Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni uvek DHL kada ima plaćanja zovu me telefonom i kažu koliko ima da se plati i kada dolazi kurir i platim kuriru. Nikada mi nisu tražili unapred, ne znam da li su promenili jer godinu ili dve nisam ništa uzimao preko DHL-a, ali do pre 2-3 godine meni je naplaćivano kada donese kurir.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Unazad sigurno 10-ak godina DHL traži unapred. Poslednji put sam imao paket preko njih u oktobru. I komunikacija ide mailom, zovu samo da kažu da je nešto stiglo. Mislim da su takva iskustva i ostalih članova foruma. Da nisi pomešao sa nekom drugom službom?
 
Nisam, supruga je naručivala preko DHLa iz Nemačke do pre 2-3 godine, uvek su zvali telefonom da kažu da je stiglo i koliko košta. Jedino im preko maila slao popunjena dokumenta što traže i onda donesu paket, naplate i ostave priznanicu.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Rekoh ja, biće interesantno.
Druže, nemoj nikako da im daješ JMBG i br.LK, hoće da se prijave umesto tebe za onih 100€ i uzmu na svoj račun :d




Izjava je potpuno tačna jer se odnosi na FedEx (isto važi i za DHL) kurirsku službu o kojoj se raspravlja u datim postovima.
Ti si naručio običnom poštom koju hendluje pošta Srbije tj. oni to podnose na carinjenje i kod njih te niko ništa ne pita, ali o tome ovde nije bilo reči.
Tako da: izjava tačna, pročitaj kontekst na koji se odnosi...

Pa opet, nešto tu ne štima, jer mi je i DHL donosio na ruke.
Pri tom, uručeno je mojoj supruzi, bez pokazivanja dokumenata itd.
 
Je tako isto za Fedex cu da dobijem priznanicu od kurira?, inace posalo sam im danas sva dokumenta i JMBG , za sve manijake ko ja koji se ubuduce bune za JMBG sto vam traze,evo da se opuste https://pcpress.rs/objavljeni-podaci-o-licnosti-5-miliona-gradana-saznaje-share/ i to je samo za ono sto se zna...


Mozda je bilo ispod 50e, pa onda nije islo na redovnu carinu samim tim ne treba da im saljes documenta da te zastupaju u spediciji kad spedicije nema
 
Poslednja izmena od urednika:
@ukp, čemu onoliki tekst? Čovek je apsolutno u pravu i treba da insistira na zaštiti svoje privatnosti. Šalteruša u banci je loš primer, jer se banka obavezala o tajnosti podataka svog klijenta danom otvaranja računa, a to u primeru bi bila klasična zloupotreba službene dužnosti i predstavlja krivično delo.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Ja sam se iskopleksirao u pocetku zato sto znam da zvanicno zakonski to valjda ne smeju da vam traze, jos gore moram im saljem mejlom sad ko zna koliko njih ima moju skreniranu licnu kartu, realno to nije lepo... Izvalio sam da u Srbiji kad god hocu da ispostujem nesto po zakonu/psu uvek neki problem i samo zavrsim sa nerviranjem... Bolje je sa druge strane zakona :), ukp nedrukaj
 
Update - poslali su mi iz DHL-a fakture na email za carinu/porez i uslugu carinskog posredovanja.

Nego, alal im ćufte carinske - paket stigne iz UK za jedan dan, i onda im treba skoro dve pune nedelje da ga ocarine. Ja mislio ono kad su napisali 10-15 dana - ma to je fore radi - kad ono međutim...
 
Ne, rekli konkretno da će poslati paket ka meni tek kada evidentiraju obe uplate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zna li neko koliko je trenutno zadržavanje na BG carini?
 
Rekoh gore, skoro dve pune nedelje ili 9 radnih dana su mi držali DHL paket na carinjenju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
To je DHL, mene zanima obična pošta.

Poslednji paket mi je stigao posle 3 dana od prispeca u sistem.
Carina je bila ekspresna.
Iz Nemacke, ako te interesuje zemlja, i da... i ovaj je bio 20+10%.

Funkcionise sve ok za pakete iz US, CA, EU+UK.
Mozda jedino prave "problem", tj. duze zadrzavanje na carini, sa robom iz Kine.
 
Jel nije problem da mi neko pomogne..radio sam search, ali ne mogu da nadjem sta me zanima.
Da li za robu koju isporucuje dhl vazi isto kao za obicnu postu?
<50€ samo pdv
>50€ pdv+carina
I da li se ovih 50€ racuna cena paketa + slanje ili ne.

Sorry
 
Tako je. Racuna se cena zajedno sa troskovima slanja.

U BG trenutno (ove nedelje) zadrzavanje na samoj Carini jedan dan plus standardni jedan fiksan dan koliko je potrebno pošti da sprovede paket kroz GPC. Dva paketa stigla u Srbiju u ponedeljak, ovaj bez carine isporučen sutradan, a ovaj sa carinom u četvrtak.
 
Poštarina ulazi u osnovicu ako je iznos preko 50€. Ako je manji onda ne. Kod DHL-a je isto kao i kod obične pošte ali ako je iznos robe ispod 50€ onda ne plaćaš čak ni PDV. Samo ti kurir donese. Sa druge strane ako je preko onda jos plaćaš i troškove špedicije.
 
Gde mogu da vidim te cene? Da izracunam spediciju ako je moguce.
Npr platim nesto 80€ + DHL postarina 15€ i da vidim kolike bi bile dazbine na to
 
Špedicija je fiksna i ne zavisi od ostalih iznosa. Kod DHL-a je 3240 din. Carina zavisi od vrste robe mada mislim da okvirno možeš da uzmeš 10%. PDV je 20% i obračunava sa na osnovicu+carina. U tvom slucaju bi bilo oko 3500 din carinskih dadžbina i 3240 din špedicije.
 
Jeste u skraćenom postupku ali kad ide preko špedicije carine po tarifi koja je za tu vrstu robe.
 
Jel koristio neko usluge drugih špeditera? Stigao mi je email od DHL-a (paket poručio preko Ali express-a) sledeće sadržine:


Poštovani, dozvolite da Vas obavestimo o prispeću pošiljke pod brojem tovarnog lista koja podleže uvoznom carinjenju. Za pošiljku Vam u prilogu dostavljamo skeniranu fakturu i tovarni list.
Komunikaciju u vezi sa carinskom procedurom možete da nastavite sa Vašim odabranim špediterom ili postupak izvršite posredstvom jedne od sledećih špediterskih kompanija: DD Glumac d.o.o., MBM Logistics d.o.o., DAM line

Jel imao neko iskustva sa ovim špediterima, nit sam poručivao robu preko DHL-a nit sam radio sa špediterima ranije pa bih sad birao na slepo..
 
Poštarina ulazi u osnovicu ako je iznos preko 50€. Ako je manji onda ne. Kod DHL-a je isto kao i kod obične pošte ali ako je iznos robe ispod 50€ onda ne plaćaš čak ni PDV. Samo ti kurir donese. Sa druge strane ako je preko onda jos plaćaš i troškove špedicije.

Reci mi kako bi prošao proizvod kome je recimo cena 32 dolara i postarina preko DHL 35 dolara. Da li bi se na ovo placalo nešto dodatno ili bi prošlo bez carinjenja i špedicije?
 
Doneo bi ti DHL-ov kurir na adresu bez ikakvih troškova. Jedini problem može da nastane ako ne veruju fakturi ali i to možeš da rešiš sa njima.
 
Doneo bi ti DHL-ov kurir na adresu bez ikakvih troškova.

Uz ograničenje da na fakturi koja prati paket moraju biti posebno izraženi troškovi robe a posebno troškovi transporta. DHL jednostavno uvek traži da vidi i koliko su koštali troškovi transporta, ako prodavac sve uračuna u cenu proizvoda onda će DHL praviti problem jer ih mrzi da kontaktiraju svoje kolege iz (odakle je paket poslat) i provere s njima nego primalac mora da dokazuje da je platio i transport. Tako da ako je na fakturi vrednost robe ispod 50€ a nema posebno izraženih troškova poštarine/transporta onda mora stajati napomena "DAP" pod uslovima isporuke, to označava da je pošiljalac platio transport tj. da primalac nema tu obavezu.
 
Narucio bih sa Amazona (najverovatnije Amazon.de) slusalice koje kostaju 120 evra. Mislio sam da ih u Srbiju posaljem DHL-om preko ovog servisa: https://mygermany.com/shipping-cost-calculator/
Kada sam sve ovo prosao, ispadne mi ovakav trosak:



Da li bih imao jos neke troskove pored ovih koji su navedeni? Hvala!
 
Bukvalno treba da pročitaš 7, 8 komentara pre tvog... Dakle naravno da ćeš platiti špediciju DHL-u...
 
@A M G

Pisano je mnogo puta ali evo ponovo...
Dodaj na to carinu na osnovicu od 10%, PDV od 20% na osnovicu+carinu, pa špediciju od 28 evra i otvaranje paketa od strane carinika 1.2 evra...
 
Poslednja izmena:
Plasio sam se da je tako, mada sam se potajno nadao da su ono svi troskovi. Hvala u svakom slucaju.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno