Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Moze da se desi, mada pre ce da bude da se rasteluje nego da se istupe nozevi ili slicno. Najveci problem kod mlinova na automaticima je sto se napune ustajalom kafom a nekad ume da se progura i neki veci, nesamleveni komad i prosto razdesi nozeve. Otvori, ocisti i trebalo bi da bude ok. Jedino sto mi se obicno desavalo da se koraci u podesavanjima onda izgube,postane prakticno stepless :D Kako, ne pitaj, nemam pojma, iako sve vratim kako je bilo... slucaj sa Saeco Incanto i sa Melitta Caffeo, ista stvar kod oba..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
@sajlonac
Budzio si levak na mlin? DIY ili ti je neko odradio?


Uzeo sam kasiku bez dna (bottomless portafilter) i kineski kalibrisani tamper.
Proverio sam na kucnoj vagi i 13-15kg do potpunog sabijanja. Shvatio sam da sam ja pre nabijao kafu kao sivonja.
Tehnika sabijanja kafe mi je OK mada nije savrsena. Svaka 4. i malo piski voda na neku od rupica umesto kafe ili neki balon (sputter) se pojavi.
 
Ma jok, to je ova varijanta :
https://www.mazzer.com/en/coffee-grinders/super-jolly-for-grocery/

Ima malo statickog elektriciteta, lepi se malo kafa na rubove kasike i na mlin ali nije opasno, vise ume da se rasipa jer je levak dosta sirok. Videcu da napravim nastavak na levak koji ce da se suzava. Zadrzavanje nije opasno jer ova stipaljka za kesu koja je preko levka sluzi i kao cekic tako da otpadne sve sto se zalepi unutra.

Sledeci korak je i meni neka botomless rucica :)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Stigla i Rioba danas da se proba :D Uzeh gold u zrnu i platinum mlevenu cisto da uporedim krupnocu sa mlinom na mom aparatu. Imao sam utisak da melje malo krupnije nego sto treba kad pogledam iskoriscenu kafu, sto se i ispostavilo da je tako. I kad podesim na najsitniju granulaciju kafa je opet krupnija nego ova iz limenke. Sad ne znam da li tako treba da melje ili ne pa cu videti da serviser prekontrolise mlin, kafa je dobra i nemam zamerke a opet nisam bas upucen oko krupnoce mlevenja. Primetih da su oni "kolacici" koji ispadnu iz prese skoro uvek raspadnuti dok sa ovom mlevenom Rioba platinum je skroz drugaciji i ispadne u jednom komadu pa ko ima automatski aparat neka mi kaze kako je kod njega. Gold jos nisam probao ali Platinum je dobra s obzirom da je vec samlevena...

I imam pitanje u vezi podmazivanja prese, da li kupiti onu mast koja je za to namenjena ili jestivi vazelin zavrsava posao kao sto je neko napisao u temi? Gde njega kupiti?

IMG_20190112_163537.jpg IMG_20190112_163551.jpg

A resio sam da prodam Nespresso aparat (Prodigio and Milk) i set novih metalnih punjivih kapsula pa ako je neko zainteresovan neka se javi na PM.

IMG_20190110_201655.jpg IMG_20181006_221049.jpg
 
Poslednja izmena:
50267773_246066659623396_1566095653380030464_n.jpg

Prvi put da vidim neku lavazzu u prodavnici po ceni ispod 2k...

Inace se radi o Plus cash and carry u Zmaj soping parku, vrlo cudna prodavnica kao da im je roba svercovana i madjarske :D
 
^ne vidim koja je tezina uopste? Ako je 1kg, to jeste za nase radnje jeftino, ali koliko se secam cena po EU, to nije nista posebno?

@bokins83, meni je Platinum ispadala OK, ali ne nesto preterano, po meni isprano. Krupna je previse za dobar aparat, mora mnogo da se stavi bas.
Ako ti mlin ne melje sitnije od nje, verovatno ti je servis podesio na mnogo krupnije nego sto mlin moze da melje. Proveri sa njima, samo za Etiopiju i Keniju generalno sam uspeo da mi mlin samelje dovoljno sitno da bude problem. Za sve ostale kafe je uvek moglo sitnije nego sto mlin moze.
 
Poslednja izmena:
Stigla i Rioba danas da se proba :D Uzeh gold u zrnu i platinum mlevenu cisto da uporedim krupnocu sa mlinom na mom aparatu. Imao sam utisak da melje malo krupnije nego sto treba kad pogledam iskoriscenu kafu, sto se i ispostavilo da je tako. I kad podesim na najsitniju granulaciju kafa je opet krupnija nego ova iz limenke. Sad ne znam da li tako treba da melje ili ne pa cu videti da serviser prekontrolise mlin, kafa je dobra i nemam zamerke a opet nisam bas upucen oko krupnoce mlevenja. Primetih da su oni "kolacici" koji ispadnu iz prese skoro uvek raspadnuti dok sa ovom mlevenom Rioba platinum je skroz drugaciji i ispadne u jednom komadu pa ko ima automatski aparat neka mi kaze kako je kod njega. Gold jos nisam probao ali Platinum je dobra s obzirom da je vec samlevena...

I imam pitanje u vezi podmazivanja prese, da li kupiti onu mast koja je za to namenjena ili jestivi vazelin zavrsava posao kao sto je neko napisao u temi? Gde njega kupiti?

Pogledajte prilog 263889 Pogledajte prilog 263891

A resio sam da prodam Nespresso aparat (Prodigio and Milk) i set novih metalnih punjivih kapsula pa ako je neko zainteresovan neka se javi na PM.

Pogledajte prilog 263892 Pogledajte prilog 263893

Ja koristim vazelin par godina i meni je za sada sve ok. Podmazujjem presu cesce svakih mesec dana i to je to.
 
Jel ima neko iskustva sa ovim mlinom?
graef-cm-900.png

U pitanju je GRAEF CM900, specs:

40 grind settings
Additional find-adjustment of the upper millwork
Aluminium paddle with 5-pitch for optimal coffee grounds transportation
Antistatic insert
Automatic portioning
Automatic portioning at the push of a button, freely programmable
Coffee bean container
Grinding degree settings
Ground coffee for up to 12 cups filter coffee
Lower conical grinding mill
On-/Off-switch
Removable base plate
Slide closure
Stainless steel cones
Top cone grinding mill
 
Poslednja izmena:
Jel ima neko iskustva sa ovim mlinom?
Pogledajte prilog 264045

U pitanju je GRAEF CM900, specs:

40 grind settings
Additional find-adjustment of the upper millwork
Aluminium paddle with 5-pitch for optimal coffee grounds transportation
Antistatic insert
Automatic portioning
Automatic portioning at the push of a button, freely programmable
Coffee bean container
Grinding degree settings
Ground coffee for up to 12 cups filter coffee
Lower conical grinding mill
On-/Off-switch
Removable base plate
Slide closure
Stainless steel cones
Top cone grinding mill
Solidan mlincic, koji nazalost ima nosace za nozeve od plastike i malo losije resen sistem zastite u smislu da ne radi kada je skinuta posuda za kafu. Imao sam ga i verujem da je moj bio sa fabrickom greskom jer prosto zbog te zastite je samo prestao da radi, tj mikroprekidac koji treba da bude pritisnut kada je posuda na mestu nije bio aktiviran iako je posuda bila postavljena.. Dobio sam nov u reklamaciji.
Inace je bas lep, zgodnih malih dimenzija i lepo je sto je "on demand", pravi kucni.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Hvala na info...ne mogu da se isprsim jos za neki bolji pa sam ovaj pronasao kao izbor za moj trenutni budzet. Ne znam sta bih mogao kupiti bolje za te pare...
 
Koje pare? Ja sam taj svoj koji sam dobio nov bas danas prodao za 120 :)
A ako si video onog dinosaurusa kojeg sam kupio, ima slika par postova iznad, platio sam ga 160 tako da ima izbora, nije da nema, samo je pitanje da li hoces novo. Ja sam hteo nov pa eto, morao sam da saljem na reklamaciju i cekam 3 meseca ali u medjuvremenu sam se opametio :D

Edit : da ne bude zabune, moj mlin je bio CM802 ali verujem da nema razlike u izradi i da se razlikuju samo u tome sto ovaj 900 ima programabilni taster za kolicinu mlevenja.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Super Jolly-a za 160e?
 
Pa jel ti napisah u pm :)
Matori SJ al sa novim nozevima, radi kao zmaj. Varijantu sa dozerom i u znatno boljem stanju spoljasnosti mi je davao lik za 200 ali me je mrzelo da se mlatim posle da prepravljam u dozerless... Ovaj moj ima ogrebotina i vidi se da je samleo tonu kafe ali kad zamenis nozeve nema razloga da ne pregura jos toliko :D

Edit : Lik koji mi je prodao ih ima gomilu, radi kao serviser za Lavazzu i verivatno su mu veoma dostupni, ima skroz ok cene i raspolozan je za svaki dogovor.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa gledso sam, nisu bile blizu 160e :)
 
Haha tacno, na kp je rasprodao dosta ali napisah ti i da nije oglasio sve i je najbolje da se pita direktno, nevezano za oglase :)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Dao bih 200e za mlin, takodje sam mislio samo nov da uzmem...al ajde daj kontakt od tog lika pa da vidim sta nudi.
 
Za do 200 imas nov Gaggia MDF i ovaj Graef, eto za jedan dan si propustio priliku da ga kupis za 120e :)
MDF ima ravne nozeve, dozer (koji me je odbijao od kupovine) i definitivno deluje robusnije, dok je Graef sa konusnim nozevima, on demand tj doserless i mnogo vise fensi izgleda.
Sa ovom pamecu, nikada vise ne bih uzeo u razmatranje neki od njih ako bih za slicne pare mogao da nadjem Mazzer Mini ili Super Jolly, Fiorenzatto F5 ili nesto slicno naravno polovno s obzirom da su takvi novi daleko skuplji... Saljem ti kontakt ovog lika na pm pa vidi sta ce da ti preporuci.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Moj mlin na aparatu je danas detaljno ociscen i nastelovan. Bilo je dosta zaostale kafe koja se stvrdnula na izlazu iz mlina. Sam mlin nije bio lepo nastelovan jer je mleo previse krupno, sada je sve na svom mestu a kafa i pena nemaju veze sa onom od juce jer je kafa za 50% boljeg ukusa a i lepsa za oko.

Sto se podmazivanja tice kod mene izgleda vazelin ne radi posao. Ok je dok ne napravi prve dve soljice a posle toga kad se presa dobrano zagreje krene da skripuce kad sabija kafu tako da cu ipak kupiti silikonsku mast pa da onda probam.
 
Ako pravis vise od 3-4 kafe odjednom i treba ti neko bolje resenje. Ja najvise pravim 1-3 kafe odjednom. A mozda nisi podmazao sve pokretne delove proveri i to?
 
Podmazan svaki pokretni deo u presi, a inace ne pravim toliko kafa nego malo testirao mlin i podesavanja pa sam verovatno preforsirao masinu :D Kad presu isperem hladnom vodom i nastavim da pravim kafu opet sve ok dok se ne zagreje (trece pravljenje), kontam da mozda vazelin tesko podnosi vecu temperaturu pa zbog toga slabije podmaze. Ko ce ga znati, probacu i dobru silikonsku mast pa videcemo.
 
Ja jos nisam video automatski aparat koji se ne cuje dok pravi kafu :)
Doduse ne znam dal je neki bio mladji od 5 godina... :D


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Veruj mi onaj zvuk ne zelis da cujes iz aparata dok pravi kafu... Pronadjen je i krivac, gumica na lulici prese nije originalne velicine (malo je veca) i nije silikonska vec obicna. Lulica se pomera zajedno sa klipom i ulazi u deo gde prima vodu tako da ta gumica trpi dosta trenja...

Eto svasta covek nauci :-D
 
Ja jos nisam video automatski aparat koji se ne cuje dok pravi kafu :)
Doduse ne znam dal je neki bio mladji od 5 godina... :D


Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Svi ti aparati sto prodaju oni na KP "servisirani kao novi" su iz inostranstva i napravili su preko 20k kafa...

Edit: Ako ti trebaju gumice napisao sam u ovoj temi gde ima da se kupi.
 
Dao bih 200e za mlin, takodje sam mislio samo nov da uzmem...al ajde daj kontakt od tog lika pa da vidim sta nudi.

Ja samo mogu drugarski da ti savetujem da to ne uradis, a ti kako ti volja. Dati 200 evra za mlin tipa Gaggia MDF je zlocin :) Jedino ako je problem prostor ili sta znam, ali za te pare kupis Mazzera i nove nozeve i da ti traje naredne 2 generacije u porodici. Mada opet sve zavisi kakvu kafu pijes, mozda ti je i svejedno, ja samo kazem da razmislis jos jednom. Pozdrav!
 
Ocekuj jako telo, sve ukuse koji te asociraju na zemlju, drvo, zacine, teske i gorke. Jako jako retka je kafa sa Sumatre da ista valja, ova je verovatno prepecena kao i gomila komercijalnih kafa te ce glavna odlika biti - gorka.
Mare jel moze neki savet kako da pravim ovu kafu? Kod mene preovladava kiselost, uopste telo nije tako bogato kao sto opisujes. Krema je slabija naravno ali to sam i ocekivao. Meljem je solidno sitno, ekstrakcija je spora, curi po meni ok, stavljao sam od 14 do 16g. Sta ti preporucujes? Temperaturu ne mogu da regulisem jer imam Gaggiu Classic. Pritisak takodje, mada planiram da u skorije vreme nabavim manometar za kasiku pa da probam da nastelujem OPV na 10bara, po opisima sa interneta trebalo bi da je tada 9 bara pri ekstrakciji...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Mare jel moze neki savet kako da pravim ovu kafu? Kod mene preovladava kiselost, uopste telo nije tako bogato kao sto opisujes. Krema je slabija naravno ali to sam i ocekivao. Meljem je solidno sitno, ekstrakcija je spora, curi po meni ok, stavljao sam od 14 do 16g. Sta ti preporucujes? Temperaturu ne mogu da regulisem jer imam Gaggiu Classic. Pritisak takodje, mada planiram da u skorije vreme nabavim manometar za kasiku pa da probam da nastelujem OPV na 10bara, po opisima sa interneta trebalo bi da je tada 9 bara pri ekstrakciji...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Pa pazi ja sam ti izvukao iz kafe enciklopedije kakve kafe "rastu" tamo, uvek ima izuzetaka al tvoji problemi dolaze od zrna koje nije sveze sigurno. Ja pretpostavljam da je dark roast sto bi znacilo i da joj odgovara nesto niza temperatura, ali za jedno nisi u pravu: na gaggia classic mozes da se igras, licno sam se zezao bas fino s njom :) Guglaj gaggia classic temperature surfing pa ako imas zivaca udri. Svodi se ili na cooling flush ili zapravo na paljenje dugmeta za paru i onda posle x sekundi pravljenja kafe bez flusha (tako ces da dignes temperaturu pa ce biti gorca kafa, ako je prekisela). Cak ima neka fora i sa odvrtanjem pare dok ide kafa da smanjis pritisak, ne secam se vise. Svakako kazu generalno ako je kafa prekisela pusti je duze i ekstraktuj vise.

Generalno curi dobro meni ne igra mnogo, moze da izgleda super ali da ukus bude los, u poslednjih godinu dana probao sam pa da ne slazem oko 20-25 novih single origin kafa, od brazila i kolumbije, preko etiopije, tanzanije do papua nove gvineje, neke kafe su savrsene gde na 18gr kafe idem na 42gr tecnosti za 25 sekundi, neke su bas idealne na pola pola 30 (18/36 za 30 sekundi), neke kao ristreto od 40 sekundi, a evo sad pijem Acaia Hills, Tanzanija koja je super na nekih 25 sekundi ali malo skracena 18grama kafe 30gr tecnosti na kraju.

Kad podesavam kafu i gledam da li je over ili under extracted vodim se uvek ovim sjajnim clankom:

https://baristahustle.com/blog/coffee-extraction-and-how-to-taste-it/

Ukratko ti probaj toplije (palis taster za paru i nakon recimo 25 sekundi pusti kafu) i duze 16gr kafe 40gr tecnosti na kraju.
 
Hehe, nije mi palo na pamet, ali tacno, grejac za paru zapravo greje isti bojler, skroz ima logike, bas cu da probam :)
Elem malopre sam pravio sa 18g, malo duza ekstrakcija i bez flusha (nije mi palo na pamet da podignem temperaturu grejacem za paru), uz jos malko krupniji grind i bila je manje kisela, zapravo bila je bas prijatna. Mislim da bi takva bila bas po Alfinom ukusu :D
Krenucu da merim i odnos, nisam do sada, tj samo par puta ali sa prethodnom kafom..

Kapiram da imas Mazzer Major, kako si resio static problem i zadrzavanje kafe izmedju nozeva i dozera? Meljes single dose pretpostavljam?
 
Pa nije static problem toliki. Mada mene ne mrzi imam cetkicu i uvek pokupim i gurnem dole sve. Uradio sam na 3D printeru jedno "polu jaje", da ga tako nazovem koje stoji unutra u dozeru pa 90% kafe ide gde treba u startu. Sto se tice onog izmedju nozeva i dozera on kad ocistis nozeve, ili ih zamenis sto sam uradio ne znam ni sam sto pre koji mesec, proguta jedno 3-4 grama kafe i to je to. Onda ta kafa koja je vec unutra kompresovana prosto ne da novoj da se talozi i to je to, ocistim mislim jednom u 6 meseci. Realno mrzi me sve da skinem dozer i uradim tape mode gde se dole dodaju kao brisaci od neke plastificirane karte ili neceg tako i onda brise sve sam ne ostane nista u dozeru, mada i ovako je gubitak tipa 0,2 grama fino on to ocisti. Iskreno znam zvuci komplikovano ali sve je to rutina koja zaista ne traje mnogo, hteo sam pre par meseci da prodam mlin i uzmem neki doserless elektricni ali sam odustao i samo stavio nozeve nove. Realno ne bih menjao ovaj mlin osim za neki konusni tipa Compak F10 Conic OD, al to je "malo" jaca investicija.
 
Elem malopre sam pravio sa 18g, malo duza ekstrakcija i bez flusha (nije mi palo na pamet da podignem temperaturu grejacem za paru), uz jos malko krupniji grind i bila je manje kisela, zapravo bila je bas prijatna. Mislim da bi takva bila bas po Alfinom ukusu :D
Sto se ukusa tice, ja obovazavam gorke ukuse (ne od pecenja/pregorevanja kafe, vec od same kafe, i uopste od prirodno gorkih stvari, jako cesto pijem pelin, non-alcohol type :)) ;)

Ali ... godine, zeludac... combo koji ima dosta gorcine i kiselosti mi jos manje prija, ali kisele bas dobro idu.
 
Nazad
Vrh Dno