Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ocene i jesu problem na aliju. Prodavac nije poslao robu, kad sam otvorio dispute, nije hteo da vrati pare, i sad aliexpress tim navodno rešava reklamaciju. Dok je reklamacija u toku, ne mogu da mu dam negativnu ocenu. Kad mu dam ocenu, proći će još mesec dana pre nego što se pojavi kod njega na profilu. A već je prošlo više od 2 meseca od porudžbine.
Ovaj proizvod je u pitanju, kao što vidiš, sve deluje ok kod ovog prodavca. http://www.aliexpress.com/store/pro...-large-size-BLACK-BROWN/314587_676716249.html
 
Koliko ja vidim preko telefona, ovaj baja ima 14 negativnih ocena ukupno, a dve u zadnjih mesec dana. Takav bi na limundu popio suspenziju.
 
Ja dosta kupujem on line, a u zadnje vreme najvise iz Kine :). Carina (automatski ni porez) se ne placa ako je ukupna vrednost paketa (roba + postarina) ispod 100$.

Ovo nije tačno, pošto je carine (a onda automatski i pdv-a) oslobođena roba vrednosti do 50 eura (što je oko 64$ po današnjem kursu), pri čemu ne bi trebao da se gleda iznos shipping-a, već cena proizvoda, ali ako iznos prelazi 50 eura, carini se i obračunava pdv na ukupnu sumu, dakle, uključujući i shipping.
To što prolaze paketi vrednosti veće od 50 eura ne znači i da je ovo pravilo.
Cifra od 70 eura je limit za slanje od strane fizičkih lica, ali i to treba dokazati ako te opletu na carini.
Meni je gomila paketa prošla bez carine, ali baš juče stigao jedan iz USA gde je regularno obračunata i carina i pdv - 70$ + 24$ shipping.
 
A spedicija u postanskom saobracaju? Da li si to ikada platio i pod kojim uslovima?
 
Naravno da jesam, ali i tu važi pravilo da ako je pošiljka vrednosti ispod 50 evra ne plaćaš ništa.
Baš mi je skoro stigao jedan displej poslat iz HK DHL-om (stigao za 2 i po dana, za nepoverovati) i nije plaćeno bukvalno ništa.
Ipak, kada se roba carini, e onda je baš papreno primati robu preko neke kurirske službe. Sećam se da sam kupio neki Seagate Wi-Fi hard disk na aukciji svojevremeno za fine parice (koštao regularno oko 350$, ja ga izbidovao na 140$ + 30-ak$ shipping), ali sam prevideo da prodavac šalje FedEx-om. Kada mi je stiglo da moram da platim oko 120 eura komplet troškove totalno mi se slošilo, ali šta je tu je, ili da izgubim 120 eura ili da platim još 120...
Ako ide preko USPS-a (regularna američka pošta) stiže solidno brzo i velika je verovatnoća da neće biti ocarinjeno, osim ako nije jasno napisana cena i paket je većih gabarita, pa upada u oči.
Inače, kod Amerikanaca je uglavnom sve po zakonu, nema fingiranja cene (ako je firma u pitanju, nema šanse), jasno je naznačena na kutiji, u kutiji faktura, zapakovano tako da može fudbal da se igra sa paketom i neće mu biti ništa, sve u svemu, profi...
Kod Kineza je čista lutrija, pa kako ti se zalomi. Ali su ipak neprevaziđeni sa cenama, niko ne prodaje toliko jeftino kao oni.
 
Platio si SPEDICIJU preko poste? To mi se nije desavalo, bilo je nekih extra-sitnih taksi i slicno, ali maltene u dinar samo PDV/carina, nikakve debele spedicije (sem ako neka od onih sitnih taksi nije spedicija, ali sve zajedno su sitne da me brinu)
 
Ma ne preko pošte...
Pošalje prodavac preko neke kurirske službe, npr FedEx, pozove me seka iz FedEx-a, kaže stigao paket za vas, sveukupno toliko parica, kad ćete biti kući da vam uručimo paketić?
Kada se šalje preko nacionalne pošte bilo koje države procedura je identična... Paket ide najpre na carinu, tamo ga otvore (ili neotvore), ocarine (ili neocarine) i naplate koliko treba... Otvaranje paketa 65,80 rsd, carina 10%, pdv 20%...
 
E dobro onda ;)
 
Jel ima neko iskustvo sa carinom za Novi Sad, kontam da se tu carini? (i ako neko zna njihov broj)

Narucio 5 adaptera za laptop ukupne vrednosti 40$ i sad vec par dana stoji samo:
26.03.2013 15:58:30, 11003 IZMENIÈNA POŠTA, Za carinu

Inace tek sam krenuo da narucujem i imam jos 3-4 paketa koji su danas/juce isto zaglavili, do sad sam primio par posiljki bez problema
 
Mislim da može biti problem što se radi o 5 istih proizvoda bez obzira što je vrednost 40$, jer se to ne tretira za ličnu upotrebu.
 
Mislim da može biti problem što se radi o 5 istih proizvoda bez obzira što je vrednost 40$, jer se to ne tretira za ličnu upotrebu.

Moguce u njihovim ludim glavama.............

I sta ce onda da carine 5x noname adaptera, ili me zovu tamo?
 
Poslaće ti plavu koverticu gde ti traže uvoznu dozvolu za tih 5 noname adaptera, zato što 5 istih artikala nisu za ličnu upotrebu, već se smatraju komercijalom, a onda treba da dokažeš da imaš firmu registrovanu za import.
Dakle, nije poenta što nešto košta šaku kikirikija, već se striktno sprovodi zakon, a gospoda carinici u NS su posebno dosledni u tome.
 
Nista onda cu ih posetiti i licno im objasniti za sta mi trebaju 5 adaptera, pa nek me tuze ili prijave inspekciji za 5 adaptera.......
Mada se nadam da imaju imalo mozga i da dotle nece doci, jer je meni dosta carinika posto sam 20 godina ziveo u pogranicnom mestu i znam ih veoma dobro, bili salterasi ili oni na granici ista je to bagra
 
Oh, znaci ne naplacuju spediciju za fizicka lica kada ide preko poste :)
Video sam da imaju tu stavku u cenovniku. Nesto oko 3500din s tim da je jefitnije u Nisu :D

Ako sam dobro shvatio: vrednost 100$, dolazi USPS --> Posta Srbije. Paket ide na carinu. Porkelo: USA. Postarina 20$. Osnovica 120$. Obracunaju carinu, pregled i PDV i to je to?

To je OK za neke stvari...
 
Cenovnik je kriminalan.

IMaš li ut toj varijantui koju si naveo i špediterske usluge
 
Pa nemam. Izgleda da ne naplacuju spediterske usluge fizickim licima. Tako sam barem ja shvatio.
 
naplacuju sve samo zavisi kako je taj u trenutku raspolozen
 
Jel' to iz nekog iskustva? Posto evo RR kaze da do sada nije imao spediciju preko poste, iako je carinjeno.
Ni meni nije naplacivana spedicija a dobijao sam preko poste KAFU :) Za kafu je potrebna vec dozvolja za preko 250g ;)
 
Jel ima neko iskustvo sa carinom za Novi Sad, kontam da se tu carini? (i ako neko zna njihov broj)

Narucio 5 adaptera za laptop ukupne vrednosti 40$ i sad vec par dana stoji samo:
26.03.2013 15:58:30, 11003 IZMENIÈNA POŠTA, Za carinu

Inace tek sam krenuo da narucujem i imam jos 3-4 paketa koji su danas/juce isto zaglavili, do sad sam primio par posiljki bez problema
11003 bi trebalo da znaci da je paket jos uvek u BG.
Inace, carinici u NS su, uglavnom, korektni.
 
11003 bi trebalo da znaci da je paket jos uvek u BG.
Inace, carinici u NS su, uglavnom, korektni.

Nemam pojma, znam kad pise otprema da znaci da je proslo carinu, a carine u Novom Sad-u jer su svi otvarani paketi zalepljeni sa carina novi sad natpisom...

Neznam kakvi su, danas sam otisao samo su me pitali sta je i koliko komada i da donesem profakturu i izvod iz banke, prvi utisak je da im se vise uopste ne zivi.... a da li je moja posiljka tu ili nije nemam pojma nisu nista rekli
E sad na aliju nema nekih faktura jedino opis proizvoda sa cenom i datumom (snapshot), valjda im je to dosta
 
rezime

preko poste dodje u zemlju carnik ili hoce ili nece da carini, ako hoce i ako nema na svom spisku taj proizvod ode na net i nadje neku cenu i lupi carinu

preko spediterskih kuca - vas pozovu preko telefona i dok im objasnjavate za sta ce vam to i cemu sluzi on procenjuje koliko da vam naplati...kao frhunac ponekad iako vam kaze da morate da platite na kraju ne platite nista

tako da ne shvatam zasto ljudi pitaju koliko i sta se carini i do koje cene....
 
Pa nemam. Izgleda da ne naplacuju spediterske usluge fizickim licima. Tako sam barem ja shvatio.
Po hiljaditi put - spediciju naplacuju samo kurirske sluzbe( dhl, fedex, ups) i jos im je veca stopa...obicna posta(usps) ide 30% i to nekad samo na cijenu(meni uvjek), nekad na cijenu + postarinu...
 
Ako je odgovoreno dva puta na ovoj strani, nisi morao da se "trudis". Pogotovo van konteksta pitanja gde je navedeno da oni imaju te usluge u cenovniku, pa je bila nedoumica da li je to novina ili nije ili vazi samo za pravna lica ili... ;)
 
Bio u posti carine Novi Sad, uopste mi nista nije vise jasno, pitam za posiljku od 26.03 kazu pustena je (na sajtu jos nepise otprema sve stoji kao od ranije kao i ostalih par posiljki koje su pristigle pre 2-3 dana), sva sreca danas su bile dve sluzbenice i jedna mladja je "normalna", ona druga od 60 godina samo dobacuje kao samo do jednog artikla je za licnu upotrebu????

Ova druga kaze kad zelim nesto da uvezem da dodjem i posavetujem se sa njima??
Sad treba da uzmem linkove za 3 olovke, 5 lan konektora i svaki dan da idem i trazim savet da li smem ili nesmem

Objasnim da artikle od par eura kinezi ne salju pojedinacno ova "normalna" kao potvrdjuje da zna i ne komentarise detaljno, ona druga matora prdara dobacuje da otvorim firmu za uvoz???

Samo ***** ostaje da zivi u ovoj zemlji i onaj ko je lopov i muljator
 
Gledaj onda da zavrsis posao kad ova mlada nije tu, ako nisi zavrsio, zamolis ovu normalnu na foru, izvinite nisam znao da ide tako, nece se ponoviti moze li samo ovaj put da predje uz opomenu... Opcija 2, skupilo se nas nekoliko pa smo narucili da bi ustedeli na postarini, nismoznali da mora tako "sa firmom", nece se ponoviti, azamolio bih vas da prodje ovaj put uz opomenu.......... Eto pa biraj
 
Pa to sam i rekao, da nisam znao da nesme vise komada i da necu vise narucivati

Mada sad se pitam jel uopste videla adaptere a ne neku drugu posiljku od istog dana koja mi je stigla,....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno