Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Alfa, čitaš li postove? Ne mogu da se ponavljam svaki čas. Ne znam kako kutija moće da bude prazna kad:

  1. Paket, kesa je otvorena, pa zalepljena i to ne potpuno, već samo po sredini načinjenog otvora (prva slika)
  2. Stiropor koji je potpuno obavijao kutiju i zalepljen je takodje isečen
  3. Pečati kutije teleofna su isečeni

Otvorio sam dispute, a policija... to je tek priča za sebe, ali neću o tome ovde.
 
Poslednja izmena:
Nesto mi opet ne da mira da pomislim na ove nase.
Ako je sve to tako kako kazes, onda su ovi iz Poste sve to videli(pod predpostavkom da se to desilo u transportu pre Srbije) i valjda bi nacinili neki zapisnik sluzbeni ili bilo sta kako bi se ogradili da je neko iz Poste/carine prckao po paketu, a oni to valjda nisu uradili ili mozda jesu, pitaj ih posto kazes da je vidljivo da je preseceno tamo gde je pecat, nisu valjda lupali precat preko mesta gde se vidi da je nesto seceno i da je ranjeno nesto na paketu.
Mislim da je odgovor u Posti/carini, jer opet kazem da su videli neku nepravilnost na paketu zbog sebe bi to sacinili kao dokz da je takav paket usao u Srbiju i da ga oni nisu otvarali.
 
Citam, i koliko sam razumeo, ima samo otvori na posiljci koji "nisu dovoljni za saku sa stiroporom". Lepljeno je obicnom trakom, NE CARINSKOM/POSTINOM?
Ne ocekujem ja nista od policije konkretno da urade, vec ce ti trebati za postu.
 
@antivenom: Ne, ne, pečat kutije telefona. Oni providni malo kvaliteniji selotejp komadi.

Tražiću upravnika da mi pokaže njihovo merenje paketa i snimke iz pošte.

@Alfaunits: da, običnom lepljivom, providnom, žućkastom trakom, vidi se na slici.
 
Poslednja izmena:
Ahaaa sorry, definitivno je neko prckao onda u transportu gotovo da sam 100% siguran da nije niko, sve to je pod kamerama i nema se bas vremena da se to odradi i to se ubacuje u zadnji prtljaznji deo aviona.
Bice da je kod nas to, a nesto mi govori da nije vozac mozda od GPC do tvoje poste nesto prckao, al to sve ces znati kad ti bude rekao koliko su izmerili paket.
Ako je tad bio tezi nego sto je na kraju, znaci da je ili driver u kombiju ili kasnije u samoj posti neko cackao, ali ako je dosao sa istom granazom sa kojom si i preuzeo, onda je neko van Srbije cackao.
Kako god, "zanimljiva" situacija, naravno ne i tebi, vise ti je mucna, normalno, ali kad se izguras do kraja napisi sta je bilo i sta se desilo na kraju.
 
Pa sta da mu naplate 100 din i time priznaju da su otvarali, a onog zbog cega su ga otvarali nema.
Pa odmah bi bili sumnjivi, a veruj nisu glupi oni.
Zato i pitam koliko je paket bio na carini.
Ako je proleteo samo, onda zaista nisu oni, ali ako je "lezao" cekajuci svoj red, onda je sumnjivo i onda sa nekom sigurnoscu mogu reci da su oni to uradili.
Zato je kljucno da kaze koliko vremenski je paket bio na carini, jer to moze najvise pomoci da saznamo da li su ili nisu oni otvarali paket.
Pa sta ima da priznaju kad se otvarani paket ulepi trakom poste!!!

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Sada si me uplašio sa ovim paketom. Ja naručio yi4k+ sa gb, ali platio sam sa kreditnom, nisam sa paypal-om...Jel sam zaštićen isto kao na aliju?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da li je ovako dugo zadržavanje na carini normalno?

Datum Mesto Faza Status Potpisnik
13.10.2017 12:05:19 11003 IZMENIČNA POŠTA Prispeće
13.10.2017 13:14:31 11003 IZMENIČNA POŠTA Za carinu
14.10.2017 09:53:06 10200 GPC BEOGRAD - 10200 GPC BEOGRAD Otprema PODNOŠENJE NA CARINSKI PREGLED
16.10.2017 07:40:25 10200 GPC BEOGRAD - 10200 GPC BEOGRAD Otprema PODNOŠENJE NA CARINSKI PREGLED
17.10.2017 08:19:25 10200 GPC BEOGRAD - 10200 GPC BEOGRAD Otprema PODNOŠENJE NA CARINSKI PREGLED
18.10.2017 07:54:19 10200 GPC BEOGRAD - 10200 GPC BEOGRAD Otprema PODNOŠENJE NA CARINSKI PREGLED
19.10.2017 08:24:53 10200 GPC BEOGRAD - 10200 GPC BEOGRAD Otprema PODNOŠENJE NA CARINSKI PREGLED
 
Da li je ovako dugo zadržavanje na carini normalno?

DatumMestoFazaStatusPotpisnik
13.10.2017 12:05:1911003 IZMENIČNA POŠTAPrispeće
13.10.2017 13:14:3111003 IZMENIČNA POŠTAZa carinu
14.10.2017 09:53:0610200 GPC BEOGRAD - 10200 GPC BEOGRADOtpremaPODNOŠENJE NA CARINSKI PREGLED
16.10.2017 07:40:2510200 GPC BEOGRAD - 10200 GPC BEOGRADOtpremaPODNOŠENJE NA CARINSKI PREGLED
17.10.2017 08:19:2510200 GPC BEOGRAD - 10200 GPC BEOGRADOtpremaPODNOŠENJE NA CARINSKI PREGLED
18.10.2017 07:54:1910200 GPC BEOGRAD - 10200 GPC BEOGRADOtpremaPODNOŠENJE NA CARINSKI PREGLED
19.10.2017 08:24:5310200 GPC BEOGRAD - 10200 GPC BEOGRADOtpremaPODNOŠENJE NA CARINSKI PREGLED
Da.
 
Evo nastavka moje sage:

Policija
Pokušaj da prijavim kradju odeljenju za VTK je počeo u Bulevaru AVNOJ-a 104, gde mi je telefonom rečeno od strane policije da se nalazi VTK odeljenje. Na portirnici mi kažu da je to premešteno u SIV 1 (palata Srbija), gde mi kažu da je to na Makišu, odmah pored Tempa na Adi (SBPOK). Tamo mi kažu da nema pristunih inspektora (teren i sl.) i da treba da podnesem prrijavu u mojoj lokalnoj policijskoj stanici bilo kom inspektoru, a da će to onda da bude prosledjeno VTK odeljenju. Za prijavu mi treba neki dokument, kao što je izvod iz banke. Još nisam prijavi policijii, jer sam izgubio dva sata za to šetanje.

Pošta
Oko 15:30h opet odem u poštu sa nadom da ću zateći tog upravnika i da dobijem zapisnik ili bilo šta pisano. Upravnik, naravno, nije tu. Dižem dževu, jer ovde ništa nije moguće bez toga. Ista kontrolorka od juče zove upravnika na telefon i posle kraćeg razgovora pravi Zapisnik o neispravnosti pošiljke. Kontrolorka meri celo pakovanje i utvrdjuje, naravno, da težina odstupa od deklarisane težine pošiljke. Ja dobijam kopiju Zapisnika (konačno nešto na papiru), a na zahtev ostavljam pošiljku kod njih (imam dosta slika iste, tako da nije neki problem).

Zapisnik skeniram i uz napravljene slike šaljem novu, uredno sročenu poruku Geekbuyingu preko PayPal Resolution centra i ukazujem na neslaganja (na pakovanju vrednost deklarisana na 20 dolara, težina se ne slaže, nema fatkure u pakovanju).

Zahtevam da mi se izvrši povraćaj plaćene sume, jer u pošiljki nedostaje roba. Čekam odgovor.
 
A uhhhh, koje muke brt.
Sva sreca nije cesta situacija(nazalost tebi se desila) inace bih batalio kupovinu online da je tako u praksi u vecini slucajeva.
Srecno, cekamo sta ce dalje PP odluciti.
 
Narucio sam 3 stvari (reusable bags sa baggu), isto je posle 3 dana na carini vraceno nazad posiljaocu

Origin Post is Preparing Shipment
October 6, 2017, 12:59 am Processed Through Facility BEOGRAD C 11003 LETTERS, UNITED STATES
October 5, 2017, 12:40 pm Processed through Facility SERBIA
October 5, 2017, 12:32 pm Held in Customs SERBIA
October 2, 2017, 10:53 am Held in Customs BEOGRAD C 11003 LETTERS, SERBIA
October 2, 2017, 8:31 am Processed Through Facility SERBIA
October 1, 2017, 1:38 pm Departed BELGRADE, SERBIA

Broj za pracenje koji sam dobio ni jednog momenta nije mogao da se nadje preko posta.rs alata za pracenje posiljke. Da li ovo znaci da je paket odmah carina vratila nazad?
 
U kom formatu je tracking broj? Nisu svi prativi na sajtu poste. Jel' ovo ceo tracking njen?
@RazbojNick, drzim fige! Nista pametnije ne mogu reci :(
 
Hvala, ljudi. Turaka sreća me strefila...

Kad se slučaj završi, bilo bi dobro da se od iskustva napravi odvojeno uputstvo šta činiti, za nedajbože svima. U medjuvremenu ću dopunjavati razvoj situacije ovde.
Slučaj mora da se eskalira do 08.11. na PP, pa ću biti stprljiv... ali ne previše.
 
To što je na pakovanju naznačena vrednosti 20$, ne znači ništa. Kinezi uvek stavljaju nižu vrednost paketa i verovatno su stavili I da je poklon (gift).

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Za našu poštu znači, jer oni samo to što piše na pošiljci priznaju u evenutalnom slučaju nadoknade. Ne zanima ih što ja imam izvod od banke i što preko tracking broja i broja narudžbine mogu da povežem sve, kao ni to što nisam ja popunjavao te podatke, niti imam uticaj šta će pošaljilac da napiše.

A mislim da bi i PayPalu moralo da znači to što se ne slažu iznosi...
 
Verujem da ces preko PP vratiti novac nazad, njima je dovoljno to sto nisi dobio ono sto si platio...

ali opet ostaje cinjenica da ti je neko ukrao sadrzaj paketa, i to je ukradeno negde ovde kod nas.
paketi se mere izmedju ostalog da bi moglo da se prati gde je tacno nestao sadrzaj, i krajnje bi bilo neozbiljno da se carina i posta ne pozabave ovim slucajem.

Posta ima vrlo dobru internu kontrolu, jel si proverio da li su oni obavesteni o ovome?

telefon sigurno neces naci, ali ovo ne sme da se ponovi.
 
Poslednja izmena:
Znači, prodavac će da vrati novac, tj. telefon ide na štetu prodavnice.
I to je korektno?
Pa nije prodavnica kriva što je neko ,uzgred, otvorio paket i uzeo telefon.
Nemoguće da niko, ni sa jedne strane, nije sposoban da izgredniku uđe u trag.
 
Složiću se da nije korektno, ali način(e) slanja bira i nudi prodavac onome ko kupuje. Uz to, kupac nema uticaj na to šta će prodavac da deklariše kao vrednost. To što svi kinezi tako rade ne znači da je ispravno, a ne shvatam zašto nastavljaju s tom praksom, kad već dugo ne prolazi nigde.

Pored toga, finansijski gubitak sa moje strane i sa strane prodavca koji to profi radi je neuporediv, kao i to što geekbuying i slični sajtovi definitivno imaju veći kapacitet i težinu da pokrenu pitanje potrage i jurenja krivca, nego što kupac to ima.

Inače, opštepoznato je da jurenje lopova samoinicijativno niko neće da radi, bar ne kod nas, jer mu je to samo dodatni posao. Korišćenjem tracking broja sve lako može da se nadje. Samo što neće.

@bakara: pretpostavljam da imaju, ali kako stupiti u kontakt sa njima i objasniti slučaj?
 
Poslednja izmena:
To što Kinez napiše da je vrednost 20€, a stvarna vrednost je 50+€ ne znači ništa, carina otvara pošiljku svakako. Da li ta cena na deklaraciji utiče tamo kod njih prilikom preuzimanja, [brza pošta i sl. takse] to nemam pojma, ali čisto razmišljam iz kog razloga stavljaju manje cene kad to nema nikakvog uticaja na carinu. Samo može, u tvom slučaju, da šteti.

Nema veze koliko kapitala obrće prodavnica i ko koliko zaradjuje. Ne bih se složio sa tim da je korektno da prodavnica plati a nije korektno ni ti da budeš oštećen. Ne znam koliko prodavnica može da ima uticaj , da pokrene ceo postupak kako bi ušla u trag razbojnick-u ;) Koliko sam čitao, radi se o prodavnici sa kredibilitetom, tako da ta opcija, da su oni poslali prazan paket, otpada. Nemamo mi uvid u to koliko se takvih skučajeva dešava na globalnom nivou, ali da je cifra alarmantna, tj. da im nešto znači, sami bi već pokrenuli neki mehanizam da lovce u mutnom pohapse tj. da utiču da se takve stvari ne dešavaju.

Plus, nisam ispratio koja je stvarna vrednost pošiljke, koliko se sećam, sve ispod 15.000din (ili je sada smanjeno na oko 7.000din) ne spada u prekršaj, dakle moraš po privatnoj osnovi da pokreneš slučaj..naravno, pod uslovom da je krađa izvršena kod nas.
 
Poslednja izmena:
Vidi, da ne bih pisao u prazno i u najboljoj nameri ovo pišem: kad se tebi desi ista ova situacija, ti postupi kako god želiš.
 
Samo sam želeo da kažem da pravila nema. Taj , ko je uzeo telefon ,isto tako je opravdao svoje delo, upravo istom rečenicom.


Sent from my Redmi Note 3 Pro [kenzo] using Tapatalk
 
Niška carina se nešto opasno ubrzala. Dolaze mi paketi koji leže tpo dva tri dana.. Za svaku pohvalu.
Još mi se 2x desilo da osnovicu za pdv prihvate onu koju kinez napiše.
 
Znači, prodavac će da vrati novac, tj. telefon ide na štetu prodavnice.
I to je korektno?
Pa nije prodavnica kriva što je neko ,uzgred, otvorio paket i uzeo telefon.
Nemoguće da niko, ni sa jedne strane, nije sposoban da izgredniku uđe u trag.
Bez obzira da li je prodavac kriv ili nije, on se obavezao da će dostaviti traženi proizvod na adresu kupca, samim tim on je odgovor za taj proizvod i u transportu.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ako je prodavac osigurao na manju vrednost, ili nije osigurao, to je njegov problem.

Tako to ide u normalnom svetu. Nazalost, posto Kina nije deo normalnog sveta, to se obicno svede na to da Shop prosto prekine da salje u Srbiju, Italiju, Brazil i sl.
 
Znači, prodavac će da vrati novac, tj. telefon ide na štetu prodavnice.
I to je korektno?
Pa nije prodavnica kriva što je neko ,uzgred, otvorio paket i uzeo telefon.
Nemoguće da niko, ni sa jedne strane, nije sposoban da izgredniku uđe u trag.

To što Kinez napiše da je vrednost 20€, a stvarna vrednost je 50+€ ne znači ništa, carina otvara pošiljku svakako. Da li ta cena na deklaraciji utiče tamo kod njih prilikom preuzimanja, [brza pošta i sl. takse] to nemam pojma, ali čisto razmišljam iz kog razloga stavljaju manje cene kad to nema nikakvog uticaja na carinu. Samo može, u tvom slučaju, da šteti.

Nema veze koliko kapitala obrće prodavnica i ko koliko zaradjuje. Ne bih se složio sa tim da je korektno da prodavnica plati a nije korektno ni ti da budeš oštećen. Ne znam koliko prodavnica može da ima uticaj , da pokrene ceo postupak kako bi ušla u trag razbojnick-u ...

Za takve slucajeve postoji osiguranje posiljke. Ali vecina prodavaca i kupaca to ne koristi posto podize cenu postarine a posiljke se relativno retko gube tj. odredjeni rizik je prihvatljiv. U ovome slucaju prodavac jedino moze da dobije ostetu u visini deklarisane vrednosti a verovatno dosta manje.
 
Niška carina se nešto opasno ubrzala. Dolaze mi paketi koji leže tpo dva tri dana.. Za svaku pohvalu.
Još mi se 2x desilo da osnovicu za pdv prihvate onu koju kinez napiše.
Pazi samo da te ne čuje alfa, dospećeš i ti na crnu listu ;)

Bez obzira da li je prodavac kriv ili nije, on se obavezao da će dostaviti traženi proizvod na adresu kupca, samim tim on je odgovor za taj proizvod i u transportu.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Ako je tako, onda očekujemo da se čoveku vrati telefon, prodavnica da dobije svoj novac, a izgrednik bude primerno kažnjen/suspendovan.
 
Niška carina se nešto opasno ubrzala. Dolaze mi paketi koji leže tpo dva tri dana.. Za svaku pohvalu.
Još mi se 2x desilo da osnovicu za pdv prihvate onu koju kinez napiše.
Moj paket je već 8 dana na carini. Meni su uvek, kao osnovicu za pdv, prihvatali ono što stranci pišu, bilo Kinezi ili neki drugi.
 
Moj paket je već 8 dana na carini. Meni su uvek, kao osnovicu za pdv, prihvatali ono što stranci pišu, bilo Kinezi ili neki drugi.
To onda samo u Nišu prihvataju :) mogla bi Nataša iz NS malo u Niš na obuku.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno