionalizovanu" robu (uvozna cena+prevoz+carina) obračunava PDV i drugi porezi ako ih ima. Alko mislite da su PDV i drugi porezi visoki - kontaktirajte svog poslanika u skupštini Srbije i tražite da pokrene izmenu poreskih zakona. Ako on to neće da uradi, glasajte za drugog poslanika kada budu izbori.

Problem u celoj stvari je propis (ne znam da li je to zakon ili podzakonska uredba) koja kaže da tzv. pošta carinjenja (PTT a ne Carina) za svu robu prispelu poštom i preko određene vrednosti u vaše ime i za vaš račun angažuje špeditersku firmu koja će vas zastupati na Carini. To "zastupanje" se svodi na to da špediter za vaš račun popuni i Carini preda carinsku izjavu (deklaraciju) radi carin jen ja i to špediteri često papreno naplaćuju. Kako to funkcioniše u trouglu PTT-špediter-Carina? Možete zamisliti da oni nemaju interesa da se međusobno svađaju zbog vas i da ćete vi platiti njihovu dobru saradnju. Znate već kako da to rešavate, nema potrebe da ponovo spominjem vašeg poslanika :)

Posto si mene citirao , ajde da ti odgovorim. Ne znam sta te je tu pogodilo . O carinicima koji deru kozu sa ledja ?? Pa vidis ovo mi izgleda kao da si nabrifovan na sastanku nekad bese Centralne Otadzbinske Uprave, sada vec kako se zove. Viri ti politicka knjizica iz dzepa. Ono sto mene i ostale obicne ljude na forumu zanima je STVARNOST - Realnost, stvarni svet oko nas a ne ono sto servira Drzavni dnevnik u pola osam , na TV koju vec u narodu zovu Vucovizija. Tamo sve cveta, privreda napreduje , kao nikada, na korak smo od EU i ostale lagarije i budalastine.

Tako da te bajke ostavi , za malu decu, ne znam da li bi i ona poverovala , posebno u ono o svom Narodnom Poslaniku. Koji je tvoj Narodni Poslanik ?? Ja nemam nijednog. I da ga ima sve ima da se polomi cim mu ja zviznem da menja zakone :D Otvori oci, ne siri Stranacku Propagandu ovde, razmisljaj svojom glavom. Doci se kraj i ovoj politickoj Garnituri, a Narod i Drzava valjda ostaju, razmisljaj o tome. Svi do sada koji su bili neka vlast mislili su da su Veciti. Pa gde su sada, nigde, tako ce biti i u buducnosti. Niko nije i nista nije vecito , posebno neka politicka garnitura.
 
Poslednja izmena:
pa treba da porucim pa jel ima neko iskustva sa time i carinom na isti :)
imam ja, poručio isti punjač (doduše sa par dolara većom cenom, oko $22) iskustvo katastrofa, prvo procenili mi na
carini na 41 dolara (nemam pojma zašto baš 41 ali imam crno na belo, mogu da ti skeniram onu uvoznu deklaraciju, šta li je) i naravno naplatili adekvatno tome PDV.
Ajd da je punjač bio kako treba nego, oni kontakti za negativni pol baterije, oni što treba da se nategnu, nisu nikako mogli normalno da se pomeraju nego sam morao da uzmem nešto tanko i jako pa da ih s tim, pritiskajuću što niše tu gde kontakti ulaze u telo punjača, nategnem i onda ubacim bateriju, nije bilo šanse da ih pomerim gurajući baterijom a ako bi ih pomerio prstom isti mora da se izvuče da bi baterija stala a kad ti izvučeš prst taj metalni kontakt na oprugi se vrati malo nazad i opet moraš da guraš bateriju kao blesav da bi ušla. Probao sam i da podmažem plastiku po kojoj klizaju ti kontakti ali ne vredi, jako mala razlika.
 
e hvala ti puno9 na odgovoru mnogo si mi pomogao i ustedeo mi pare i za punjac i za baterije :)
 
Posto si mene citirao , ajde da ti odgovorim. Ne znam sta te je tu pogodilo . O carinicima koji deru kozu sa ledja ?? Pa vidis ovo mi izgleda kao da si nabrifovan na sastanku nekad bese Centralne Otadzbinske Uprave, sada vec kako se zove. Viri ti politicka knjizica iz dzepa. Ono sto mene i ostale obicne ljude na forumu zanima je STVARNOST - Realnost, stvarni svet oko nas a ne ono sto servira Drzavni dnevnik u pola osam , na TV koju vec u narodu zovu Vucovizija. Tamo sve cveta, privreda napreduje , kao nikada, na korak smo od EU i ostale lagarije i budalastine.

Tako da te bajke ostavi , za malu decu, ne znam da li bi i ona poverovala , posebno u ono o svom Narodnom Poslaniku. Koji je tvoj Narodni Poslanik ?? Ja nemam nijednog. I da ga ima sve ima da se polomi cim mu ja zviznem da menja zakone :D Otvori oci, ne siri Stranacku Propagandu ovde, razmisljaj svojom glavom. Doci se kraj i ovoj politickoj Garnituri, a Narod i Drzava valjda ostaju, razmisljaj o tome. Svi do sada koji su bili neka vlast mislili su da su Veciti. Pa gde su sada, nigde, tako ce biti i u buducnosti. Niko nije i nista nije vecito , posebno neka politicka garnitura.

Ma pusti ga čovek promašio poentu načisto. Na predhodnih >200 stranica niko se nije žalio (a i ne bi trebao ako i jeste) što mu je naplaćen PDV, carina i slično nego zato što je naplaćeno u višestruko uvećanom iznosu na naduvane cene ne priznajući validno podnete na uvid izvode o plaćenim iznosima. A dotičnog, pomenutog poslanika... neću ni da pominjem, nije pristojno ;)
 
da li je neko mozda uzimao nitecore i4 punjac? ili mozda xtar 2600 18700 baterije? gledam na aliju pa da li da uzmem ima li neko iskustva sa tim?

http://www.aliexpress.com/item/1PC-...Cable-Retail-Package-Mail-Free/697209240.html
http://www.aliexpress.com/item/XTAR/621496859.html
svi kazu da su te xtar best buy...

Pogledaj u temi Spisak sajtova koji salju robu u Srbiju. Ostavio je covek link Holandske firme, koja salje i za Srbiju , povoljne znatno kvalitetnije punjace i Baterije, po cenama cesto i nizim od ovih na Aliju, koji ipak prodaju neke bezimen . Ovi su od priznatih i poznatih firmi.
 
Poslednja izmena:
e hvala ti puno9 na odgovoru mnogo si mi pomogao i ustedeo mi pare i za punjac i za baterije :)

mogao bi da probaš da uzmeš jetbeam i4 Pro, on bi trebao da ima rešen taj problem sa teškim pomeranjem kontakata, stavili su valjda metalne šine, samo, ja ne znam da li je u pitanju kopija ili šta već ali svi ti "novi" punjčai imaju napisano "Interllicharger" a ne "Intellicharger" što je mnogo glupo, jer naziv treba da asocira na inteligentan punjač a ne na inteRligentan!!! Ne znam šta imaju unutra ali koliko vidim, nisu se baš nešto proslavili kao klasični i4 i ljudi još uvek radije uzimaju stari model!!!
Naravno, procena carinika je bila i biće lutrija, ja sam već par puta tako fasovao i sad više ne kupujem ako neće da pošalju fakturu sa robom... A za baterije, ne znam za šta ti trebaju ali ti se mnogo više isplati uzeti kod nas neku polovnu ili čak novu notebook bateriju i iskasapiti je, izvaditi ćelije iz nje :)
 
Pogledaj u temi Spisak sajtova koji salju robu u Srbiju. Ostavio je covek link Holandske firme, koja salje i za Srbiju , povoljne znatno kvalitetnije punjace i Baterije, po cenama cesto i nizim od ovih na Aliju, koji ipak prodaju neke bezimenene . Ovi su od priznatih i priznatih firmi.

Kod kupovine punjivih baterija ja lično obavezno pogledam komentare, na Alliju je to veoma lepo rešeno jer su ocene povezane sa predmetom koji vas interesuje, na e-Bay-u nisu. Jedino je smešno to što su komentari raznorazni. Evo primera. Reših da proverim one BTY baterije veličine AA kapaciteta 3000mAh. Naravno da znam da je kapacitet preuveličan ali me je baš zaintrigiralo kakva iskustva ljudi imaju sa njima. Pronađem negde gde je ostavljeno preko 600 komentara i krenem da čitam i gomila ljudi ostavila komentar da su ekstra. Međutim nekolicina ljudi sa boljim poznavanjem materije je ostavilo rezultate pri kojima dotične baterije imaju kapacitet od 300-600mAh maksimalno, mereno sa meračima kapaciteta baterija.

E sad da ne bude off da pitam kakva je procedura za uvoz baterija pošto sam čuo da je po nekima to čak i zabranjeno i da su im baterije vraćane po kratkom postupku.
 
mogao bi da probaš da uzmeš jetbeam i4 Pro, on bi trebao da ima rešen taj problem sa teškim pomeranjem kontakata, stavili su valjda metalne šine, samo, ja ne znam da li je u pitanju kopija ili šta već ali svi ti "novi" punjčai imaju napisano "Interllicharger" a ne "Intellicharger" što je mnogo glupo, jer naziv treba da asocira na inteligentan punjač a ne na inteRligentan!!! Ne znam šta imaju unutra ali koliko vidim, nisu se baš nešto proslavili kao klasični i4 i ljudi još uvek radije uzimaju stari model!!!
Naravno, procena carinika je bila i biće lutrija, ja sam već par puta tako fasovao i sad više ne kupujem ako neće da pošalju fakturu sa robom... A za baterije, ne znam za šta ti trebaju ali ti se mnogo više isplati uzeti kod nas neku polovnu ili čak novu notebook bateriju i iskasapiti je, izvaditi ćelije iz nje :)

ma meni treba punjac za 18650 baterije pa sam mislio da je taj ok ali ako je slovo izmenjeno znaci da je cista kineska replika ne original...dobro sam saznao :) a ove xtar sam cuo da su pravi kapacitet itd, a sto se tice AA i AAA samo eneloop i nista vise :)
 
Pogledaj u temi Spisak sajtova koji salju robu u Srbiju. Ostavio je covek link Holandske firme, koja salje i za Srbiju , povoljne znatno kvalitetnije punjace i Baterije, po cenama cesto i nizim od ovih na Aliju, koji ipak prodaju neke bezimen . Ovi su od priznatih i poznatih firmi.

verovatno na ovaj mislis i ladno imaju taj punjac, dosta skuplji ali verovatno original:

http://eu.nkon.nl/maha-powerex-sanyo-eneloop-chargers/nitecore-intellicharger-i4.html
 
Pa eto pogledaj na strani 25 , ostavio je covek osim linka i svoje iskustvo u 2-3 posta. On je kupovao valjda samo baterije, nije punjace. A ovaj Nitecor sad sam gledao, skoro su ga dobili, verzija 2 , je oko 13 Eura. Za ovaj iz Holandije bar si siguran da je original, a ne samo napravljen da lici. Jer to je najvaznije kod tih punjaca, elektronika unutra. Ovi sa ekranima su i jeftiniji nego na Aliju, plus kada Kinezi posalju uputstvo , a cesto se desava samo na Kineskom, digne mi se kosa na glavi :D Ovi proizvodjaci imaju sajtove, pa i ako uputsvo zagubi tu je na netu.

Da ja ne prepricavam tudja iskustva ko je zainteresovan neka procita postove sa strane 25 te rubrike.
 
Nije taj link. Taj link je za Holandko trziste pa je tu PDV holansdki 20 % . Na izvoznom sajtu je cena manja za 20 % pa cena izadje 13,25 Eura.

http://ru.nkon.nl/

Plus je bas za njega akcija, pa je i jeftiniji od 20 %
 
Poslednja izmena:
uuuuuuuuuuuu pa dzabe je isto kao kod alija a verovatno nije kopija...jujuju hvala puno, moracu pregledam taj sajt, samo je mana sto je postarina velika i pitanje je koliko je carina fleksibilna :(!
 
Poslednja izmena:
za nitecore i4 nemaš kopija, svi su isti, svi se prave u kini, ja sam pričao o novoj varijanti "tog istog" punjača ali sa metalnim šinama, pogledaj pod nazivom "Jetbeam i4 PRO" tako ćeš ga pronaći. A ja sam imao problem sa onim koji si linkovao i to baš kupljen na tom sajtu :/
A kada su baterije u pitanju pogledaj ovo:
 
pa taj ispade jos jeftiniji, e nemam pojma vise nista, skroz sam poludeo, a najvise kad sma video da je vamo 10 duracell baterija 200din a ja platio 10 paketa po 4 kod nas i to neke sony... 25000 :)))
nego jel taj holandski sajt daje profakturu i racun unutra i da li carina veruje tome? ne bih da me oderu...
 
Poslednja izmena:
Dobro ako nitekor ne valja, treba traziti nesto drugo. Ovo sa Youtuba, prodaje B&H Photo , a oni salju samo Kuririma, tako da je to totalno neisplativo.
 
pa zavisi za šta ti treba punjač, za 18650 i slične li-ion Xtar je odličan, svi ga hvale ali je skuplji takođe i koliko vidim nemaju 4x punjač već samo 2x.
Za AA i AAA baterije i4 punjač ti nije baš najsrećnije rešenje (naročito AAA, njih će da "sprži" očas posla) zato što i4 tehnički gledano nije 4-ro kanalni punjač već dvokanalni, pregrade 1 i 2 su vezane i pregrade 3 i 4 su vezane
tako da ako staviš baterije u 1 i 2 one će deliti amperažu punjenja na 2 a ako staviš u 1 i 3 onda će svaka da dobije full load :) to i nije tako strašno za AA velikog kapaciteta ali za AAA se ne preporučuje. U globalu za Ni-Mh baterije MAHA punjači su zakon :) ali su skupi, zato ja koristim stari GP punjač sa 2 pregrade za moje eneloopke :/

Ja sam igrom slučaja upoznao lika koji živi u Japanu i može da nabavi skoro sve moguće vrste originalnih eneloop baterija koje su sveže a ne kao ove u on-off-u što stoje godinama, ja sam od njega uzeo jubilarno wolt dizni izdanje (miki & mini) mnogo slatke baterije, kod nas ih nikad ne bi našao, koštalo me 30$ sa isporukom ali bez praćenja, extra su :p
Inače, ako niste upoznati od ove godine Panasonic (koji je inače vlasnik Sany-a) je preimenovao (delimično) ove baterije tako da se sada zovu "Panasonic eneloop" a ne više Sanyo eneloop i izgledaju ovako (to je najnovija generacija eneloop baterija, još uvek dostupna samo u Japanu ili preko mene :D):
bg_main.jpg
 
Poslednja izmena:
Dobro ako nitekor ne valja, treba traziti nesto drugo. Ovo sa Youtuba, prodaje B&H Photo , a oni salju samo Kuririma, tako da je to totalno neisplativo.

ma odlican je sajt, cena baterija je na mestu, samo ne znam jel salju racun i jel prolazi carinu ja bi uzeo 50ak onih malih kutijica za baterije bas su mi simpa...videcemo probacu da ne bude posleeeeeeeeeee a sta ce tebi toliko kutijica?...a za aa i aaa baterije koirstim neki bas dobar sanyo za 4 baterije koji puni svaku ponaosob, ne zahteva po 2 ili 4 :)
 
Poslednja izmena:
Kad ste svi već otišli u offtopic da i ja kažem nešto na tu temu na fasttech.com imaš solidan izbor punjača kao i 18650 baterija, samsung, panasonic kao i kineske, za origonalne u imenu baterije stoji authenitc.
 
da li da doplatim 1euro za tracking na onom sajtu za baterije? toliko mi cene razliku na big parcel, ili ce sa tim brojem odmah da sledi i oporezivanje :) i da li cu platiti i carinu ako porucim na 49 evra recimo? posto neko kaze 45 je bez carine neko 50e...
 
Poslednja izmena:
Mislim da ti se ne isplati, bilo bi nesto vise od 150e (mislim da je carina veca od 10%; + ako budes imao srece da ga procene na 300e, jer rade slobodnu procenu kad nema racuna). source: drugar radi tamo, pa se secam da mi je objasnjavao kako to ide.
Fedex u Srbiji zastupa firma Flying Cargo, valjda ces naci neki kontakt pa pitaj.

Контактирао сам дотични Flying cargo, ево одговора:D

Postovani,
Zahvaljujem se na Vasem mail-u.
Dozvolite mi da Vas obavestim da je preporuceno tranzitno vreme 3 radna dana od trenutka posiljka napusti Kanadu.
Nakon sto posiljku stigne u Srbiju bice potrebno da se obavi redovna carinska procedura odnosno da se roba ocarini.  Prema Carinskom zakonu Republike Srbije carina I porez obracunavaju se na vrednost robe ali I na cenu transporta te je iz tog razloga, kako bi se olaksao uvoz robe, potrebno poslati fakturu koja prati robu na kojoj ce biti naslovljena vrednost telefona I cena transporta. Carinska stopa koja vazi u nasoj zemlji za mobilne telefone je 5% I pdv 20 % na vrednost robe sa ukljucenim transportom.
Kako je u pitanju veoma slozena carinska procedura koju pojedinac nije u mogucnosti da izvrsi samostalno bice potrebno angazovati ili kompaniju FedEx da izvrsi uvoz robe ili bilo koju drugu speditersku kompaniju koja je ovlascena za obavljanje carinskih procedura. Sve administrativne I manipulativne takse, troskovi carinskog magacina kao I porez preko nase kompanije iznosile bi 6600.00 rsd (okvirno 57 eur) I ostatak troskova iznose carina I porez. Medjutim, ukoliko se Vas brat odluci da angazuje neku drugu kompaniju da u njegovo ime obavi uvozno carinjenje mi Vas ne mozemo posavetovati koliko bi tacno iznosili njihovi troskovi jer  oni variraju u zavisnosti od kompanije dok carinska stopa I porez ostaju isti.
 Stojimo Vam na raspolaganju za sve ostale dodatne informacije
 Srdacan pozdrav,

Jelena Secerovski
Customs department agent
Flying Cargo YU LLC

Значи они наплате 60е па онда царина ребне свој део и пдв? Који краљеви:D
 
Kako je u pitanju veoma slozena carinska procedura koju pojedinac nije u mogucnosti da izvrsi samostalno bice potrebno angazovati ili kompaniju FedEx da izvrsi uvoz robe ili bilo koju drugu speditersku kompaniju koja je ovlascena za obavljanje carinskih procedura.

A ovo mi je hit...
Nebuloza od rečenice.:lupko:
 
Narucio sam gomilu kutijica za baterije i baterija u vrednosti od €44.62 sa troskovima slanja i trackingom...ne moze da podleze carini, zamolio sam ih da unutar paket stave na papiru pravi racun da izbegnem nase gramzive carinike, pa u najgorem slucaju ce mi uzeti jos nekih 10e za pdv kad "ocarine" :) Zamolili su me da platim MoneyBookers-om (Skrill) posto im je tamo manja provizija koju im naplacuju pa sam tako i uradio.
 
Poslednja izmena:
A ovo mi je hit...
Nebuloza od rečenice.:lupko:

Нисам хтео да се настављам не вреди очигледно. Страшне ствари а могу мислити како је вама тамо што себи наручујете:(. Хохштаплери похлепни, све структуре труле ццц.
 
Sad me obavestise da su poslali moj order sa nkon sajta za baterije. Al su brzi posle sat vremena vec sam dobio i tracking broj. Pohvalio sam ih su na stanju imali toliki broj kutijica a lik mi odgovori da su pre toga narucili 8000 komada, sve na stanju.
 
Carinska stopa koja vazi u nasoj zemlji za mobilne telefone je 5% I pdv 20 % na vrednost robe sa ukljucenim transportom.

Jel se ovo promenila carinska stopa za mobilne telefone ili su ovi neupućeni??
 
Sa DX.com porucena 2 predmeta (1 ELM BT diagnostika za kola):
- 17.7. poruceno
- 18.7. shipped
- 13.8. stigao poziv da podignem pismo u posti
- 15.8. preuzeo paket

Prava vrednost paketa $20.59, kinez stavio na kovertu $13.12.
Nasa carina procenila da ne podleze carinskom pregledu i nisam nista dodatno platio :)
 
Sad me obavestise da su poslali moj order sa nkon sajta za baterije. Al su brzi posle sat vremena vec sam dobio i tracking broj. Pohvalio sam ih su na stanju imali toliki broj kutijica a lik mi odgovori da su pre toga narucili 8000 komada, sve na stanju.

E to je Holandija, Dok Kinezi cekaju , da im uplatis, pa da oni onda krenu po lokalnoj Pijaci da traze robu, ako ih ne mrzi, jer moze i sutra :D

@Thierry Henry

Procitao si sta kaze onaj covek sto me napade, na moj odgovor tebi, gde nisam Pohvalio carinu ? Treba da se zalimo svom poslaniku :D haha
 
Nije bas sve tako crno, sa alija sam recimo prva 4 paketa dobio poslate drugi-treci dan vec od placanja, stigao i tracking sve...i kod mene bili za 10ak dana i to sve bez pdv-a, samo 70din.
 
Нисам хтео да се настављам не вреди очигледно. Страшне ствари а могу мислити како је вама тамо што себи наручујете:(. Хохштаплери похлепни, све структуре труле ццц.

Imas pm.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno