Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

nema puno toga da se zezne na ručnoj gaggi

mi smo godinama koristili jednu plastičnu, od 60e, zadnje dve godine nismo ni kamenac čistili... bukvalno se raspala mašina na kraju, a i dalje radila
dakle, ako je čišćen kamenac, svi delovi na mestu, kompresor radi i gumice nisu ispucale, trajaće još xx godina

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Kako da skinem dozer sa F5 mlina? Ne nalazim cak ni replavement guide a kamoli dozer mod za njega igde :(

I gde je najbolje da uradim neki.levak ili slicno umesto njega? Ovako nesto:
https://youtu.be/OrdlQ31459w
 
Imam vec 6 meseci Aparat za espresso DeLonghi, Magnifica S ECAM 22.110.SB, i jos uvek mi se nije upalila lampica da odradim ciscenje od kamenca. Dali uopste treba sam da se upali ili to sami odredjujemo ?
 
Pozdrav svima!

U prethodinih nekoliko dana trudio sam se da iščitam temu od početka (2011. godina?! :S) do danas i maksimalno se informišem kako ne bih previše smarao sada... uzimajući u obzir da ja uopšte i ne pijem kafe, to je popriličan poduhvat bio :D

Elem, namerio sam se da supruzi kao iznenađenje za rođendan pazarim jedan dobar automat jer je ona veliki kafaroš (ko zna, možda i ja postanem :) ).
Planirani budžet je 350-450€ za nov aparat, a destinacije KP i neka domaća firma koja ima pristojan popust.

Nekako se svelo na 3 slova, pa bih vas molio za savet i preporuku:

  1. Gaggia Naviglio (~370€ na KP)
  2. Bosch VeroCup 100 (~370€ na KP, ali i ~380€ u par domaćih prodavnica trenutno)
  3. Bosch VeroCup 300 (~420€ na KP)


Ja sam se zagrejao (da, ja ne-kafaroš dosadašnji :D) za Bosch VeroCup 300, ali me svakako zanima neko stručnije mišljenje... svakako mi ova 2 brenda deluju pouzdano, a po karakteristikama mi se čini da nisu jako velike razlike.

Hvala puno unapred i možda dobijete još jednog novog člana :)
 
Pozdrav svima!

U prethodinih nekoliko dana trudio sam se da iščitam temu od početka (2011. godina?! :S) do danas i maksimalno se informišem kako ne bih previše smarao sada... uzimajući u obzir da ja uopšte i ne pijem kafe, to je popriličan poduhvat bio :D

Elem, namerio sam se da supruzi kao iznenađenje za rođendan pazarim jedan dobar automat jer je ona veliki kafaroš (ko zna, možda i ja postanem :) ).
Planirani budžet je 350-450€ za nov aparat, a destinacije KP i neka domaća firma koja ima pristojan popust.

Nekako se svelo na 3 slova, pa bih vas molio za savet i preporuku:

  1. Gaggia Naviglio (~370€ na KP)
  2. Bosch VeroCup 100 (~370€ na KP, ali i ~380€ u par domaćih prodavnica trenutno)
  3. Bosch VeroCup 300 (~420€ na KP)


Ja sam se zagrejao (da, ja, ne-kafaroš dosadašnji :D) za Bosch VeroCup 300, ali me svakako zanima neko stručnije mišljenje... oba brenda mi ulivaju pouzdanje, a razlike nisu preterano velike što se tiče karakteristika, koliko mi se čini.

Hvala puno unapred i možda dobijete još jednog novog člana :)

PS: Rođendan je sledećeg vikenda, tako da moram brzo da se smislim :D
 
Poslednja izmena:
^za predlog ce neko drugi ;)
Imam vec 6 meseci Aparat za espresso DeLonghi, Magnifica S ECAM 22.110.SB, i jos uvek mi se nije upalila lampica da odradim ciscenje od kamenca. Dali uopste treba sam da se upali ili to sami odredjujemo ?
Ta lampica se pali kada prodje odredjena kolicina vode, koja je hardcoded, u zavisnsoti od podesavanja tvrdoce.
Nakupi se tezi kamenac kada se masina redje koristi, barem je to moj utisak za druge kucne aparate (za kafemat i ne mogu proveriti :)). Tako da jednom mesecno mislim da treba ciscenje.
 
Kako da skinem dozer sa F5 mlina? Ne nalazim cak ni replavement guide a kamoli dozer mod za njega igde :(

I gde je najbolje da uradim neki.levak ili slicno umesto njega? Ovako nesto:
https://youtu.be/OrdlQ31459w

Ne znam kako da skines dozer, al mora da moze. Sto se levka tice, samo jednu stvar da ti kazem: ako pravis pravi takav od nekog metala, ja sam probao 3D da stampam to nije bas nesto dobro ispalo. Ako nadjeh gde mozda i ja uradim za mazzera na leto, javi. Inace na ebay kosta oko 100 USD eto da imas neki reper cena...
 
Levak 100 bendzamima????
Ja bi najradije napravio neki.plasticni tunelcic samo, koji se olako.skida.
 
Pozdrav svima!

U prethodinih nekoliko dana trudio sam se da iščitam temu od početka (2011. godina?! :S) do danas i maksimalno se informišem kako ne bih previše smarao sada... uzimajući u obzir da ja uopšte i ne pijem kafe, to je popriličan poduhvat bio :D

Elem, namerio sam se da supruzi kao iznenađenje za rođendan pazarim jedan dobar automat jer je ona veliki kafaroš (ko zna, možda i ja postanem :) ).
Planirani budžet je 350-450€ za nov aparat, a destinacije KP i neka domaća firma koja ima pristojan popust.

Nekako se svelo na 3 slova, pa bih vas molio za savet i preporuku:

  1. Gaggia Naviglio (~370€ na KP)
  2. Bosch VeroCup 100 (~370€ na KP, ali i ~380€ u par domaćih prodavnica trenutno)
  3. Bosch VeroCup 300 (~420€ na KP)


Ja sam se zagrejao (da, ja, ne-kafaroš dosadašnji :D) za Bosch VeroCup 300, ali me svakako zanima neko stručnije mišljenje... oba brenda mi ulivaju pouzdanje, a razlike nisu preterano velike što se tiče karakteristika, koliko mi se čini.

Hvala puno unapred i možda dobijete još jednog novog člana :)

PS: Rođendan je sledećeg vikenda, tako da moram brzo da se smislim :D
uzmi ovog iz radnje sa 2god garancije kad su već cene slične. nećeš nikakve razlike osetiti

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Da li neko može da mi pomogne da podesim automatski aparat Saeco Xselsis. Znam da većina barista i entuzijasta izbegava automatike, ali posto je ovo poklon a ja se ne razumem niti pijem kafu cenim da će bar neki savet biti od koristi. A glupo mi je ostaviti ženi da koristi rastelovan aparat.

Prvo da potvrdim da li sam skapirao sve sto sam do sada procitao po netu. Idealan espresso treba napraviti sa 20g kafe, mlevene tako fino da treba 25-30 sekundi da protiče i napuni 60ml šoljicu pri idealnoj temperaturi i pritisku.

Ono sa čime ja baratam je:

1) finoća mlevenja 1-20: podešeno na minimum
2) količina kafe: 1-5 zrna: stavio 5 i ne znam koliko je to grama
3) količina vode: 20-120ml: odokativno 60ml
4) temp.: tri podeoka, podešeno na srednji.
5) taste: tri podeoka, mislim da je default max

Kafa koju imam je Lavazza u zlatno/bez pakovanju 1kg, kupljena u Tempu. Jedina u zrnu koju sam nasao, nemam više ambalažu pa ne znam naziv

Posto ne pijem kafu, ne znam ni šta je dobar espresso. Igrajući se sa podešavanjima skapirao sam da neću ja tako lako ubosti optimalna podešavanja. Ono sto sam primetio je da espresso sa gore navedenim podešavanjima bude gotov za 12-15 sekundi, i iznad toga nikako...

Onda sam skapirao da pojma nemam ni koliko kafe stane u tih 5 zrna, ni šta taj taste znaci kad bi barista manelno pravio.

Ne bih da ulazim u dileme i nijanse da neko voli više ovako ili onako, već bih hteo da dodjem do tih “školskih” podešavanja da namestim da espresso bude gotov za tih 25-30 sekundi, pa nek gospodja onda eksperimentiše da li će blaže kiselije, jače gorce, i nek sama traži teksture i tonove a da sto manje na mene povisuje tonove :)
 
Levak 100 bendzamima????
Ja bi najradije napravio neki.plasticni tunelcic samo, koji se olako.skida.
Zapravo trenutni original je dosta skuplji [emoji14]

https://www.espressoparts.com/mazzer-electronic-funnel-h180-30-for-ele-version

Inace, rekoh ti, najbolja alternativa je ovaj sa aliexpressa, samo da pohvatas kako se skida dozer kod tebe. Na tamo i ja planiram da stavim ovako nesto jer ovaj moj cunak dosta rasipa kafu na sve strane jer je kratak..

https://s.click.aliexpress.com/e/b2kOmZg4

Ovaj bi trebalo po dimenzijama da se odlicno uklapa, samo da se zasece na dnu i izbuse rupe za srafove i ulaz kafe. I naravno da se skine drska.

@ATG na automatiku zaboravi na merenje vremena ekstrakcije... stavis na sto sitnije mlevenje a da ne zapusi presu (desava se sa masnijim kafama) i teraj. Nema neke filozofije kod njih vec tako kako je. :)
Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sta je uopste Taste na tim masinama, ako vec ima biranje "zrna", tj. kolicine kafe?

Smislicu nesto za doser ;) Napravicu od papira svaki put novi funnel, namerno, ako nista drugo :D
 
Alfa kamo neki review, slicica, nesto [emoji14]
Evo jedan target za pocetak [emoji14]

20190130_101820.jpeg

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Pa u Nisu sam, rekoh da se spremis za probe onih 5 kafa :D
 
Evo slika :)
Inace skoro svaka komercijalna kafa koja je mesavina arabike i robuste, ako je samlevena kako treba, pravice ludacku kremu.20190123_121719.jpeg20190108_223312.jpeg

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Ako neki Nislija prolazi pored Biroa, javite ima li sta sem Kolumbije i blenda.
Trebalo.je jos u cetvrtak Burundi da dodje, ali ni Gvatu nemaju juce :(

Kolilo videh ima ih i u BG, na Vracaru, pa treba tamo da prosetam kad se vrarim :)
 
Hvala Sajlonac.....mnogo ......na slikama i sugerisanju....kontam da sa automatic aparatima nema shanse da se dobije ovoliko kreme....jer evo kod mene u aparatu sada Hausbrandt Gold....kada se otvori kesa...mirise nenormalno....pravi zdrav miris kafe...cak malo cokolade u pozadini...ali kada se skuva na Jura Z5...na aparatu koji nije uopste los sto se tice automatika....miris nestane u potpunosti....neobjasnjivo...isto je i kod kolege na drugom automatiku.
Probao sam da doziram kolicinu kafe....granulaciju...temperaturu vode...nista ne pomaze...duzinu extrakcije ne mogu da regulisem...
Za sada Kimbo i to obe vrste i Crema i Intenso su za mene pobednici...imaju intenzivan kako miris tako i ukus...a probao sam Lavazza dve vrste,Don espresso za kafice i obicna Vendeso,Julius dve vrste komercijala ne i ona za kafice - jos cekam da mi isporuce i pomenuti Hausbrandt...uglavnom imam utisak da su suvise tanke osim Kimbo-a
Moram da napomenem da volim kremastu kafu i da ima intenzivan ukus i miris....da se zadrzi na nepcu i posle pijenja sat ili dva....a to je za sada ostvario samo Kimbo...
Ako imate neki savet u vezi sa kuvanjem kafe ili neku kafu da preporucite otvoren sam za predloge....
 
Uh ti trazis od kafe isto sto i ja, iliti suprotno od onoga sto Alfa trazi :D
Prijateljski savet ti je da kada budes u prilici, zamenis taj automat nekom kombinacijom poput ove moje sa slike. Nije mnogo skuplje, jeste dosta zahtevnije za pravljenje kafe ali kada se naucis pravo je uzivanje zapravo.
Svi Hausbrandti su meni super, i zlatni i crveni i ovaj sivi. Probaj ovaj sivi ako nisi jer je izuzetno slatkog, punog, kremastog ukusa koji traje jos duuugo :) Najvise mi se svidja od pomenutih, iako su svi dobri.
Imao sam pre ovog aparata jos dva automatska i sve je to ok ali ipak ni prici ovome. Na stranu sto nema nikakvih podesavanja ili eksperimentisanja kod automata. Mene je ovo iskostalo oko 320e, po 160 i aparat i mlin + postarine. Automate sam placao 140 i 200, da sam odmah kupio ovo a ne njih, do sada bih bio majstor za espreso kao Mare ;)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Ako neki Nislija prolazi pored Biroa, javite ima li sta sem Kolumbije i blenda.
Па ја се надам да ћу ускоро, мада они са којима се договарам да пробам ту кафу делују тотално неозбиљно. :p
 
Moze li mi neko reci kakvi su aparati za espreso DE-LONGHI?
Da li vredi da se uzme ili neki drugi?



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Ja sam pre dva meseca kupio delonghi ecam 22.110b i zadovoljan sam aparatom.Pre njega sam koristio krups ea8010 i delongi pravi bolju kafu.
Prvenstveno tu mislim da ima bolji mlin sa vise pozicija za krupnocu mlevenja u odnosu na krups.
Plus ima presu koja se skida i lako opere.
Sad sve zavisi koji delonghi aparat te interesuje?
 
Gledao sam ovaj EC 685 M, EC 221B ili EC 115 15.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Pogledaj par strana unazad mislim da je neko vec pitao za te aparate koji tebe interesuju.
 
Nazad
Vrh Dno