Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Skroz rastvorljive?!? Espresso ne može biti skroz rastvorljiv. Espresso je po pravilu, mlevena kafa.

Instant kafa napici, Ness kafa i oni 2u1 3u1 6u1 bućkuriši jesu instant, i oni su skroz rastvorljivi. Espresso u DG kapsulama, jeste espresso, bar ovima što se zovu espresso. One kapsule gde je u jednoj i mleko i kafa, mislim da je instant kafa. Nisam otvarao, ali izuzetno su lake kada se upotrebe. One gde je baš kafa, posle upotrebe znaju biti i teže nego pre. Zaključak je da je u njima prava kafa, koja se još natopi vodom.
 
Pitam za Nespresso kapsule, za DG znam da su sve mlevena kafa, otvarao sam sve koje sam probao (citaj sve koje su samo kafa + ona kafa za cappuccino).
Pitam jer je Nescafe Espresso skroz rastvorljiva kafa (ona u teglici, instant je, a isti ukus je kao Nespresso original kapsule).
 
Pitam za Nespresso kapsule, za DG znam da su sve mlevena kafa, otvarao sam sve koje sam probao (citaj sve koje su samo kafa + ona kafa za cappuccino).
Pitam jer je Nescafe Espresso skroz rastvorljiva kafa (ona u teglici, instant je, a isti ukus je kao Nespresso original kapsule).

Nespresso kapsule sadrze pravu mlevenu espresso kafu različite vrste i jačine. Nisu rastvorljive. Slično kao i DG, samo bolje [emoji3]Nescafe nije espresso. To je instant kafa. Don't mix grandmothers and frogs [emoji16]
 
Danas sam prvi put uzeo nekomercijalnu kafu za Silviu. Otišao sam u przionicu u Dobracinoj sa idejom da kupim nešto slično kafi koju pijem, ali svežije. Ocekivao sam da ce me tamo ispitati kako pripremam kafu, sta mi se svidja od kafe, da cu dobiti neki savet kako da pripremim tu kafu koju kupim itd. Glavni majstor je bio zauzet pripremom filter kafe, a ovaj dečko sto me usluzio bas i nije bio upucen. Ja kazem njemu, on GM i na kraju dobih Peru. Zamišljao sam nešto veću posvećenost kolegi ljubitelju kafe. 250g je 940-1100din. 1kg je 3.160din
Nemam pojma iz kog je regiona, ali koliko procitah, to se ne zna ni u Peruu. Lici mi na pranu Katuru.

Probao sam 14.2 i 14.8g i to je tanko, jako tanko. Izleti za 16(21)s. Mnogo bolje se sabije od GE.
U odnosu na GranEspresso je kisela, ali nije neprijatno kisela. Ima i malu dozu grkosti, kao grjepfrut recimo.

Da li ju je iko pripremao da udeli neki savet?

Via RN4x
 
Mene svaki put pitaju tamo, iako sam upecatvljiv/upamtljiv, i uvek samo espresso i ako ima africkih :D I opet mi uvek preporuce Columbia za espresso ;)
Peru je ODLICNA trenutno kod njih, meni se bas bas svidja, a ja generalno ne podnosim juznoamericke kafe (poneka Gvatemala uskoci dobra ili reeetko Costa Rica, ali mi ona ne prija u stomaku). Nisam nazalost kupio za sebe, ipak kada ima Kenije i Etiopije ne menjam, ali sam probao kod njih koji put.

Lici mi da ima isti "problem" kao Konga, i da stvarno trazi sitno mlevenje + veliku dozu. Probaj prvo ako mozes sitnije mlevenje jos, inace ti ne gine veca doza :( Ja sam Konga pravio sa po 15g minimum, i to je isto izlicala ;)
Ako ti aparat ima dugme za double shot, probaj njime! Ne znam zasto, ali meni double shot za Kongu EXTRA izlazi. A uzme svega 17-18gr.

Sta su GE i GM?
 
Poslednja izmena:
Koliko najmanje mlevene kafe pakuju u Dobracinoj?
I koliko vrsta imaju u svakom trenutku?



Sent from my LG-H440n using Tapatalk
 
Po 250gr, ista cena je uzeo 250 ili 1000gr po kg. Africke i inace bolje su 4400/kg, ne kao juznoamericke (koje uglavnom nisu single origin izgleda)
Imalo je kada imaju samo 2 vrste :( Reeeeetko ima 4 cak.
 
Poslednja izmena:
@alfaunits
GE = Gran Espresso, Lavazza kafa.
GM = GrandMaster, veliki majstor ;)

Sutra ujutro ide na 15,5g i jos sitnije. Moze mlin do 0 da se podesi. Nije problem
 
ako ti je tanka slobodno POVECAJ velicinu zrna mlevenja, narocito za neke vrste 100% arabike koje imaju tvrdje zrno od recimo nekih mesavina sa robustom.

probao na 2 vrste 100% arabike kod mene i bolje rezultate dobijam sa krupnijom granulacijom u odnosu na neke "espresso" kafe ( pretezno mesavine sa robustom) koje zahtevaju sitniju granulaciju, i kada 100% arabiku sameljem sitnije bude kao sto kazes "tanka kafa".

negde sam citao da to ima veze sa tvrdocom zrna kafe, tj. tvrdja zrna idu sa krupnijom granulacijom.

kao sto rekoh smanjivao sam granulaciju cistih arabika koje su po prirodi blazeg ukusa i sa manjim sadrzajem kofeina, u nadi da cu da dobijem na "punoci ukusa" a nista nisam postigao ( tj. postigao sam obrnuti efekat )dok nisam granulaciju-mlevenje malo povecao.

ja bih za pocetak smanjio kolicinu sa 15gr na 8-10gr i pokusao da postepeno povecavam granulaciju mlevene kafe narocito ako je u pitanju tvrdo zrno ili neka arabika 100%.
mislim da nigde nisam video preporuku da se za 1 kafu koristi 15-16gr kafe, i ako ti je i sa tom kolicinom tanka kafa - nesto sigurno ne stima.
mada kada ne bi experimentisali ne bi ni bilo interesantno :p
 
Ja sam probao sa Kongom 7-10gr, to nije ispalo tanko, to je ispalo kao sikter filter :) Ovaj Peru je verovatno jako slican tome.
Poredjenja radi:
- najnize+1 mlevenje na Magnifici koristim za skoro sve: Gvatemala uvek, Costa Rica, SVE brand kafe koje sam probao (lavazza, RIoba i blend iz Aviatora), Honduras. Barem ove sto se nadju u Koffeinu (retko gde sam inace uzimao drugde G/CR/H). Espresso mi je 5-7gr.
- Etiopija Konga, najnize moguce, i mnogo vise kolicine (15gr je stvarno minimum a radio sam odlican napitak i sa 25gr double shot)
- Etiopija koju sada imaju u D59B - najnize+1.5-2
- Kenije: najnize+3 ili vise, ali +3 je stvarno najnize sto mogu Kenije, ispod toga zacepi presu.
Pod +1 smatram onaj najmanji podeok koji je uopste oznacen, ima ih valjda 10-15. +3 je negde oko trecine preko najnize.
 
U Przionici neretko za neke kafe koriste 20gr doze za duple, ja licno cesto zavrsim na 17,5-18gr... zapravo uglavnom koristim VST korpu od 18 grama a ona i ne trpi mnogo neki underdose uglavmom +-1gr...
 
za duple je to ok..
 
U Przionici neretko za neke kafe koriste 20gr doze za duple, ja licno cesto zavrsim na 17,5-18gr... zapravo uglavnom koristim VST korpu od 18 grama a ona i ne trpi mnogo neki underdose uglavmom +-1gr...

Dosao sam do jedne krajnosti. 16g u Rancilio 103 (isto 18g korpa) i prah stino mlevena i to curi 25s. Ventil se bas odusevio na kraju uz glasno umph-psssss :d
Ukus je jos kiseliji tako da cu sada da dizem na 18g uz ukrupnjavanje da vidim moze li se dobiti malo jacine...
 
Pitam za Nespresso kapsule, za DG znam da su sve mlevena kafa, otvarao sam sve koje sam probao (citaj sve koje su samo kafa + ona kafa za cappuccino).
Pitam jer je Nescafe Espresso skroz rastvorljiva kafa (ona u teglici, instant je, a isti ukus je kao Nespresso original kapsule).

Cortado, Cafe au lait od kafa su instant kafe (mleko i kafa u jednoj kapsuli) - ostane prazna kapsula. Mozda je i capuccino (2 kapsule) isto, ali ne secam se. Sem toga - ona dva caja - onaj macaroon i onaj drugi od mente, nesquick(ovo je logicno) i jos neke stari su instant (sve unutra se rastopi u vodi i izadje).

Hvala za savete za DG vs nespresso. Obzirom da od one akcije i aparata izgleda nema nista razmisljam da uzmem neki nespresso aparat za stan, tako da cu onda moci bas da uporedim jer vec dugo pijem DG.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bmi, jesi probao mozda zrno ove Peru?
uzeo sam, mada nisu "markirane" da je Peru. Po mirisu zrna rekao bih da je to ta, ali ispada mi skroz drugacija od onoga sto sam probao (a ne desava mi se da je toliko razlicit ukus od njihovog espresa), ne svidja mi se :(
 
Skoro popio. Ni na mojoj kesi nije bilo nikakve oznake.
Slika zrna kafe, poveca

Sta znam. S obzirom da sam trazio cokoladne ili orasate ukuse, ovo nije to.
Na 18g ima teksturu, ali onda kiselost dominira. Ipak joj je mera ~16g jer se onda vise ukusa razaznaje. Kiselost je prijatna. Bas kao caj sa limunom
*i meni fali reci da opisem ukus, a da ne zvuci 'znalacki'
 
"Ошибка К сожалению, такой страницы нет.", ili ti page not found ;)

Tako nesto se i meni cinilo, izgleda da su mi dali Columbiu ili Costa Ricu, ovo ima neku "sikter" gorkost :( Kiselost nimalo!
Prosetacu, sta drugo ;)
 
ne vidi se slika :p

ako su ti sva zrna "svetle braon boje" moguce da je cista arabika koja nema intenzivan ukus i obavezno probaj da povecas gradaciju samlevene kafe, kod mene je to oko 3 na delonghi
 
Jeste arabika i to prana katura, napisao sam. Svetlo przena, povrh svega.
Nije poenta u vrsti kafe nego u mesavini koju su napravili. Na 16g se mora kafa u prah pretvoriti da bi se namaklo 25s i nista se ne dobije sto se tice ukusa.
Stize mi kompjuter za Silviu krajem meseca, pa cu moci menjati temperaturu i pritisak. Verovatno bi ovoj kafi prijao manji pritisak...
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Uuu, moja su mnogo tamnija zrna... nista, odo da se zalim :)
 
ovog puta KIMBO kafa (Napoli Italia) neka Extra Crema, po mom ukusu dosta bolja od Lavazza Super Crema-e (koja mi je malo kiselija) ova je gorcha i punijeg ukusa.... granulacija 5, temp. oko 94c......imam i Lavazza Top class ali nisam jos probao...

NpVG976.jpg
 
Jeste arabika i to prana katura, napisao sam. Svetlo przena, povrh svega.
Nije poenta u vrsti kafe nego u mesavini koju su napravili. Na 16g se mora kafa u prah pretvoriti da bi se namaklo 25s i nista se ne dobije sto se tice ukusa.
Stize mi kompjuter za Silviu krajem meseca, pa cu moci menjati temperaturu i pritisak. Verovatno bi ovoj kafi prijao manji pritisak...
Ajde da menjamo pakovanje? :D
Izgleda da sam uzeo novo przenje, koje je bas drugacije :( Probao sam filter (na njemu najbolje mogu da odredim da li ima razlike u zrnu), i druga je kafa naspram prosle koje sam probao :(
Ono sto sam ja probao koji put espresso tamo je bas imalo ukusa, sto kazes kao neki caj od limuna lagani sa ukusom kafe.
 
Ja popio svoju... :( Idem nazad na komercijalu za sad...

Via RN4x
 
Nasao sam u Ikei plasticni drzac za kapsule za dolce gusto. :) zapravo, osnovna namena mu je nseto drugo, ali kapsule super staju. :) kostalo je 150 dinara, a fino izgleda.
IMG_20180307_203226.jpg IMG_20180307_202130.jpg
edit: radi se o drzacu za plasticne kese i ostale sitnice. :) Variera plastic je naziv.
 
Poslednja izmena:
Au pa ovo je hit :)
 
Nazad
Vrh Dno