Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sigurno. Za kuciste nikako nije isplativo. Ako mozes naci negde u EU, mozes nesto izkombinovati, ali iz USA, bolje ne gubi vreme, osim ako nisi spreman da platis mnooogo vise od same cene kucista.
 
Rad sam da nabavim GT-a ali ne i da platim previse. Sto ce reci da u tom slucaju porucivanje iz USA otpada.
 
Ionako to ni ne bi mogao naručiti preko Newegg-a jer ne šalju nigde van Amerike, izuzev UK i AUS :) Eventualno da pogledaš da to nađeš negde u Evropi pa da ti pošalju sporom poštom, da ne šalju avionom.
 
ima ga po evropi, evo vidim i belo snow edition i GTS varijantu u italiji... 220-230EU... nema to smisla dovlaciti iz USA.
 
Doduše 230€ je već preko 300$, to verovatno već ne zvuči tako povoljno kao sa Newegg-a :D
 
Pa jos carina i pdv na tu cijenu, pa jos i transport. Sve u svemu na kraju izadje 300e cirka. Toliko ne bih davao definitivno...
 
Ma i bolje ti je da ne daješ, offtopic ovde, ali mnogo je to para za kućište, duplo skuplje od Fractal Designa i sličnih na kontu malo šarenih ventilatora :)
 
Ma 200e bi i dao, koliko je i kostalo dok ga je bilo kod nas. Sve preko toga mi je previse za kuciste...
 
Pa jos carina i pdv na tu cijenu, pa jos i transport. Sve u svemu na kraju izadje 300e cirka. Toliko ne bih davao definitivno...

kojih 300? pa samo pdv I carina bi bili bar 70-80e...a gde je tu transport...bez 350 minimum ne bi moglo...
 
Ljudi, jel može neko da sastavi FAQ? Ovo nema smisla... Barem osnovne stvari, ne mora mnogo detaljno.

Mislim da bi najbolje bilo da se otvori novi tred, a idealno, ako ne postoji vremensko ograničenje za usere da edituju sopstvene postove, da to uradi neko ko je zainteresovan. Onda zapljune prvih nekoliko postova i bude mini boss. :d Da bude tipa "Naručivanje preko Interneta", pa lepo carina, PDV i linkovi ka bitnim temama u ovoj sobi.
 
Ma ko živ može da pročita 500 strana... To može da napiše samo neko ko veći deo ima u glavi, moderator ili ne. :)
 
Moze neko i da stavi post ovde, ispise jednom do u detalje sve i obavesti vise modova da neko od njih stavi post na prvu stranu, obavezno da napise naslov za poruku ...
Ima neko volje da to uradi, ja nemam? :d
 
Ajde, neradnici, proverite bar dal' možete da editujete neki svoj matori post, pa ćemo da vidimo za dalje. :d
 
Samo modovi mogu da edituju post stariji od sat vremena koliko znam :) (i Admini)
 
Evo skracenih pravila za carinjenje, pa kasnije moze neki mod da edituje sitnice:

0. Olaksice za uvoz robe sa poreklom iz EU i slicne fore koje se cuju po vestima, racunajte da NE VAZE.
Za oslobadjanje carine za robu poreklom iz EU su neophodne deklaracije, i spedicija skoro sigurno. Dakle, ako kao fizicko lice porucujete robu iz EU, nemojte ocekivati da cete imati mogucnost placanja nize stope carine ili oslobadjanje od iste, jer je roba iz EU.
Te olaksice su namenjene firmama.

1. Roba iz EU/US/AUS/NZ sa urednom deklaracijom
1.1. Do 50e vrednosti, poslato obicnom postom, naplacuje se PDV (20%) samo
1.2. Na robu preko 50e vrednosti, poslato obicnom postom, naplacuje se i PDV i carina (32% ukupno, 10% carina, 20% PDV na tu vrednost (110%) = 132%)
Na ovo se dodaju razni carinski troskovi, otvaranje paketa.
1.3. Roba koja je poslata preko kurirske sluzbe (DHL, UPS, FedEx, TNT) dodatno podleze i spediciji ukoliko je vrednost preko 50e (tj. ukoliko se carini). Spedicija je 3000 dinara i navise trenutno.
* Izgleda da je moguce izbeci spediciju ako se trazi skraceni postupak carinjenja, gde se primenjuje pravilo 1.2. Za vece vrednosti robe se moze isplatiti spedicija, jer neka roba podleze carinskoj stopi od 1% umesto 10%.

2. Roba iz Kine i Hong Konga. Nema pravila! Vrednost na deklaraciji se skoro uvek ignorise, i carinik procenjuje na cenu koju najlakse pronadje. Ovo se desava jer Kinezi stalno napisu sasave cene, i stave Gift opciju.
Nemojte pitati koliko vas moze izaci nesto iz Kine, ako nemate uredan bankarski dokaz da ste platili neku iole normalnu cenu za pomenuti proizvod, pri cemu mozete primeniti pravila iz 1.x.
Ovo ne znaci da ce uvek ignorisati sta pise na deklaraciji iz Kine, ali sve sto izgleda whacked (tipa 20$ za Galaxy S5) nece biti prihvaceno. Nemojte se ovde zaliti na takve probleme, sami ste krivi ako ocekujete da vam ovako nesto proci.

Za robu iz ostalih delova sveta ima vrlo malo iskustva, tako da ne postoje neke priblizne smernice sta ce biti primenjeno. Uglavnom racunajte da se van EU/US/AUS/NZ uglavnom ne veruje deklaraciji, ako izgleda "too good to be true" i da ce carinik probati sam da proceni.

3. Uvoz prevelike kolicine nije dozvoljen fizickim licima. Od slucaja do slucaja zavisi sta se smatra prevelikom kolicinom, ali evo nekih konkretnih primera:
- 1KG kafe (zabranjeno zakonom iz titovog vremena :)) zvanicno i dalje se ne moze uvesti bez dozvole
- vise od ~1L alkoholnog pica
- vise od 4 hard diskova
- vise od 4 procesora
- vise od 2 kucista :)
- 5 pari patika

4. Mogucnost zalbe. Svaka zalba se naplacuje nekim administrativnim troskovima, koji se ne refundiraju ni u kom slucaju.
To znaci da za manje razlike u procenjenoj vrednosti i realnoj vrednosti robe se ne isplati zaliti se. Cini mi se da je ta razlika nekih 40eur trenutno (troskovi su oko 400dinara ako se ne varam?)
Ukoliko vam traze dokaz o placenoj vrednosti, jos uvek nije utvrdjena vrednost, i tada ne bi trebalo doci do pomenutih troskova zalbe.

5. Ukoliko PRIMITE paket, GUBITE pravo zalbe na procenjenu vrednost i placenu carinu/PDV!

6. Koliko treba nekom paketu da stigne pitajte u temi namenjenoj tome.
 
Poslednja izmena:
Meni je pre 2 nedelje stigao paket iz USA, vrednost je bila 90 $..znaci oko 70 ak e ili koliko vec.

Nije trazena ni carina, ni pdv ni spedicija ... Na kucnu adresu mi postar lepo doneo.
 
A da zaboravio sam reci da nema pravila na pocetku;) Znaci 0.0. Moze se proci bez carine bez pravila. Ne ocekujte:)
 
Hvala alfaunits! To je odličan početak! Za sada sam ga samo stavio u prvi post, videćemo još šta ćemo i kako ćemo. Kol'ko vidim relevantni propisi bi mogli da stanu u nekoliko redova, ali nije džaba ovaj tred na 500 strana! :d Ipak bi možda valjalo staviti ih, čisto forme radi, a onda šta čovek može da očekuje u praksi, već po statistici koju ovde pojedinci mnogo bolje znaju. Jel nema neki wiki plugin za vBulletin majka mu stara?
 
Pa ovaj forum je namerno podesen da ne moze posle sat vremena da se edituje.
Ova pitanja se pitaju na svakoj strani ... ne pada mi trenutno na pamet nista novo da je pitano zadnjih godinu dana:)
 
Pa ovaj forum je namerno podesen da ne moze posle sat vremena da se edituje.
Ma to sam i predpostavio jer za to ima dobrih razloga, al' nezgodno za ovakve situacije... BTW, nemoj da se iznenadite kad pobrišem ove "tehničke" postove kad se izdogovaramo. :)
 
Primer koliko carina moze da pogresi (namerno??), stoka kinez posla 10 citaca kartica zajedno sa par adaptera sve zajedno ~30$, keva primila platila 4000din + posta :)
Sad je kinez donio negativnu

Mogao bi neko da opise proceduru kad se paket vraca nazad na carinjenje sta tacno treba reci postaru, kontam da treba zvati carinu i reci im da ces dostaviti papire (izvod iz banke i racun)
 
Covek narucio verovatno pojedinacno ili po par citaca (svercer :)) plus nekoliko punjaca isto na komad, a kinez video adresu, ime, pa sve stavio u jedan paket , lakse i jeftinije mu tako verovatno, a sverceru mnogo mu bilo da plati 4000 i zato dao kinezu negativu... i ja bi mu dao ali i da sam carinik trazio bi odobrenje za uvoz...
 
ah te keve pune love sto odmah iskesiraju bez konsultacija.
 
Covek narucio verovatno pojedinacno ili po par citaca (svercer :)) plus nekoliko punjaca isto na komad, a kinez video adresu, ime, pa sve stavio u jedan paket , lakse i jeftinije mu tako verovatno, a sverceru mnogo mu bilo da plati 4000 i zato dao kinezu negativu... i ja bi mu dao ali i da sam carinik trazio bi odobrenje za uvoz...
Kao onomag sa dijagnostikama za kola :)
A i ovo vredjanje prodavca, a sigurno mu nije naglasio da hoce pojedinacno slanje... I svi salju u jednoj posiljci ako im se ne naglasi, a visegodisnji sverceri bi to najbolje trebali da znaju.
 
Primer koliko carina moze da pogresi (namerno??), stoka kinez posla 10 citaca kartica zajedno sa par adaptera sve zajedno ~30$, keva primila platila 4000din + posta :)
Sad je kinez donio negativnu

Mogao bi neko da opise proceduru kad se paket vraca nazad na carinjenje sta tacno treba reci postaru, kontam da treba zvati carinu i reci im da ces dostaviti papire (izvod iz banke i racun)

Ako si platio i primio paket, šansa za ponovno carinjenje je jednaka nuli, ali bukvalno. Čim je preuzet paket i plaćena carina, ti si automatski bio saglasan sa visinom carine . Ako je carina višestruko viša NIKAKO NE PREUZIMAJTE PAKET, tako jedino imate šanse za žalbu.
 
Jedina stoka koju ja u toj situaciji vidim, nije Kinez, ali dobro...
 
Primer koliko carina moze da pogresi (namerno??), stoka kinez posla 10 citaca kartica zajedno sa par adaptera sve zajedno ~30$, keva primila platila 4000din + posta :)
Sad je kinez donio negativnu

Mogao bi neko da opise proceduru kad se paket vraca nazad na carinjenje sta tacno treba reci postaru, kontam da treba zvati carinu i reci im da ces dostaviti papire (izvod iz banke i racun)
To nije ni trebalo da prođe carinu, nego da se vrati ili da ti traži papire za uvoz, 10 komada nikako nije za ličnu upotrebu nego komercijalnu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno