Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nadam se da si imao u vidu da je 80% telefona koji se daju na ankcijama na aliju fake. Najlakše je videti po specifikacijama pošto ti telefoni često imaju različite čipove, dual sim i slično.

Hvala puno na savetu, ali da, znam :) Pogledao sam sve pazljivo, ali recimo Samsung Android nikada sa alija narucio ne bih da umesto Note 2 dobijem StarNote 2 ili nesto slicno :) hehehe

...

EDIT

...

U svakom slucaju javljam ovde sta je i kako bilo, ovo je definitivno nesto najskuplje sa neta sto sam narucivao, pa cemo videti kako ce sve zavrstiti :) Postovacu sta sam se dogovorio sa prodavcem sta da napise na paketu i slicno..

Inace je jako fin, instalirace mi Win7.8 da nemoram sam da se cimam..

Inace ODUVEK sam zeleo Lumiu, od kada se pojavila, ali cena je stvarno bila uzasno visoka, medjutim za trecinu cene nisam mogao da odolim :)
 
Poslednja izmena:
Nadam se da si imao u vidu da je 80% telefona koji se daju na ankcijama na aliju fake. Najlakše je videti po specifikacijama pošto ti telefoni često imaju različite čipove, dual sim i slično.

Na akcijama su uglavnom refurbished telefoni, to piše u opisu, i zato je cena dobra. Ja sam nabavio Nokiu 6210 da imam kao rezervni telefon. Izgleda praktično kao nova, sve funkcioniše, i što je najbitnije baterija je odlična...
 
Ja tipujem da su pogodili u centar. Hteli su da uvodjenjem tog PDV-a , sprece veci obim narucivanja i to su uspeli.

Ja sam pisao da je ovo efektivno 20% CARINA na uvoz kako god ga oni nazivali, i kao svaka carina smanjuje slobodnu trgovinu i srozava prosperitet zemlje.

Meni je drugo pitanje interesantno, niko da se zapita sta ce nama uopste 20% PDV kada jedna Svajcarska ima 8% PDV, niko da se zapita kakve mi to usluge i drzavu blagostanja dobijamo za toliki harac, niko da se zapita zasto smo lider evrope na listi propalih zemalja sveta
 
@rango1
Zato sto ima milion parazita, mutanata i stoke koja zivi na grbaci drugih (sto aj pa da trpimo), problem je to sto smo mi u odnosu na njih gradjani drugog i treceg reda... u odnosu na carinu mi smo ovce a oni bogovi e to je problem
 
E da Ali je poslednje mesto na svetu za kupovinu originalnog telefona. Ove Lumie sto prodaju 610, 710, 800 , su Item Condition - Refurbished . To nisu fabricki u prevodu refrabikovani, nego eventualno zamene deo kucista koji je izgraban, i jos neki deo koji je pokvaren. Cene za te ipak polovne telefone nisu male. i krecu se za ove modele od 105 - 150 $ Ako na to dodas PDV i carinu, ispadne da za gotovo isti novac mozes kupiti i kod nas , mada u onim radnjama gde su skidani telefoni sa EU mreza i koji takodje mogu biti " refubrish " u domacoj radinosti.
 
Ja sam pisao da je ovo efektivno 20% CARINA na uvoz kako god ga oni nazivali, i kao svaka carina smanjuje slobodnu trgovinu i srozava prosperitet zemlje.

Meni je drugo pitanje interesantno, niko da se zapita sta ce nama uopste 20% PDV kada jedna Svajcarska ima 8% PDV, niko da se zapita kakve mi to usluge i drzavu blagostanja dobijamo za toliki harac, niko da se zapita zasto smo lider evrope na listi propalih zemalja sveta

Carina je carina, pdv je pdv. Prvo je 10% i ne plaćaju ga svi, drugo je 20% i plaćamo ga svi, šta god da kupimo. To što smo platili pdv i kupovinom preko net-a (a obično pdv nije uračunat u krajnju cenu ili je naznačeno da jeste) državu boli znaš šta... Veći je problem što ovde nema ama baš nikakve konkurencije, pa su cene takve kakve su i moramo da poručujemo svašta preko interneta da nas ne bi drali kao magarce.
Ovim dolazimo do pdv-a koji postoji svuda (svaka država ubira porez), ali su stope različite i direktno proporcionalne jačini ekonomije te iste države.
Iliti... Švajcarska može da ima pdv 8% zato što joj je ekonomija jaka, imaju valutu koja je svakim danom sve jača (što baš i nije najbolje), priliv stranog kapitala je ogroman, pa se i sa 8% zahvata obezbeđuje dovoljno novca za funkcionisanje državnog aparata.
Tamo gde je ekonomija tropa i pdv je obično viši, ali i tu postoji zamka, jer u jednom trenutku povećanje pdv-a više ne dovodi i do povećanja priliva u državnu kasu, već suprotno, priliv pada, jer građani kreću da manje troše, pa je i priliv manji. Mađari su npr. povećali pdv na ogromnih 27%, ali su imali dobru strategiju, zdravo tržište razvijeno pre globalne krize i Srbiju u komšiluku, iz koje su svakodnevno imali solidan devizni priliv. I desilo se da je forinta posle par godina pada počela odjednom da jača, pa sad i neije toliko povoljno kupovati u Segedinu.

Odgovor na tvoje pitanje je jednostavan: dogod trošimo više nego što stvaramo, dotle ćemo i biti tu gde jesmo. A pod trošenjem mislim bukvalno na trošenje, ne na zaduživanje zarad ulaganja u nešto, već na čistu potrošnju - hrana i energija.
 
Na akcijama su uglavnom refurbished telefoni, to piše u opisu, i zato je cena dobra. Ja sam nabavio Nokiu 6210 da imam kao rezervni telefon. Izgleda praktično kao nova, sve funkcioniše, i što je najbitnije baterija je odlična...

Da, upravo tako, pise :) Medjutim, ja sam upravo iz tog razloga kupovinu ovog telefona shvatio kao kupovinu (za sada) stalnog, ali za par meseci do godinu dana sekundarnog telefona, jer se telefon koji imam vec pet godina pokvario pre par dana, a nadao sam se da cu ga zadrzati bar do sredine sledece godine kada sam planirao novi da kupim. U svakom slucaju trebalo mi je nesto ne previse skupo za taj prelazni period, a dizajn telefona koji sam narucio sa alija je stvarno nesto sto sam zeleo cim se pojavio (Lumia 800), ali nisam u tom trenutku i po toj ceni mogao da opravdam taj trosak, sada je situacija malo drugacija, pa sam ga kupio :)
 
Rango je ipak u pravu, samo je trebao da doda jos rec, a na to je mislio Indirektna carina 20 %. Moze se ona nazivati i PDV , ili akciza, ili nekako trece ali sve je to Nezvanicna carina.

Postoje tu dve velike Provalije koje ne moze da popuni niko ko pokusava da opravda preko noci uvodjenje ovih nameta. Tu ne mislim na clanove foruma vec politicare i njihove "novinare" citali smo imaju linkovi u rubrici onih jadnih tekstova.

Prvo ne postoji ni jedna zemlja na svetu koja naplacuje PDV na proizvode koje stizu postom vrednosti 1-2 $. Svaka drzava ima neku granicu u Nemackoj je 28 $ u Crnoj Gori 150 Eura !!!

Drugo ako se mora , i moralno je platiti taj novi PDV zasto se ne naplacuje kod licnog prelaza granice vec je limit gde se nista ne placa celih 100 Eura , a kod paketa limit 0. Zasto bi se paketic razlikovao od licnog prelaska, posebno nekog ko zivi na 2 km od granice pa je mozi preci i 10 puta dnevno i doneti bez dazbina po 1000 Eura dnevno !!!

Ali sto rece neko pre dve Stranice sta ocekivati od raspale Drzavice koja bez Lopovlika ne moze da organizuje ni Malu maturu !!! Ja na mestu ove Nemacke ne bih ovakvim Banditima ni davao taj famozni datum , koji inace nicemu ni ne sluzi osim da se narod zaludjuje.
 
Poslednja izmena:
E da Ali je poslednje mesto na svetu za kupovinu originalnog telefona. Ove Lumie sto prodaju 610, 710, 800 , su Item Condition - Refurbished . To nisu fabricki u prevodu refrabikovani, nego eventualno zamene deo kucista koji je izgraban, i jos neki deo koji je pokvaren. Cene za te ipak polovne telefone nisu male. i krecu se za ove modele od 105 - 150 $ Ako na to dodas PDV i carinu, ispadne da za gotovo isti novac mozes kupiti i kod nas , mada u onim radnjama gde su skidani telefoni sa EU mreza i koji takodje mogu biti " refubrish " u domacoj radinosti.

Ja licno telefon bi kupovao samo kod zvanicnog prodavca tipa Handy, BigBang ili preko operatera, a cene Lumia telefona kod nas i u inostranstvu (otkljucani) se ne razlikuju previse (nazalost). Medjutim, ja mozda nisam kompetentan da o ovakvim stvarima pricam, jer kao sto sam napisao u predhodnom postu, zadnji telefon koristim 5 godina....

Sto se tice kupovine telefona u tzv. "manjim radnjama", to nikada ne bih uradio jer sam kao klinac imao jako jako jako lose iskustvo i od tada takve radnje ne samo da zaobilazim nego ih ni vizuelno ne primecujem. Apsolutno sam siguran i razumem da ima super radnji sa super proizvodima i da je xy ljudi imalo samo super iskustva, ali iskreno to nije za mene....

Izvinjavam se sto samo Lumije uzimam kao reper, neznam kakva je situacija sa ostalim telefonima, ne pratim :)
 
Poslednja izmena:
Pre 3 dana mi je dx javio da su poslali paket, danas se tek pojavio u sistemu sa porukom: 27-Jun-2013, The item (RT158949485HK) was posted on 27-Jun-2013 and is being processed for delivery to the addressee. Znaci jos nije otisao iz hong konga?
 
Ne dobijam ništa kada unesem broj.

Sacekaj malo, ako ga nema na toj adresi posle 3-4 dana od kada ti je prodavac javio da je poslao, verovatno posiljka nece ni imati broj. Nekada ubace broj u bazu i drugog dana , ali 3 je neki prosek, jer moze i 4 , u krajnjoj liniji 5 dana. Posle toga se ne nadaj .

@ goxxxy

Upravo to znaci , paket je usao u sistem i dalje ga obradjuju. JOs je u HK. KAda bude napusti javice ti, promenom poruke na upisivanje broja. Nekada najave i kada ce avion da poleti, obicno 1-2 dana ranije. Nekada ne najave nego samo napisu napustio je HK i krenuo ka destinaciji.
 
Poslednja izmena:
Kad sve funkcionise kako treba, kad paket napusti HK posle 7 dana je u Srbiji obicno, ali eto trenutno ne funkcionise...
 
CN i HK posta stalno se medjusobno smenjuju po pitanju koja je gora :D U proseku bi trebalo da je HK bolja jer operise samo u malom HK i okolini, mada kako se preko puta nalazi najveci konglomerat gradova mi ga nazivamo Senzen gde se proizvodi 90 % Kineske sitne elektronike, upravo ono sto mnogi iz sveta narucuju, i HK posta je solidno prebukirana. Tako da i ona ima svojih momenata, posebno sto ima takav sistem za pracenje da mi obicni korisnici uopste ne znamo gde se paketi nalaze u toj " rupi " od kada napuste HK pa dok ne stignu u Srbiju.

Mnogi forumasi javljaju da su odavno i preko 15- 20 dana dobili poruku da je paket napustio HK , a da ga nema u Srbiji. I to se periodicno ponavlja svakih 2-3 meseca. Sta se dogadja , mozemo samo da nagadjamo. Meni je nekako najbliza teorija da HK nema dovoljno aviona, jer za airmail se koriste najcesce obicni putnicki avioni, skromnog kapaciteta za postu, vec da povremeno sve natovare u voz, pa Transibirskom zeleznicom treba proci Rusku kontrolu koja ne zna sta da radi ni sa svojim paketima koje ne isporucuje mesecima. Druga mogucnost je da sve natovare u brod za na primer Hamburg , pa odatle Dojce posta liferuje. Kako vreme prolazi bar ova teorija sa zeleznicom je sve verovatnija.

Inace nasa posta je prestala da koristi usluge zeleznice pre skoro 10 godina.
 
Ono sto je novo je da sve auto diagnostike kineske automatcki vracaju za kinu :(
Neradi se o kolicini, kolicina je 1 komad, moguce da tretiraju kao da nije za kucnu upotrebu kad svako zna da se te jeftine diagnostike u 95% koriste u kucnoj varijani!

Ono sto je verovatnije da poostravaju represivne mere
 
Odakle ti to? Kolega je narucio dijagnostiku... Nekih 20 dolara... Za opela... pre 2-3 meseca je naruceno i jos nista nije stiglo...
 
Poslednja izmena:
Odakle ti to? Kolega je narucio dijagnostiku... Nekih 20 dolara... Za opela... pre 2-3 meseca je naruceno i jos nista nije stiglo...

porucio sam 1x opcom i autocom na drugogoj adresi obe su u rekornom roku nestale sa carine kao nazad za kinu

opcom clone ***** sa carine je samo prokomentarisao original kosta 1200e, opaskuu da je to kinez od 20$ nije ga nista interesovalo i samo je rekao zabranjen uvoz, cak odbijaju ikakav zvacnican papir da daju zasto je zabranjen uvoz, uz opasku zeli se svetom petru!
 
Nešto si im se zamerio meni stigla jedna pre manje od mesec dana, paltio pdv i to je to!
 
Da li ce da naplate na carini sva ona cuda ako je paket od firme u vrednosti manjoj od 50e Ali sa Shippingom izlazi malo preko 70 ?
 
Zeljko druze ocigledno je da narucujes stvari za prodaju, provalili su to i cimaju te sad za sve i svasta. Realno kineska ili ne ali dijagnostika i nije namenjena za licnu (nekomercijalnu) upotrebu, koliko god ja ne voleo ove na carini ipak nisu bas potpune neznalice. Mom zetu su vratili u Kinu par stvari za stomatolosku ordinaciju, iako stvarno jesu za licnu upotrebu (on je stomatolog), nisu za upotrebu u domacinstvu...
 
Nešto si im se zamerio meni stigla jedna pre manje od mesec dana, paltio pdv i to je to!

Pa i meni je stigla jedna pre 3 nedelje, i sad op druga prica.... keva zvala majmun na liniji samo rekao da je to zabranjeno za uvoz jer original kosta 1200e i da ga ne interesuje sto je to kineksa kopija...
 
A možda misli da razvije posao pa troluje kako bi obeshrabrio druge da to rade. Bilo je već na jednom forumu gde jedan prijavi da mu nešto ne daju na carini da uveze, uvozna dozvola, ratel..., pa drugi... i onda se onda pojavi treći lik koji u oglasima prodaje istu tu stvar ali duplo skuplju nego što košta sa plaćenom carinom i porezom. Solidno išla ta šema dok par nas sa foruma nije poručilo tu robu na rizik da ostanemo bez poštarine ako vrate robu i svima prošlo i onda smo naknadno provalili da su tri nika tri dobra drugara i da su odradili smišljeno šemu što su kasnije i priznali.
 
Poslednja izmena:
Zeljko druze ocigledno je da narucujes stvari za prodaju, provalili su to i cimaju te sad za sve i svasta. Realno kineska ili ne ali dijagnostika i nije namenjena za licnu (nekomercijalnu) upotrebu, koliko god ja ne voleo ove na carini ipak nisu bas potpune neznalice. Mom zetu su vratili u Kinu par stvari za stomatolosku ordinaciju, iako stvarno jesu za licnu upotrebu (on je stomatolog), nisu za upotrebu u domacinstvu...

Ma ocigledno si me ti provalio!, mora da imas trece oko!
A od kad kineske diagnostike su za komercijalnu upotrebu da li ce neko sa opcom clonom da ti programira dizne i zezne komp?????, ljudi to kupuju na kile da ne bi placali majstorima ili ih isti zavlacili za izcitavanje gresaka, ja cim sam kupio opel-a odma drugi dan sam kupio istu pa prodao pa narucio noviju iz kine

Samo u srbistanu se komercijalna upotreba tumaci od *****a kako se kome cefne, po njima u staljinovo vreme ili kao u severnoj koreju ima tacno da bude na listu napisano sta sve smes u kuci da imas i koliko!
Ostalo ko komunjare 50-tih kad su otimale stoku, zemlju, sramite se barabe koje podrzavate ovakav sistem represije jer cete sutra zivet kao u severnoj koreji!

@Antonio
Nisam ja od tih evo i dokaza:
26.06.2013 16:59:10 11003 IZMENIČNA POŠTA Za carinu
28.06.2013 10:34:26 62200 CARINA GPC NOVI SAD - Otprema
28.06.2013 16:45:16 21200 PC Novi Sad - 11003 IZMENIČNA POŠTA Otprema
 
Poslednja izmena:
Osim za dijagnostike ide prica i za toki - voki. Ja nisam cuo ni za sta trece. Da li je dijagnostika za komercijalnu upotrebu ?? Moze da bude a i ne mora. Ako cemo tom logikom ici mogu sutra sve da zabrane , jer svaki predmet mozes da prodas, to je komercijala, a i ako narucis jednu kasiku, mozda imas restoran pa je to takodje komercijala, a ako narucis jastuk , mozda imas Hotel pa je i to potencijalna komercijala.

A auto ne stoji u stanu pa sve oko njega nije za kucnu upotrebu :D
 
Poslednja izmena:
@Miglia
U tome je i poenta danas jedno sutra dan drugo za mesec dana 50% i kraj price........
Problem je u glavama ljudi koji jos imaju obraza da brane ovakav sistem! i to se nemoze iskoreniti iz zatucanosti ili pohlepe nekih
 
Pa toki voki i ti radio skeneri, to nema šanse da daju da prođe carinu..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno