»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 1214 1234511511015011001 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 18197

Tema: Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Member Avatar korisnika bobby63
        Na forumu od
        Jul 2002
        Poruka
        676

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Originalni post:
        Citat Citiram korisnika: bobby63 Pogledaj poruku
        Elem, do sada je su se carinili paketi, od firme preko 25e i od pojedinaca preko 35e.
        A rece mi jedan drugar da je skoro promenjen zakon, i ta vrednost povecana na 100e ili tako nesto.
        Zna li neko da li je to tacno?

alfaunits FAQ: OKTOBAR 2014
        Citat Citiram korisnika: alfaunits Pogledaj poruku

Evo skracenih pravila za carinjenje, pa kasnije moze neki mod da edituje sitnice:

0. Olaksice za uvoz robe sa poreklom iz EU i slicne fore koje se cuju po vestima, racunajte da NE VAZE.
        Za oslobadjanje carine za robu poreklom iz EU su neophodne deklaracije, i spedicija skoro sigurno. Dakle, ako kao fizicko lice porucujete robu iz EU, nemojte ocekivati da cete imati mogucnost placanja nize stope carine ili oslobadjanje od iste, jer je roba iz EU.
        Te olaksice su namenjene firmama.

1. Roba iz EU/US/AUS/NZ sa urednom deklaracijom
        1.1. Do 50e vrednosti, poslato obicnom postom, naplacuje se PDV (20%) samo
        1.2. Na robu preko 50e vrednosti, poslato obicnom postom, naplacuje se i PDV i carina (32% ukupno, 10% carina, 20% PDV na tu vrednost (110%) = 132%)
        Na ovo se dodaju razni carinski troskovi, otvaranje paketa.
        1.3. Roba koja je poslata preko kurirske sluzbe (DHL, UPS, FedEx, TNT) dodatno podleze i spediciji ukoliko je vrednost preko 50e (tj. ukoliko se carini). Spedicija je 3000 dinara i navise trenutno.
        * Izgleda da je moguce izbeci spediciju ako se trazi skraceni postupak carinjenja, gde se primenjuje pravilo 1.2. Za vece vrednosti robe se moze isplatiti spedicija, jer neka roba podleze carinskoj stopi od 1% umesto 10%.

2. Roba iz Kine i Hong Konga. Nema pravila! Vrednost na deklaraciji se skoro uvek ignorise, i carinik procenjuje na cenu koju najlakse pronadje. Ovo se desava jer Kinezi stalno napisu sasave cene, i stave Gift opciju.
        Nemojte pitati koliko vas moze izaci nesto iz Kine, ako nemate uredan bankarski dokaz da ste platili neku iole normalnu cenu za pomenuti proizvod, pri cemu mozete primeniti pravila iz 1.x.
        Ovo ne znaci da ce uvek ignorisati sta pise na deklaraciji iz Kine, ali sve sto izgleda whacked (tipa 20$ za Galaxy S5) nece biti prihvaceno. Nemojte se ovde zaliti na takve probleme, sami ste krivi ako ocekujete da vam ovako nesto proci.

Za robu iz ostalih delova sveta ima vrlo malo iskustva, tako da ne postoje neke priblizne smernice sta ce biti primenjeno. Uglavnom racunajte da se van EU/US/AUS/NZ uglavnom ne veruje deklaraciji, ako izgleda "too good to be true" i da ce carinik probati sam da proceni.

3. Uvoz prevelike kolicine nije dozvoljen fizickim licima. Od slucaja do slucaja zavisi sta se smatra prevelikom kolicinom, ali evo nekih konkretnih primera:
        - 1KG kafe (zabranjeno zakonom iz titovog vremena ) zvanicno i dalje se ne moze uvesti bez dozvole
        - vise od ~1L alkoholnog pica
        - vise od 4 hard diskova
        - vise od 4 procesora
        - vise od 2 kucista
        - 5 pari patika

4. Mogucnost zalbe. Svaka zalba se naplacuje nekim administrativnim troskovima, koji se ne refundiraju ni u kom slucaju.
        To znaci da za manje razlike u procenjenoj vrednosti i realnoj vrednosti robe se ne isplati zaliti se. Cini mi se da je ta razlika nekih 40eur trenutno (troskovi su oko 400dinara ako se ne varam?)
        Ukoliko vam traze dokaz o placenoj vrednosti, jos uvek nije utvrdjena vrednost, i tada ne bi trebalo doci do pomenutih troskova zalbe.

5. Ukoliko PRIMITE paket, GUBITE pravo zalbe na procenjenu vrednost i placenu carinu/PDV!

6. Koliko treba nekom paketu da stigne pitajte u temi namenjenoj tome.
        Citat Citiram korisnika: enraged Pogledaj poruku
        Evo ja cu da probam da vam pojasnim:

1. 11003 IZMENIÈNA POŠTA, Prispeće- ovo prvi status kad posta primi paket tj. prvo skeniranje paketa

2. 11003 IZMENIÈNA POŠTA, Za carinu- paket skeniran i odmah zatim se salje na carinjenje u postu carinjenja zavisno od mesta prebivalista(mi iz BG nasi paketi zavrsavaju u Ugrinovačka 210b, ovi iz Vojvodine u postu carnjenja u NS, ovi dole u NI itd)

3. - 10200 GPC BEOGRAD, Otprema- ovo znaci da je jos uvek u posti(carini) nije dosao na red vas paket i moze ovaj status da se ponavlja sve dok ne prodje pregled

4. 61200 CARINA GPC BEOGRAD, Od carine - znaci da je proces carinjenja završen. Ako je carinjenje trajalo više dana najčešće ćete platiti carinu+pdv+otvaranje+taksu za poštansku naplatu. Dešava se i da ne platite nešto od ovih stavki, s leva na desno, ali par stotina dinara za otvaranje i taksu je verovatno neizbežno. Ako proces nije trajao više dana, tj. carinik je verovatno po viđenju lupio pečat "ne podleže carinskom pregledu", nećete platiti ništa. Ovaj status uglavnom znači da paket primate sutradan.

5. 61200 CARINA GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD, Otprema- ovaj status znaci da je paket napustio carinu i da je vraca u glavni postanski centar gde ga razvrstavaju i salju u postu prebivalista

6. 10200 GPC BEOGRAD - 110.. Beograd ..,(ovde pise postanski broj za grad ili opstinu a posle beograd ili koji god grad ide broj poste gde se isporucuje Otprema- ovo je status gde je paket iz GPC-a poslat na vasu maticnu postu po mestu adrese.

7.110.. Beograd .., Urucenje, Uruceno, IME I PREZIME- ovo znate i sami jer u momentu dok citate ovaj status paket vam je u ruci

U principu to je to.
        http://forum.benchmark.rs/showthread...=1#post4051989

http://www.carina.rs
        http://www.carina.rs/lat/Informacije...eposiljke.aspx

BG GPC
        Telefon: 0113643140
        e-mail: postabg@carina.rs
        Adresa: Ugrinovačka 210b

Citat Citiram korisnika: Sirius9 Pogledaj poruku
        mail ti je postabg@carina.rs ja kad narucim nešto za šta sam siguran da će otvoriti uvek pošaljem mail unapred, bolje da im ja dam informaciju nego da me rebnu po sopstvenom nahođenju.
        Naslov svakog maila mi je: "Dokaz o plaćanju za pošiljku RB*****SE" tako da već u samom naslovu maila imaju dve informacij: šta je u mailu i na koju pošilju se odnosi...

Sadržaj maila je u sledećem obliku:
        Kod:
        Poštovani,

dostavljam Vam dokaze o plaćanju za pošiljku RE********5SE koja je  na carinu prispela dana 15. Maja 2016 i trenutno je u proceduri podnošenja na carinki pregled.
        U prilogu su:
        - račun koji sam preuzeo sa web sajta prodavca (naziv web prodavnice, recimo SportDirect) u pdf formatu,
        - sliku ekrana gde se vidi cena proizvoda u dotičnoj prodavnici za vreme akcije kad sam izvršio kupovinu
        - sliku ekrana sa mog naloga na PayPal-u preko kog je izvršeno plaćanje
        - kao i sliku ekrana sa elektronskog bankarstva banke Intese (čijom karticom je izvršeno plaćanje).

Razlika u iznosu koji je prikazan u banci Intesi (iznos u €) i na sajtu prodavca (iznos u $) proizilazi iz
        činjenice da ja na računu u banci Intesi imam eure dok se plaćanje preko Visa kartice vrši u dolarima.

sadržaj pošiljke je tablet kineske marke Xiaomi.

Unapred se zahvaljujem
        S poštovanjem
        ----------

Pitanje koje se postavlja svakih nedelju dana u ovoj temi:
        http://forum.benchmark.rs/showthread...=1#post4697069

----------

Citat Citiram korisnika: nemanja123 Pogledaj poruku
        DHL express uvek i za sve pošiljke kod nas koje su do 50€ plaća sam PDV o svom trošku. To ne važi samo za SD,nego za bilo koji paket koji ide preko njih.

Iz nemačke šalju DHL-om, ali ne kao DHL Express, već kao običnu pošiljku, preko obične pošte i to naplaćuju 20€! A to znači da se tretira kao obična pošiljka i da se plaća PDV i carina kao je išlo bilo kojom drugom poštom!

To je tzv. DHL Paket International usluga koju koristi standardna nemačka pošta (koja je kupla DHL) i nema veze sa Express uslugom DHL-a i njihovom kurirskom službom.
        Takav paket iz Nemačke stiže na našu carinu (a ne u naš DHL), pa zatim u našu poštu, čiji je poštari i uručuju. Znači, isto kao da vam neko šalje paket preko USPS-a, HK Post i ostale obične pošte. I, naravno, putuje mnogo sporije.

Za ovakvu pošiljku dobija se dvanaestocifreni broj za praćenje (za razliku od desetocifrenog DHL Express broja) i može da se prati samo na sajtu nemačke pošte, a ne na globalnom i našem DHL sajtu, jer nema veze sa njima. Na taj dvanaestocifreni broj dobija se i odgovarajući UPU code / matchcode u formi CLxxxxxxxxxDE, i onda može da se prati i na sajtu naše pošte.
        Menjao SuperStarr : 20.03.2017. u 10:09
        Hear all, trust nothing!

VIP member Avatar korisnika RingeRaja
        Na forumu od
        Mar 2005
        Poruka
        4.400
      3. Moja mašina
        • CPU: iCore 7 SkyLake 6700T
        • MoBo: Gigabyte GA-110N
        • RAM: Crucial 8GB DDR4 2133
        • VGA: Gainward GeForce GTX 750Ti 2GB DDR5
        • HDD: Samsung PM951 512GB + WD Red 6TB + QNAP TS-251+ 2x8TB RAID0
        • OPT: Philips CD207
        • Case: Coolermaster Elite 110A/ThermalTake 530W PSU modular
        • SND: Raspberry Pi3 + Hifiberry DAC+ Pro/Mark & Daniel Topaz
        • TV: Samsung UE40D6100
        • INET: Kablovska
      4. Drug nije u pravu.
        Jeste povećano, ali na 50€ od pravnih lica i 75€ od fizičkih.
        A imaš sve i na sajtu ministarstva trgovine.
        Pozz
        Tko leti, vrijedi!

Na forumu od
        Jul 2002
        Poruka
        676
        E hvala puno.
        Hear all, trust nothing!

Moderator Avatar korisnika Corvus Corax
        Na forumu od
        Sep 2008
        Poruka
        8.874
      7. Moja mašina
        • CPU: Intel® Core™ i5-2500K 3.3GHz + CM Hyper 212 EVO
        • MoBo: ASUS Maximus IV Gene-Z Gen3
        • RAM: Patriot G2 1600MHz 4x4GB
        • VGA: MSI Radeon R9 280X Gaming 3GB GDDR5
        • MON: DELL UltraSharp U2311H 23"
        • HDD: SSD Patriot Blast 240GB SATA3 + HDD WD Green 1TB SATA2
        • OPT: Sony Optiarc DVD-RW AD-7240S
        • Case: Thermaltake Element S + OCZ ModXStream 600W
        • TV: Samsung LCD 40" LE40S62
        • Ostalo: A4Tech Bloody V7 [Fully Activated], NAS (OMV + GA-E350N WIN8 + 4GB RAM + Raidmax 300W + WD Red 3TB)
      8. I mene je ovo upravo zanimalo. Hvala!

Na forumu od
        Jul 2002
        Poruka
        676
        E kad smo vec kod ovog, jos jedno pitanje na tu temu.
        Naprimer, narucim ja nesto za 40e a stigne mi da platim carinu.
        Postoji li mogucnost da se zalim ako mogu da dokazem da sam platio 40e (sto je u sustini lako dokazati)?
        Hear all, trust nothing!

Member Avatar korisnika tiha
        Na forumu od
        Dec 2001
        Poruka
        1.023
        Naravno da postoji mogucnost zalbe ali ne znam nikoga ko je uspeo u tome. U principu se ne isplati cimati za tako male iznose.

Na forumu od
        Jul 2002
        Poruka
        676
        Citat Citiram korisnika: tiha Pogledaj poruku
        ali ne znam nikoga ko je uspeo u tome
        Avaj, tako sam i pretpostavio nego ajde da pitam.
        Menjao bobby63 : 26.10.2011. u 13:23
        Hear all, trust nothing!

Member
        Na forumu od
        Aug 2008
        Poruka
        455
      13. Moja mašina
        • CPU: i5 4690k 4.4ghz 1.185v
        • MoBo: Gigabyte GA Z97 D3H
        • RAM: 2x4gb DDR3 1600mhz Patriot
        • VGA: Gigabyte GTX 970 G1 Gaming
        • MON: Dell U2414H
        • HDD: WD 500gb i Patriot Blast 240gb
        • INET: DSL
      14. Pozdrav.
        Jedan moj kolega ima Paypal i moze da mi izvrsi placanje za robu sa Ebay-a.

Ja bih hteo da narucujem od sad pa ubuduce nakit za preprodaju.

Cuo sam razne cake od preprodavaca nakita,a to je:
        1 - ne narucivati velike kolicine i velike tezine po jednom paketu,jer je to jako sumnjivo i postoji sansa da ce carina otvoriti i proveriti,pa kad vide da ima 10-15 ogrlica u paketu,znaju da je za preprodaju i zaplenice to,jel tako ?
        2 - najbolje je narucivati po 10 ogrlica u paketu na jednog coveka,dakle u prevodu,nadjem 4-5 pouzdanih prijatelja,na svakog prijatelja narucim po 10 ogrlica,sto dodje po turi oko 40-50 komada,pod uslovom da sve prodje preko carine.
        3 - sta se desava kad recimo carina prekontrolise paket od 10 ogrlica,ali ga ne zapleni odmah,nego trazi od mene neki dokaz kupovine/placanja i kad me pitaju za cega ce mi tolika kolicina,da li ja moram licno ici u beograd da se objasnjavam sa njima ili da samo odbijem paket,odnosno njihov poziv ?
        4 - citao sam da se sve do 2kg tezine bez obzira na dimenzije paketa vodi pod pismom i da carinici ne otvaraju pakete radi kontrole,ali opet ja sve mislim u sebi,oni mogu da otvore paket kad im se cefne,jel tako ili ne ?
        5 - kazu da je najbolje da prodavac napise GIFT na paketu,da stavi da je vrednost oko 15e,posto carina krece od 20e,mada se sad taj zakon promenio valjda,ali pitanje je jel su poceli da primenjuju taj zakon?
        6 - kazu i da je najbolje da prodavac paket salje kao REGISTERED EMAIL,sto znaci,preporucena posiljka,jer takve pakete najmanje diraju,a i moze da se prati uz pomoc broja za pracenje.
        7 - i koju postu preporucujete Singapore Post ili neku drugu ?

Posto vidim da ove ima dosta strucnih ljudi koji su provalili dosta caka oko uvoza robe,slanja preko carine,placanja preko paypal itd,pretpostavljam da mozete da me posavetujete kako na najbezbolniji nacin preturiti ovako malu kolicinu robe preko carine.

Ako je pitanje neodgovarajuceg karaktera,brisite.
        Menjao bojanh : 27.10.2011. u 12:54

VIP member Avatar korisnika RingeRaja
        Na forumu od
        Mar 2005
        Poruka
        4.400
      16. Moja mašina
        • CPU: iCore 7 SkyLake 6700T
        • MoBo: Gigabyte GA-110N
        • RAM: Crucial 8GB DDR4 2133
        • VGA: Gainward GeForce GTX 750Ti 2GB DDR5
        • HDD: Samsung PM951 512GB + WD Red 6TB + QNAP TS-251+ 2x8TB RAID0
        • OPT: Philips CD207
        • Case: Coolermaster Elite 110A/ThermalTake 530W PSU modular
        • SND: Raspberry Pi3 + Hifiberry DAC+ Pro/Mark & Daniel Topaz
        • TV: Samsung UE40D6100
      17. Ti bi da te posavetujemo kako da švercuješ na veliko nakit i posle to preprodaješ??
        Tko leti, vrijedi!

Na forumu od
        Jul 2002
        Poruka
        676
        Citat Citiram korisnika: bojanh Pogledaj poruku
        jer je to jako sumnjivo i postoji sansa da ce carina otvoriti i proveriti,
        Nema nikakve sanse da ti carina ne otvori paket.
        Hear all, trust nothing!

Member Avatar korisnika MagicMaster
        Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        6.004
        ebay - paypal - registered mail - serbia .... envelope pack, što manji. to ti je ukratko.

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        29.877
      21. Moja mašina
        • CPU: QX9650 Silence
        • MoBo: P5E64 EVO
        • RAM: DDR3-1600 CL7
        • VGA: ATI 2600
        • MON: Sony 19" XDM-93
        • HDD: Intel X25-E x4
        • OPT: DVR-110
        • Case: Supermicro SC846, Zalman ZM600
        • SND: Audiotrak Prodigy Advanced
        • Ostalo: APC Oops za tri racunara.
      22. Citat Citiram korisnika: RingeRaja Pogledaj poruku
        Ti bi da te posavetujemo kako da švercuješ na veliko nakit i posle to preprodaješ??
        Izgleda... od vesti o povecanju limita za carinjenje se bench pretvorio u pitaonicu o svercu...
        Telenor 2017: Sa 116 baznih stanica pokrili smo 50% teritorije Srbije, vise nego bilo koji operater igde u svetu

Na forumu od
        Jul 2002
        Poruka
        676
        Citat Citiram korisnika: alfaunits Pogledaj poruku
        Izgleda... od vesti o povecanju limita za carinjenje se bench pretvorio u pitaonicu o svercu...
        Mene licno, trgovina iliti sverc, apsolutno ne zanima, kupujem samo neke drangulije za sebe.
        Doduse, u kakvoj drzavi zivimo, pretpostavljam da je svaka mogucnost da se zaradi neka crkavica, legitimna.
        Ne zameram pitanja ali, jest da im nije mesto na kompjuetskom forumu a i ne verujem da ce sema da upali.
        Menjao bobby63 : 27.10.2011. u 19:18
        Hear all, trust nothing!

Member Avatar korisnika a c a
        Na forumu od
        Nov 2003
        Poruka
        5.653
      25. Moja mašina
        • CPU: Athlon II X4 620 Propus unlock@Deneb
        • MoBo: FOXCONN A88GMV
        • RAM: 2x4 GB DDR3 Kingston HyperX 1600 Mhz
        • VGA: ATI 4250
        • MON: Samsung 913V
        • HDD: WD5000AAKX, WD20EZRZ
        • OPT: Pioneer 108D, LiteOn iHAS122
        • Case: CM 690 II A & Antec TP Trio 550W (Seasonic)
        • SND: int. 7.1
        • LAP: Asus X501A
        • TV: Samsung 32F5000
        • Ostalo: Canon LBP-1120, HP Scanjet 3970, Canon A60
      26. Citat Citiram korisnika: bojanh Pogledaj poruku
        Pozdrav.
        Jedan moj kolega ima Paypal i moze da mi izvrsi placanje za robu sa Ebay-a.

Ja bih hteo da narucujem od sad pa ubuduce nakit za preprodaju.

Cuo sam razne cake od preprodavaca nakita,a to je:
        1 - ne narucivati velike kolicine i velike tezine po jednom paketu,jer je to jako sumnjivo i postoji sansa da ce carina otvoriti i proveriti,pa kad vide da ima 10-15 ogrlica u paketu,znaju da je za preprodaju i zaplenice to,jel tako ?
        2 - najbolje je narucivati po 10 ogrlica u paketu na jednog coveka,dakle u prevodu,nadjem 4-5 pouzdanih prijatelja,na svakog prijatelja narucim po 10 ogrlica,sto dodje po turi oko 40-50 komada,pod uslovom da sve prodje preko carine.
        3 - sta se desava kad recimo carina prekontrolise paket od 10 ogrlica,ali ga ne zapleni odmah,nego trazi od mene neki dokaz kupovine/placanja i kad me pitaju za cega ce mi tolika kolicina,da li ja moram licno ici u beograd da se objasnjavam sa njima ili da samo odbijem paket,odnosno njihov poziv ?
        4 - citao sam da se sve do 2kg tezine bez obzira na dimenzije paketa vodi pod pismom i da carinici ne otvaraju pakete radi kontrole,ali opet ja sve mislim u sebi,oni mogu da otvore paket kad im se cefne,jel tako ili ne ?
        5 - kazu da je najbolje da prodavac napise GIFT na paketu,da stavi da je vrednost oko 15e,posto carina krece od 20e,mada se sad taj zakon promenio valjda,ali pitanje je jel su poceli da primenjuju taj zakon?
        6 - kazu i da je najbolje da prodavac paket salje kao REGISTERED EMAIL,sto znaci,preporucena posiljka,jer takve pakete najmanje diraju,a i moze da se prati uz pomoc broja za pracenje.
        7 - i koju postu preporucujete Singapore Post ili neku drugu ?

Posto vidim da ove ima dosta strucnih ljudi koji su provalili dosta caka oko uvoza robe,slanja preko carine,placanja preko paypal itd,pretpostavljam da mozete da me posavetujete kako na najbezbolniji nacin preturiti ovako malu kolicinu robe preko carine.

Ako je pitanje neodgovarajuceg karaktera,brisite.
        Ne zaboravi da carina takodje cita ovaj forum i ovu temu.

pozdrav

Member
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        29.877
      28. Moja mašina
        • CPU: QX9650 Silence
        • MoBo: P5E64 EVO
        • RAM: DDR3-1600 CL7
        • VGA: ATI 2600
        • MON: Sony 19" XDM-93
        • HDD: Intel X25-E x4
        • OPT: DVR-110
        • Case: Supermicro SC846, Zalman ZM600
        • SND: Audiotrak Prodigy Advanced
        • Ostalo: APC Oops za tri racunara.
      29. Ah da, sigurno nemaju pametnija posla i zivot
        Da je granicni carinik pa da cita da li neko planira da stavi nakit u donji ves i nekako
        Telenor 2017: Sa 116 baznih stanica pokrili smo 50% teritorije Srbije, vise nego bilo koji operater igde u svetu

Strana 1 od 1214 1234511511015011001 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •