Šta je novo?

The Witcher 3

Tačno je da nema posledica na tok igre ali ima posledica na ispričanu priču.
Za to im nije bila potrebna igra nego knjiga, u kojoj kada procitas uvod imas varijantu da okrenes ovu ili ovu stranu i procitas jednu opciju price, ili neku drugu stranu gde je pisac promenio pricu.
U igri bi prvenstveno trebao da dobijes posledice koje ce se odraziti na igru i lika kojeg igras, zato se valjda zove role-play, znaci da ti oteza ili olaksa igranje, da budes uskracen ili nagradjen zbog odluka, a ne da si samo pasivni posmatrac i sta god uradis ne mozes da pogresis, neces biti uskracen ili kaznjen za nista.

Ne verujem ni da bih imao vremena da igram celu igru ponovo samo da bih video šta će da se desi, da delovi igre ostanu meni skriveni jer sam doneo jednu ili drugu odluku.
Meni je to najzanimljiviji deo ovih igara, da kada zavrsim i krenem drugi prelaz biram druge klase, skilove, pravim drugacije odluke i dozivljavam drugacije igranje i iskustvo... To mi isto dodje kao deo istrazivanja tog sveta u, igri i ako ima puno opcija onda mi nije problem odigrati igru i nekolko puta dok sve ne istrazim i probam... Npr. Arcanum jos nisam zavrsio.
 
Poslednja izmena:
Da je prica bitna u RPG-evima onda bi vecina bila tesko ******, jer se prica skoro uvek svodi na nekog zgolju kojeg u pocetku bije svaki coban, ali on na kraju uspe da ubije velikog zmaja ili neku drugu zgadiju.


@Vuce
Storytelling ili story-driven igre nemaju veze sa kvalitetom price ili setingom. To je kod igara samo ambijent i put koji treba da predjes da bi dosao do cilja. Nekom ce se taj put svideti, nekome nece, ali najbitnije je da im se svima svidi igra tj. ono sto dozive na tom putu. I ako je ta igra izazovna onda ce vecina igraca imati potrebu da je zavrsi i dodje do cilja.

Probaj da razgranicis i napravis razliku izmedju igre i knjige, stripa ili filma. Vidi koje su razlike i videces da ono sto ostane je igra ili resavanje problema.. e to je meni ovde najbitniji deo, i ako je to lose onda nikakva prica ili omiljeni seting to ne moze da izvuce.
 
Poslednja izmena od urednika:
Smarate. Uruk misli da je izbor u W2 los, ja mislim da je bojli od M2, neko se slaze sa mnom, neko sa njim i tu svaka prica o ovome treba da prestane.

Ovo je tema za Witcher 3
 
Smarate. Uruk misli da je izbor u W2 los, ja mislim da je bojli od M2, neko se slaze sa mnom, neko sa njim i tu svaka prica o ovome treba da prestane.

Ovo je tema za Witcher 3
Ja ne mislim da je ME2 bolja igra, i tamo sam skoro sve video u jednom prelasku sa save/load forom.... nego sam hteo da kazem da po meni te dve igre nisu tako razlicite.

@r0nIn
ne znam zasto se ti lozis tako? I za mene je W2 vise avantura nego rpg, i kao takva je solidna igra....

pu...kako je odvratno to stvorenje ne gifu... nabio bi mu tu palicu u bulju, oci bi mu ispale... izgledao bi kao raznjic :D
 
Poslednja izmena:
Ako neko ume na ovom forumu da konstruktivno da učestvuje u raspravama, pogotovo o onim vezanim za rpg to su Uruk i Vuk, pogotovo kada se na ovom forumu uglavnom, čak bih rekao i isključivo raspravlja o grafici, rezolucijama, pikselima i lekovima. Ljudi su izneli svoje mišljenje, a vi krenuli ličnim uvredama i teranjem sa teme, forumi i jesu mesto za konstruktivne rasprave (tu ne mislim na trol upadice u recimo drajverovom stilu) iz kojih se može izvući neko saznanje i različita mišljenja, a ne za čuvare vatre naslova teme. :)
 
Poslednja izmena:
Za to im nije bila potrebna igra nego knjiga, u kojoj kada procitas uvod imas varijantu da okrenes ovu ili ovu stranu i procitas jednu opciju price, ili neku drugu stranu gde je pisac promenio pricu.
U igri bi prvenstveno trebao da dobijes posledice koje ce se odraziti na igru i lika kojeg igras, zato se valjda zove role-play, znaci da ti oteza ili olaksa igranje, da budes uskracen ili nagradjen zbog odluka, a ne da si samo pasivni posmatrac i sta god uradis ne mozes da pogresis, neces biti uskracen ili kaznjen za nista.

Dobro, a takvih knjiga si pročitao koliko? Postoje li takve knjige?
To bi svakako bila neka čudna knjiga, više bi ličila na IGRU u kojoj sam odlučuješ kakav je taj glavni lik, da li je milosrdan ili okrutan etc...
Po meni je i to role-play, znači kao što sam već rekao, na tebi kao igraču je da li će tvoj veštac da onom klincu iz prologa pruži šansu da se preda ili ne, ne razumem kako to nije role-play?
Razumem da ti tražiš neki dublji role-play ali mislim da je to bilo lakše uraditi nekada, kada je glavni lik imao 20 pixela pa si kao programer mogao da napraviš milion različitih predela i uzročno-posledičnih veza. Pretpostavljam da današnje igre nemaju to jer je mnogo skuplje tasko nešto uraditi. Da li je realno tako nešto očekivati? Budući da takvih igra gotovo da nema, mislim da nije.

Drugo, pre neki dan sam počeo W2 opet i u prologu, u tamnici nakršim Rošeu sve po spisku onako kroz dijalog, uđe Ves i zabije mi klin iz samostrela... game over!
Znači nemoj da kažeš da nisi kažnjen nizašta :d
U prvom poglavlju slična situacija sa Irovetom, u šumi prvi susret, i krenuo sam malo slobodnije da govorim šta mislim o njegovoj borbi za slobodu kad oni njegovi bilmezi iz šume nategoše lukove, u tom trenutku sam smanjio doživljaj, pretpostavio sam da će da me izrešetaju, nisam siguran doduše.

Meni je to najzanimljiviji deo ovih igara, da kada zavrsim i krenem drugi prelaz biram druge klase, skilove, pravim drugacije odluke i dozivljavam drugacije igranje i iskustvo... To mi isto dodje kao deo istrazivanja tog sveta u, igri i ako ima puno opcija onda mi nije problem odigrati igru i nekolko puta dok sve ne istrazim i probam... Npr. Arcanum jos nisam zavrsio.

A ja sam sasvim suprotno skoro uvek mogao da iskreno izaberem uglavnom samo jednu stranu, samo jedan put, koji mi se najviše dopada i koji meni najbolje leži, u zavisnosti od priče. Da to bude moja priča.

Zbog ovolikog hajpa oko witchera 3, počeo sam w2 opet posle dve godine i to samo zbog toga što nikad zapravo nisam prešao Irovetovu stranu. W2 je jedna od retkih igara koja me naterala da donesem drastično drugačiju odluku prilikom ponovnog igranja.

Recimo, Gothic sam prešao mnogo puta ali prvi prelazak je bio iskreno moj, kad sam bio deo New Campa i uglavnom koristio mač.
Igra je bila sjajna, prelazio sam je više puta pa birao Old Camp ili one sektaše iz močvare, ali tada nisam osećao da je to baš moja priča, kao da sam u tuđoj koži. :d

KOTOR npr, nikad nisam mogao da prelazim kao Sith, jednostavno bez obzira na drugačije neko iskustvo, nisam mogao, ne da mi se :)

ME sam prelazio sa uvek istim izborima, čak i kada su romanse u pitanju :d
 
CD Projekt RED: "Independence is a crucial part of our strategy"

Ajde konacno da se malo vratimo na temu:

http://www.gamesindustry.biz/articl...ependence-is-a-crucial-part-of-a-our-strategy

The talk has resulated in an interview that sets its apart from other interviews today. The interview is somewhat longer than we're just too and Adam Badowski actually also has some noteworthy things to say about different subjects. He, Adam Badowski talks about these subjects in the inteview their design philosophy, Cyberpunk 2077, GOG.com, the Witcher 3: Wild Hunt. He also talks about the probability of a publisher which might be buying the studio in the future, and much much more.

On the prospect of being bought, here's Adam's take on this:

Q: Your success and ambition certainly hasn't gone unnoticed, and I'm sure that there are companies who have looked at CD Projekt RED with an eye to acquisition. Does that fit with your plans at all?

Adam Badowski: Independence is a crucial part of our strategy. That means we need to be independent in both ways. First, financially and secondly creatively - they're both crucial for us. So as a company we're listed publicly on the Warsaw stock exchange, which gave us financial independence and creatively we own all our IP so we're free to invest in our own business with total creative freedom. This gives us a fresh eye in the studio, so it's very important to us. Maybe we could get extra money or experience, but it wouldn't make us happy.

Here's a quote about how he sees the growth of the company:

Q: CD Projekt RED has gone from strength to strength by aiming for niche products with great ambition. That's quite a high risk approach - what made you confident that you would succeed?

Adam Badowski: Growing was hard, but this has always been our studio's policy and our team's policy. We have always aimed for ambitious projects. I believe that if you want to succeed, creative vision has to inform business policy and not the other way around - that's crucial for us. Sometimes business will decide a company's creative policy, that's very bad for a studio.........To succeed you have to believe in your project first and then do your job 100 per cent. So the creative side and your heart comes first. Business should be based around your vision.

And here's a quote about Cyperbunk 2077:

Q: The Witcher series maintains an excellent balance of established tropes and fresh ideas, setting up expectations and confounding them. Will we see a similar approach to 2077?

Adam Badowski: We always wanted to avoid simple good and evil scenarios. The war between good and evil isn't interesting for us. We love controversial stuff, anti-heroes, Sergio Leone's spaghetti westerns, for example. So we have controversial roles and post-modern influences in the storyline. We have a lot of work ahead of us in that regard because the established plots for Cyberpunk - the wars between corporations, fighting against advanced AI, wars over energy sources, have already all been covered quite thoroughly. There's also the Cyberpunk 2020 game from the '90s. Those scenarios are very familiar.
 
Razumem da ti tražiš neki dublji role-play ali mislim da je to bilo lakše uraditi nekada, kada je glavni lik imao 20 pixela pa si kao programer mogao da napraviš milion različitih predela i uzročno-posledičnih veza. Pretpostavljam da današnje igre nemaju to jer je mnogo skuplje tasko nešto uraditi. Da li je realno tako nešto očekivati? Budući da takvih igra gotovo da nema, mislim da nije.

Eto, razumemo se u potpunosti, ali meni ova prica da je nesto tesko, skupo, komplikovano ne pije vodu.... Pre mislim da se tu ide na kvantitet u odnosu na kvalitet, vecina se ne buni, i tu je onda laka zarada.
Imas primera gde ljudi godinama prave igru, a znaju da ce je isto prodati ako bi je odma sada izbacili, ali jos uvek doteruju i poliraju dok ne budu zadovljni. (mislim na AoD)...
Danas se sve stapa u isti zanr, dobijamo QTE u RPG-evima, EXP poene u avanturama, budzenje skilova u FPS-ovima, sve se zapravo pojednostavlja i pretvara u jedan veliki sinematik sa po malo igranja izmedju scena, a mi cutimo i mirimo se s tim.

A ja sam sasvim suprotno skoro uvek mogao da iskreno izaberem uglavnom samo jednu stranu, samo jedan put, koji mi se najviše dopada i koji meni najbolje leži, u zavisnosti od priče. Da to bude moja priča.

Slazem se, to je tvoj nacin i tako treba, ali da li bi taj put koji si ti izabrao bila moja igra i moja prica? ...Zbog toga kazem da jedno racvanje nije dovoljno za dobar RPG, i da mora da postoji vise opcija i mogucnosti u ovakviim igrama.

Drugo, pre neki dan sam počeo W2 opet i u prologu, u tamnici nakršim Rošeu sve po spisku onako kroz dijalog, uđe Ves i zabije mi klin iz samostrela... game over!
Znači nemoj da kažeš da nisi kažnjen nizašta
pa nisam mislio na kaznu koju mozes da resis save/loadom od pre par sekundi, ali mislim da si razumeo na kakve kazne sam mislio.... pogotovo ako si igrao gotik igre.

Ajde konacno da se malo vratimo na temu

krastavac, krenula je prica od Witchera, ali se pretvorila u diskusiju za temu industrija igara... sry za off.
 
Poslednja izmena:
Dobro, a takvih knjiga si pročitao koliko? Postoje li takve knjige?
To bi svakako bila neka čudna knjiga, više bi ličila na IGRU u kojoj sam odlučuješ kakav je taj glavni lik, da li je milosrdan ili okrutan etc...
Bilo je takvih knjiga, čitao sam par kao klinac, mislim da ih imam još uvek negde po kutijama. Naravno, daleko su one bile od ozbiljnih štiva, a i sa dolaskom računara i avantura, izgubile su na značaju, jer su u suštini prilično trapavo rešenje za razgranato pripovedanje.
 
Witcher i treba da bude igra koju cemo prelaziti nekoliko puta i uvek sa drugacijim epilogom da se prilagodi igracu jer nismo svi mi isti, neko je los neko dobar itd. a ne linearan kao Crysis, predjes jednom i odmah uninstal... Malo gameplay da poprave i ja tu vise nista ne bi menjao

edit: Samo da regulisu onaj ubersampling jer brate mnogo je zahtevno, nek smisle nesto prakticnije...
 
Poslednja izmena:
Witcher i treba da bude igra koju cemo prelaziti nekoliko puta i uvek sa drugacijim epilogom da se prilagodi igracu jer nismo svi mi isti, neko je los neko dobar itd. a ne linearan kao Crysis, predjes jednom i odmah uninstal... Malo gameplay da poprave i ja tu vise nista ne bi menjao

edit: Samo da regulisu onaj ubersampling jer brate mnogo je zahtevno, nek smisle nesto prakticnije...
Ako stvarno slusaju feedback od igraca,onda ce u novom enginu revampovati ubersampling totalno..Jeste da izgleda odlicno,ali bez grafickih u SLI ili Crossover rezimu nije se moglo dici izdan 40 fpsa...
Nadam se da ce novi engine biti dosta optimizovaniji od starog..Dosta ljudi je bilo odbijeno od drugog dela zbog zahtevnosti..
Meni,licno,smeta kada u toku igranja primecujem pad fps-a i to mi donekle unistava ugodjaj...Verujem da ima ljudi kojima to isto smeta..
 
pa bice adaptirana jer ce portovanje (lol) veoratno biti daleko lakse nego za ps3, pa sad prodaju maglu :)
 
8Bit Envy​
Assassins of Kings was incredibly complex (as RPGs tend to be), which might put off a lot of newcomers to the RPG genre. Will The Wild Hunt be more of the same or are you guys doing anything to simplify the process and introduce people to Geralt?

CDPR
We’ve read a lot of feedback and paid special attention to the learning curve of the game so we can give a smooth introduction to the game’s systems. The new tutorial will be great fun in itself and no one should have problems with the mechanics after completing it. I think that this time no one will get lost or be killed by poor game mechanics or a weak tutorial. This doesn’t mean we dumbed the overall game down, as we kept it challenging. We just found better ways to make the game work and explain it.

Witcher 3 is a standalone story. Old gamers will find some references to the previous titles, but there should be no problem for newcomers just diving into the lore.
Videcemo...
 
8Bit Envy​
Assassins of Kings was incredibly complex (as RPGs tend to be), which might put off a lot of newcomers to the RPG genre.

roflmfao.jpg
 
Kad te baci u bitku bez bilo kakvog tutoriala sa gomilom nepoznatih moci,napitaka i poteza..Igra se stvarno cini slozenom...Mada kasnije borba poprilicno postaje automatizam..U trecem chapteru sam masakrirao protivnike na uigrane taktike..
 
Ne treba ti nikakav specijalan potez, samo se kotrljaj i cepaj levi klik. Da je igra teska pa da razumem problem, ovako mi stvarno nisu jasni.
 
Koliko se secam, u Enhanced Editionu su dodali tutorial misiju. :) Mada kapiram ja ekipu iz 8 bit envy-ja, danas sve sto nema "press button for AWESOME" i "America - FUCK YEAH!" kampanju od 3 i po sata, smatra se uzasavajuce komplikovanim stivom... :d
 
CD Projekt RED objavio da ce ove godine izaci The Witcher film ili serija u ovoj godini...Nije sigurno da li ce biti CGI ili igrani film..
Takodje,objavili su da ce u 2014. ili 2015. izaci dve manej igre koje ce imati oko 20 sati gameplaya i koje ce imati veze sa njihovim vecim projektima( Witcher i Cyberpunk)...
Ko zeli vise informacija ima ovde....
 
Poslednja izmena:
Ovo meni, kako prolazi vreme, sve vise lici na neku TES igru...
 
http://translate.googleusercontent....es_off&usg=ALkJrhgGSsvy2JU0PcDO_h1m4o7Z3sTX6g

Aspect of the inevitability of the event was one of those that we studied the longest. I think that we managed to find a satisfactory solution. In a situation where our hero, Geralt of Rivia, is looking for individuals and dear to him is in their defense, decisive action is vital. If during the game situation will develop in such a way that expensive Geralt vulnerable people will not take any action by him and practice at the time of hunting for wild boars will have its consequences. It is always up to the player, whose deeds echo in the game world. Ignoring threats or major events will make the shares turn out differently. The game world live outside player and the passage of time changes the course of events. This is part of choices and consequences, which have always been important in our games.

Obozavam realisticne igre ali ovo mi se vec ne svidja.

Osim ako to ne bude vezano samo uz odredjene kvestove?
 
Ako sam dobro skontao, to znaci da ce vreme teci u igri nezavisno od igracevih postupaka. Ja to trazim dugo dugo vremena, ali niko nije imao hrabrosti da to ubaci u igru. Smara me fazon gde kvest samo ceka igraca da prodje pored da se aktivira.
 
volim da lutam dosta ne bih bas voleo da propustim bitne momente zato sto nisam otisao tamo na vreme...questovi bi trebalo da budu na raspolaganju uvek...
 
Kako bi to ubilo gameplay samo tako...

Inace bas fina kazna za igraca...nisi stigao na vreme, nemas quest. Jos nam samo to fali, da zurimo i u igrama da ne bi zakasnili na ovo ili na ono...Jenefer te ceka, ne dodjes na vreme = no wooden dil** for ya:d

S druge strane, podrzavam ako to podrazumeva desavanja NAKON pokrenutog kvesta, otprilike kao sto se kaze u tom google translate prevodu, da ako treba da spasavas neke bitne likove, igra ce uzeti u obzir "zanimanje" lovom na veverice ili stagod...tj nekim manje bitnim stvarima.
 
Poslednja izmena:
Ma verovatno će zaista postojati neka vremenska presija za razliku od manje-više svih igara do sada u kojima ide otprilike ovako:

Quest giver: Armije mraka su nam pred vratima i pobiće nas sve. Moraš brzo da nađeš i eliminišeš izdajnika u našim redovima koji planira da im otvori kapije grada.

Player: Oki doki. Mada, prijela mi se srnetina, a i još malo XP-a mi treba da unapredim sneak skill, tako da odoh malo u šumicu da lovokradičarim.

Quest giver: Ma opušteno, armije mraka su nadaleko poznate po strpljenju i toleranciji. Svakako se ništa neće desiti dok ne pokreneš sledeći stadijum kvesta.

:D
 
Kako bi to ubilo gameplay samo tako...

Inace bas fina kazna za igraca...nisi stigao na vreme, nemas quest. Jos nam samo to fali, da zurimo i u igrama da ne bi zakasnili na ovo ili na ono...Jenefer te ceka, ne dodjes na vreme = no wooden dil** for ya:d

S druge strane, podrzavam ako to podrazumeva desavanja NAKON pokrenutog kvesta, otprilike kao sto se kaze u tom google translate prevodu, da ako treba da spasavas neke bitne likove, igra ce uzeti u obzir "zanimanje" lovom na veverice ili stagod...tj nekim manje bitnim stvarima.

Ovo je RPG. U pravim RPGovima (ne TES i slicno) ti igras samo jednu klasu a ne sve odjednom. Zasto isto ne bi vazilo za kvestove? Pri jednom prelasku mozes preci odredjene kvestove, pri drugom neke koje si propustio. Meni to ima smisla.

Jos jednom ponavljam, ovo bi trebao biti RPG a ne igra za siroke mase koje "prelaze" igre kao Tomb Raider, Bioshock, Crysis i slicno.
 
Zna da bude takvih kvestova, ali treba voditi racuna da se igrac prvi put nalazi u tom svetu i da mu ja potrebno vreme za orjentaciju i snalazenje u prostoru, jer ne zna gde se sta nalazi. Pogotovo ako se radi o open world svetu....
Kvestovi tipa donesi lek jer ce pacijent da umre, onda kvestovi vezani za odredjeno doba dana npr. ako trazis pecarosa on ce biti na reci, ali samo ujutro, banditi su u sumrak na mostu... itd.
Nedavno je u DE:HR isto tako bio neki kvest gde se spasavaju taoci i ako gluvaris i ne krenes odma u resavanje njih pobiju otmicari.
 
Poslednja izmena:
Ovo je RPG. U pravim RPGovima (ne TES i slicno) ti igras samo jednu klasu a ne sve odjednom. Zasto isto ne bi vazilo za kvestove? Pri jednom prelasku mozes preci odredjene kvestove, pri drugom neke koje si propustio. Meni to ima smisla.

Jos jednom ponavljam, ovo bi trebao biti RPG a ne igra za siroke mase koje "prelaze" igre kao Tomb Raider, Bioshock, Crysis i slicno.

Da, da...najbolje je da te igra tera da je prelazis deset puta, posto je to "realno"... i RPG mora da bude "realan" & shit, inace je instant za siroke narodne mase (?) Jel to igra mora da bude za 5-oricu ljudi na planeti da ne bi bila napljuvana od elite?

Ako je igra RPG (ne roLL play game, btw) , ne znaci da treba da kaznjava igraca zato sto istrazuje svet...i da mu oduzima ista od gameplaya zato sto zeli da istrazuje. Ali ne, ajde da ga teramo da prelazi igru X puta da ubada tacno vreme za propustene kvestove vreme jer to zvuci realnije i vise hard core. Ovo sve kazem za igru WITCHER, i ne zanima me koncept u TES-u, Crysisu, Tomb Raideru, Unchartedu, TrtMrtu ili koju si vec igru ubacio u salatu. Ovde igras kao Witcher i imas skillove koje zelis razvijas vise od drugih, vec su u dvojci oduzeli igracu bar trecinu igre sa onim cudesnim "racvanjem" u prici i terali ga da prelazi opet bez nekog realnog razloga i motivacije, a mogu misliti sta bi bilo sa gledanjem u sat...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno