Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sta koristis za tracking? Posto meni FedEx i ostali trackeri koje sam probao daju poslednji status posiljke 11.9., od tada se nista ne menja.
 
Uštedeće 4500, umesto da plati 6000 din platiće 1500 din. Za tu sumu mu se isplati da se žali, ako vrati sat može da izgubi i ono što je platio za sat, jer su uvozne dažbine na teret kupca tako da prodavac nije dužan da mu vrati išta.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
Nece da ustedi 4500din na nesto sto inace ne bi ni platio zato sto ce da vrati, takodje dodaj na tih 1500din i troskove zalbe od 480din, znaci cak i u idelanoj situaciji platice opet 500din vise nego sto treba.
I to treba da nam je OK?

I kao slag na sve mogu zalbu i da mu odbiju (kao sto su meni) e onda si pukao i 500kinti, i uvecane troskove i izgubio vreme.
Istina je i da mozes i na to opet da se zalis ako opet platis 480din:-devil-:
ja sam cekao 70 dana i ako je rok 60 dana, i zamisli na to nemas kome da se zalis
 
Poslednja izmena:
Sta koristis za tracking? Posto meni FedEx i ostali trackeri koje sam probao daju poslednji status posiljke 11.9., od tada se nista ne menja.

Ovo je poslato TNT Express-om, ali je kod nas isti zastupnik i za FedEx i TNT Express - Flying Cargo, tako da ja pratim na sajtu tnt-a.
 
Sta koristis za tracking? Posto meni FedEx i ostali trackeri koje sam probao daju poslednji status posiljke 11.9., od tada se nista ne menja.

Koji ti je poslednji status? Meni je FedEx pošiljka otišla na carinu u petak, juče su završili a isporučena je danas.
 
Wednesday , 11/09/2019
23:00
BELGRADE RS
Clearance delay - Import
In clearance process.
12:49
BELGRADE RS
In transit
Package available for clearance

Tako stoji i ne menja se.
Bukvalno dok sam ovo kucao mi je stigao predracun za spediterske usluge i za iznos carine sa danasnjim datumom (obracun carinskog duga). Zanimljivo sto su na stavci "ukupno" na tom obracunu skresali deo u parama, tj zaokruzili su iznos na donji ceo broj. Zvao sam ih da proverim i kazu da je ok taj iznos i da uplatim. Nadam se samo da je stvarno tako posto je dokument od carine, da ne bude da mi ne proknjize uplatu zbog 22 pare :)
 
Meni nisu uopšte slali predračun. Samo su tražili da im pošaljem popunjenu dokumentaciju a iznos su mi javili kad su završili i rekli da očekujem kurira (koji je došao tek sledeći dan :smash:).
 
Pet dana.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока

Potvrdjujem ovo, BG je trenutno 5 dana.

E sto su nesposobni to dalje nema.. Ok, Kinezi pisu manju cenu na paketu po defaultu to znaju svi, ali znaci lepo imaju unutra fakturu ali bez cene, znaci pise naziv proizvoda, kolicina, neki njihov item number ili sta vec i koja je prodavnica to jest sajt, samo treba da udju na sajt i ukucaju naziv proizvoda i dobiju cenu, a ono jok oni odu na raspali Ali ili Ebay, ali u mom slucaju Ali i traze tamo i nadju duplo vecu cenu nego sto sam ja platio, a platio sam 42$ a oni nasli za 81$ i to jos ispod pise postarina 15.11$ i onda mi to priheftaju uz carinski papir kao da mi pokazu sta su oni nasli i da budem jos zahvalan jer sam dobro prosao i da su mi carinili na cenu od 60$, a ustvari prava cena je 42$ samo da su lepo ukucali da vide gde sam kupio a imaju sve crno na belo, strucnjaci....
 
Naša carina nije normalna.
Polovan računar, doduše u odličnom stanju, procenjuju kao novi na 500€ (prijatelj iz luksemburga naveo 120€ vrednost, nakon što je pogledao cene). Razlog: u kutiji se nalaze i garancija i računi, a to je stavljeno baš zbog toga da carinici vide kada su kupljene komponente, da se vidi da jeste polovno.
Carina i nije velika, 1%, nego na njihovu procenjenu vrednost PDV je 100€. Sa svim ostalim troškovima za te pare klincima ovde mogu da kupim nov računar.
Glupo mi je da vraćam, prijatelj se iscimao da to sve spakuje i pošalje, a opet ne želim da platim nerealnu procenu naših carinika.
 
Mogu da idem na otvaranje, postoji ta opcija, ali pošto je poklon nešto mi se ne nateže sa carinikom koji je završio elektrotehniku i tvrdi da je računar nov.
 
Inače sam TNT-u sada prosledio pdf sa originalnim računima za komponente sa sve serijskim brojevima. Kućište(TT Armor A30), matična (MSI Z68-G45 (B3)) i grafička (Asus Striker GTX760-P) kupljeni 2012, 2013 i 2014 godine. Procesor je Pentium G630T, ubačena 2 SSD-a, jedan od 32GB i jedan ADATA od 120GB. Računar, ukoliko se ne izvadi grafička iz slota, ne može ni da se upali, pošto napajanje ne može da ga pokrene. Po njima ovo vredi preko 500€.
 
Zna neko koliko se čeka niška carina? Imam nešto poručeno 30. jula, još uvek ga nema da stigne a nema tracking... Zanima me da li ga još drže ili je zalutalo...
 
Da napisem svoje iskustvo sa preuzimanjem posiljke u Flying Cargo d.o.o.

Osetio sam se kao da sam na salteru neke drzavne sluzbe. Cekam 30min na salteru, da bih kad sam dosao na red sluzbenik rekao: "Ne radim ja to, to radi kolega pored" (koji bleji svih 30min). Naravno, jedan radi pravna, drugi fizicka lica. Nigde table niti smernice.
Jos sam posle 10min cekanja pitao posto preuzimam kao fizicko lice paket za sebe da li treba da se upisem na spisak jer vidim da se svi upisuju od kurira koji dolaze da preuzmu pakete. Sluzbenik drcno odgovara "popunite isto kao i ostali", da bi ih za svako polje pitao sta je jer su kodovi koji mi nisu jasni, posto naravno ni nemam te podatke za fizicko lice. Mogli su tad da mi kazu da, hej, ne treba da cekam u redu sa ostalima.

Drugi problem, mnogo veci po mom misljenju. Usao sam u dvoriste kad je bila podignuta rampa. Niko mi nije trazio dokument prilikom tog ulaska, posle vidim da neki imaju "visitor" kartice, ali ne svi (portiru ponestalo istih za deljenje jer je bila guzva). Za preuzimanje te kartice traze LK. Sto je jos gore niko mi nije trazio dokument prilikom preuzimanja posiljke!!! Znaci neko je mogao da zna broj moje posiljke i opusteno udje i preuzme je, potpise se tamo na papir kao ja i gotovo. Izuzetno neozbiljno s njihove strane.

U celoj jurnjavi (kasnio sam na sastanak nakon preuzimanja) nisam stigao ni da proverim paket da li je ceo i sve u njemu.

Jos jednom da ponovim, iako je pominjano. Ako postoji bilo koja opcija za dostavu koja nije fedex tj Flying Cargo d.o.o., izaberite je. U suprotnom spremite celicne zivce.
 
Poslednja izmena:
NS carina, od ulaska u zemlju do moje pošte 21 dan. Divotica.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Vas koji se žalite na odokativnu procenu vrednosti pošiljki od strane carine moram da razočaram vrlo korektnim postupkom carinarnice u Nišu. Pre par godina sam poručio TV boks, od niške carinarnice sam dobio pismo sa zahtevom da im pošaljem invoice kako bi pravilno postupili prilikom carinjenja. Apsolutno korektno. Brzo su završili obradu i stiglo mi je za nekoliko dana.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Inače sam TNT-u sada prosledio pdf sa originalnim računima za komponente sa sve serijskim brojevima. Kućište(TT Armor A30), matična (MSI Z68-G45 (B3)) i grafička (Asus Striker GTX760-P) kupljeni 2012, 2013 i 2014 godine. Procesor je Pentium G630T, ubačena 2 SSD-a, jedan od 32GB i jedan ADATA od 120GB. Računar, ukoliko se ne izvadi grafička iz slota, ne može ni da se upali, pošto napajanje ne može da ga pokrene. Po njima ovo vredi preko 500€.
Naš zakon zabranjuje uvoz polovne elektronske robe, tako da je trebalo da vrate pošiljaocu, da su radili po ps-u.
Pitanje za tebe: Na osnovu čega carinik da ustanovi carinski osnovicu?
 
Na osnovu godine proizvodnje, odnosno kupovine. Sve je to starije od 5 godina, tako da je carinik slobodno mogao da stavi vrednost 1din. Ovako ne znam kako može da objasni svoju procenu.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
Na osnovu jedinog dokumenta koji je imao, a to je račun od pre par godina.
Napravili ste grešku u koracima, trebali ste da se raspitate pre aranžmana koji ste napravili. Da ne bude da branim carinu, ne radim to, i ja sam par puta nagraisao, pa sam naučio.
 
Taj deo je ispao ok. 4800din spedicija Flying Cargo-u. Za carinu i pdv je kao osnovica uzet iznos na fakturi koja je isla uz paket. Ta faktura se slaze sa order confirmation-om koji sam prosledio sa dokumentacijom za carinjenje. Znaci standardno 10% carina i 20% pdv.
Ovo sve navodim jer su mi rekli da iznosi moraju da se slazu na oba dokumenta da bi se carinilo po toj cifri, ne znam carinski zakon pa da znam jel tako i treba ili ne, tj da li je faktura uz paket presudna ili je njihova procena primarna.
 
Poslednja izmena:
Naš zakon zabranjuje uvoz polovne elektronske robe, tako da je trebalo da vrate pošiljaocu, da su radili po ps-u.
Pitanje za tebe: Na osnovu čega carinik da ustanovi carinski osnovicu?

U kutiji se uredno nalaze garancije baš zbog toga. Računar je poklon, nisam ga platio ni cvonjka, tako da što se mene tiče, mogli su, i još uvek mogu, da ga vrate.
Poslato je od strane fizičkog lica, navedena je vrednost računara, sa svim podacima pošiljaoca.

Mene interesuje na osnovu čega je carinik procenio na 500€?
Izgled?
Cena na netu? 99% komponenti se ne proizvodi već nekoliko godina.
 
Odokativnom metodom, pogledao komp, rekao "ovako fensi komp mora da vredi 500€" i to je to.
Na prethodnim stranicama sam kačio likove ka sajtu carine gde možeš da pročitaš koji su kriterijumi i kako carinici određuju vrednost robe ili jednostavno zamisliš, kako bi ti odredio vrednost nečega što ranije nisi video a iza tebe još hiljade paketa čeka da ih pogledaš (dakle nemaš ceo dan da tražiš pojedinačne komponente po netu i sabiraš cene). Pogledaš, lupiš i to je to, primaocu ako se ne sviđa može da vrati nazad robu, cariniku ni iz džepa ni u džep, ali ako obradi više paketa vidi se da radi "dobro" a ako obradi 5 paketa za smenu, jer je tražio po netu koliko šta košta a iza njega sve veća i veća gomila novo pridošlih paketa onda je spor za taj posao...
 
Odokativnom metodom, pogledao komp, rekao "ovako fensi komp mora da vredi 500€" i to je to.
Na prethodnim stranicama sam kačio likove ka sajtu carine gde možeš da pročitaš koji su kriterijumi i kako carinici određuju vrednost robe ili jednostavno zamisliš, kako bi ti odredio vrednost nečega što ranije nisi video a iza tebe još hiljade paketa čeka da ih pogledaš (dakle nemaš ceo dan da tražiš pojedinačne komponente po netu i sabiraš cene). Pogledaš, lupiš i to je to, primaocu ako se ne sviđa može da vrati nazad robu, cariniku ni iz džepa ni u džep, ali ako obradi više paketa vidi se da radi "dobro" a ako obradi 5 paketa za smenu, jer je tražio po netu koliko šta košta a iza njega sve veća i veća gomila novo pridošlih paketa onda je spor za taj posao...

Pazi na paketu je navedena vrednost od 120€, razumem da je, recimo, procenio na 200 ili 300, ali odakle je izvadio 500€ i to još tvrdi da je računar nov?

Razumem ja njih da nemaju vremena da traže svaku komponentu ponaosob, ali ako je već rekao da je to nov računar, mogao je da pogleda matičnu ploču i video bi da se to čudo ne proizvodi godinama.

Uostalom, za robu iz kine koja im je sumnjiva, nemaju problem da traže po netu.

Mada, iskreno, počeo sam da sumnjam da je carinik u talu sa tipom iz TNT-a koji me je zvao, a zvao me je nakon što sam posle 11 dana istog statusa poslao mejl da pitam gde je problem(pisao sam i pre toga, ali se niko nije udostojio da odgovori), pošto me niko ne zove i ne šalje nikakav mejl ukoliko je problem sa papirima.

Prvo što je tip iz TNT-a rekao je da je on sprečio da budem optužen za carinski prekršaj, zato što mu je carinik dobar prijatelj, pošto pokušavam nov računar da proturim kao polovan. A carinik je završio elektrotehniku, pa zna o čemu priča.

Iskreno, najbliže sam tome da im kažem da paket vrate i da prekinem agoniju.
 
Prvo što je tip iz TNT-a rekao je da je on sprečio da budem optužen za carinski prekršaj, zato što mu je carinik dobar prijatelj, pošto pokušavam nov računar da proturim kao polovan. A carinik je završio elektrotehniku, pa zna o čemu priča.

Podnesi žalbu na procenu i traži da prisustvuješ komisijskom otvaranju paketa i nateraj ih da potvrde svaku komponentu koja se nalazi na računu ako treba i otvaranjem računara pa nek traži oznaku ploče, sigurno će je brzo nači čim je završio elektrotehniku i potrudiš se da provera potraje barem 3 sata i naravno budeš drzak jer su i oni isto tako drski kad hoćeš da pričaš s njima i uvek se prave da su najpametniji ljudi na svetu valjda Bogom dani da obavljaju tu svetu dužnost carinika.
A ovom iz TNT-a kažeš, nema ti šta mene da spašavaš od neupućenog carinika, dokazi su na mojoj strani pa možemo zajedno lepo da prisustvujemo ponovnoj proceni i utvrđivanju činjenica. Pa da vidimo ko je u pravo a ko je umislio da je najpametniji na svetu.
Ne mogu ti ništa, dokazi su na tvojoj strani, mogu samo iz pakosti da vrate paket nazad pošiljaocu u kom slučaju lepo napišeš prigovor na ponašanje carinika odma tamo na licu mesta i odneseš ga direktno upravniku carine, direktoru ili ko je već zadužen za njih...
 
Dva puta sam kupovao satove (koriscene) preko ebay-a u vrednosti od po 200€, ni jednom platio ni pdv ni carinu.
Jos nekih drugih sitnica koje su bile malo preko 50€, ista prica.
Izgleda da je dosta toga vezano za to kako paket izgleda (koliko skupo)
 
Podnesi žalbu na procenu i traži da prisustvuješ komisijskom otvaranju paketa i nateraj ih da potvrde svaku komponentu koja se nalazi na računu ako treba i otvaranjem računara pa nek traži oznaku ploče, sigurno će je brzo nači čim je završio elektrotehniku i potrudiš se da provera potraje barem 3 sata i naravno budeš drzak jer su i oni isto tako drski kad hoćeš da pričaš s njima i uvek se prave da su najpametniji ljudi na svetu valjda Bogom dani da obavljaju tu svetu dužnost carinika.
A ovom iz TNT-a kažeš, nema ti šta mene da spašavaš od neupućenog carinika, dokazi su na mojoj strani pa možemo zajedno lepo da prisustvujemo ponovnoj proceni i utvrđivanju činjenica. Pa da vidimo ko je u pravo a ko je umislio da je najpametniji na svetu.
Ne mogu ti ništa, dokazi su na tvojoj strani, mogu samo iz pakosti da vrate paket nazad pošiljaocu u kom slučaju lepo napišeš prigovor na ponašanje carinika odma tamo na licu mesta i odneseš ga direktno upravniku carine, direktoru ili ko je već zadužen za njih...

Ako je racunar star 5 godina, bas bih voleo da vidim da nadju link za te komponente koje se prodaju kao nove. Npr. grafiku.
 
Upravo tako, sedne lepo čovek tamo s njima i čeka dok ne izguglaju, mada, na ebaju ima svačega, uopšte se ne bi iznenadio da pronađu baš tu ploču ili kompletan komp...
 
Koji dan sad rade na BG carini posto sam danas dobio 10200 : /
( koliko je cekanje)
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno