Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A drugi deo problema je sto kod nas velike posiljke, tj. posiljke sa previse itema, ne moze fizicko lice da uveze! 5 HDD-a ne moze... to se racuna komercijalnom posiljkom... 300gr kafe - JOK, za to treba extra posebna dozvola :D
I onda ispada da moraju da se porucuju male posiljke kako ih ne bi vratili jer ne mogu da se carine, pa na male posiljke ispadne prevelika spedicija.
DHL sada naplacuje 3300 din. pa navise. FedEx mi je jednom naplatio 2000din. ali ne rade spediciju oni za vise od 5 itema! TNT mi je bio najbolji... 1800 din svi troskovi za item od 100$ koji je morao da se carini (pa mi nije bilo krivo).
 
Sa DHL-om je bio problem to sto naplacuju spediciju pa ljudi vracaju pakete jer im se ne isplate. Tako da DHL & Co su itekako krivi za takve stvari :) Mnogo vise od Nekermana - koji je verovvatno bio tu samo da bi drzava imala razlog da nas j*** :)

Evo jos jedan dedalj u samom transportu = PARITET
Imate razne paritete i verovatno svi koji prodaju robu preko interneta, vec unapred znaju koji paritet za transport treba koriste.
Jedan od pariteta je DDP koji kaze da je sve placeno ukljucujuci i carinu, ovo je svropski standard za transport (INCOTERMS 2010)

Kod nas se iz nekog cudnog razloga NE KORISTI OVAJ PARITET ???


DDP DDP
DELIVERED DUTY PAID DELIVERED DUTY PAID
(...named place of destination) (...named place of destination)
ISPORUČENO, DAŽBINE PLAĆENE ISPORUČENO DAŽBINE PLAĆENE
(...naznačeno mesto odredišta) (...naznačeno mesto odredišta)

"Delivered Duty Paid" znači da prodavac ispunjava svoju obavezu za isporukom kada stavi robu na raspolaganje kupcu u naznačenom mestu u zemlji uvoza. Prodavac mora da snosi sve rizike i troškove uključujući carinske, poreske i druge dažbine za robu koja je uvozno ocarinjena.
 
Evo vam informacija (telefon dhl-a 3105500) i drugi kuriri rade na slican nacin evo pa proveravajte (tnt 3332555), (ups 2097112)
Relki su mi da ako je posiljalac saglasan da plati sve troskove, mora to napisati u fakturi kao paritet DDP ja nebi ovde platio nista niti bi imao ikakve veze sa carinjenjem robe, dostavili bi mi posiljku na kucnu adresu. Cak i preko 70 eura ako ima carinjenje.
Verujem da je ovakva usluga u samom startu malo skuplja, kada se dogovarate sa posiljaocem ali kasnije ce vam sigurno biti jeftinija i lakse.
 
Poslednja izmena:
Ti zekis malo? Da mi neko kaze da ce platiti carinu umesto mene, otpisao bih takvog trgovca odmah kao prevaranta :)
Svi trgovci, sta vise, vrlo lepo naznace da je KUPAC duzan da plati SVE carinske i vezane dazbine u svojoj zemlji, bez izuzetka.

Opet: vise kosta posiljka iz Nemacke do nas (kao NAJcesca ruta ka Srbiji!) nego iz Amerike za J. Koreju ili cak za Juznu Afriku (koja je daleko od tipicne rute bilo kog tipa).
 
Verujem da je ovakva usluga u samom startu malo skuplja, kada se dogovarate sa posiljaocem ali kasnije ce vam sigurno biti jeftinija i lakse.
Jesi li ti kupovao nekad nesto na netu? Da se neko obaveze da ce da plati sve troskove za robu koja ide u neku drzavu za koju su verovatno culi samo na CNN-u? U svim ugovorima o kupovini na netu pise da je kupac duzan da plati carinske i eventualne ostale troskove.
 
Poslednja izmena:
Naravno, samo sto onda ostajes bez posiljke a mozda i bez dela novca (restocking fee). Inace kada ovlastis speditera imas obavezu da platis carinu i to u roku 7 dana a posle toga ide kamata.
 
Naručio sam s amazon.co.uk (bilo jeftinije nego na .com :)) futrolu za mobilni i za tablet (za tablet je "kožni" sa nekom malom bluetooth tastaturom). Ukupna cena je oko 55 evra + troškovi dostave izadje oko 80 evra. Sad mi nije jasno, pretpostavljam da je limit od 75 evra važi samo na vrednost paketa, bez ovih 25 evra za slanje paketa? Koja je šansa da me zezaju na carini?
 
Carina se racuna tako sto se na vrednost robe dodaju troskovi transporta pa se to sve carini. I limit ako kupujes sa amazona je 50e, 75e je limit ako ti ne salje firma nego pojedinac.
 
Poslednja izmena:
Znači da očekujem da me oleši carina... Lepo :D A taman sam se nadao da će mi ostati posle toga koji evro u novčaniku :D
 
Ako u paketu ne bude racun onda ces verovatno da se izvuces bez carine a ako pise sta si koliko platio onda ti ne gine carina, garant.
 
Ako u paketu ne bude racun, trazice ti fakturu, tako da ti carina svakako ne gine.
 
Naravno, samo sto onda ostajes bez posiljke a mozda i bez dela novca (restocking fee). Inace kada ovlastis speditera imas obavezu da platis carinu i to u roku 7 dana a posle toga ide kamata.

Uvek sam do sad dobijao full refound, bez zakidanja. Nisam siguran da sam video na ebay-u da neki prodavac oduzima restocking fee.
 
^^^ Nisam mislio na eBay. Konkretno neki japanski prodavci satova prihvataju da vrate lovu samo ako je proizvod pokvaren ili poslat pogresan. Kako bi tretirali ovo kad je vracen sa carine a nije ni isporucen pojma nemam.
 
Znam da postoje priče da to da li će da me carine ili ne zavisi manje više od mog i carnikovog horoskopa... Moj kakav je cariniće mi i ono što nisam kupio :D Nadam se najboljem...
 
BelThaZoR

Kojom kurirskom sluzbom su poslali, ako UPS ili neka druga kurirska sluzba verovatno ces platiti spediciju ?
 
Salju preko Royal Mail.
 
Da ne otvaram novu temu, nisam nikada narucivao na ovaj nacin do danas. Malopre sam od gospode Kineza narucio posiljku, besplatno slanje, 31.99$. Pretpostavljam da mi niko nece naplatiti bilo sta, ali zanima me kako se uopste podizu ovakve posiljke? Jednostavno odem u postu i preuzmem paket ili postoji jos nesto?
 
Ako je mali paket donece ti postar a ako je veci (ili ga mrzi da nosi) onda ce samo da ti ostavi cedulju pa ces morati da odes u postu.
 
Poslednja izmena:
Baš kao što si i napisao. Ili će ti poštar doneti na vrata ili će (ako ga mrzi ili nisi kod kuće) ostaviti poziv da paket podigneš u tvojoj pošti.
Na sumu ne bi smeli da ti naplate carinu, tj. na paket bi morali da lupe pečat "ne podleže carinskoj deklaraciji".
Samo budi strpljiv, pošto paketi iz Kine znaju da putuju i 2+ meseci (meni 2 paketa iz septembra još ne stižu).
 
Uh, mogao bi da ispadne problem ako dodje paket kada budem na novogodisnjem odmoru, znaci... Valjda nece. Moje postare mrzi da donesu do vrata po mom iskustvu, cak mi se i sa kurirom desilo da mi dostavi samo cedulju, tako da ne racunam na to. Ali bar nemam dodatna cimanja i peripetije oko preuzimanja. HVala na odgovorima!
 
@BelThaZoR
Nadaj se, sto da ne. Postoje odredjene sanse, a kolike su tacno zavisi i od horoskopa, i od izgleda paketa - u smislu onoga sto je ispisano na njemu od podataka, a iznos verovatno jeste (sto nije najbolji preduslov), a bogami i od velicine paketa. Ako su u nekoj guzvi i imaju dovoljno ostalog materijala kojim bi se pozabavili, nije iskljuceno da ipak usledi famozni pecat "ne podleze carinskom pregledu". Iz mog iskustva, carinili su i to pre par godina nesto od 15 funti, a nisu nesto od 37+, tako da je sve ocito moguce.

@Johnnny
Ako bude varijanta da ides u postu potrebni su ti licna karta i to kartonce koje ti je ubacio u sanduce i malo dobre volje. U slucaju nekih dazbina, placas ih na licu mesta. Makar ja jesam tad kad je bilo.

Sa srecom obojici :).
 
Hvala :) Ispunjava i stari propis, valjda nece sad kukati da je skuplje nego navedeno...
 
Problem je tu sto vlast ima diskreciono pravo da radi sta oce, tj ako te zacepe, to ti je, ne mozes da se bunis. Ja sam sada npr narucio od kineza 6-7 stvari za 31$. Zaje**o sam se sto nisam to podelio na 2 paketa, kad je vec postarina fraj.
Nervira me sto, u slucaju da me ocarine, ja mogu lako da dokazem da to zaista vredi 31$ ali je postupak za zalbe, za bilo sta, u ovoj drzavi takav da prakticno nema svrhe.
 
Kinezi, pa Kinezi... prvo sam mislio da pitam, pa rekoh necu, a sad vec vise ne mogu da se uzdrzavam. Dobro, narode, znam ja da prave sve i svasta, ali sta se toliko narucuje odande? Mislim, je l' nema u Evropi i ujedno je l' jednako kvalitetno, a posto vidim da se ceka i po mesec, dva, isplati li se? Kako se uopste snalazite po tim sajtovima? Znam ja da sigurno imaju i engleski, ali ponekad je tesko i naci opciju za promenu jezika. U najkracem, proveravam sta sve vazno propustam.

Sto se carine tice, mozda i mozes da se bunis, pa i da dokazes nesto, ali bih uvek pre platio na 1.500 oko 720 koliko me je jednom izaslo (utoliko pre sto sam imao tri slucaja od 80 porudzbina) ili, ako vec kazete da moze, iskoristio pravo da je ne platim, a posiljku da potope u Temzu, nego da se "macujem" sa bilo kojim dodatnim vidom administracije uz one neophodne - mislim na vadjenje novih/obnovu starih dokumenata u svim oblicima, itd.
 
Kinezi, pa Kinezi... prvo sam mislio da pitam, pa rekoh necu, a sad vec vise ne mogu da se uzdrzavam. Dobro, narode, znam ja da prave sve i svasta, ali sta se toliko narucuje odande? Mislim, je l' nema u Evropi i ujedno je l' jednako kvalitetno, a posto vidim da se ceka i po mesec, dva, isplati li se? Kako se uopste snalazite po tim sajtovima? Znam ja da sigurno imaju i engleski, ali ponekad je tesko i naci opciju za promenu jezika. U najkracem, proveravam sta sve vazno.
U najkraćim crtama, zašto baš Kina (Hong Kong)?
Zato što velika većina robe koja se kupi izađe jeftinije čak inkada ti ovdašnji lihvari odrape pdv i carinu. A ako ne bude carine ihaj, eto radosti.
Pozz
 
Kinezi, pa Kinezi... prvo sam mislio da pitam, pa rekoh necu, a sad vec vise ne mogu da se uzdrzavam. Dobro, narode, znam ja da prave sve i svasta, ali sta se toliko narucuje odande? Mislim, je l' nema u Evropi i ujedno je l' jednako kvalitetno, a posto vidim da se ceka i po mesec, dva, isplati li se? Kako se uopste snalazite po tim sajtovima? Znam ja da sigurno imaju i engleski, ali ponekad je tesko i naci opciju za promenu jezika. U najkracem, proveravam sta sve vazno propustam.

U sustini, imas dosta sajtova koji prodaju kineske proizvode, na engleskom jeziku. Istina, Kinezi ne znaju bas uvek engleski, pa ces procitati cudne opise nekih proizvoda, ali sve sto ti treba je tu. Kvalitet moze da bude sumnjiv, sve zavisi sta kupujes. Ako gledas mobilni npr, nasao sam kod njih Xiamoi MIUI telefon, ali to ce da te kosta zlo i naopako, njihova pretprodaja je skuplja od realne cene (telefon je zlo, pa ako uspes da ga nadjes bez postanskih troskova, jos uvek si na konju - jeftiniji je daleko od Samsunga SGS2 ili HTC Sensation, a podjednako je jak, npr.). Imas i kojekakvih zezalica za sitne pare, koje se ne proizvode nigde drugo ili se proizvode, ali za veliku lovu. Neke stvari su zesci krsh, neke su ok, samo treba znati sta gledas.
 
OK, hvala, cisto orijentacije radi.

Narucuje devojka kozmetiku iz Hong Konga preko jagodice, nisam bio toliko u cudu, ali ni slutio da jos toliko ljudi pronalazi ponesto zanimljivo na Dalekom Istoku.

A ovo "Zato što velika većina robe koja se kupi izađe jeftinije čak inkada ti ovdašnji lihvari odrape pdv i carinu. A ako ne bude carine ihaj, eto radosti." je globalni povod za bilo kakvu vrstu narucivanja. I ono sto mi stigne iz UK je sa sve globama, kad ih bude, a nisu ceste, daleko isplativije nego kupovati u domacim prodavnicama. To mi je jasno i da nije toga, ne bismo se ni mucili - s vadjenjem kartica za online shopping, postarima, cekanjem...

Hvala jos jednom.
 
Lakse je poruciti iz Kine/HK koji salju obicnom postom bilo gde, dok "zapadni" redje i salju u Srbiju a jos redje obicnom postom i bez PP-a.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno