Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Moje iskustvo sa carinom u Nišu. Naručio sam FX audio X6 pojačalo za slušalice. Na akciji plaćeno oko $52. Obzirom da je regularna cena iznad granice za plaćanje carine (preko $60), obratio sam im se mejlom. Odgovorili su vrlo brzo, napisali da im pošaljem snimak ekrana gde se vidi koliko je plaćena roba i ko je platio. Poslao sam podatke istog dana. Ne lezi vraže, stigao je paket sa naplaćenim PDV i carinom na iznos od nekih $56 dolara, čisto da pređe granicu od 50€. Pozovem carinu, objasim im, a oni mi kažu da pozovem za pola sata dok provere. Nakon nekoliko bezuspešnih poziva, konačno sam uspeo da pronađem gospođu zaduženu za reklamacije. Savetovala je da uložim žalbu, da će se komisija sastati u roku od 30-60 dana, pa da sačekam. To što sam ja na vreme poslao podatke za carinjenje, više nije tolliko bitno. Propustili su da vide i sada je gotovo. Sada razmišljam da li da čekam komisiju i sam proizvod još minimum mesec dana ili da platim nekih 700rsd više i preuzmem pojačalo.
Elem, poenta posta nije nikakvo napadanje carinskih službenika, već upozorenje onima koji žele nešto slično da urade u budućnsoti, da nije dovoljno samo poslati mejl sa traženim podacima, već je izgleda i obavezno zvati nekoliko puta carinu telefonom i podsetiti ih da pogledaju poslate podatke.
 
Žalba se plaća oko 400-500 dinara tako da bi možda bilo najbolje da preuzmeš pošiljku, uživaš u pojačalu i zaboraviš na sve.
 
Poslednja izmena:
Bolje ti je da platiš tih 700 din više neka imaju za lekove. Ako se žališ plaćaš 450 din žalbu i to ti ne vraćaju, da bi onda čekao 2 meseca da oforme komisiju i onda ti naplate 20% na 52 usd što te izađe malo preko 1000 din. Ne isplati ti se cimanje i čekanje da bi uštedeo 300 din.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Tako sam i ja mislio. Žao mi je samo što sam im poslao sve tražene podatke za carinjenje dve nedelje ranije, a oni ih nisu ni pogledali.
 
Ćao svimaaaa :D
Ja nikada ranije nisam naručivala preko interneta iz inostranstva ali dođe i taj dan. Želim da naručim torbu iz Kine i torba košta oko 9,000 dinara što je 85$ i sada oni torbu hoće da pošalju DHL-om i sada tražim iskustva sa DHL i nabasah ovde... Ima li nekog iskusnog forumaša da me uputi šta da radim i šta da tražim od ovih koji mi šalju da mi ne bi izašlo sve to kao pola torbe. Da li je pametno da mi šalju DHL-om ili da tražim neki drugi način slanja. Kako bih prošla kada bi sve to išlo običnom poštom tj. onom na koju se čeka 15 dana? Hvala :)))
 
Sta znaci 10209 nisam vidjao do sad


 
Poslednja izmena:
Ćao svimaaaa :D
Ja nikada ranije nisam naručivala preko interneta iz inostranstva ali dođe i taj dan. Želim da naručim torbu iz Kine i torba košta oko 9,000 dinara što je 85$ i sada oni torbu hoće da pošalju DHL-om i sada tražim iskustva sa DHL i nabasah ovde... Ima li nekog iskusnog forumaša da me uputi šta da radim i šta da tražim od ovih koji mi šalju da mi ne bi izašlo sve to kao pola torbe. Da li je pametno da mi šalju DHL-om ili da tražim neki drugi način slanja. Kako bih prošla kada bi sve to išlo običnom poštom tj. onom na koju se čeka 15 dana? Hvala :)))

Bolje kupi torbu ovde ili u madjarskoj ako ti nije daleko ako nema ovde.
 
@loki11
Pošto je cena preko 50 evra uz carinu i pdv ćeš platiti i špediciju DHL-u. Carina+pdv su 32% na cenu torbe i dodatno još 2700 din za špediciju. Ako prodavac prijavi DHL-u cenu nižu od 50 evra onda ti neće naplatiti ništa dodatno, ali može i da se desi da DHL ne poveruje u vrednost koju je naznačio prodavac pa ti traže dokaze o kupovini kada paket pristigne.
Ako šalju preko obične pošte onda plaćaš 32% na vrednost torbe pošto je vrednost veća od 50 evra, ako nema računa u paketu onda ide slobodna procena carinika. Ako procene vrednost ispod 50 evra onda plaćaš samo pdv od 20% na procenjenu vrednost, ako procene iznad 50 evra onda plaćaš 32% na procenjenu vrednost.
Ako ide običnom poštom može i da se desi da paket ni ne ode na carinu ako je paket manjih gabarita i ako si pod teritorijom Beograda.
Navela si da je torba iz Kine i da košta 85 usd, ako je replika neke poznate marke može se desiti i da je zaplene na carini, a u nekim slučajevima mogu i da ti naplate uništavanje replike ako ta marka ima predstavništvo ovde i oni zatraže uništavanje.


Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Moje iskustvo sa carinom u Nišu. Naručio sam FX audio X6 pojačalo za slušalice. Na akciji plaćeno oko $52. Obzirom da je regularna cena iznad granice za plaćanje carine (preko $60), obratio sam im se mejlom. Odgovorili su vrlo brzo, napisali da im pošaljem snimak ekrana gde se vidi koliko je plaćena roba i ko je platio. Poslao sam podatke istog dana. Ne lezi vraže, stigao je paket sa naplaćenim PDV i carinom na iznos od nekih $56 dolara, čisto da pređe granicu od 50€. Pozovem carinu, objasim im, a oni mi kažu da pozovem za pola sata dok provere. Nakon nekoliko bezuspešnih poziva, konačno sam uspeo da pronađem gospođu zaduženu za reklamacije. Savetovala je da uložim žalbu, da će se komisija sastati u roku od 30-60 dana, pa da sačekam. To što sam ja na vreme poslao podatke za carinjenje, više nije tolliko bitno. Propustili su da vide i sada je gotovo. Sada razmišljam da li da čekam komisiju i sam proizvod još minimum mesec dana ili da platim nekih 700rsd više i preuzmem pojačalo.
Elem, poenta posta nije nikakvo napadanje carinskih službenika, već upozorenje onima koji žele nešto slično da urade u budućnsoti, da nije dovoljno samo poslati mejl sa traženim podacima, već je izgleda i obavezno zvati nekoliko puta carinu telefonom i podsetiti ih da pogledaju poslate podatke.

Inače, carinska osnovica uključuje punu cenu... Ako npr. imaš iskazan popust na računu - carinska osnovica ti je na vrednost bez popusta... Mislim da ti je to "mrka kapa" - oni će se pozvati na to da je regularna cena ta koju su našli negde (56$) i sl. Izgubićeš samo vreme i platićeš dodatno naknadu za reklamaciju.
 
Hvala na odgovoru i detaljnom objašnjenju. Znači Pošta ili DHL isto mi je. Jeste LV replika ali ne verujem da će uništavati i to mi naplaćivati zbog toga to je kupujem prodajem pun LV replika i ljudima koji prodaju isto stižu paketi ko zna kojih još replika...
A neke druge kurirske službe nešto? Postoji li neki drugi način ili izgleda da moram da rizikujem i tražim da napišu da je vrednost torbe manja od 50e.
 
Ako nekom bude značilo za ubuduće, doneo mi je DHL bez dodatnih troškova i zadržavanja, nije išlo na carinu. Ne vidim nigde na paketu naznačenu vrednost (pomenutih 30$) verovatno se to prijavljuje DHL-u pri predaji pošiljke.
 
Sta mislite koliko je sada otprilike carina na telefon od 200$? Ranijih godina platih 3400, pa 3600 din. Jel su povecali sada cene? Ocekujem iznenadjenje :D
 
Carinske stope nisu povecavali a trebalo bi da platis oko 6800 (32%)- ako procene telefon na tacnu vrednost. Tebi su ranije ocigledno procenjivali vrednost telefona na oko $100.
 
Narucim gimbal neki $270. Bila opcija DHL ili Singapore Post, obe opcije free. Izaberem SP da ne bih placao sve po redu DHlu, stigne za 6 dana, sa sve carinom 1 dan. Procenili na $60 i teraj dalje.
 
Sto neko spomenu ovde "Bilo daleko pa dodje vreme", nikad do sada nisam uzimao nista preko Alliexpresa, snimio sam neki telefon (233$) na sajtu ima opcija slanja (Shipping: US $3.83 to Serbia via AliExpress Standard Shipping) zna li neko od prilike (okvirno) koliko bi carina izasla ? Zagolicao me telefon ali se bojim da ne bude skuplja pita od tepsije kada on stigne na adresu :S:
 
@aleksandra74

Carina i pdv bi ti bili 32% od vrednosti telefona+cena slanja. Po stvarnoj vrednosti bi trebalo da platiš 8000 din. Ako procene na više onda možeš da se žališ a mogu i da procene na manje pa da platiš manje.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@aleksandra74

Carina i pdv bi ti bili 32% od vrednosti telefona+cena slanja. Po stvarnoj vrednosti bi trebalo da platiš 8000 din. Ako procene na više onda možeš da se žališ a mogu i da procene na manje pa da platiš manje.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Verovatno ce mi ta opcija otpasti i sacekati do Nove Godine da pocne uvoz tog modela, ne bih da rizikujem njihovu "dobru volju" zarad neceg sto se moze i kod nas uzeti uz malo cekanja.
Hvala u svakom slucaju za info.
 
Je li carina / pošta nešto menjala u procedurama? stigao mi paket, na njemu obračunski list (paket procenjen na 150usd i obračunate dadžbine na ~5000rsd) ali mi poštar nije naplatio ništa. šta da radim sa ovim?
 
Je li carina / pošta nešto menjala u procedurama? stigao mi paket, na njemu obračunski list (paket procenjen na 150usd i obračunate dadžbine na ~5000rsd) ali mi poštar nije naplatio ništa. šta da radim sa ovim?
Kako mislis NA ~5000? Obracunato da trebas 5000din platiti?
Za postara je vec tiha odgovorio.
 
Kako mislis NA ~5000? Obracunato da trebas 5000din platiti?
Za postara je vec tiha odgovorio.

obračunato da treba da platim ~5000 dinara. nije mi nešto jasno... u paketu sa obračunom stoje i "podaci naloga za plaćanje". na moje ime. je li neko drugi dobijao ovaj dokument?
 
carina podaci naloga za placanje.jpg
 
To je to, trebao je postar da ti naplati. Doci ce kad shvati :)
 
Trebao si da pritisneš F12 :D
 
Zadužen je Duško i ima broj računa gde treba da plati. Proveri ti to, da te neko posle ne juri oko toga - dug se vodi na tvoje ime ne na ime poštara. Možda poštar jeste pogrešio, ali ćes posledice snositi i ti.

Ovo nisam video do sada, ali je u pitanju instrukcija za nalog za uplatu. Ako je plaćena carina dobiješ carinski list. Uglavnom duguješ oko 5000 din Upravi carine i to je to.
 
Poslednja izmena:
kakve posledice? ako ti neko donese nešto pouzećem a ne naplati opet ćeš ti da odgovaraš???

poštar je zadužen za iznos sa tog računa!!! nije smeo da preda paket dok ne naplati!!! morao je da ga vrati u poštu!!!

njega će kad se vrati dužiti za taj iznos, pa će verovatno sutra doći da naplati [emoji16]

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Nisi u pravu, to je instrukcija za plaćanje za Duška, nema poštar ništa s tim.
 
Ovo nisam video do sada, ali je u pitanju instrukcija za nalog za uplatu. Ako je plaćena carina dobiješ carinski list.
Čini mi se da je carinski list iza ovoga papira. Ja sam ovo dobio par puta kada sam išao u poštu po pošiljku i platio tamo na šalteru. Sa toga prekucavaju podatke kada prave uplatnice.


Nisi u pravu, to je instrukcija za plaćanje za Duška, nema poštar ništa s tim.

Nije. Podatke sa toga koristi šalterski službenik da odštampa uplatnice. To nisu ni trebali da mu daju, nego samo onaj drugi koji se nazire na slici iza.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno