Šta je novo?

MBR ili GPT

Kissme1

Slavan
Učlanjen(a)
09.09.2010
Poruke
1,613
Poena
200
Skontao sam uglavnom sta su razlike , i sta kako radi .. Ali nisam uspeo da odgovorim na neka sebi postavljena pitanja. Pa ako neko od vas moze da mi pomogne oko toga .
Pitanja
Da li ima neke veze da oko kopiranja recimo sa jednog hdd-a na drugi?
Ili je to potpnuo svejedno? Sta ako kopiram sa usb-a? da li ima neke razlike?
Sta se desava oko formatiranja? Da li je bolje?

U pitanju je HDD sa kapacitetom od 2tb hteo sam da napravim jednu particiju znaci svih 2 tb da puknem za storage .. Pa sam hteo da vidim kakva su vasa razmisljanja..
 
Skontao sam uglavnom sta su razlike , i sta kako radi .. Ali nisam uspeo da odgovorim na neka sebi postavljena pitanja. Pa ako neko od vas moze da mi pomogne oko toga .
Pitanja
Da li ima neke veze da oko kopiranja recimo sa jednog hdd-a na drugi?
Ili je to potpnuo svejedno? Sta ako kopiram sa usb-a? da li ima neke razlike?
Sta se desava oko formatiranja? Da li je bolje?

U pitanju je HDD sa kapacitetom od 2tb hteo sam da napravim jednu particiju znaci svih 2 tb da puknem za storage .. Pa sam hteo da vidim kakva su vasa razmisljanja..
Jedino me brine to nesto sto pisu oko neslaganja ploce i tog sistema fw koji radi na hdd-u .. a ne mogu da nadjem nista slicno o tome za moju plocu..
 
GPT je svakako savremeniji i bolji sistem particionisanja hard diska od MBR-a. MBR jeste ograničen na veličinu particije od 2 TB, pa ako nećeš da instaliraš operativni sistem na taj hard već ćeš ga koristiti samo za podatke formatiraj ga kao GPT, da ne bi baš išao do krajnje granice MBR-a. A ja imam Asus P5Q Pro ploču i jedan GPT hard disk (znatno manji, 320 GB, zbog Mac OS X-a i to sa 4 particije) i nema nikakvih poroblema. A takođe bi ti savetovao da u BIOS-u prebacih SATA kontroler u AHCI mod, jer je to, takođe savremeniji način (omogućava hot swap) upravljanja diskovima, po default-u je podešeno na IDE emulaciju. Kucaj u Google "enable ahci mode windows 7" i klikni na prvi link za uputstvo. Treba da prvo da izmeniš nešto u Registry-u, a onda da odeš u BIOS i prebaciš u AHCI (za taj deo ako ne znaš otvori knjižicu tvoje ploče pa čitaj).
 
Poslednja izmena:
da se nadovezem .. kupio samsung evo SSD i hocu d ainstaliram os na njemu a vec imam instaliran sistem mna dva raptora u raidu , e sad kakva je tu prica posto ako u biosu menjam u AHCI izadje mi i da AHCI konfigurisem i sta ce mi biti sa ostalim hard diskovima posto planiram da ova dva razdvojim a imam jos jedan od 1 TB ..
 
Hajde da ne otvaram novu temu, i mene nešto slično zanima kao gospodina koji je pokrenuo temu.

S obzirom da imamo novije računare (UEFI) i starije računare sa (BIOS-om)...ono što mene zanima je KAKO NAJBOLJE PODESITI WINDOWS tj. kako ga spakovati na USB.



Tačnije kako napraviti Windows koji će sam odrediti prilikom particionisanja i instaliranja sistema kako je najbolje podesiti (da kažemo C drajv), kao MBR ili kao GPT.

Nije mi bitno da li instaliram Windows na "BIOS" računar ili na "UEFI" računar, želim da po svaku cenu izbegnem "reformatiranje" ili kako god da se to pravilno kaže iz MBR u GPT ili iz GPT u MBR.

Iskreno bilo bi najidealnije da HDD ili SSD bude GPT kako god okreneš ali da ne moram da prebacujem drajvove iz MBR u GPT ja, već da Windows to sam odredi.

Nadam se da ste me svi razumeli šta sam hteo da pitam, tj. da mi se objasni.
 
Poslednja izmena:
Ti ces samo C u gpt odnosno taj hdd/ssd na koji ces win instalirati ako hoces da ti bude "uefi", a svi ostali hdd na kojima nije win neces dirati.
Veliki hdd ionako moraju u gpt, a manji mogu ostati u mbr.
Cak ti preporucujem da sve ostale hdd iskopcas sa sata i naponskog kabla pa onda instaliras win.
 
Poslednja izmena:
Ti ces samo C u gpt odnosno taj hdd/ssd na koji ces win instalirati ako hoces da ti bude "uefi", a svi ostali hdd na kojima nije win neces dirati.
Veliki hdd ionako moraju u gpt, a manji mogu ostati u mbr.
Cak ti preporucujem da sve ostale hdd iskopcas sa sata i naponskog kabla pa onda instaliras win.

Hvala na odgovoru. Jednom prilikom sam na neki HP laptop pokušao da instaliram Windows 10 a on mi je izbacio grešku nešto poput "hdd je GPT, ne možete instalirati Windows" pa bih takve gluposti hteo da izbegnem, što zbog cimanja što zbog gubljenja vremena.
Naravno u BIOS-u sam morao da isključim UEFI da bih mogao da instaliram "Prozore 10".

Još jedno pitanje.

Imam SSD na "SATA II" ploči.....da li bi SSD trebao da bude GPT ili MBR? Ima li nekakve prednosti kao GPT?
Tj. da li ga ga prebacujem u GPT jer je MBR ili ne?
 
Poslednja izmena:
Uvek na gpt turaj ipak je 21 vek.

Btw koga zanima, microsoft ima novi tool mbr2gpt.exe, konvertuje particije iz mbr na gpt u roku od 5 sekundi bez gubljenja podataka i radi kao sat. Dakle toliko vremena treba prebaciti masinu i bootovati postojeci win na UEFI.
 
Poslednja izmena:
Uvek na gpt turaj ipak je 21 vek.

Btw koga zanima, microsoft ima novi tool mbr2gpt.exe, konvertuje particije iz mbr na gpt u roku od 5 sekundi bez gubljenja podataka i radi kao sat. Dakle toliko vremena treba prebaciti masinu i bootovati postojeci win na UEFI.

Bravo. Hvala na informaciji. "Divan si Đuro". :D
 
Kakve egzibicije sa "Prozorima", na Linuxu i macOS-u nema problema sa ovakvim glupostima.
2017. nema potrebe da se razmišlja koji partition table, GPT naravno.
 
Pa ako ima somo jedna opcija onda odluka ne pada baš teško.
 
Nazad
Vrh Dno