Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Nije los Ikea Radig moka pot. Lavazza Rossa sasvim okej se skuva na istim i to na indukciji samo treba podesiti slabiju snagu resoa. Ja sam stavio na 800w pa kad je krenula da vri spustio na 400w ali mislim da bi bolje bilo 600w pa onda 400w a probacu i samo 400w jer vidjam po netu da se preporucuju duze kuvanje na tihoj vatri.
 
Radi na indukciji ako sam dobro shvatio?
Na sajtu ne pominju indukciju, pa rwkoh da uradim “double check”. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Da, radi na indukciji, ne znam zasto nisu to napisali, to je i mene zbunilo iako na netu pise u komentarima da radi, poneo sam magnet za svaki slucaj.
 
Poslednja izmena:
Pronašao sam ovu kafu na O.V pumpi, u zrnu je, pravi je Gimoka, piše da je mešavina arabike i robuste, dopada mi se što je četvrt' kila, cena 440 din, sutra je testiram u mojoj Juri...

Da je nije neko već probao?

Ono kad je naručim i pijem u autu dok putujem, deluje da je ok...
9ae70dd32a36c7f278f9aee14c2ca4c8.jpg


Послато са A0001 уз помоћ Тапатока
 
Fina kafa, kupovao sam je. Na automatskom aparatu mi je bila ok a na ručici je još nisam probao. Svakako za tu cenu skroz dobra kafa.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Ima li neko predlog za ručni mlin sa mogućnošću podešavanja finoće mlevenja?
 
Jel probao neko da melje kafu u blenderu (nutribulletu)? Da li bi tako samlevena mogla da se koristi u DG kapsulama?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
^da, ali taj NutriBullet ce ti vrlo brzo se pokvariti, kafa je previse cvrsta za njega. Bolje kupi mlince od 5-10e (ja uzeo Bosch neki pre koju godinu zbog filter kafe, 600din, i dan danas radi super za tu primenu, mada ne verujem da ces naci ispod 10e sada).
 
Znači, u principu može bilo kakav mlin za te svrhe?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Za DG kapsule, da. Naravno da je nesto bolje ako imas odlican mlin, ali ne preterano.
 
Zdravo,
imam par pitanja za iskusne espresso ljubitelje.

Imam poluatomatski aparat Saeco Poemia sa depresurizovanim portafilterom. Meljem kafu na ručnom mlinu Hario Skerton sa stepless modom. Malo sam se smorio sa Hariom jer nije baš jednostavno mleti više kafa na njemu a i kvalitet mlevenja nije baš idealan za espresso.
Espresso na ovoj kombinaciji opreme je daleko bolji od bilo kog automatika koji sam probao. Od kafa koristim Illy espresso blend i Lavazza Tierra espresso blend. Kupovao sam kafe u Kafeteriji ali su mi preblago pržene i zbog toga dosta kisele. Njih moram da meljam na veoma finu granulaciju jer u suprotnom samo protrče kroz portafilter. Sa 18g kafe obično produžim vreme ekstrakcije na oko 35-40s za 50ml espressa da bih dobio podnošljivu kiselost.

Pitanje 1: Da li iko u Beogradu prži stvarno svežu arabiku koja nije ekstremno kisela kao limun? Kafeterija definitivno otpada, kod njih je i Brazil kiseo. Jedino Etiopija ima smisla kao neki napitak, ali to nije kafa nego nešto kao jak čaj od kafe sa mnoštvom citrusnih i cvetnih aroma.

Pitanje 2: Kupio bih dobar mlin i dvoumim sa da li da kupim novi Gaggia MDF u Bago ili da na KP kupim polovan dobro očuvan Fiorenzato F5. Budžet oko 150-200eur. Molim za preporuku.
 
Ja ipak kupio Fiorenzato F5. Majko moja kakva je to mrcina! 14kg! Kvalitet mlevenja je neverovatan. Samleo sam neku bajatu kafu koja stoji otvorena 2 meseca i dobio espresso sa debelom i gustom kremom. Na Hario Skertonu i sa najsvežijom kafom je jedva bilo kreme.
 
Ovaj sa kp za 180? Svaka čast, realno da je bio ovaj oglas kada sam kupovao, verovatno bih i ja izabrao njega. Jedino što je poprilično veliki, traži prostor u kuhinji :)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
KOliko male gramaze mogu da se melju tim mlinom, ili nekim slicne cene?
 
Kako mislis? Mozes ti da skines dozer, odmeris koliko grama zelis, samo to naspes i sameljes...
 
Ja ipak kupio Fiorenzato F5. Majko moja kakva je to mrcina! 14kg! Kvalitet mlevenja je neverovatan. Samleo sam neku bajatu kafu koja stoji otvorena 2 meseca i dobio espresso sa debelom i gustom kremom. Na Hario Skertonu i sa najsvežijom kafom je jedva bilo kreme.

cudo nevidjeno !!

:p

nek te sluzi dugo.
 
Pozdrav ljudi. Treba mi pomoc,ovde ima ozbiljnih ljubitelja kafe i poznavalaca,a ja se bas i ne razumem. Dakle,valja li ovaj aparat i da li neko ima iskustva sa njim? Koja bi kafa dobro isla uz aparat? I naravno vredi li tih para?
8e7cb1253f4a87d15466e5654f87c126.png



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Imas bolje (jeftinije barem) izbore u Saturnu i MediaMarktu, barem kad odes u radnju.

Licno mislim da je nepotrebno dati toliko novca za poluautomatik/automatik, sem za firme (duge exploatacije)
 
za te pare odlicna stvar ako si za " stisni dugme i ne misli " varijantu, koja ima svoje prednosti ( stisnes dugme i ne mislis, nema toliko zezanja sa : melji, sipaj, presuj, peri, prazni, brisi operacijama ) i svoje mane ( za ljude istancanoga ukusa koji teze prefinjenim nijansama i umeju da prepoznaju i pripreme kafu vrhunske arome, ne nudi kvalitet kao na "manuelnom " aparatu ).

e sad treba da se nadjes u tome, nekome je ta razlika minorna i neprimetna, a nekome je kao dupe i oko.

ja imam automatsku masinu i zadovoljan sam, a moja supruga je prezadovoljna.

e sad...

za oko 550e postoji opcija koju bih zeleo isprobati a nije automatika :p

https://www.coffeeness.de/gastroback-42612-test/
postoji pod raznim imenima, ovo je mislim nemacka verzija i verovatno vredi svaku paru :)

mislim da je kolega sa foruma i postavio neke slike na prethodnim stranama.

ako je nadjes topla preporuka.

a kafa ko kafa ( hmmm...? )

- ostriji tonovi sa vise kofeina ( za balkance :p) mesavine robuste i arabike
- blazi tonovi sa manje kofeina cista arabika

probaj pa sam odluci sta ti vise prija,
mada je to kao kao sa svim napitcima - nekada ti vise prija ovo, nekada ono, a nekada to
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi. Treba mi pomoc,ovde ima ozbiljnih ljubitelja kafe i poznavalaca,a ja se bas i ne razumem. Dakle,valja li ovaj aparat i da li neko ima iskustva sa njim? Koja bi kafa dobro isla uz aparat? I naravno vredi li tih para?

Full automatici nisu baš najbolji za kućne varijante gde se spremaju 1-2-3 kafe dnevno. Pa još, ako se ne koriste svaki dan...

Ti automatici, dok se zagreju i spreme za rad, treba im vremena, prve dve tri kafe posle dan nerada nisu najbolje. Ako ne rade neko duže vreme i ne "teku" kafa i voda kroz njih, nakupi se štroke koja onda lože utiče na nekoliko sledećih kafa i bla.bla.bla...

Da se mlin napuni, treba sipati kafe u njih, koja ako se ne potroši za jedan dva dana, već suviše izvetri...

Dobri su za manje kancelarije ili veće porodice, kada prave bar 5-6-10-30 kafa svaki dan. Ali za 2-3/day, nisu isplativi ni pogodni.
 
Mislim da je MDF ipak dosta bolji mlin od tog. Graef ima konusni nož malog prečnika a MDF ima dosta veće pljosnate noževe koji se upotrebljavaju u profesionalnim mlinovima.
Kad odbijem PDV preko firme MDF bi bio jeftiniji i od Graefa.

Mene više zanima ovo: https://www.kupujemprodajem.com/Mlin-za-kafa-Fiorenzato-59197533-oglas.htm?filter_id=110419535 ali mi je malo puno da dam 180eur za mlin koji je verovatno samleo tonu kafe.

Doneo si pametnu odluku, mlin je osnova za sve. Samo da napomenem informacije radi, da najkvalitetniji mlinovi imaju konusne nozeve, cisto ako nekad naletite na Mazzer Kony za 100e :d pa da propustite priliku. Medjutim to je vec neka klasa koja nam je za sad verovatno svima overkill....
 
Doneo si pametnu odluku, mlin je osnova za sve. Samo da napomenem informacije radi, da najkvalitetniji mlinovi imaju konusne nozeve, cisto ako nekad naletite na Mazzer Kony za 100e :d pa da propustite priliku. Medjutim to je vec neka klasa koja nam je za sad verovatno svima overkill....
Mislis da NE propustimo?

@NSHappy, gde si bio kad sam ja birao aparat, sada vec sve to znam i nerviram se sto nisam uzeo rucni :)
 
Nesto su cene polovnih mlinova skocile. Sto je bilo 200 (a mogle se naci i za 150), sad traze 350.
Cene remontovanih polovnih jednorucnih e61 su iste ili slicne cenama 2/3 rucnih aparata za kafice sa sve depuratorom i mlinom...

Luksuz, sta li :trust:
 
Poslednja izmena:
Ne bacaju vise Nemci, pa se smanjila "proizvodnja za KP"?
 
Full automatici nisu baš najbolji za kućne varijante gde se spremaju 1-2-3 kafe dnevno. Pa još, ako se ne koriste svaki dan...

Ti automatici, dok se zagreju i spreme za rad, treba im vremena, prve dve tri kafe posle dan nerada nisu najbolje. Ako ne rade neko duže vreme i ne "teku" kafa i voda kroz njih, nakupi se štroke koja onda lože utiče na nekoliko sledećih kafa i bla.bla.bla...

Da se mlin napuni, treba sipati kafe u njih, koja ako se ne potroši za jedan dva dana, već suviše izvetri...

Dobri su za manje kancelarije ili veće porodice, kada prave bar 5-6-10-30 kafa svaki dan. Ali za 2-3/day, nisu isplativi ni pogodni.

Ja volim delonghi magnificu za kuci, sa 3 kafe dnevno u proseku :) i nista joj ne fali... produva ona vodu pre kuvanja.
Svakako ako pijem ujutru, to je kapucino, sa zenom, onda je bitno kako ispadne pena (to je rucni deo). Vikendom popijem jos 2, uglavnom bez mleka (secer nikad), tad se aparat vec "razradio" do popodne, pa i kafe budu dobre. Slazem se da je lose sto kafa vetri, ali mi je opet i to bolje nego da mlevena stoji par nedelja...
imam trenutno neku preprzenu rumunsku streto. ako stignem sutra, u freshkakafa na bulevaru oslobodjenja, su mi rekli da prodaju za espresso konacno (prosli put su samo domacu, ali to je bilo posle otvaranja), a tamo sam pio bas dobru kafu...

Sad cu u puli opet uzeti kilo/dve caffe Monte - skupo ali mi je odlicna...
 
@alfaunits
Izvor tih ozbiljnijih mlinova su ugostitelji iz Italije. Ne bi me cudilo da su u pitanju i reciklazni centri. Tako su meni rekli neki koji su sebi kupili u Italiji.
Ima par majstora koje pratim na KPu sta imaju i oni su bili dosta realniji sa cenom. Medjutim, izgleda da ovi sto dovlace na veliko i njima sad vise naplacuju...
I dalje to nije skupo koliko u svetu zna biti, ali tamo kupujes od fizickog lica koje je prvo platilo premium cenu ili kupujes jeftino od kafeterije, pa sam-svoj-majstor zamena potrosnih delova. Opet, pisem bez dokaza. Prenosim iskustva sa stranih foruma.
 
Nazad
Vrh Dno