Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Pijemo kafu i filozofiramo o vinu, uz Belu Hamvasa :)
 
Nasao sam u metrou u Sofiji onu metalnu posudicu za mleko od 400 ml oko 4.5e... sto se tice kafa ima mnogo veci izbor nego kod nas od 7-15e za kilo.. u zrnu naravno. Philips automatski aparat oko 310e. Sve u svemu mnoogo jeftinije..
 
Daj to za degustaciju, bas da probam?

BTW, koja je przionica? Bilo je pisanja za NS, ali ko ce naci u temi sada :) Mozda svratim sledeci put kad prodjem ;)
Нажалост снимак није успео. Кад сам све завршио, жена каже мутна слика, јбг.
Адреса пржионице кафе Columbia
у близини ГСП станица, Детелинара, Нови Сад

https://goo.gl/maps/ffz6mDgnHXP2

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
pozdrav,
jedno pitanje za kafedzije?
proteklih nekoliko godina koristio sam aparat Gaggia Paros (ima i mlin pored), i posto sam ga dobio prilicno starog, bilo je tu dosta muke s' kamencom te ni jedan majstor nije hteo da cisti i sredjuje jer su navodno "tanki zidovi" ....koristio sam i one tablete....
RA7Rtyo.jpg

e sada sam posle duze pazue, porucio Breville Barista Express BES870 samo pod nekim drugim imenom, za evropu su Catler, Sage i jos neki .... taj aparat ima takodje "integrisan" mlin, koji nije verovatno kao pravi veci mliinovi npr. "Racilio Silvia Rocky", ali na netu kazu da je sasvim solidan i jak, ne lomi kafu nego fino sece dok i on ne otupi.... plan mi je bio Gaggia Classic + Rancilio Slivia Rocky kostalo bi slicno, ali cini mi se da je vece i glomaznije pa sam odustao a ovaj mi je nekako lepo upakovan i dobija se svasta... sada me zanima sledeca stvar, mogu li u aparat da ubacujem Prolom ili Rosa vodu? jer, pretpostavljam da ce se stvarati mnogo manje kamenca... i sta je jos podtrebno za odrzavanje sem tog ispiranja tabletama ili tocnoscu protiv kamenca....
j528BBP.jpg
MrGXh3Y.jpg


https://www.youtube.com/watch?v=tVj3vMgqINA&t=96s
 
Poslednja izmena:
Ja za svoj automatik koristim Rosu jer je česmovača brzo stvarala kamenac bez obzira šta sam redovno jednom mesečno radio dekalcifikaciju. Prolom nisam koristio jer ima specifičan ukus koji bi možda uticao na ukus kafe.
 
Najbolje onda demineralizovana voda ali kakva li je kafa sa njom :D (mada koliko se ja sećam hemije, voda ne bi trebalo da ima ni boju, ni miris ni ukus, a ove sve vode koje pijemo imaju neki ukus zbog tih rastvorenih mineralnih soli)

Alfa, možda je to ključ uspeha...probaj demineralizovanu vodu sa tim savršenim metodama UV pečenja zrna i centrifugalne separacije savršenih zrna pri nultoj gravitaciji :d
 
Poslednja izmena:
Prolom mozes, ali to je skupo resenje. A i bolje je da uzmes neki filter bokal (akvafor/britta), za 1000din. mozes 1000L i vise filtrirati :)

Kod mene jos uvek nema kamenca na Magnifici, mada je tek 10 meseci kod mene, a proslo je sigurno >1000L kroz nju (od toga 95% za ispiranje samo).
 
pitam, zato sto mi je Prolom izuzetno mekana voda a posle nje rosa... ostale su mi uzasne!
probacu sa Rosom, mislim da ce to biti korektno, i sigirno bolje od cesmovace koja je ocajna i prepunaaa kamenca! a pijem je cesto... uzas!
inache, sto se tiche kafe koristim iskljucivo Lavazza BAR i to mi najvise odgovara... stvar navike, espresso pijem mali kratki malo manje od pola soljice... na mleko i laktozu sam uzasno osetljiv... samo zato ne pijem sa melekom, inache nemam nista protiv.
Ne znam da'l bi se od sojinog mleka mogla napraviti pena, mislim da nema sanse!
jedva cekam da stigne mašina, jer meni je sam cin pravljenja kafe super, jos kad krene na lulu da izlazi pa dal je gusto penasto, ili piša ko ludo... to mi je čar...
zena i ja pijemo za sada tursku kuci (nemamo aparat duze vreme, u kaficu gledam gde ima Lavazza ili tako nesto slicno da nije 100% arabica)
baba i deda piju 3 u 1, a matorci Nesttle one patronice kako li se vec to zove dolce gusto...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
U firmi koristimo vodu iz nobel sistema, koja daje skoro pa demi vodu. Ni k od kamenca.
Kod kuće koristim bokal filter, takođe nema kamenca ...

@core.graphics
Baš mi se sviđa ovaj Breville. Kod nas si uzeo?
 
uf i mene interesuje gde si nasao breville? neko vreme ga gledam, ali nasao samo pod brendom gastroback u nemackoj.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Kada ti stigne, obavezno napisi nesto o aparatu. I meni se jako svidja aparat.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Koliko sam čitao o tim bokalima i filterima, nijedan ne bi trebalo da može da odstrani kamenac. Rosa i Prolom su baš meke vode.
 
pa moja logika, malo ta bolja voda flasirana i + čišcenje i to je super... tako radi moj prijatelj koji ima bas kombinaciju Gaggia Classic + R.Silivia Rocky mlin ! kao da mi je pre par godina napomenuo da koristi neku vodu koja nije iz vodovoda...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Tema je aparati za kafu i kafa.
 
Posto ja vec razmisljam o rucnim aparatima... ima li neki maleni, dobar, po mogucstvu sa rezervoarom za vodu koji ne mora da ima "minimum" kao Magnifica? (bacim dosta vode ili je drzim preko noci cesto... sto ne volim)
Ne gledam previse cenu, uzimao sam i Bricoletta Fiorenzatto u obzir, ali nepotrebno skup i mocan ;)
 
Jel ovo za espreso i koliko je dobar za kucnu upotrebu? Cena je u bugarskim levovima.... 1e = 1.95lv
2e168377775f7c0ab10b6a0133418811.jpg


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
(Taj) DeLonghi nije za preporuku..

Imao sam dva, samo problemi sa njima.

Trenutno imam Gaggia Classic kod kuce, a u kancelariji Krups XP5420.

Gaggia je za svaku preporuku, citaj, pravi espresso bolje od 97% kafica u gradu, a Krups samo ako volis da se zezas sa dvokomponentnim lepkom, selnama za jednokratnu upotrebu i/ili servisom na NBG-u [emoji3] Mada, kad se upoznate, i on ume da napravi finu kafu.

Da se vratim na DeLonghi - sirok zaobilazak! [emoji6]

Sent from my SM-N9002 using Tapatalk
 
Hvala puno [emoji106]

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Hvala puno [emoji106]

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
Nema na cemu! Razmisli i o nekoj varijanti sa patronama. Vrlo lako se recikliraju. Pisu Kolege puno u temi o tome.

Aparat za preporuku u tom smislu je Tchibo Classic. Dosta kvalitetna izrada, jeftin preko do bola, ima mogucnost naduvavanja pene, a patronice su mu jako zgodne za reciklazu; filter gore, filter na dnu, moze patrona u patronu, jedna rupa, itd. U kombinaciji sa nekim jeftinijim mlinom sa podesavanjem granulacije otvorene su ti sve mogucnosti za pristojnu kafu kod kuce..

Sent from my SM-N9002 using Tapatalk
 
Posto ja vec razmisljam o rucnim aparatima... ima li neki maleni, dobar, po mogucstvu sa rezervoarom za vodu koji ne mora da ima "minimum" kao Magnifica? (bacim dosta vode ili je drzim preko noci cesto... sto ne volim)
Ne gledam previse cenu, uzimao sam i Bricoletta Fiorenzatto u obzir, ali nepotrebno skup i mocan ;)

E61 grupa. Ja nikad nisam zazalio sto sam uzeo La Scalu Batterfly polovnu. Ipak, i dan danas sam u fazonu pre bi imao sjajan mlin i prosecan aparat nego obrnuto.
 
Mlin mi uopste nije neophodan da dam neku ozbiljnu sumu, jer imam trenutno 7 ozbiljnih przionica u krugu od 700m! Da, pravih, koji imaju izbor barem 3 razlicita zrna, svoje ozbiljne mlinove, i MERIO sam distancu, stvarno je <700m od mene :)
Ali hocu nesto sa portafilterom, mnogo manje bitnih stavki cu ja moci da pogresim.
Pogledacu E61 - to je Faema? Gde to uopste naci?:)

Trenutno imam jednu finu (ali ne idealnu) Etiopiju iz D59B i Keniju iz Koffeina. Obe kafe zahtevaju razlicito mlevenje (Kenija uvek trazi krupnije od svih ostalih kafa koje sam probao, inace zapusi presu), i plus obe traze razlicito od ostalih, koje su sve na najfinijem mlevenju i super izadju. Ne mogu toliko cesto da menjam, 3 espressa bacim da bi napravio jedan ako promenim kafu :)
 
A kako ćeš da podesiš mlevenje za tvoj aparat?
Opet nećeš biti zadovoljan kombinacijom tvog aparata i mlevenja u pržionici. Rešenje je da kasnije kupiš i mlin.
Ja imam običan kuhinjski bosch mlin i uspeo sam da eksperimentisanjem dođem do dobro samlevene kafe za moj aparat. Koristim istu kafu (lavazza qualita rossa) koju sam koristio i mlevenu i ima razlike.
Dobro se sećam kada je neko (mislim da je @MareBGD ) napisao da je bitniji kvalitetan i dobar mlin nego aparat. Naravno da i aparat treba da je ok, ali mlin je bitniji.
 
Za neke aparate znaju ovamo na koju meru da samelju. A za Magnificu vec i ja znam da li je 1/1.1/1.5 (8/10/12 mere na drugom mestu/mlinu, zavisi od kafe) i otpriike je to to.
Za proslu Etiopiju iz D59B (Konga) recimo nisam uspeo na mom mlinu/aparatu da sameljem, ona trazi toliko sitno mlevenje, inace izadje kao filter, pa su mi je mleli po 100gr.
 
To jeste. Gde god se priča o espresso kafama, tvrde da je kvalitet mlina na vrhu važnosti za dobar espresso, bar od ovih elemenata što su kod korisnika.
Pored toga koliko sitno/krupno melje, ujednačenost samlevenog praha je ono što odvaja dobar mlin od lošeg. I ne sme da zagreva kafu.
 
Nazad
Vrh Dno