Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Naravno da se odnosi na pojedinacne pakete. Cak i da stignu istim avionom u teoriji je moguce da ne zavrse istog trenutka na carini u istom kontigentu, ali to cak ni nema veze s pitanjem. Sustina je da se uvek gleda jedan paket. Dodacu samo jos jednu delimicno povezanu napomenu. Ako bi u teoriji gomilao posiljke non-stop moguce je da bi to vremenom postalo sumnjivo i da bi te onda, ako nista, cesce "trkeljisali" - redovno ih otvarali i tako to. Ovako, ako su posiljke povremene ne bi trebalo da bas zagledaju svaku. Cini mi se da je, dok sam iscitavao neke zakonske odredbe, u nekom delu teksta pisalo "... povremene posiljke iz inostranstva...". Mada ni sve to ne mora nista da znaci. Ako imaju razumnu cenu moguce je da ti jednostavno ne bi mogli nista. Uglavnom, ako trenutno ocekujes dva paketa iz Hong Konga svakako ce ih cariniti zasebno.
 
Naravno da se odnosi na pojedinacne pakete. Cak i da stignu istim avionom u teoriji je moguce da ne zavrse istog trenutka na carini u istom kontigentu, ali to cak ni nema veze s pitanjem. Sustina je da se uvek gleda jedan paket. Dodacu samo jos jednu delimicno povezanu napomenu. Ako bi u teoriji gomilao posiljke non-stop moguce je da bi to vremenom postalo sumnjivo i da bi te onda, ako nista, cesce "trkeljisali" - redovno ih otvarali i tako to. Ovako, ako su posiljke povremene ne bi trebalo da bas zagledaju svaku. Cini mi se da je, dok sam iscitavao neke zakonske odredbe, u nekom delu teksta pisalo "... povremene posiljke iz inostranstva...". Mada ni sve to ne mora nista da znaci. Ako imaju razumnu cenu moguce je da ti jednostavno ne bi mogli nista. Uglavnom, ako trenutno ocekujes dva paketa iz Hong Konga svakako ce ih cariniti zasebno.

ok kapiram... hvala puno za odgovor... pozz
 
Da li je neko narucivao sa ebay-a i kako se carine te posiljke? Odnosno kako je to u praksi?
Narucio bih sa ebay-a za laptop bateriju (35$) i tastaturu (20$), pa da znam koliko ce to na kraju da me izadje...
 
Posto te mrzi da citas, da ti ponovim vec 10 puta ispisan odgovor :)
Zavisi od pozicije Mlecnog Puta naspram Velikog i Malog Medveda :) A ponekad dodaju i neka sazvezdja koja mi ne znamo.

Ne zezam se, sve zavisi ko ti se padne, mozda ti i ne priznaju racun uopste nego lupe najvecu cifru za carinjenje koju nadju (tako je barem RR porlazi osa Evicom :)). A mozda ti posalju nesto DHL-om i ono prodje bez carine.
 
@alfa
Prolazio, to je prava reč, pošto, da ne čuje zlo, u poslednjih godinu dana stvarno nemam problema:)
@nemanja123
Kao što reče alfaunits, stvarno nema pravila, iako, da se drže slova zakona trebali bi da naplaćuju isključivo carinu na komercijalne pošiljke vrednosti preko 50 eura, i to bez uračunate vrednosti shippinga. Ali, ti je i odredba zakona da se to odnosi na "povremene" pošiljke koje se ne mogu smatrati kao uvoz, zato što za to moraš da imaš firmu. E, sad, šta su to "povremene" pošiljke i kako se to računa nigde nema ni slova, pa je ostavljeno svakom cariniku da zakon tumači (kao što se u ovoj slepačkoj državi inače sve tumači) kako on smatra da treba.
Da skratim, čak i da si uzeo bateriju i tastaturu kod istog prodavca i da ti stižu u jednom paketu, zbir vredosti ne premašuje 50e, tako da nemaš šta da brineš.
Ako misliš da kreneš sa intenzivnijim naručivanjem moraćeš da konsultuješ kristalnu kuglu u pogledu carinjenja, s obzirom da ti niko ne može garantovati da tvoje buduće porudžbine neće biti proglašene kao uvoz i komercijalizacija, odnosno zloupotreba ovog prava, a onda ti sledi ne samo carinjenje, nego i potencijalna prekršajna prijava od strane ovlašćenog lica.
 
Znao sam sve to, samo sam se nadao da se nesto u medjuvremenu promenilo, i da makar ne izmisljaju vrucu vodu sa tim jeftinijim stvarima.
 
Pozdrav. Zamolio bih vas za savet. Narucio sam iz Nemacke na burazerovu adresu 2kom slusalica. Obe vrednosti ~35e. 1 su stigle 1 jos nisu. E sad interesuje me kojim putem bi najbolje mogao da on to meni posalje ovde u srbiju a da me najmanje kosta? Jer mora preko DHL? Koliko bi me izaslo da posaljem jedne slusalice? 16e? Negde sam procitao da oni naplacuju spediciju ~30-40e nevezano za vrednost robe? Da li bi mogao da posaljem obe slusalice kao jedan veci paket? Ili da saljem 2x
http://www.dhl.de/de/paket/privatkunden/international/laenderseiten/serbien.html

Hvala.
 
Ne moras preko DHL-a, mozes i preko obicne poste, ako ti zelis...
Ali ako dva komada posaljes, a to nisu neke sitne slusalice ima velike sanse da budu spedcirane :)

Da li sajt sa kog si porucio salje u Srbiju kojim slucajem? (da, ima sajtova koji dirketno DHL-om salju u Srbiju, i cene nisu velike za shipping).
 
@nemanja123
Ako narucis te dve stvari po tim cenama i ukoliko stizu u odvojenim paketima prilicno su velike sanse da ces proci bez ikakvih dodatnih nameta. Samo sto covek sam sa sobom treba da razresi neke dileme, odnosno da ostavi "psiholoskog prostora" za eventualiju i da ako ga u nekom trenutku zakaci carina plati istu jednom i pretrpi to - pogotovo sto ne bi bila astronomska - ili odbije da plati, kako god. Uglavnom, ne bih da te plasim, jer bi trebalo da bude OK pri tim iznosima. E sad, za neke buduce masovnije porudzbine se stvarno ne zna u kom ces (ti ili bilo ko) im trenutku stati na zulj.

@Don Workinson & @alfaunits
Pitam obojicu, jer znam da alfaunits ima iskustva s tim podnebljem. Je l' izvodljivo da se ode tamo u lokalnu postu i najnormalnije posalje paket redovnim kopnenim/vazdusnim putem, kako god, bez ikakvog posredovanja speditera ili koga vec? Oduvek mi iz Engleske stizu paketi raznih velicina i gabarita uobicajenom postom i samim tim uglavnom nije bilo dodatnih nameta. Da li tamosnja posta omogucava regularno slanje paketa za Srbiju? Ako je odgovor eventualno potvrdan, licno bih slusalice zapakovao zasebno i tako ih i poslao (pogotovo ako su krupnije). Ne nalazim da je narocito mudro da se pakuju u jedan paket mada je to samo moje vidjenje problematike. A, ako vec placas DHL ili koga god, onda ti je verovatno svrsishodnije da ih ipak zapakuje zajedno.
 
Moguce je da posaljes regularno iz poste. Mozda nije brzo ali postoje registered mail i slicno sto sasvim normalno dolazi (preko nase poste). Sve zavisi sta hoces.
 
Moguce je da posaljes regularno iz poste. Mozda nije brzo ali postoje registered mail i slicno sto sasvim normalno dolazi (preko nase poste). Sve zavisi sta hoces.

Hm pa pazi ja sam hteo da izbegnem DHL i astronomske cifre za dostavu [40e] kako stoji njima na sajtu. Al sad mi buraz rece : "Fazon je sto je Deutsche Post kupio DHL prije par godina i sad sve medjunarodne posiljke koje predas na Detsche Postu idu preko DHL. Jedino domace posiljke (unutar Njemacke) su preko Deutsche Posta" Tako da izgleda da ni ne mogu da posaljem kao obican paket postom?

Ako vi potvrdjujete ovo da li je onda bolje da sacekam da mi dodju i druge slusalice i da ih spakujem zajedno u jedan veliki paket ako ce i sa jednim da mi naplate 3.300 minimalno?? Za jedne nemam nameru da platim 3.5k kad tolko kostaju slusalice niti imam sada para. Kontam da ja ~3.5k za obe ok al onda ce i carinu da mi naplate? Ne znam sta da radim :( btw sad mi ovaj drugi sajt javio da nisu prosle pare za ove druge slusalice...nesto zeza banka. Rezervisana su sretstva al nisu prosla.

1. Da mi posalje 1 pa da vidimo sta bude? Ako stavi povratnu adresu i ja ne prihvatim slusalice da li on placa sve to? Da stavi on onda laznu adresu da mu se ne vrati? [jer ako ni ne bude povratne neko ce da mazne paket]
2. Da posaljem zajedno obe slusalice pa da racunam da cu platiti oko 4-5k? [Slusalice kostaju 38e+36e]
 
Ja iz Nemacke narucujem sezonski sportski magazin, stize preko Dojce poste, kao regularna posiljka i nema nikakve veze s DHL-om. Za sam paket ne mogu da kazem ni da je klasicno pismo ni da je paket. Iskreno govoreci, vise lici na pismo, odnosno verovatno ga tako tretiraju, iako je velikog formata i zapravo je po odnosu sirine i duzine veci od mnogih igara koje sam dobio. Doduse, kao stampana stvar pride ima poseban tretman jer se na njih valjda ne placa carina, barem koliko sam upoznat.

Za savet sacekaj nekog kompetentnijeg, vidi sta kaze Alfa. Ja bih u svakom slucaju u bilo kojoj zemlji u kojoj je to moguce probao s klasicnom posiljkom ma koliko se klackala dok ne stigne. E sad, ako tvoj brat koji je tamo kaze da ne moze mimo DHL-a onda stvarno ne znam sta da kazem buduci da sa spediterima nikad nisam imao posla. Zato sacekaj :).
 
Mozda one idu preko DHL-a ali ako saljes obicnu posiljku nece biti kao da si poslao DHL-om.
DHL PortoPaket recimo se tipicno koristi ali naspram DHL Express-a je nebo i zemlja (traje, i ovde skoro skroz ide preko nase poste a ne DHL-a)
 
Sad sam malo cackao sto po sopstvenim rkama sto po sajtu nemacke poste. Nema sta, deluje da paketi gotovo iskljucivo idu preko DHL-a. Uostalom, ja i nisam mislio da neko laze nego samo da mozda postoji nacin da izostane spedicija. Sto se mog slucaja tice, casopis me kosta reda velicine 5,5 evra i isto toliko me gule i za postarinu. Totalno neisplativo, ali kad sam jednom prilikom kontaktirao direktno uvoznike stranih novina za Srbiju i kad su mi oni uradili okvirnu kalkulaciju kupovine tog magazina posredstvom te kompanije - umalo mi sve dlake s glave otpale nisu. Ako me ovo kosta 11 evra ono bi me kostalo jedno "211" da malo preteram. Na ovom linku sam nasao i pod sta potpadam - desni deo - Presse und Buch International - novine i knjige medjunarodno slanje, ekonomska kategorija, tezina od 500 gr do kilogram, 5,5 evra.
http://www.deutschepost.de/mlm.nf/dpag/briefe_ins_ausland/static/pdf/preisblatt2012.pdf

Prateci logiku stvari za tebe izgleda vazi ovo:
http://www.dhl.de/de/paket/privatkunden/international/laenderseiten/serbien.html

Verujem prva pomenuta kategorija, odnosno takozvani "pekhen". Velicinski i tezinski slusalice bi trebalo da stanu u tih 15,90 evra. Uostalom, i sam si pomenuo u jednom od prethodnih postova iznos od 16 evra. Kljucno pitanje jeste da li taj "pekhen" ide regularnom postom i da li bi bilo neke spedicije. Tu sad opet ne mogu da ti pomognem. Ujedno ne znam sta bi bilo s carinom posto se s 36 evra osnovne vrednosti i tih dodatnih 16 premasuje suma od 50 evra. Postarina ne potpada pod carinu ako se posiljka ne carini, ali mozda ima slucajeva da pocnu da se dzilitaju ako im se prohte. Sve i da prodjes bez ikakvih dodatnih troskova mimo same cene slusalica i tih 16 evra, bilo bi mi mnogo da platim postarinu gotovo u vrednosti (16+16) treceg para slusalica... Ne znam sta da ti kazem :(.
 
Ako kutije nisu prevelike (d+š+v max 900mm, bilo koja dimenzija max 600mm) moze da salje kao pismo obicnom postom i to ga kosta 7 eur ako je do 1Kg tezine.
 
Hvala za info. Nisam siguran za velicinu kutije al ispod 1kg su slusalice sa kutijom. Poslacu ove prve pa cu videti sta ispadne. Ako je do 16e ok ako bude 3.5k + neka ih zadrze. Pozdrav i hvala. Javim kako sam prosao ;)
 
Sa srecom i javi kako je proslo. Povratna informacija zlata vredi za buduce vreme. I ako vec kaze kolega to sto kaze neka samo napomene da je u pitanju kutija-pismo ako bude u prilici :).
 
Izvinjavam se ako sam pogresio temu (nisam uspeo da nadjem slicnu).

Jedan paket narucen preko Amazona (tj. Amazonovog partnera) mi nije stigao i pisao sam im da mi ga posalju ponovo. Morao sam da potpisem neki dokument i ok. kazu da su poslali ponovo. I prvi i drugi put su poslali preko UPS-a. Sad cekam da paket stigne (cena nije velike, u pitanju je torba za laptop).

Ali, pored ovoga i par knjiga koje sam narucio preko Amazona su probile rok za isporuku. Poslate su standardnom International metodom.

Sad, ne znam sta da radim. Da li da sumnjam na nase postare ili na koga vec (!?). To mi se ranije nije desavalo. Da li mozda treba da odem negde i pitam za posiljku?

Kad prodje jos koji dan, pisacu im da mi posalju te knjige ponovo - ali sta ako opet ne stignu?

Hvala.
 
Gledaj kad bilo sta da kupujes preko neta uvek juri postu, odnosto da ti prodavac salje obicnom postom jer ce te najjeftinije ispasti. Ako ti salju preko npr DHL-a, FedEx-a, UPS-a tu ti ulece spedicija i spediterski troskovi i onda mozes da se opeces jako. Tako da preko UPS-a za tu tvoju torbu koji nisi skupo platio, platices fazon jos 50e njima za NISTA.
 
btw meni je buraz poslao sluske obicnom postom kao "pismo" tj paket ali bez tracking numb. Valjda nece biti problema.

imag0251.jpg
 
Poslednja izmena:
Gledaj kad bilo sta da kupujes preko neta uvek juri postu, odnosto da ti prodavac salje obicnom postom jer ce te najjeftinije ispasti. Ako ti salju preko npr DHL-a, FedEx-a, UPS-a tu ti ulece spedicija i spediterski troskovi i onda mozes da se opeces jako. Tako da preko UPS-a za tu tvoju torbu koji nisi skupo platio, platices fazon jos 50e njima za NISTA.

Hvala. Da li imas neki predlog sta da uradim sa tih par knjiga? Da li da sacekam jos koji dan pre nego sto pisem Amazonu. Mogu li mozda nekako da saznam da li je ta posiljka usla u Srbiju, tj. da je nasa posta preuzela paket?
 
Naravno da možeš da vidiš da li je pošiljka ušla u zemlju ali samo ako imaš tracking number:
http://www.posta.rs/struktura/lat/aplikacije/alati/posiljke.asp

Nedavno počela da funkcioniše dvosamerna veza naše pošte (fala ku..u) sa ostalim poštama po svetu pa je moguće paket pratiti i na sajtu pošte iz koje je poslat paket sve do dostave!
 
@Don Workinson
Hej, pa nisi prosao toliko lose s postarinom. Mrva zna sve :). Ne pravi nikakvu razliku to sto nemas tracking broj osim ocigledne - ne mozes da pratis put posiljke i da eventualno saznas gde se zagubila. Ali, puj, puj, sto bi se uopste zagubila. Meni sve stize bez tog broja i stize uredno. Nadaj se najboljem ;). U svakom slucaju, dobro je da se razresila i ta peripetija.
 
Za sad je extra ako tako prodje bez problema. Prve sluske su se izgubile kod burazera u zgradi. Recepcionerka koja ih je primila 06.02. ih je zagubila...pa ce morati buraz da se pati sa njima i trazi kintu pa da opet narucujem. Ne moze nista da prodje bez problema samnom tako da ne ocekujem ni da ce ove doci bez problema :(
 
Da li je neko naručivao u skorije vreme neki uređaj koji koristi radio vezu za komunikaciju tj. da radi na 2,4GHz, 5,8Ghz, 27Mhz, 40MHz 433MHz ili na bilo kojoj drugoj frekvenciji i da li je imao problema sa carinjenjem pošiljke tj uvozom iste? Da li morao da dostavi carini saglasnost RATEL-a za uvoz...?
 
Poslednja izmena:
Da, i to ta saglasnost kosta 8000 a moras da im dostavis neki test report na uvid. Ako ne mozes da nabavis taj test report pisi propalo.
 
Nije bas pitanje u vezi carine vec vise oko vremena da posiljka stigne.Porucio sam sa Amazona 3 Blu Ray diska i danas su poslati ( cekah 3-4 dana dok im stigne u magacin).Pise Standard International kao metod slanja i ESTIMATED DELIVERY 12 April:)? Meni nista u zivotu nije stizalo tako kasno pa me zanima preko cega oni salju? Moze li to malo brze od 12tog Apila?
 
Sad je gotovo ali meni su posiljke sa Amazona UK stizale za 3-7 dana a sa Amazona USA 7-20 dana.
 
Samo da javim da su slusalice stigle. Poslate proslog ponedeljka i stigle danas [8 dana] bez ikakve carine i problema. Buraz platio 9e posiljku i to je to. ;) Videcemo da li ce sa drugim slusalicama biti ista situacija. Narucili su ih juce ovi portiri u njegovoj zgradi koji su slusalice zagubili pa kad stigne kod njih buraz salje. Poz i hvala ;)
 
Pozdrav,imam jedno pitanje:
Osvojio sam SSD na nagradnoj igri,i poslat je direktno od proizvodjaca UPS-om,stigao je vec u BG,samo treba da kurir zavrsi sve pa da mi ga dostave.Proverio sam kod UPS-a-proizvodjac je pri slanju platio sve troskove,i poslato je kao poklon-free of charge,vrednost samog SDD-a je oko 100 e.E sad,zena mi je u UPS-u rekla da okrenem posle vikenda kada bude imala svu dokumentaciju,jer nije sigurna da li ce paket ici na carinjenje.Sad meni nije jasno,ako je poklon tj.free of charge i svi su troskovi placeni,da li cu ja na to morati da platim carinu ili pdv ili cu proci bez ikakvih dodatnih troskova?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno