Šta je novo?

The Witcher 3

Ma covek je prosto glup za RPG-eve. Gledao me je vise puta kako igram NWN/KOTOR/Whatnot i rekao ma to je ****** i onda jednog dana dodjem kod njega i vidim da igra Witcher 2 kao akcionu avanturu sa skipovanjem vecine dijaloga, ali combat mu se svideo..

Ako su te dve igre primer za "pravi, intelektualni" RPG, onda da ga *ebem... :d
 
Mada, ako bi uporedjivali borbu izmedju Witchera i nesretnog Gothica, onda i nema razloga da se zalimo kao je losa borba u Witcheru. Ono u Gothicu je tuga tuzna, divim se ljudima koji su uspjeli da predju preko toga i odigraju igru do kraja.

Gothic je fenomenalan RPG :p u prvom delu su bile nezgodne kontrole a borba ko borba, za to vreme nije bila nešto loša. U svakom slučaju atmosfera u igri je bila odlična :) Uostalom, kao i u witcheru.
 
Borba u RPG-u ne bi trebala da se oslanja na refleks, ili na brzinu kliktanja misa i motoricke sposobnosti igraca, nego na vestinu budzenja skilova, kombinovanju statistike opreme i oruzija, i na snalazenju sa resursima koji su trenutno dostupni ili otkriveni istrazivanjem sveta u igri.



Ono u Gothicu je tuga tuzna, divim se ljudima koji su uspjeli da predju preko toga i odigraju igru do kraja.
Stare Gothic igre su pravi primer onog sto sam gore napisao, nema borbe bez dobro razvijenog lika, opremljenog arsenalom itema u inventu.
 
Poslednja izmena:
Kakav te crni WoW i DS spopao? Jesi ti ikada cuo za Planescape ili Fallout?

Posto su sva tri naslova bazirana na DnD sistemu, poprilicno su blizu po kompleksnosti, samo sto Planescape + Fallout = daleko veci kvalitet. :)

EDIT: Kad sam rekao treci naslov, mislio sam na NWN naravno.
 
Cini mi se da se Planscape zasniva na posebnom settingu, a ne na D&D
 
Ako su te dve igre primer za "pravi, intelektualni" RPG, onda da ga *ebem... :d

That's the point I'm trying to make. One su takve lajt igre i takvim ljudima se to ne svidja, ali zato Witcher 2. Sramota.

Pazite sada kada kao dobre RPG-eve navodimo prastare igre radjene u Infinity Engine-u ili kako li se vec znao.

Cisto za kraj, not all DnD was created equal.
 
Ja i dalje ne vidim kakve veze to ima sa inteligencijom igraca? Devedeset devet posto igara do sada izdatih su napravljene tako da ih svako moze zavrsiti i uzivati u njima. To sto neko ne voli poteznu borbu vec akcione igre, ne znaci da je manje inteligentan.

Isto vazi i za sav ostali "zabavni" sadrzaj. Ja na primer, gotivim film The Fountain ali nisam zbog toga nista inteligentniji od onoga ko voli da gleda Zikinu dinastiju. To nema nikakve veze jedno sa drugim. Svako uziva u onome sto voli ali to ne utice na ljudske sposobnosti jer je to razonoda a ne posao.

To je fino prikazano, doduse malo skriveno, u seriji Breaking Bad. Ona trojica propaliteta, Dzesi i njegovi drugari su "eksperti" za tehniku i poslednje vesti iz te oblasti. Da li ih to cini pametnima? Ne. Toliko o tome.

Da budem malo grublji. To sto neko cita ovaj forum, kao sto ja to radim, ne cini ga pametnim ili ostvarenim. Nije nista bolji od onoga koji cita burek ili sta ti ja znam, ukoliko u zivotu nije ostvaren, dokazan, pametan...
 
Poslednja izmena:
Ne lozi se on na Dark Souls i Demon Souls. Da si citao sta covek pise video bi da mu se te igre ne dopadaju. Moje misljenje je drugacije, za mene je Dark Souls izuzetna igra.

Isto tako sto ti tvrdis da je ne znam koja igra remek delo a Dark Souls djubre, ja mogu da tvrdim da ti nisi shvatio Dark Souls kako je trebalo. I ko je tu u pravu? Onaj za koga vecina kaze da je u pravu?
 
Ne lozi se on na Dark Souls i Demon Souls. Da si citao sta covek pise video bi da mu se te igre ne dopadaju. Moje misljenje je drugacije, za mene je Dark Souls izuzetna igra.

A ti si njegov advokat predpostavljam?!


Isto tako sto ti tvrdis da je ne znam koja igra remek delo a Dark Souls djubre, ja mogu da tvrdim da ti nisi shvatio Dark Souls kako je trebalo. I ko je tu u pravu? Onaj za koga vecina kaze da je u pravu?

Ko je rekao da je Dark Souls djubre?:trust:
 
Daj covece, skini mi se vise. Takoreci si od juce na forumu, imas jedva 500 postova, a trosis i svoje i nase vreme nepotrebno trolujuci, prozivajuci ljude i pljuvajuci sve zivo i ne zivo bez ikakvog razloga i osnova, uz jedva povrsno poznavanje tematike.
 
Poslednja izmena:
Daj covece, skini mi se vise. Takoreci si od juce na forumu, imas jedva 500 postova, a trosis i svoje i nase vreme nepotrebno trolujuci, prozivajuci ljude i pljuvajuci sve zivo ne zivo bez ikakvog razloga i osnova, uz jedva povrsno poznavanje tematike.

Hahaha... Koji snobizam covece. Zao mi je sto se ti tako nerviras bez potrebe, nema razloga. Opusti se vuce gorski, nemaju svi isto misljenje kao i ti. Postuje tudje, postovacu onda i ja tvoje. Tako da nemoj bez potrbe da se pravis pametan... Kad ti je toliko KOTOR simplifikovan a i NWN, sta je onda Planescape? Test inteligencije?! Ne kapiram, po cemu je to Planecape Torment kompleksniji od Kotora ili NWN?!

Evo kada si toliko pametan i imas vise hiljada postova, objasni mi sta je to toliko komplikovanije u PT nego li u KOTORU I NWV?
 
Ja i dalje ne vidim kakve veze to ima sa inteligencijom igraca? Devedeset devet posto igara do sada izdatih su napravljene tako da ih svako moze zavrsiti i uzivati u njima. To sto neko ne voli poteznu borbu vec akcione igre, ne znaci da je manje inteligentan.

Isto vazi i za sav ostali "zabavni" sadrzaj. Ja na primer, gotivim film The Fountain ali nisam zbog toga nista inteligentniji od onoga ko voli da gleda Zikinu dinastiju. To nema nikakve veze jedno sa drugim. Svako uziva u onome sto voli ali to ne utice na ljudske sposobnosti jer je to razonoda a ne posao.

To je fino prikazano, doduse malo skriveno, u seriji Breaking Bad. Ona trojica propaliteta, Dzesi i njegovi drugari su "eksperti" za tehniku i poslednje vesti iz te oblasti. Da li ih to cini pametnima? Ne. Toliko o tome.

Da budem malo grublji. To sto neko cita ovaj forum, kao sto ja to radim, ne cini ga pametnim ili ostvarenim. Nije nista bolji od onoga koji cita burek ili sta ti ja znam, ukoliko u zivotu nije ostvaren, dokazan, pametan...

Vidim u cemu je problem. Cini mi se da sam se lose izrazio. Nismo mi sad kompjuterasi mnogo inteligentni sto igramo te stvari, ali prosto postoje ljudi koji su glupi za kompjutere i/ili ne zele da citaju linije i linije teksta, vec od igara zele akciju u prvom planu sa razmisljanjem koje zauzima daleko trece ili cetvrto mesto. Witcher 1 je igra koja nije za takve ljude i bio sam neprijatno iznenadjen kada sam video da Witcher 2 mozda jeste. Sto je rekao uruk
Borba u RPG-u ne bi trebala da se oslanja na refleks, ili na brzinu kliktanja misa i motoricke sposobnosti igraca, nego na vestinu budzenja skilova, kombinovanju statistike opreme i oruzija, i na snalazenju sa resursima koji su trenutno dostupni ili otkriveni istrazivanjem sveta u igri.
Taj moj drug je prosto lik koji je izuzetno dobar u borilackim igrama(i dan danas nisam uspeo da ga pobedim u DBZ Budokai Tenkaichi), ali nema sto kaze uruk "vestinu budzenja skilova" i takva osoba je presla Witcher 2(doduse par puta sam bio zvan upomoc).
 
Hahaha... Koji snobizam covece. Zao mi je sto se ti tako nerviras bez potrebe, nema razloga. Opusti se vuce gorski, nemaju svi isto misljenje kao i ti. Postuje tudje, postovacu onda i ja tvoje. Tako da nemoj bez potrbe da se pravis pametan... Kad ti je toliko KOTOR simplifikovan a i NWN, sta je onda Planescape? Test inteligencije?! Ne kapiram, po cemu je to Planecape Torment kompleksniji od Kotora ili NWN?!

Evo kada si toliko pametan i imas vise hiljada postova, objasni mi sta je to toliko komplikovanije u PT nego li u KOTORU I NWV?

Neuporedivo kompeksniji, ozbiljniji i dublji dialogue sistem, sa milion puta vise opcija koje mogu na visestruko nacina da uticu na kraj. Daleko ozbiljniji pristup D'n'D rulesetu, cija mehanika se ne svodi iskljucivo na Bioaware-ovom "klikni i uzivaj" sistemu (prim. radi u NWN-u na normal difficulty mozes rangeru da obuces heavy armor, stavis mu two handed sword i predjes igru ko od qrca. U planescape je to nemoguce). O pristupu samoj prici i likovima ne zelim vise da trosim reci, jer sam dovoljno smarao i davio oko toga; dovoljno je reci da su neki od dijaloga napisanih u Planescape-u literarno na nivou vrhunskih, svetski priznatih knjizevnika. Prakticno sve ono sto cini jednu igru RPG-jem: imerzija, razrada karaketra, posvecenost likovima i dijalozima, vrhunski napisana prica i jos bolje odradjen ruleset, savrseno uklopljen za potrebe CRPG-ja, je bukvalno svetlosnim godinama iznad onoga sto nude NWN i KOTOR. (KOTOR ima vrsnu pricu i tu mu odajem priznanje, ali sve u svemu, Planescape je neuporedivo ozbiljnija i kompleksnija igra...)

Da jos dodam na nigde nisam rekao da su NWN i Kotor lose igre, samo sto su za vreme kada su izbacene na trziste (Arcanum i Vampire: The Masquerade – Bloodlines su se pojavile u slicnom vremenskom periodu) bile po kvalitetu daleko ispod onoga sto je radio prvo Black Isle, pa onda Troika.
 
Poslednja izmena:
...ali prosto postoje ljudi koji su glupi za kompjutere i/ili ne zele da citaju linije i linije teksta, vec od igara zele akciju u prvom planu

Sve je to OK. shvatam ja da ima raznih ljudi, ali sto se tog primjera tice, imao sam slicno iskustvo sa par drugara. Vecina njih se lozi tako na akciju i neku instant zabavu, konzole PES, FIFA i slicno... Primijetio sam da se vecini svidio Witcher 2 bas zbog akcije, a jedinicu nisu mogli da igaju jer im je upravo akcija bila bezveze. To ne znaci da su oni glupi, nego jednostavno vole neke druge stvari. A W2 je upravo to, brza i brutalna akcija nema cekanja da mac napravi trag pa da klikes, nego klasicni H&S.
Mnogi obozavaoci Gothic serijala su vise gotivili W2 nego prvi dio, bas iz razloga jer im se borbeni sistem vise svidio.


Neuporedivo kompeksniji, ozbiljniji i dublji dialogue sistem, sa milion puta vise opcija koje mogu na visestruko nacina da uticu na kraj. Daleko ozbiljniji pristup D'n'D rulesetu, cija mehanika se ne svodi iskljucivo na Bioaware-ovom "klikni i uzivaj" sistemu


Dijalog sitem i nista vise. Sto se tice samo RPG i borbe, tu stvari nisu bas idealne kako ti zamisljas. Baldur's Gate 2 je sve samo ne "kllikni i uzivaj" ne znam zasto uporedjues sa BW igrama iz novijeg vremena?! BG2 je dosta kompleksnija igra i zahtjevnija za taktiziranje i razmiljanje u odnosu na Planescape. U PT ja uopste nisam imao osjecaj da treba nesto dublje da ulazim u levelovanje karaktera, dovoljno je da mu nabudzis inteligenciju i pici, predjes igru bez borbe. A i sama borba je dosta jednostavnija u odnosu na BG serijal, pa cak i na ove ostale RPG igre koje pominjes. Ti u PT imas mnogo manje spelova i skilova u odnosu na Arcanum, BG i NWN. Nema tu mnogo biranja i kalkulisanja.

Planescape je interaktivni roman, to sam uvijek govorio. Nevjerovatna prica, atmosfera neuporedivo bolja od BG serijala, mislim sto se toga tice PT je neprevazidjen.
 
Poslednja izmena:
Borba u Gothic kecu jeste lose izvedena ali to je samo dokaz da je borba u RPGu sporedna stvar i da igra moze biti dobra i ako je combat los. Ima jos takvih primera. Morrowind takodje ima ocaj combat ali mi to nije smetalo da uzivam u igri. Mi smo ovde razvezli pricu kao da je borba najbitnija stvar u RPGu...

Razlog zasto ljudi preferiraju poteznu u odnosu na akcionu borbu u RPGu jeste taj sto je poteznu borbu mnogo teze upropastiti. Uraditi akcioni combat u RPGu je mnogo pipav posao i niko ga do sada nije odradio kako treba, sto ne znaci da jednog dana nece.
 
@ r0nIn: kada sam pominjao Bioware-ove igre, mislio sam na one od NWN-a, od kako su se osamostalili od Black Isle-a. Inace, pod njihovom palicom su napravili dva remek dela, u vidu prvog i drugog Baldura.
 
Poslednja izmena:
@ r0nIn: kada sam pominjao Bioware-ove igre, mislio sam na one od NWN-a, od kako su se osamostalili od Black Isle-a. Inace, pod njihovom palicom su napravili dva remek dela, u vidu prvog i drugog Baldura.

E vidis ja msilim da su remek djela i KOTOR a i NWN, ma koliko to tebi glupo zvucalo. Od ME pa na ovamo oni su postali to sto ti mislis. Ne mozes KOTOR svrstati tek tako u "klikni i uzivaj". Dosta si ti to banalizovao, da ne kazem omalovazavas iz ne znam ni ja kog razloga. Najbolju igru u SW univerzumu i jedanu od najboljih RPG igara svih vremena.
 
Akciona melee borba je odlicno uradjena u BoD-u i DS-u, i po meni tu nema potrebe za nekim velikim izmenama... zanimljivo je i macevanje sa ljudskim protivnicima u R2 kada se nabudzi parry i riposte.
Stamina bar je isto bitana stvar da se igra ne bi pretvorila u klik-fest, ogranicava AP-e kao u poteznim igrama i cini borbu napetijom.



Mnogi obozavaoci Gothic serijala su vise gotivili W2 nego prvi dio, bas iz razloga jer im se borbeni sistem vise svidio.
ja cesto igram G1,2 i nisam primetio slicnost u borbenom sistemu sa W2 i nije mi se nesto svideo W2... W2 je po meni vise akciona linearna avantura nego rpg, predjes jednom, i od onog jednog racvanja ucitas save i to je to, sve si video u tridesetak sati igranja. G2 NoTR mozes godinama da igras i opet moze nesto novo i drugacije da te iznenadi.
 
Poslednja izmena:
Zamisli kako je nama pravim hard core geekovima, kad smo igrali one tekstualne avanture sa pre 25+ godina gde je eventualno bilo par slicica iscrtanih u 2-3 boje (koliko je CGA recimo mogao da prikaze) i onda puff izadje takva jeres! poput prince of persia (mislim da mi je to prva igra na PC gde je stvarno bilo boje, a i zvucna kartica je sluzila za nesto) i odjednom svi koriste PC za igranje... pfff

Ma covek je prosto glup za RPG-eve. Gledao me je vise puta kako igram NWN/KOTOR/Whatnot i rekao ma to je ****** i onda jednog dana dodjem kod njega i vidim da igra Witcher 2 kao akcionu avanturu sa skipovanjem vecine dijaloga, ali combat mu se svideo.
Nikad nisam mogao da predjem preko toga. Witcher je bio nesto cime su PC gameri mogli da se ponose. Prvi dobar RPG u ne znam koliko da nije izasao multiplatform i za BOX, nesto sto je mogao da igra i shvati samo glorious PC gaming master race ( :D ) i onda je Witcher 2 sve to bacio u vodu.
 
Svako ima nesto svoje sto mu se svidja ali cinjenica za W2 je da se combat sveo na kotrljanje do besvesti, barem te igra na to terala manje vise. To je ono sto je bilo ocajno i po meni upropastilo igru taman toliko da je predjes i zaboravis. Meni je combat dosta vazan u rpg-u zbog imerzivnosti. Bitne su i ostale stavri ali opet comabat, gameplay i story su 3 stuba rpg-a, ako neki failuje cela igra failuje. Opet u postavljanju combat sistema ne treba preterivati, niti usloznjavati niti uproscavati preko mere kako bi igracko iskustvo bilo fluidnije. Takodje kontrole su jako bitne i mnostvo dugmica u funkciji smara...Sta znam, kec ima dobru osnovu sa stilovima i po mom je ukusu, neki realizam u macevanju ne bih voleo u fantaziju.
 

Kad se setim da sam u prvo playthroughu ladno zaklao zmaja na kraju ne znajuci ko je taj zmaj zapravo...
Posle drugog playthrougha bilo je oh god why..
U Witcheru odluke zaista uticu na kraj i to niko ne moze da ospori...
 

90% tih posledica mozes da vidis jednim sejvom pre odluke, izaberes sta ti odgovara, load i ides dalje, a ostalih 10% odluka, onih neizvesnijih, ili su besmislene ili su ostale prazne bez posledica.... Kao npr. oko one elfice kada sam je pustio da pobegne, ostalo prazno... ili kada sam pomagao kraljevicu da pobegne iz tamnica, sretnem ga pred kraj igre, reko sad ce nesto zanimljivo, a on samo naslonjen na zid gricka semenke bezveze, ni u kafanu da pozove da casti :p...

Prave posledice bi bile da su mi otvorili neka nova desavanja u igri, ili me upoznali sa novim NPC-ovima, informacijama, tajnim lokacijama...
Najvise sam se razocarao kod sakube, niti je onaj elf pokusao da me kazni, a i nikakva korist kasnije od sakube, vrata zakljucana.

U nekim igrama postoji niz kvestova od par sati igranja, i zavisno od njihovog ishoda i nacina resavanja, kombinovanja ili redosleda resavanja dobijas razlicite posledice, nove lokacije, kvestove i desavanja.. Ne znas kada si pokrenuo prvi okidac i kada je igra pocela da prati tvoje odluke. A ovde sa 2-3 sejva vidis sve u jednom prelasku... kraj isto tako, 10 minuta pre kraja napravis sejv i sve mozes da vidis i isprobas... jadno i mrsavo, imo.

Kad se setim da sam u prvo playthroughu ladno zaklao zmaja na kraju ne znajuci ko je taj zmaj zapravo...
Posle drugog playthrougha bilo je oh god why..

pa nisi morao ponovo sve, mogao si samo jedan save/load pre te odluke i dobijes drugaciji sinematik. :p.
 
Poslednja izmena:
Riiight, ok.

Pazi ovako, tebi se jednostavno u W2 ne sviđaju određeni elementi, zato sto nisu odrađeni tačno onako kako bi ti voleo. Otud subjektivna kritika i netačne informacije.
Spominješ

nova desavanja u igri

Little Sisters, Lilies and Vipers, The Floating Prison, Ave Henselt, Death to the Traitor…?

ili me upoznali sa novim NPC-ovima

Kao što su Brigida, Moril, Natalis, Kimbolt, Adalbert…?

tajnim lokacijama

Temerijanska četvrt, Nilfgardijska četvrt, Oronula biblioteka, Filipina kuća, Derhenina laboratorija…?

Sve ovo su delovi alternativnih izbora u priči koji se ne mogu videti u jednom prelaženju, a daleko od toga da sam ih sve nabrojao.

Znači ima, ali treba naći. Lako je nazivati bilo koji deo igre jadnim, ali istražiti pre kritikovanja – bože sačuvaj. Pa i ako ima igara koje u ovom aspektu bolje,
budi siguran da se u nekim drugim stvarima ne mogu porediti sa W2. Normalno je da će raziličiti razvojni timovi posvetiti više pažnje različitim elementima igre.
Tebi W2 u ovom pogledu ne odgovara i to je ok, ukus je ukus. Ali grešiš ako misliš da će bilo koji razvojni tim dizajnirati igre da budu foolproof za save-load metodu,
tako se jednostavno igre ne igraju. A u slučaju W2, gde postoji veći broj “račvanja”, tako nešto je čista glupost.
 
Nazad
Vrh Dno