Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja cu doneti tj planiram da kupim pc kuciste u vrednosti oko 600eur, TJ11, nadam se da granicari pojma nemaju sta je to :p
A recite mi, dali postoji sansa, da ako sam nesto dobio na nagradnu igru u HU, pa od koga sam dobio napravi priznanicu ili nesto slicnu kao da je to poklon i da nisam platio, ili da napise da je vrednost npr 50eur, dali to moze nekako da prodje /u pitanju par dzakova proteina i slicne stvari...

Par džakova će da bude problem, pošto treba da objasniš cariniku da je sve za tebe:)
Što se tiče cifre, ako fizički dovlačiš preko granice limit je 100 evra, ali opet uz napomenu da je za ličnu upotrebu. Mislim da ti neki papiri uz par džakova neće pomoći, osim ako carinik ne bude gledao u gepek.
 
Ne, nego smo upravo zbog likova kao sto si ti dogurali dovde gde jesmo. Dokle god se budete saginjali na pljacke i ponizavanja, oni ce nastavljati da vas jasu, da svaki bar peti lik razmislja i radi "kao ja", sa svim ovim bi odavno bilo gotovo.

Dokle god budete imali taj podanicki mentalitet, zacinjen kompleksom autoriteta, i umnim semama tipa "moze i gore" ili "ja sam ne mogu nista da uradim", nikad vam ni nece biti bolje.

Pa ti onda oformi stranku ili sa ulice u juriš sa grupom istomišljenika...;)
Ja sam samo rekao da je sasvim normalno plaćati pdv, nisam komentarisao troškove carinjenja i ostale takse.
Ono što ti zagovaraš je anarhija koja nikada nikome kroz istoriju nije dobra donela.
 
A vas dvojica bi voleli ono "divno doba" kad je lokalni mafijas bio "bog" i BATINA, kad su od njega i takvih ko sto je on bezali i policajci jer je uvek postojala mogucnost da ih "neko jaci od drzave" rokne na kucnom pragu ako se takvom "zamere" ?
Vi bi Nemacku al samo kad se zaradjuje a kad se placa porez, carine i ostale dazbine drzavi, onda bi srbiju iz " doba mracnih sila", a ...?
E nece moci !!!
Ne dam ja prvi i uz mene ce cestit covek svaki stati, 100% sam siguran, a vi samo "rovarite" protiv drzave, drustvenog uredjenja, prizivajete haos, nered, lopvluk svuda, u narodu i vlasti pa ce te videti sta ce da se desi tada ako se takva neka situacija obistini, ne dao dragi Bog i narod ovaj, nikad...

Da ima gluposti i neodgovornosti u procesu naplate dazbina pri uvozu kako za fizicka tako i za pravna lica ima, ali arlaukati protiv placanja dazbina "kao u celom normalnom svetu" i prizivati taj svet a ciniti sve protiv ostvarenja takvog drustvenog uredjenja je glupost i pokvarenost ...

Pvo sam pomislio da se salis sa ovim postom , a onda dalje citajuci vidim da si ozbiljan i to u ozbiljnoj Zabludi.

Vlada, Ministri i carinici su Zlocinacko udruzenje, sa ciljem pljackanja gradjana, to Ministar finansija ne krije, nisam ja izmislio tezu o "cedjenju suve drenovine " nego on. A sad dal to neko ne shvata da je ta suva drenovina nasi prazni dzepovi ili ne , to je druga stvar.

Kao sto je vlast demokratski izabrana , tako demokratski narodnom pobunom, kao najvisim stepenom Demokratije, mnogo visim nego oni sto sede u onim Klupama i pljackaju nas, moze i da ode sa vlasti. Kada je to tako demokratski moglo da se desi u Sloveniji, valjda je tamo demokratija i to ocigledno veca nego kod nas, pa u Grckoj , Spaniji, mitinzi- protesti, Portugaliji, Italiji itd.

Samo ovde kod nas Raja cuti i trpi bez pogovora , a na izborima u Zajecaru vlast dobija 90 % glasova. Sad ce opet prica oko Parade i slicne gluposti , a svi veseli , a ko prezivi neka prica.

Svako od nas zeli normalnu pravnu drzavu. Al u ovoj raspaloj drzavici se ne primenjuje 1.000 zakona, samo nasli da primenjuju one gde se zavlaci ruka u dzep gradjanima. Na drzavni teror treba odgovoriti demokratski, a ne da se citi i trpi doveka.
 
Jel treba placati dazbine drzavi kako je propisano?
Treba li placati pdv?
Treba li placati carinu?
Trebamo li imati organizovanu drzavu?
Traba li nam drzava uopste?

Licno mislim da je bezobrazluk sto carina naplacuje "svoju uslugu carinjenja, odnosno carinskog pregleda" i to ne treba naplacivati jer je to bezobrazluk. Ako nadju da treba platiti carinu (u skladu sa striktnim postovanjem zakona) onda samo carinu a ne jos kojekakve "sitne" namete uz to. Carina je drzavni organ kome je funkcija da naplati carinu tamo gde treba i njen rad se finansira iz drzavne kase a ne da jos i sama na licu mesta "zaradjuje" pri obavljanju svog posla.
Treba odraditi neki limit do koga se nece naplacivati carina ni pdv, cisto raci efikasnosti, neki iznos izmedju 10 i 15€ pa cak i 20€ ... a na ostatak zavisno da li je poklon ili kupovina naplatiti sto je po propisu, pri tome uvaziti zvanicne fakture iz banke, sa PP, ebay i slicnih pouzdanih izvora kojima se moze dokazati cena po kojoj je nesto placeno...

Nece moci da se ne plati "caru carevo" jer od tih prihoda drzava "zivi", placa vam se doktor, ucitelj, pa i policajac koga svi prezirete kad vas "nadgleda" a kad vam zatreba onda kukate kako ga nigde nema...
 
Vrhunac bezobrazluka se ogleda u čistoj pljački i otimačini koju sprovode carinski organi na sledeći način.

Prvo sam obavešten da je potrebno da dostavim neki dokument o plaćenom iznosu prilikom kupovine predmeta i potvrdu o dozvoli za uvoz. Radi se o predmetu čija je vrednost 16.98 dolara što je pisalo i na samoj koverti a naknadno sam poslao faksom i račun - potvrdu o plaćenom iznosu. Pošto smo se jedno 10tak minuta ubeđivali šta će meni taj predmet i na kraju sam dokazao da je to nešto najobičnije carinik se napokon složio, da će mi ovaj put dozvoliti da predmet uvezem. Naravno nakon toga je i predmet stigao a iznenađenje sledi, osnovica za plaćanje PDV-a za predmet koji je plaćen 16.98 dolara je po njemu 27 dolara i naravno na to su dodati svi naknadni troškovi. Ja verujem da niko od nas nema ništa protiv ili bi tako trebalo biti da se plati pošteno ono što zakon kaže, PDV, carina na predviđene iznose ali ovako odokativno naplaćivanje je čista pljačka. Uživajte narode još malo, vrlo brzo će blacklist učiniti da takvih problema neće biti. Kupovaćemo domaće. ;) Da ne zaboravim kako mi je carinik nekoliko puta pomenuo sivu ekonomiju????? Siva ekonomija sa iznosom od 16.98 dolara??? Za četiri komada sondi za osciloskop??? Ne, verovatno sam trebao da ih kupim ovde kod jedne naše ugledne firme po ceni od 5600 dinara za komad. To nije siva ekonomija, to je ona najcrnja. Eto šta treba da zaštiti naša carina, ovakve derikože poput tih firmi a ako već nisu u stanju to onda da bar dobro odvale komad i za budžet. Brzo ćemo mi ovako u EU, koliko malo sutra. Još sam stekao utisak da se kupovina sitnica od par dolara apsolutno više ne isplati. Ja očekujem još par sitnica za koje mi i nije važno kada i da li će stići a i ako pokušaju da me zavrnu lepo natrag u Kinu pa refund i zdravo đaci.
 
Vama ovde nekima nije jasno da ovde zalaze mutanti koje rade po raznim drzavnim kancelarijama, agencijama, sluzbama, drazvnim neradnickim firmama da se oni pitaju PDV bi bio 200% jer tu stoku nahraniti NIKO nemoze... tako da vas necude odredjene izjave ;)
 
Par džakova će da bude problem, pošto treba da objasniš cariniku da je sve za tebe:)
Što se tiče cifre, ako fizički dovlačiš preko granice limit je 100 evra, ali opet uz napomenu da je za ličnu upotrebu. Mislim da ti neki papiri uz par džakova neće pomoći, osim ako carinik ne bude gledao u gepek.

Pa, to je vec problem ako 5kg proteina moram da delim sa kolegama...nisam mislio na neki papir nego bas od firme od koje sam dobio, na madjarskom-srpskom jeziku, sa potpisom firme, pecatima itd...
 
Pa, to je vec problem ako 5kg proteina moram da delim sa kolegama...nisam mislio na neki papir nego bas od firme od koje sam dobio, na madjarskom-srpskom jeziku, sa potpisom firme, pecatima itd...

Problem je kako da ubediš carinika da je 15 kg nečega za ličnu upotrebu. Znaš ono, za ličnu upotrebu, a džak??? Da li bi ti poverovao na prvu loptu da si carinik? O tome ti pričam... A to što si dobio od firme ne sprečava našu državu da ti to isto carini, pošto iako je tebe koštalo 0 nečega, još uvek to ima vrednost, a carina se lupa na osnovu te vrednosti. A ne carini se ako ti fizičko lice pošalje poštom nešto za ličnu upotrebu vrednosti do 70 eura na poklon. Ali i ovde treba da dokažeš da je to poslalo fizičko lice tebi na poklon, a da nije fora da se zaobiđe carina. Tako da će uvek proći varijanta ako ti tetka nešto pošalje iz Švice, ali nikako ako ti "rođak" Yin nešto "pokloni" iz Kine:)
 
Vrhunac bezobrazluka se ogleda u čistoj pljački i otimačini koju sprovode carinski organi na sledeći način.

Prvo sam obavešten da je potrebno da dostavim neki dokument o plaćenom iznosu prilikom kupovine predmeta i potvrdu o dozvoli za uvoz. Radi se o predmetu čija je vrednost 16.98 dolara što je pisalo i na samoj koverti a naknadno sam poslao faksom i račun - potvrdu o plaćenom iznosu. Pošto smo se jedno 10tak minuta ubeđivali šta će meni taj predmet i na kraju sam dokazao da je to nešto najobičnije carinik se napokon složio, da će mi ovaj put dozvoliti da predmet uvezem. Naravno nakon toga je i predmet stigao a iznenađenje sledi, osnovica za plaćanje PDV-a za predmet koji je plaćen 16.98 dolara je po njemu 27 dolara i naravno na to su dodati svi naknadni troškovi. Ja verujem da niko od nas nema ništa protiv ili bi tako trebalo biti da se plati pošteno ono što zakon kaže, PDV, carina na predviđene iznose ali ovako odokativno naplaćivanje je čista pljačka. Uživajte narode još malo, vrlo brzo će blacklist učiniti da takvih problema neće biti. Kupovaćemo domaće. ;) Da ne zaboravim kako mi je carinik nekoliko puta pomenuo sivu ekonomiju????? Siva ekonomija sa iznosom od 16.98 dolara??? Za četiri komada sondi za osciloskop??? Ne, verovatno sam trebao da ih kupim ovde kod jedne naše ugledne firme po ceni od 5600 dinara za komad. To nije siva ekonomija, to je ona najcrnja. Eto šta treba da zaštiti naša carina, ovakve derikože poput tih firmi a ako već nisu u stanju to onda da bar dobro odvale komad i za budžet. Brzo ćemo mi ovako u EU, koliko malo sutra. Još sam stekao utisak da se kupovina sitnica od par dolara apsolutno više ne isplati. Ja očekujem još par sitnica za koje mi i nije važno kada i da li će stići a i ako pokušaju da me zavrnu lepo natrag u Kinu pa refund i zdravo đaci.

Tako se štiti domća privreda.:D
A sad ozbiljno... Problem je višestruk i slojevit, zbir je više stvari koje se ne mogu promeniti preko noći, sve da i neko to hoće (a koliko vidim, neće).
Dakle, naša carina živi u 20. veku i potpuno je nepripremljena za uvođenje PayPal-a i povećan obim priliva paketa + imaju ekskluzivno pravo (malte ne kao država u državi) da zakon tumače kako im volja (pošto je tako i napisan, da može da se tumači), pa se zato i dešavaju ovako frapantne razlike u tretiranju pošiljki, gde nema nekog obrasca, već kako ti se zalomi. Mislim čak da na carini namerno otežavaju kako bi smanjili priliv paketa i sebi smanjili obim posla, pošto im je plata fiksna bez obzira koliki je obim posla. Čak više i ne mislim da je sve to dirigovano od strane "nekog odozgo", već da sami carinici to rade kako bi sebi olakšali posao.
Jbga, takva nam je ova država, dok se političari bave "velikim stvarima", ove "sitnice koje život znače" se ne menjaju decenijama.
 
Можеш их правдати колико год хоћеш, намера је да се заштите крупни капиталисти на штету грађана, никаква модернизација царине неће изменити то. Ја мислим да док год се ћути харач ће бити све већи и вечи.

И то није домаћа привреда, у смислу заштите производње, то је увоз па препродаја, то је оно што је њима најважније.
 
Poslednja izmena:
ko ih pravda, RingeRaja je ako nista drugo - realan. makar se poklapa sa mojim razmisljanjem, a to da za svaki paket treba da se primeni isto pravilo. zato covek i normalno pise ovde...
a ne ko neki: buuu, revolucija, lekovi i sl.
 
Ja ih ne pravdam, samo iznosim svoj stav i ono što mislim.
Ne vidim potrebu da me uvek neko svrstava na jednu od strana, pomalo i nervira.
I ne mora ovde uvek da bude sve u sklopu teorije zavere, možda je razlog stvarno prozaičan kao što mislim da jeste.
 
Problem je kako da ubediš carinika da je 15 kg nečega za ličnu upotrebu. Znaš ono, za ličnu upotrebu, a džak??? Da li bi ti poverovao na prvu loptu da si carinik? O tome ti pričam... A to što si dobio od firme ne sprečava našu državu da ti to isto carini, pošto iako je tebe koštalo 0 nečega, još uvek to ima vrednost, a carina se lupa na osnovu te vrednosti. A ne carini se ako ti fizičko lice pošalje poštom nešto za ličnu upotrebu vrednosti do 70 eura na poklon. Ali i ovde treba da dokažeš da je to poslalo fizičko lice tebi na poklon, a da nije fora da se zaobiđe carina. Tako da će uvek proći varijanta ako ti tetka nešto pošalje iz Švice, ali nikako ako ti "rođak" Yin nešto "pokloni" iz Kine:)


Pa, moze da se resi i to, da imam postanski nalog...
 
Nije stvar u tome kako će da se to transporuje do Srbije, već u činjenici da moraš da ubediš ove na carini da je džak od 15 kg nečega za tebe i da ti treba svih 15 kg.
 
^
Reci da je prašak za veš...toga i ima u pakovanju od 15kg a to ti treba za ličnu upotrebu :D
 
Ja ih ne pravdam, samo iznosim svoj stav i ono što mislim.
Ne vidim potrebu da me uvek neko svrstava na jednu od strana, pomalo i nervira.
I ne mora ovde uvek da bude sve u sklopu teorije zavere, možda je razlog stvarno prozaičan kao što mislim da jeste.

Ако стварно верујеш да се ово не ради због зараде, шта више да кажем. Некако се те "теорије завере" увек поклапају са интересима и зарадом.
 
Stavrno nemam pojma do kog iznosa se ne placa carina na posiljke, ali su meni drzavni organi na posiljku
nekih delova sa Hobbykinga (Hong Kong) za avion, koji kostaju 25 USD (2200 din) , naplatili 508 dinara.
U januaru sam u istom iznosu narucio nesto drugo i nije bilo carine.

Valjda u sklopu mera stednje, svaki dinar je dobro dosao, za ovih 250 poslanika ?
 
Stavrno nemam pojma do kog iznosa se ne placa carina na posiljke, ali su meni drzavni organi na posiljku
nekih delova sa Hobbykinga (Hong Kong) za avion, koji kostaju 25 USD (2200 din) , naplatili 508 dinara

Naplaćen je PDV od 20%, a ne carina, i na to dodato 66-67 din za otvaranje (ili zatvaranje, šta više voliš) paketa. Naplatili prema naznačenoj vrednosti.
 
Do dolaska paypal-a sa hobby king-a su naplaćivali carinu i otvarali samo air parcel pošiljke, sada bez izuzetka otvaraju i sve air mail pošiljke.
Primetio sam da kada određuju osnovicu koriste cene sa sajta, sada to ne bi bio problem da su cene po kojima kupujem iste kao na sajtu, kao platinum member imam nešto povoljnije cene, plus poene=$ koje zaradim kroz iznos kupovine i buddy kodove a koje upotrebim kod porudžbine neretko pojedine predmete platim i po 10-20% manje od cene na sajtu. Naravno njih to ne interesuje pogledaju cene na sajtu i uredno za osnovicu izračunaju 10-20% veći iznos.
 
Javi ovde kako si prošao :)

Stigao paket iz UK sve uredno plaćeno, PDV+otvaranje. Ioako je bio lot autića (5 modela) nisu ništa radili na svoju ruku. Prošao sam još bolje nego što sam mislio, a to je da je englez napisao nešto manju cenu od plaćene. I da je napisao pravu na to sam bio naravno spreman i nema problema da uvek platim PDV i propratne dažbine do god ne krenu da lupaju svoje slobodne procene.

:wave:
 
Stavrno nemam pojma do kog iznosa se ne placa carina na posiljke, ali su meni drzavni organi na posiljku
nekih delova sa Hobbykinga (Hong Kong) za avion, koji kostaju 25 USD (2200 din) , naplatili 508 dinara.
U januaru sam u istom iznosu narucio nesto drugo i nije bilo carine.

Valjda u sklopu mera stednje, svaki dinar je dobro dosao, za ovih 250 poslanika ?

To je vrlo čudno... meni je prošle nedelje stigao paket iz USA, koji je ukupno košta $75 sa slanjem(+tracking ;)) i nisam platio ništa.
Ah da, sve je stiglo a još je bila odeća u pitanju. Tracking je čudo... :D
 
ko ih pravda, RingeRaja je ako nista drugo - realan. makar se poklapa sa mojim razmisljanjem, a to da za svaki paket treba da se primeni isto pravilo. zato covek i normalno pise ovde...
a ne ko neki: buuu, revolucija, lekovi i sl.

Izuzetno ga cenim, kao člana foruma (ima veliki doprins ovde), ali ne mogu da odolim utisku, posle ovakvih postova ovde, da čovek ima nekakve veze sa nekom strankom na vlasti (ovo možda i nisam trebao da napišem, plašim se da ne uvredim čoveka).
Naime, Vaske vam je napisao nešto što bi trebalo da "otvori oči". Napisao je sve jako lepo, dotakao suštinu! Ovi što pozivaju na "anarhiju" gotovo da su dobili povod za to (možda je ovo poslednje samo kap koja je prelila čašu) a da nije mesto da ovde to rade - nije! Sad moderatori ako krenu u cenzuru ispada da se stavljaju u službu 1 strane...
Radi se i te kako o dvostrukim standardima, i to baš zato što im se može. Na žalost, naš mentalitet je takav da "ne veujemo" dok se i nama samima ne desi slično, dok svako ne prođe kroz iste probleme, dok svako ne plati...

Ono kako bi mogli da uradimo nešto povodom ovoga (ne znam kako da nazovem takve postupke) jeste da se obratimo medijima. Najprikladnije bi bilo da neki "member" fino i kulturno sastavi mail i pošalje u što više redakcija. I da čekamo reakciju, ako je bude.
Sve ostalo ili dovodi do "deljenja" ovde, ili debelog zaziranja u politiku što opet dovodi do "podela"... a znate i sami da to može da dovede do suspenzije teme i omraženosti nekih moderatora što nikome nije u interesu.
 
Poslednja izmena:
ocekujem paket iz HK, ocekujem PDV, ocekujem i troskove otvaranja/zatvaranja/carinjenja.
ako mi ne prihvate cenu sa eBaya, zalicu se - koliko god troskovi bili veci od svega sto me rebnu.
eto, to je moj doprinos.
 
Izuzetno ga cenim, kao člana foruma (ima veliki doprins ovde), ali ne mogu da odolim utisku, posle ovakvih postova ovde, da čovek ima nekakve veze sa nekom strankom na vlasti (ovo možda i nisam trebao da napišem, plašim se da ne uvredim čoveka).
Naime, Vaske vam je napisao nešto što bi trebalo da "otvori oči". Napisao je sve jako lepo, dotakao suštinu! Ovi što pozivaju na "anarhiju" gotovo da su dobili povod za to (možda je ovo poslednje samo kap koja je prelila čašu) a da nije mesto da ovde to rade - nije! Sad moderatori ako krenu u cenzuru ispada da se stavljaju u službu 1 strane...
Radi se i te kako o dvostrukim standardima, i to baš zato što im se može. Na žalost, naš mentalitet je takav da "ne veujemo" dok se i nama samima ne desi slično, dok svako ne prođe kroz iste probleme, dok svako ne plati...

Ono kako bi mogli da uradimo nešto povodom ovoga (ne znam kako da nazovem takve postupke) jeste da se obratimo medijima. Najprikladnije bi bilo da neki "member" fino i kulturno sastavi mail i pošalje u što više redakcija. I da čekamo reakciju, ako je bude.
Sve ostalo ili dovodi do "deljenja" ovde, ili debelog zaziranja u politiku što opet dovodi do "podela"... a znate i sami da to može da dovede do suspenzije teme i omraženosti nekih moderatora što nikome nije u interesu.

Hvala na lepim rečima, ali potpuno si promašio, potpuno.
Nikada nisam bio član nijedne stranke (a bilo je jako velikih pritisaka zbog neučlanjenja u Savez komunističke omladine sada već nepostojeće SFRJ) i nadam se da nikada i neću. Nikada nisam radio u bilo kojoj državnoj ustanovi, ali se nadam da hoću, s obzirom na dvojne aršine koje trpe zaposleni u dva sektora u ovoj državi.
Dakle, nemam ama baš nikakvog interesa da branim/napadam bilo koga, samo sam napisao, a sada ću i podvući, da je bilo kakav uređen sistem uvek bolji od neuređenog sistema, pa makar prvi bio uređen na temelju čiste nepravde, a ovaj neuređen na tekovinama najčistije i naiskrenije borbe za sveobuhvatan boljitak svih ljudi.
Čovek je kvarljiva roba i potrebni su mu okviri za funkcionisanje, tako da je sve bolje nego anarhija.
A što se tiče carine i svega oko carinjenja ja sam samo napisao ono što stoji i što je realnost svuda u svetu.

To što je napisao Vaske odličan primer kako neko može da n@**** ni kriv, ni dužan, otprilike kao kolateralna šteta.
Ne bih da ispadne da branih dotičnog carinika, ali hajde da se malo stavimo u njegovu kožu. Stiže 4 sonde za osciloskop ukupne vrednosti 17$ iz Kine. Da li carinik zna o čemu se radi? Da li mu je sumnjivo da 4 nečega iz Kine košta zaista 17$. Možda je pokušao da proveri cenu i naišao na ove naše lihvare koji iste valjaju za 50 evrića po komadu i bilo mu sumnjivo kako može da bude tolika razlika u ceni?
Poenta je da su u ovoj državi zakoni krojeni od vajkada tako da bi mogli da se tumače, a onda se pita onaj koji je jači (ili što reče vepar u farmi - ne ovoj na TV-u, već životinjskoj... "neki su jednakiji od drugih").
Zašto je ays-u prošao paket iz USA koji je mnogostruko skuplji bez ikakvih dažbina, a kod skoro svih iz Kine ima problema? Da li je nekome palo na pamet da su na carini ustanovili kriterijum "sve iz Kine mora da se proveri", pa je svaki paket potencijalno sumnjiv? Jer moraju da naprave neku trijažu, pošto ne mogu sve da pregledaju, ali ni svaki da puste bez pregleda.

Možda je ovako, a možda i nije, ali sam ja uvek spremniji da razmišljam u smeru koji isključuje zaveru, gde je neko uvek nešto uradio da bi ciljano naudio nekome drugom.
 
Bez odbrane carinika, mogao je lepo da trzi izvod iz banke i da vidi koliko je placeno..pa ovi mogu da prodaju i po 1000e komad i sta onda..?? Carinik je duzan po zakonu da trazi neki dokument na kome se vidi sta je i koliko placeno pa tek onda da pusti masti na volju..a i jos jedna stvar, mozda je u Nemackoj limit 20,30e na necarinjenje, ali oni imaju i platu i standard da plate carinu i pdv na sta god naruce ako nema kod njih.. Kod nas, pokusas da prodjes jeftinije i oni ti odvale jos 100e troskova.. Razumem ja njih da oni hoce da suzbiju sivu ekonomiju i sl., ali 5 kom. necega sto putuje prvo mesec dana nije nikakva siva ekonomija...
 
Nije duzan da ti trazi dokument/fakturu/dokaz-cene. Pise im ono u pravilniku da ako mu je cena sumnjiva moze da potrazi (na netu ili gde vec) koja je cena i da nju uzme.
-Iako bi bilo logicno da trazi fakturu, jednostavno to mu nije u opisu posla :)
 
Isto kao sto carinik na granici moze da te vrati tj ne pusti da prodjes ako mu se ne svidis :)
 
Zašto je ays-u prošao paket iz USA koji je mnogostruko skuplji bez ikakvih dažbina, a kod skoro svih iz Kine ima problema? Da li je nekome palo na pamet da su na carini ustanovili kriterijum "sve iz Kine mora da se proveri", pa je svaki paket potencijalno sumnjiv? Jer moraju da naprave neku trijažu, pošto ne mogu sve da pregledaju, ali ni svaki da puste bez pregleda.

Možda je ovako, a možda i nije, ali sam ja uvek spremniji da razmišljam u smeru koji isključuje zaveru, gde je neko uvek nešto uradio da bi ciljano naudio nekome drugom.

Možda jer je na mom paketu sve bilo tačno naznačeno sve sa 2 kopije računa koje su bile zajedno spakovane sa robom. Nagadjam... nemam pojma. :d
Takođe u pitanju su 3 komada odeće sa prosečnom cenom od $20 a tako nešto kod nas košta barem duplo manje. JA sam i poručio iz USA jer znam da mi neće prodati jeftinu kinesku kopiju, kao što to rade u skoro svim maloprodajama kod nas(sve sam američkim i nemačkim brendovima aka Nike, Adidas, Puma, Guess... itd) ali ovo je već druga stvar.
 
Nije duzan da ti trazi dokument/fakturu/dokaz-cene. Pise im ono u pravilniku da ako mu je cena sumnjiva moze da potrazi (na netu ili gde vec) koja je cena i da nju uzme.
-Iako bi bilo logicno da trazi fakturu, jednostavno to mu nije u opisu posla :)
Koliko se ja sećam u tom pravilniku mu prvo piše da traži dokaz o uplati, pa tek ako njega nema da gleda po netu..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno