Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam plaćao DHL špediciju u Sloveniji 10 ili 12 evra što nije strašno. Sličan iznos naplaćuje i obična pošta kod njih , nije tako velika razlika u ceni kao kod nas.
 
Poslednja izmena:
Na broj carine u Ugrinovačkoj se niko ne javlja. Probao na telefon Poštine špedicije (bio je njihov promo flajer u koverti), javi se momak i pita me da mu pročitam kakav sam dokument dobio od carine. Kad sam mu pročitao - kaže, aaa, pa vama hoće ovo da carine kao firmi, ne kao fizičkom licu. Ja u šoku...

Da li je moguće da ovo rade zbog neke gluposti, npr zbog tri para istih bokserica u pošiljci?

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Nemoraš da ih zoveš,ocarine kad dođe na red.Platio sam 1200 din (600 po narukvici).Čisto da znaš.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

Samo da javim da mi je danas stigao paket. Naplatili su 2200 za carinu i PDV . To je bas velika razlika u ondosu na tvoju carinu, ali ko ih sisa. To je tako u Srbiji.
Bitno je da smo zena i ja prezadovoljni :).
 
Ovo je jedina zemlja, mozda cak i ukljucujuci region, u Evropi, gde znam da DHL naplacuje spediterske usluge fizickim licima. Zna li neko drugi primer?
Nije to do zakona i drzave, nego hoce pare.


@Exodus, nikada meni nisu dostavili i rekli "toliko carina i PDV" ako stize DHlom! BUKVALNO NIJEDNOM. Uvek je moralo da se plati unapred carina/PDV i potpisu oni papiri, slicni ovome za stolicu gore.
Mozda ti je stizalo jeftinim DHLom, a ne DHL Express-om, sto je druga stvar, i to ide kao obicna posta, eventualno EMS.

Inace update stigla posiljka preko dhl-a nije mi naplaceno nista... dobio sam papir da sam carinski duznik i da trebam u roku od 8 dana da uplatim 10 standardnih posto plus 20 posto porez na dodatnu vrednost od vrednosti paketa iako je reklamacija u pitanju a sva papirologija i prepiske da je rma odobren i poslat zamenski deo sa brojem posiljke racun stolice i jos tona papira poslato
U dhl-u su mi rekli da dokument arhiviram i da ne treba da placam nista
Tako da je situacija sledeca vrednost paketa 40usd ...corsairu naplaceno kao posiljaocu troskovi od oko 1200din carina plus oko 3200din zastupanje dhl-a kao speditera sto je van svake pameti jer prelazi vrednost samog paketa

Drugi paket 23usd vrednost reklamacija isto poslat iz holandije 10.07. U bg stigo 11.07. I pored gomile dokumentacije koju sam poslao jos drze paket

Treci paket poslat iz hong konga stigao za 5 dana preko FEDEX-a niti me neko zvao 49 usd vrednost nikakav papir od carine nikakvi papiri nikakvi pozivi

Iz konverzacije sa dhl sluzbom i likom koji je zaduzen za moju posiljku konstatovali smo da je carina iz nekog razloga zestoko uzela na zub dhl sluzbu u srbiji

Tako da dhl za izbegavanje
Fedex za svaku pohvalu
 
Poslednja izmena:
Iz konverzacije sa dhl sluzbom i likom koji je zaduzen za moju posiljku konstatovali smo da je carina iz nekog razloga zestoko uzela na zub dhl sluzbu u srbiji
Mislim da je ovo tačno. Unazad već neko smaraju oko stvari koje su ranije prolazile bez problema.
 
Mislim da je ovo tačno. Unazad već neko smaraju oko stvari koje su ranije prolazile bez problema.

Meni to zvuči kao prazna priča... Stanje sa tim kurirskim službama u našoj zemlji je užasno. Treba znati da nijedna od tih službi nije zvanično predstavništvo odgovarajućih kurirskih kompanija, već su u pitanju nekakve domaće firmice koje su u određenom trenutku sklopile ugovore o zastupanju, i otada ubiraju kajmak bez namere da išta urade na korist korisnika.

Ja lično, kad god mogu izbegavam ih u širokom luku. Bar kod mene na Dorćolu, imamo odličnog poštara, i preko redovne pošte mi je najsigurnije. Carina radi kako radi, to je priča za sebe, ali status pošiljke je uredno raspoloživ celo vreme, nema nikakvog cimanja, sačekaš da ti poštar donese pošiljku. Desilo se međutim da sam u skorijem periodu naručivao stvari sa nekih sajtova gde ne kažu unapred čime će da šalju, pa mi je par pošiljki stiglo preko kurirskih službi. U principu, sa svima je jednako loše iskustvo, nema tu puno razlike između DHL-a, FedEx-a ili UPS-a. DHL je po mom iskustvu ispao najgori, jer su mi jedino oni naplatili tu famoznu špediciju. Napominjem da DHL ima i neku varijantu slanja gde ide DHL kanalima do naše zemlje, a onda ulazi u kanale regularne pošte, i to super funkcioniše, mada kad naša carina "kiseli" pakete po 10-15 dana, nema puno razlike hoće li paket iz USA stići za 3 ili 7 dana (koliko mu obično treba USPS-om). Kod DHL-a je jedino pozitivno što bar imaju kontakte javno raspoložive, pa ja onda kad me iznerviraju uredno Cc-ujem na adresu direktora, nakon čega mi se obično javi neka sekretarica koja se izvinjava i onda se malo ubrza procedura.

Sa UPS-om sam u prethodnih par navrata imao prihvatljiva iskustva, poslednji put je međutim to bila katastrofa, tolika da moram da napišem. Čim sam po tracking-u video da je paket stigao u zemlju (napominjem: za manje od 48 sati od trenutka slanja iz LA), nazvao sam da bih zamolio da mi pošalju one formulare da ih popunim kako bi se što pre krenulo sa carinjenjem. Ta papirologija je posebna priča, razumem eventualno da popunim neku izjavu šta je u paketu i da je za ličnu upotrebu, ali da svaki put šaljem onaj ispis za ličnu kartu, i popunjavam ovlašćenje da mi oni rade carinjenje iako na tom papiru stoji da važi neograničeno - to je stvarno čist *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*izam. Bilo kako bilo, izvesna ženska osoba iz njihovog kontakt centra mi odbrusi da je paket tek stigao, da zovem sutra nakon "otvaranja paketa", i da će mi onda eventualno poslati papire, i spusti mi slušalicu. Nazovem ponovo, stprljivo joj objasnim da bih samo zamolio za formulare, da ja popunim na vreme, pa ako trebaju ja ću ih poslati kad budu tražili ako ne nikom ništa, ona kaže da zovem njene kolege koji rade na carini i da vidim sa njima. Pitam koji je njihov broj, kaže da ga nađem sam na netu. Pitam je kako se zove, neće da kaže. Ja kažem ok, ali naći ću onda i broj neke vaše službe za reklamacije, i moraću da se požalim na vaše ponašanje, ona kaže samo izvoli i opet zalupi slušalicu. Oni međutim nemaju nikakve kontakte raspoložive, a svi su se izmestili u Banovce ili tako neke lokacije da se čoveku ne isplati da ide da se raspravlja. I tako šta ću kud ću, sačekam sutra kad mi se stvarno javi neki lik i pošalje formulare, onda još jedan dan da paket predaju carini (ranije kad sam išao, to je bilo u susednoj prostoriji), onda još 4 dana carinjenja, i na kraju još jedan dan otkad je paket ocarinjen pa dok mi ga kurir sutradan nije doneo. Nisam naravno našao nikakvu adresu za reklamacije, razmišljao sam da pišem globalnom UPS-u (da - šlag na torti je što oni nakon prvog dana napišu da je status pošiljke da je isporučena, pa mi je čak palo na pamet da reklamiram globalnom UPS-u da je paket izgubljen, da ih malo zezam, ali ni njima tamo korisnici izgleda nisu neka velika briga, pa tako npr. za moj paket je taj formular odbijao prijavu), ali na kraju nisam ništa uradio. Pa, Slobodane Šupute (našao sam da im se tako zove direktor), ako nekad ovo pročitaš - stidi se.

Tako da je što se slanja, bar iz USA, tiče moj izbor je ako već prodavac ne šalje USPS-om, da idem na Planet Express, pa onda sebi lepo forvardujem, opet običnom poštom.

Najgori u celoj priči su ipak na carini. Svako zadržavanje više od 2-3 dana je čist bezobrazluk. Neka zaposle ljude, honorarno ili za stalno, adekvatno količini posla. U Srbiju se uglavnom uvozi kojekakvo smeće, izbor je nikakav, i ljudi će definitivno sve više i više da kupuju preko neta. Ok je naravno da država ubira neke dažbine, ali da te dažbine iznose po 30% cene, i još da se ovoliko čeka da se smiluju da puste robu - e pa izvinite. Dogod se tako ponašaju, i ja ću nakon overe formulara za povrat PDV-a kad god putujem u inostranstvo da uredno pocepam deklaracije, i neću da prijavim na carini ništa. I kad ljudi sa carine počnu da kukaju kako su im male plate ili težak posao, ili kad ovim kurirskim firmicam dođe neki baja monopolista sa debelim vezama u vlasti pa im se nametnu uslovi koji će da ih uguše i onda počnu da kukaju kako će desetine radnika i njihovih porodica ostati bez kore hleba - ne zanimate me, kako sejete tako ćete i da žanjete.

(Izvinjavam se za ovako dugačak i ne preterano konstruktivan prvi post, dugo pratim temu i zahvalan sam svima koji pišu svoja iskustva ovde, prosto nakupilo mi se frustracije, pa sam je eto izručio.)
 
Stigao paket posle malo jače od 60 dana. Naručeno 10.05 hahahahahaha, strasno

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Pa imamo posla sa maloumnicima, eto zašto su me zvali da lično dođem u Ugrinovačku.

Sajt sa koga naručujem ima kao adresu Državna Zajednica Srbije i Crne Gore, i ovi mongoloidi iz carine su mislili da je to ime firme pa preneli paket na carinjenje za pravna lica. Znači neverovatni su...

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Opet biser sa carine. Ranac od dvadesetak dolara, deklarisan na paketu kao 5$, procenjen od naše carine na: 45$.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
Pa kako očekuješ da tačno procene nešto što ima pogrešnu deklaraciju?
 
Pogledaju na PC? Bollje nego da gledaju u šolju, ili da ono što je Kinez napisao pomnože sa 9.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
Misliš da oni imaju vremena da za svaku stvar iz Kine proveravaju koliko to košta na netu? U tom slučaju svi bi čekali mesecima da se završi proces. U ovome slučaju isključivi krivac je prodavac koji je napisao lažnu vrednost na deklaraciji a nije ubacio fakturu. Uostalom ako ti smeta što su ti naplatili više mogao si da odbiješ pošiljku i uložiš žalbu.
 
A kako oni znaju da je pogrešna deklaracija i cena, ako nisu proverili negde.. Mozda bas taj ranac i košta 5e.. Ako im zakon dozvoljava da slobodno procene vrednost robe, onda ok, zakon ne valja..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Pozdrav!
Citam sta sve pisete ovde ali nikako da ukapiram moju situaciju.

gse.JPG

Da li cu cekati jos 20 dana dok se ocarini paket?
Narucio sam graficku tablu koja kosta 72 dolara tako da ocekujem da cu platiti oko 2500 kad dodje postar...
 
Prodavac je dužan da robu deklariše ispravno i da račun ubaci u paket. To rade u principu svi prodavci osim Kineza. Ako nema računa i deklaracije ili su cariniku sumnjivi naravno da im zakon dozvoljava da procene koliko nešto vredi ili da traže od kupca da dostavi dokaze o plaćanju. Ako misliš da procena nije u redu možeš da se žališ. Da li se to vredi dodatih troškova to svako sam može da proceni.
 
Ja sam imao srece pri narucivanju telefona. Ne bas tolike da nisam platio nista. Prvo, paket je stajao samo 2 dana na carini. Ocarinili su paket na vrednost od 100$ a ja sam platio 150 evra sa nekim finim popustom(inace je svuda 200e). 3400 dinara je bila globa. Jos sam mogao i postara da zeznem, dade mi paket, kaze ne placa se nista. Odoh do kuce i vidim carinski list sa cifrom koju sam video u koloni pored kad sam potpisivao. Sretoh ga kasnije, reko' proveri ti dobro citap, mislim da si se zeznuo. Dobar je lik, da me ne bije maler za 30e.
 
Ja sam imao srece pri narucivanju telefona. Ne bas tolike da nisam platio nista. Prvo, paket je stajao samo 2 dana na carini. Ocarinili su paket na vrednost od 100$ a ja sam platio 150 evra sa nekim finim popustom(inace je svuda 200e). 3400 dinara je bila globa. Jos sam mogao i postara da zeznem, dade mi paket, kaze ne placa se nista. Odoh do kuce i vidim carinski list sa cifrom koju sam video u koloni pored kad sam potpisivao. Sretoh ga kasnije, reko' proveri ti dobro citap, mislim da si se zeznuo. Dobar je lik, da me ne bije maler za 30e.

Ne bi zeznuo postara, vec bi tebe jurila carina. Carinski list glasi na tvoje ime i ti si duzan da platis carinu, jer si u ovom slucaju ti uvoznik.
 
ne, ne bi njega jurila carina. poštar ne sme da preda paket dok ne naplati i on se zadužuje. pošta bi jurila poštara za pare. carina je to predala pošti da naplati

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: six
Zaebao sam se i poručio nešto s ebay-a sa Tajvana nisam znao da će poslati DHL expressom nije mi to imalo nikakve logike jer je artikal već bio ispod cene (71 gbp, tj 80 eur) i pisalo je free shippingh. Podrazumevao sam uobičajenu pošiljku kao iz Kine kad stiže pa poštar donese.
Kako ide procedura s DHL-om? Jel će carina sigurno otvarati i ima li nekih dodatnih komplikacija pri preuzimanju? Ne znam ni da li je prodavac ubacio fakturu..
 
Nemam iskustva pa me interesuje, hteo sam da porucim iz UK paket je tezak 1.5kg, dugacak 1m, pise shipping 6 funti Royal mail 4-7 dana. Da li moze to, hoce proci ok? Hvala
 
@Gadjan

Ne znam šta ti nije logično kada na Ebay-u uvek piše kojom poštom ide. Tu ti je sigurno pisalo "Free Shipping" boldovano a ispod normalnim slovima "over DHL-Express".
Preko DHL-a ti ide na carinski pregled i platićeš carinu+pdv 32% na vrednost pošiljke, što te izađe oko 25-26 evra i platićeš dodatno DHL-u uslugu carinjenja i špedicije 2700 din.

@vipi

To će ti poslati kao paket zbog dimenzija. Ako ode na carinski pregled platićeš 350 din otvaranje pošiljke i 20% na vrednost pošiljke ako je ispod 50 evra ili 32% ako je vrednost iznad 50 evra.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Ne piše naravno tu gore na upadljivom mestu, pa primetio bih. A i nekako je podrazumevano da te pošiljeke s istoka idu običnom poštom, pogotovo kad vidiš free shipping, i artikal je već jeftiniji nego kod drugih, gde je onda njegova računica da plaća DHL. Navikao sam da kad ide DHL-om to primetiš odmah jer poštarina ide naravno na tebe i iznos koji treba da platiš je ogroman, tipa 50 eura veći nego cena artikla.

mAlBDTc.png

Tek kad je poslato sam video da piše dole na dnu stranice

Shipping Costs & Delivery Times

Economical Shipping Service (FREE Shipping)
Chunghwa Post (Taiwan Post): The package will be handed over to your local Post for delivery.

Express Shipping Service (with extra postage)
EMS (Express Mail Service by Taiwan Post)
DHL

Isto i kad klikneš da kupiš, pre nego što platiš paypalom nigde ne piše DHL nego "Expedited Shipping from China/Hong Kong/Taiwan to worldwide, Free"

Zašto slepac nije poslao običnom poštom? Na aliexpresu je lepo vidljivo naznačeno i možeš da izabereš i mora tako da bude, a ne ovaj ebay prevara.
 
Kako moze da se vrati carina za unistene iteme?
Dosao paket sa MPa, carinjen, ali unutra raspad, neupotrebljivo.
 
Zašto slepac nije poslao običnom poštom? Na aliexpresu je lepo vidljivo naznačeno i možeš da izabereš i mora tako da bude, a ne ovaj ebay prevara.
Expedited shipping obično znači EMS ili kurirska služba. Moguće je da ne može EMS iz Tajvana u Srbiju pa je čovek poslao DHL-om. Verovatno je mislio da ti čini uslugu :d
 
Piše ti "Expedited Shipping" znači nije klasična pošta već ide "ubrzano", nekom kurirskom službom.
Kada klikneš na "See Details" tu piše na koji način se tačno šalje do tvoje lokacije.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Pa jeste, ali i prva stavka piše "Economical Shipping Service (FREE Shipping) Chunghwa Post (Taiwan Post): The package will be handed over to your local Post for delivery."
Meni to zvuči kao obična normalna pošiljka. A nemaš ni mogućnost izbora. Po meni je to apsolutno neprihvatljivo, 50 eur dažbina

https://www.ebay.com/itm/192579899143

edit:
Evo kliknuo sam na see details i opet nigde ne piše DHL..
 
Poslednja izmena:
Meni kada odem na link koji si dao piše

"Expedited Shipping from China/Hong Kong/Taiwan to worldwide
Free
Est. Mon, Aug 12 - Mon, Aug 19"

Što znači da ako poručim u ovom trenutku dobio bih paket za 6-12 dana, to ti je preko kurirske službe.
A ispod imaš link na kome kaže da je kupac odgovoran za sve takse.

Probaj da se žališ Ebay-u, vidi šta će da ti kažu.
Ovako ili ćeš morati da platiš oko 50 evra ako primiš paket ili ako odbiješ paket gubiš 80 evra koliko si platio uređaj jer su takse na odgovornost kupca.

Jedino dobro što može da se desi je da je prodavac prijavio DHL-u vrednost paketa ispod 50 eura, onda ti stiže bez ikakvih dodatnih troškova. A to nećeš znati dok paket ne pristigne.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja sam imao slicnu situaciju, paket je kostao 40$ (sva sreca nije preko 50€) i pise da salju "Economy shipping from China/Hong Kong/Taiwan" FREE ja mislio obicnom postom ce poslati kad oni meni nakon 24h od kupovine poslase UPS broj ja rekao *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* sad ce me odvale nasi i zvao ups Srbija i kazem sta i kako, koliko i riba mi rece ako je ispod 50€ nebi trebalo da bude nikakvih troskova ali kao zavisi od carinika, a ja pritom znam za tu informaciju da ispod 50 € nema dazbina, i bese tako a paket stigao za 4 dana ja bio presrecan, e sad kako se to Kinezu isplati ja ne znam ali hvala mu a paket leteo i za USA tamo je prvo otisao pa onda za Evropu 2-3 dan u Nemacku pa Madjarsku u i odande vozilom u Srbiju a sve ostalo islo avionom. Cak mi stiglo dan ranije pisalo 5-7 dana a ja dobio za 4.
I sad gledam pise economy shipping.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno