Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pored ovog PDV-a na svaku robu bilo koje vrednosti, odjednom se naplacuje i "obavestenje o prispecu robe" i "troskovi carinjenja", i to za robu koja se ne carini? =)) Tih 66 dinara ce morati da mi objasne danas, a celih 1000 ima da presedne svim zaposlenima koji budu u istoj sobi sa mnom.
 
Pored ovog PDV-a na svaku robu bilo koje vrednosti, odjednom se naplacuje i "obavestenje o prispecu robe" i "troskovi carinjenja", i to za robu koja se ne carini? =)) Tih 66 dinara ce morati da mi objasne danas, a celih 1000 ima da presedne svim zaposlenima koji budu u istoj sobi sa mnom.

U svakom slucaju - srecno! Nemoj da citam o tebi sutra u novinama :p
 
Mozda i jeste legalno da uzimaju pdv ali je *****no da ga naplacuju na sve. Narucis foliju za displej od 0.5$ i oni ti rebnu 150 din troskova.
Treba uvesti minimum neki, da se zna do koliko se naplacuje a do koliko ne. Em bi carina bila efikasnija em bi ljudi znali sta da rade.
Ovako nekome naplacuju na sve pdv (NS ekipa) a nekome poneku, trecu, petu, desetu posiljku...
Meni je stigla kamera za auto - placen samo pregled 66 din. Posiljalac hard core kinez.
Stigla mi baterija za led lampu od 2$, pdv i troskovi placeni oko 400 din, isto kinez posiljalac.
Koja je logika?
 
Logike nema, kao što nema i u vezi mnogo važnijih stvari u ovoj zemlji, ali da mora da se plaća pdv, mora.
Problem je što mešate legalno i legitimno (možda i sa pravom). Da mogu da oslobode do određenog iznosa plaćanje pdv-a na robu koja se kupi online, mogu. I to bi bilo legitimno, čak po meni i produktivno. Da li se pdv plaća na sve? Plaća se. Tačka. To što ovo nisu sprovodili tako revnosno pre uvođenja PayPal-a je jedno i nema veze sa sadašnjim stanjem. Sve što kupiš u bilo kojoj našoj prodavnici (i ne samo našoj) ima stavku pdv: 8% ili 20%.
Ako budemo svi razmišljali kao hypnotic nećemo daleko dogurati. Porez se svuda plaća od nastanka države kao uređenja, a negde je čak utaja poreza jedno od najtežih krivičnih dela. E sad, što nam je država ovakva kakva je ne znači da svako ima pravo da kaže da ne treba plaćati pdv.
 
Poslednja izmena:
Ja sam bas smanjio prijem. Proslog meseca svega 1 koverat, 8$ vrednosti. To sto sam kupovao ovde ionako nema. Dakle, manje trosim.
Izgleda da je mnogo ovakvih kao ja. Opet se carina resava za jedan dan. Otanjilo...
 
Evo vec sam bio, popricao sam sa troje njih, jer je svaki prebacivao na ovog drugog posle par minuta...poslednji je najduze izdrzao, ali mi je na kraju rekao da okrenem Dinkica. Na broj koji mi je dao pre Dinkicevog, a to je od sefa carine, niko se nije javio i i dalje se ne javlja.

Ostaje samo pitanje zasto na paketu koji ne podleze carinjenju pise "ocarinjeno", i to je jedino jos sto treba da saznam. Usput su pokusavali da prebace jedni na druge, carina na postu, posta na carinu...lupetali mi kako u tih 66 dinara ulazi otvaranje paketa, zuta traka, lepljenje, a najverovatnije i kidanje zute trake zubima...ali su mi onda u posti rekli da to nema veze sa njima i da su to troskovi carinjenja, iako su mi na carini pre toga rekli da prema njima nema nikakvih drugih troskova osim pdv-a na posiljke koje ne podlezu carinjenju, kao sto ova nije, jer je poslata od fizickog lica sa vrednoscu manjom od 70e.

Sve u svemu jad i cemer, i jos jednom, za lekove im trebao svaki dinar koji ukradu od naroda.
 
Ako budemo svi razmišljali kao hypnotic nećemo daleko dogurati.

Ne, nego smo upravo zbog likova kao sto si ti dogurali dovde gde jesmo. Dokle god se budete saginjali na pljacke i ponizavanja, oni ce nastavljati da vas jasu, da svaki bar peti lik razmislja i radi "kao ja", sa svim ovim bi odavno bilo gotovo.

Dokle god budete imali taj podanicki mentalitet, zacinjen kompleksom autoriteta, i umnim semama tipa "moze i gore" ili "ja sam ne mogu nista da uradim", nikad vam ni nece biti bolje.
 
Poslednja izmena:
Veruj mi, itekako jeste, pošto znam ljude koji žive u pograničnom delu i ovako kupuju praktično sve živo za sebe u Mađarskoj + nešto i za prodaju.
E sad, naravno da situacija nije takva da jedan čovek 10x dnevno, svakog bogovetnog dana pređe granicu, ali je vrlo često situacija da četvoročlana porodica ode do Segedina u subotu i nedelju, pa tako nedeljno možeš da preneseš 800 eura robe bez carine (a vrlo često i bez pdv-a), pa uz odbitak AFA-e to bude poprilično jeftinije nego ovde. Prijatelj koji živi u Subotici mi kaže da bukvalno kod nas kupuje samo hleb, mleko, cigarete i novine, a sve ostalo 1x nedeljno u Segedinu.

Ja cu doneti tj planiram da kupim pc kuciste u vrednosti oko 600eur, TJ11, nadam se da granicari pojma nemaju sta je to :p
A recite mi, dali postoji sansa, da ako sam nesto dobio na nagradnu igru u HU, pa od koga sam dobio napravi priznanicu ili nesto slicnu kao da je to poklon i da nisam platio, ili da napise da je vrednost npr 50eur, dali to moze nekako da prodje /u pitanju par dzakova proteina i slicne stvari...
 
Ne, nego smo upravo zbog likova kao sto si ti dogurali dovde gde jesmo. Dokle god se budete saginjali na pljacke i ponizavanja, oni ce nastavljati da vas jasu, da svaki bar peti lik razmislja i radi "kao ja", sa svim ovim bi odavno bilo gotovo.

Dokle god budete imali taj podanicki mentalitet, zacinjen kompleksom autoriteta, i umnim semama tipa "moze i gore" ili "ja sam ne mogu nista da uradim", nikad vam ni nece biti bolje.

Ja se 100% slazem sa hypnoticom i dajem mu svoj +1 glas za ovaj post...previse je ovaca u ovoj zemlji..zato se i dele Audiji na poklon predsednicima i ostalima u vrhu drzave
 
Ja cu doneti tj planiram da kupim pc kuciste u vrednosti oko 600eur, TJ11, nadam se da granicari pojma nemaju sta je to :p
A recite mi, dali postoji sansa, da ako sam nesto dobio na nagradnu igru u HU, pa od koga sam dobio napravi priznanicu ili nesto slicnu kao da je to poklon i da nisam platio, ili da napise da je vrednost npr 50eur, dali to moze nekako da prodje /u pitanju par dzakova proteina i slicne stvari...

Moze da ti prodje samo ako bude poslato kao poklon, znaci bez naznacene vrednosti, i ako upotrebis neku magiju da "par dzakova" bilo cega oni sami ne procene da vrede vise od 70 eura. Vecu sansu za prolaz imaju manji paketi/koverte, koliko god da vrede. A posto ce verovatno proceniti da vredi vise od 70e, onda ce da ti ocarine sa 10%, i da ti naplate PDV 20%, s tim da ce za osnovicu da uzmu procenjenu vrednost paketa + postarinu koja je placena, iako je nisi ti platio. Jedino ako na paketu ne bude bilo naznaceno koliko je placena, mozes da se izvuces bez tog dodatka, jer ne verujem da ce i postarinu da procenjuju =))
 
Poslednja izmena:
Ma dobio sam za dz, na nagradnu igru, tako da mozda je bolje da uopste ne otvorim paket? Mada, to je nemoguce jer kad izlazim iz HU, proveravaju sve...
edit: ili da trazim od njih da neka napisu da je vrednost paketa 50 eur?
 
Poslednja izmena:
Ma dobio sam za dz, na nagradnu igru, tako da mozda je bolje da uopste ne otvorim paket? Mada, to je nemoguce jer kad izlazim iz HU, proveravaju sve...

A ha, pa ako nije slanje, onda ima mnogo vecih sansi da ti prodje, tad ne vaze ovi limiti iz postanskog saobracaja =) Ja sam svasta preneo iz Nemacke bez ikakvih problema, doduse nije bilo preterano skupih stvari, ali je bilo dosta. Ne bi trebalo za to da te cimaju, po mom iskustvu.
 
A ha, pa ako nije slanje, onda ima mnogo vecih sansi da ti prodje, tad ne vaze ovi limiti iz postanskog saobracaja =) Ja sam svasta preneo iz Nemacke bez ikakvih problema, doduse nije bilo preterano skupih stvari, ali je bilo dosta. Ne bi trebalo za to da te cimaju, po mom iskustvu.

Zahebani su ovi kod bezdana...idem licno da preuzmem paket u HU, pa se vracam kod nas...a krastavac, kuciste, plus 15kg praskastih proizvoda...
 
7ebi ga, kod takvih stvari, samo "srecno" moze da se kaze. =) Uglavnom, mislim da ima dobrih sansi da se provuces sa tim.
 
Par dzakova proteina..lol :D Pa nemoj da ti traze neke dodatne dozvole jos za to...
 
tesko ces 15kg da provuces kao za licnu upotrebu... meni je za 2x2kg vec uzeo da pretura auto da vidi da nemam jos, a znam kome su 20kg oduzeli...
a opet, mozda te prosto ni ne pogledaju :)
 
Samo neznam sta ce biti pametnije...da probam prenositi bez papira ili da nesto ipak napravimo, tip ono 50 eur i dosvidanja..

Mislim da ti ne treba tu nikakva vrednost i to, probaj da preneses normalno, sve za licnu upotrebu i to je to...sad sto je 15kg, krastavac, takva je bila nagradna igra =)
 
Podmaži ti to samo i sve će biti u redu..
 
Ne, nego smo upravo zbog likova kao sto si ti dogurali dovde gde jesmo. Dokle god se budete saginjali na pljacke i ponizavanja, oni ce nastavljati da vas jasu, da svaki bar peti lik razmislja i radi "kao ja", sa svim ovim bi odavno bilo gotovo.

Dokle god budete imali taj podanicki mentalitet, zacinjen kompleksom autoriteta, i umnim semama tipa "moze i gore" ili "ja sam ne mogu nista da uradim", nikad vam ni nece biti bolje.

Ja se 100% slazem sa hypnoticom i dajem mu svoj +1 glas za ovaj post...previse je ovaca u ovoj zemlji..zato se i dele Audiji na poklon predsednicima i ostalima u vrhu drzave

A vas dvojica bi voleli ono "divno doba" kad je lokalni mafijas bio "bog" i BATINA, kad su od njega i takvih ko sto je on bezali i policajci jer je uvek postojala mogucnost da ih "neko jaci od drzave" rokne na kucnom pragu ako se takvom "zamere" ?
Vi bi Nemacku al samo kad se zaradjuje a kad se placa porez, carine i ostale dazbine drzavi, onda bi srbiju iz " doba mracnih sila", a ...?
E nece moci !!!
Ne dam ja prvi i uz mene ce cestit covek svaki stati, 100% sam siguran, a vi samo "rovarite" protiv drzave, drustvenog uredjenja, prizivajete haos, nered, lopvluk svuda, u narodu i vlasti pa ce te videti sta ce da se desi tada ako se takva neka situacija obistini, ne dao dragi Bog i narod ovaj, nikad...

Da ima gluposti i neodgovornosti u procesu naplate dazbina pri uvozu kako za fizicka tako i za pravna lica ima, ali arlaukati protiv placanja dazbina "kao u celom normalnom svetu" i prizivati taj svet a ciniti sve protiv ostvarenja takvog drustvenog uredjenja je glupost i pokvarenost ...
 
Dafaq..pa sad ti je lopovluk svuda..mafijasi su ti i dalje na vlasti i uveliko svi kradu koji su na vlasti..ne znam o čemu ti pričaš čestiti čoveče.
Ja hoću normalnu i uređenu državu, a ne Gvatemalu..
 
Poslednja izmena:
A sta mislite da ja ipak trazim neki racun?

Ne, mislim da je najbolje samo da otvoris sve to, raspakujes (ako nece nesto da ti se sj3be tako otvoreno)..uglavnom, poenta je da ih ubedis da je to sve za tebe, ovako ili onako...a sama vrednost manje-vise..jedino to za nagradnu igru mozes da imas nesto da im pokazes ako bas mora
 
Poslednja izmena:
A vas dvojica bi voleli ono "divno doba" kad je lokalni mafijas bio "bog" i BATINA, kad su od njega i takvih ko sto je on bezali i policajci jer je uvek postojala mogucnost da ih "neko jaci od drzave" rokne na kucnom pragu ako se takvom "zamere" ?

Sine, vreme ti je za budjenje, ako mislis da i dalje nije tako =)) I nije tako u stvari, nego je jos gore.

Ne dam ja prvi i uz mene ce cestit covek svaki stati, 100% sam siguran

Svaki cestit covek ce se pobuniti protiv besramnih pljacki koje trpi decenijama, nece stati uz tebe sigurno. =)) Ja ne znam sta se desilo sa vama (ljudima), ali nesto su vam uradili, nadam se samo da ste velika manjina koja tako naivno razmislja =))
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno