Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

+1.

Nespresso ima smisla jedino ako ces iskljucivo original kapsule koristiti, jer tada je "bolji Nespresso od DG". Sve druge varijante, a pogotovu sto kod nas original Nespresso nema u prodaji zvanicno (ima na KP), nema smisla.

A DG sve radi. Nista ne dobijas osim dizajna skupljom DG masinom, probao sam Piccollo, Oblo, Memory.. jedino onaj Drop nisam, ali to ne moze da vredi kao da se kupi automat, a kosta i vise ;)

DG/Nespresso sa original kapsulama - najprostije, konzistentan ukus. Nema maltene uopste pranja, ciscenja, itd. Jedino kamenac da se ispere jednom u ko za koliko (sestra za Piccolo nije morala 2 godine u Nisu, identicno radi i ima isti ukus, mada bi kao trebalo mnogo cesce)... i da se predje ako kafa isprska aparat ;)
DG sa refill kapsulama - jeftina za pocetak varijanta (sa Piccolom ispod 30e kada je sve novo). Ali kroz koju godinu je skuplje nego automat, jer refill kapsule tesko u proseku naprave preko 50 kafa, pa racunaj koliko ih pravis i koliko cesto ih trebas menjati. Sa ebay-a su 3e komad, kod nas su 4.5e komad na KP.
Rucni - sve moras sam, ali ako se naucis, najbolje kafe, i vrlo malo ciscenja, jedino su kapsule (original ili compatible, ne refillable) cistije i traze manje posla, ali je boza posto samo portafilter treba svaki put da se pere, ostalo s' vremena na vreme.
Automat - sve radi sam, zgodan je sto melje po potrebi, pa nemas ustajale ili neiskoriscene mlevene kafe (sto neces primetiti ako kupujes brandove, ali hoces za dobru kafu). Ne moras da cistis stalno ako ti ne smeta zaostali ukus kafe, sto vecini ne smeta.
I naravno automati uglavnom mogu i cappuccino da prave :) Neki rucno, neki full automat (e taj deo za kapucino mora da se pere svaki put inace je opasno jer se razviju opasne bakterije! I vise treba nego za pranje prese)

U sustini ja sam se zeznuo skroz sto sam uzeo automat ;)
 
Mislim da za izbor masine dosta zavisi i koliko pravis dnevno, jer nije isto 1-2 i 5-6...
 
^^ U Austriji!

Ded Alpha, nemoj da nudiš ovde cene koje realno ne možemo mi da nađemo. Ili naglasi gde su te cene koje spominješ... :)

Bilo je i kod nas ranije akcija gde su nudili nešto tipa 20-ak paketa raznih kapsula uz "poklon" aparat, i tada je neki DG aparat izlazio stvarno povoljno. Ali to već odavno nisam video u Srbiji.
 
uzmes " klasican " aparat za espresso umesto automata i nista od navedenih nedostataka neces imati, a verovatno je ukusnija kafa od DG i Nespresso-a.
Mada o ukusima ne vredi raspravljati.

Koji npr. klasičan?


A DG sve radi. Nista ne dobijas osim dizajna skupljom DG masinom, probao sam Piccollo, Oblo, Memory.. jedino onaj Drop nisam, ali to ne moze da vredi kao da se kupi automat, a kosta i vise ;)

Koliko sam ispratio, razlika je dizajinu i da li ručno ili automatski zasutavi vodu sa kapsulom. Pored Piccollo moraš biti tu i sam pogoditi, nekad je ista, nekad nije ako pustiš više vode, bar dok se ne uvežbaš. Ali za ta pare... videh na KP Piccollo za 5000 din. Jedno nema trenutno, stiže sledeće nedelje. Što se tiče DG, više bi mi odgovarao polu automatik ili automatik, znači DG Mini Me najefinija opcija kako videh za 8000 din. Drop je lep. Od Movenza sam odustao, iako mi se dosta svideo, pitanje koliko će trajati mehanizam.

Još da nađem negde i probam kakav je DG espresso i Nespresso negde.


U sustini ja sam se zeznuo skroz sto sam uzeo automat ;)

Da sada kupuješ, šta bi kupio?


Pijem espresso, samo me ta osoba zanima, ali kažem, ok je ako može još nešto da napravi tipa Machiato kao DG (možda bi žena to pila), ali mi to nije presudno. U principu volim da uložim ako treba truda za dobar espresso, ali ako moram da ga čistim posle svake kafe nije moj tip uređaja. Otvoren sam za predloge, pratio sam Magnifica ecam 22.110, ali posle slika Alfinih teško. Zanimljiv mi je model i Saeco Viena, koliko sam video nikakvo održavanje, sve sam radi, dobar je espresso. Meni treba za kućnu upotrebu, dnevno 2-3 kafe, a Viena kod nas u firmi radi non stop, ne znam kako nisu uspeli da pokvare (kao što bude slučaj) i otuda mi ideja za njega (video sam jedan na KP, ali po slikama bih rekao da je izraobovan muški, izlizali su se simboli na njemu).
 
Poslednja izmena:
^ Ivane, tema je opširna, a o svemu smo već pričali. Isčitaj ovu temu od početka, ili bar idi u nazad. Sve što pitaš je već prežvakano. Kada isčitaš celu temu, pohvataćeš već šta će najviše da ti odgovara za nabavku u kući. Ne može sada neko da ti prežvaće sve prednosti i mane raznih tipova kapsula, automatika, poluatomatika, ručne pripreme... Rezime cele ove teme bi bilo jako mnogo teksta.
 
kad porastem i budem mogao da priustim sebi kupicu ovako nesto https://www.amazon.com/dp/B00CH9QWOU/?tag=cioarticle-20

tj varijanta koja moze da se nadje u nemackoj >
https://www.amazon.de/Gastroback-Ad...1516878068&sr=1-1&keywords=Gastroback+42612+S
bolje od ovoga ne treba nikom

naravno postoje i lux varijante, al nesto od ovog bi mi leglo ko budali samar :)

Od klasicnih kupi nesto od ovoga ^^, bices mi zahvalan :p, imaju ugradjeni mlin loodilo ovo ono.

ako hoces neki automatski kupi de longhi autentica , ja ga uzeo pre mesec dana i zadovoljan sam, stisnes dugme i ne mislis, sam pravis penu pa nema " zagadjenja " i zena ce te voli. naravno ako je nadjes za " normalnu cenu kod nas bi to bilo mozda nemoguce ( oko 45-50kdinara ) http://www.delonghi.com/en-gb/produ...offee-makers/autentica-etam-29510b-0132220010

za nespresso i dg neam pojma
 
Poslednja izmena:
Kako nema, Happy, pa bilo je bas novembra/decembra.

Ovi automatic DG imaju isto ime, ali postoje i manual i automatic - kod nas su samo manual bili u ponudi. Melody automatic je bas fin za to doziranje, ali vrlo lako se ubacis u stos koliko da rucno pusta vodu.

Ja bi sada uzeo neki rucno. One price "gomila podesavanja, dok nadjes..." me je uplasila :)


Kakvih bre 5000-8000, evo ja Piccolo matori sa 4-5 kapsula i dalje nudim za 20e ;) Skoro besplatan Piccolo :)

stisnes dugme i ne mislis, sam pravis penu pa nema " zagadjenja " i zena ce te voli. naravno ako je nadjes za " normalnu cenu kod nas bi to bilo mozda nemoguce ( oko 45-50kdinara ) http://www.delonghi.com/en-gb/produ...offee-makers/autentica-etam-29510b-0132220010
Ovde se ne prodaju zene i zabranjeno je :D
 
Poslednja izmena:
Gomila podešavanja, pa u početku je to gomila podataka od kojih možeš da se uplašiš :D ali posle kratkog vremena sve postaje rutina.
Ja stavljam 8g kafe tj 16-17g na dva espressa, tamper pritisak oko 20kg, ugrejana šoljica, espresso je 0,3 dcl i ta količina treba da iscuri za 25-30 sec. Na osnovu tih parametara (0,3dcl i 20-30sec) podešavaš i mlin, tj kako da kafa bude samlevena.
 
Cime merite pritisak tampera? Pretpostavljam ovom vagom sto vazemo sopstvenu tezinu...

Kad smo kod vaga, ima li kod nas da se kupe ove 0.1 ili 0.5g preciznosti? Nailazio sam samo na ove za laboratorije, a ta vrsta opreme i nasi uvoznici - necu ni da zovem da pitam...
 
Ima na aliexpresu 0.01g za par dolara

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk
 
Gomila podešavanja, pa u početku je to gomila podataka od kojih možeš da se uplašiš :D ali posle kratkog vremena sve postaje rutina.
Bas to, ali tada sve novo, uplasilo se dete (koje pije 8 espress-a dnevno ;)).

Ja stavljam 8g kafe tj 16-17g na dva espressa, tamper pritisak oko 20kg, ugrejana šoljica, espresso je 0,3 dcl i ta količina treba da iscuri za 25-30 sec. Na osnovu tih parametara (0,3dcl i 20-30sec) podešavaš i mlin, tj kako da kafa bude samlevena.
Ne mora da znaci, ja sam morao da menjam to za svaku kafu skoro. Africke volim kratke, a vise zrna, imam neki fin blend za kapucino koji je obratno.

Ono sto me buni jos uvek, da li je tih 20-30sec od prve do zadnje kapi ili nesto drugo?
 
Cime merite pritisak tampera? Pretpostavljam ovom vagom sto vazemo sopstvenu tezinu...

Da, izmerio sam par puta i onda dobiješ orijentaciju koliki je to otprilike pritisak

Ne mora da znaci, ja sam morao da menjam to za svaku kafu skoro. Africke volim kratke, a vise zrna, imam neki fin blend za kapucino koji je obratno.

Ono sto me buni jos uvek, da li je tih 20-30sec od prve do zadnje kapi ili nesto drugo?

Podešavaš (ili proveriš) za svaku novu vrstu kafe, ali kafa je pravilno samlevena ako za to vreme dobiješ tu količinu. Pa ti posle pravi kraću ili dužu kafu po želji.
Meriš od momenta kada uključiš aparat da napravi kafu. Vreme je 25-30 sec ne 20-30 sec.
 
(0,3dcl i 20-30sec
Videh ovde 20-30 :)

Ali dobro si me podsetio da probam za Etiopiju novu da bude krupnije mlevenje, ranije su sve one trazile krupnije od ostaloh... nego me ova Konga zeznula, bas je dugo ima, svidja mi se, a treba i finije nego sto moj aparat daje :) Tnx!
 
Da, moja greška. Treba 25-30sec
 
Da, izmerio sam par puta i onda dobiješ orijentaciju koliki je to otprilike pritisak



Podešavaš (ili proveriš) za svaku novu vrstu kafe, ali kafa je pravilno samlevena ako za to vreme dobiješ tu količinu. Pa ti posle pravi kraću ili dužu kafu po želji.
Meriš od momenta kada uključiš aparat da napravi kafu. Vreme je 25-30 sec ne 20-30 sec.

Izvini ali striktno govoreci ovo nije bas tacno. Lungo se ne pravi tako sto uzmes kafu koja bila samlevena za dobar espreso i samo pustis duze, to je greska koju mnogo ljudi oravi kada pravi produzeni. Lungo mora ici brze i duze, ristreto mora ici sporije i krace. Hocu reci kad bi samleo kafu za lungo i od njega naoravio espresso taj espresso bi isfurao za 15sekundi nekad. 50% ekstrakcije za priblizno 25-30 sekundi je za espreso dobar start dalje se odredjuje prema ukusu, moze biti 20 a i 37 sekundi, sa vise ili manje ekstrakcije... Ostavljao sam par puta link za "podesavanja" kafe, ali ovo sto sam rekao za lungo i ristreto vazi...
 
stigla kafica, jedva cekam da isprobam izgleda mi ok :)

DSC_7722.jpg



DSC_7725.jpg
 
Izvini ali striktno govoreci ovo nije bas tacno. Lungo se ne pravi tako sto uzmes kafu koja bila samlevena za dobar espreso i samo pustis duze, to je greska koju mnogo ljudi oravi kada pravi produzeni. Lungo mora ici brze i duze, ristreto mora ici sporije i krace. Hocu reci kad bi samleo kafu za lungo i od njega naoravio espresso taj espresso bi isfurao za 15sekundi nekad. 50% ekstrakcije za priblizno 25-30 sekundi je za espreso dobar start dalje se odredjuje prema ukusu, moze biti 20 a i 37 sekundi, sa vise ili manje ekstrakcije... Ostavljao sam par puta link za "podesavanja" kafe, ali ovo sto sam rekao za lungo i ristreto vazi...

Naravno da si u pravu, za profesionalne uslove. Za kućne retko ko to tako radi. Svakako jeste tačno. Za jedan lungo bi možda morao da baciš dve tri šoljice lunga dok ne podesiš mlin. Pa ako imaš goste jedan bi lungo, drugi ristreto a treći espresso, koliko bi ti vremen i bačene kafe trebalo :) Sakrio bi espresso aparat da ga ne vide sledeći put :)
Ponavljam, tačno je ali u kućnim uslovima teže izvodljivo, mada nije nemoguće.
 
Poslednja izmena:
Naravno da si u pravu, za profesionalne uslove. Za kućne retko ko to tako radi. Svakako jeste tačno. Za jedan lungo bi možda morao da baciš dve tri šoljice lunga dok ne podesiš mlin. Pa ako imaš goste jedan bi lungo, drugi ristreto a treći espresso, koliko bi ti vremen i bačene kafe trebalo :) Sakrio bi espresso aparat da ga ne vide sledeći put :)
Ponavljam, tačno je ali u kućnim uslovima teže izvodljivo, mada nije nemoguće.

kod mene postoji dugme za lungo, pa ne treba mlogo da se razmislja.
Ipak cini mi se da koristi dosta vise kafe ( 2X ? ) a rezultat me podseca na filter kafu koja se dobija iz " kuvala " u koje se ubacuju gotove filter kesice sa kafom okrugloga oblika.
 
Za to je DG i refill tata mata ;)
^odnosilo se na Jokera i lungo/ristretto.
 
Poslednja izmena:
kod mene postoji dugme za lungo, pa ne treba mlogo da se razmislja.
Ipak cini mi se da koristi dosta vise kafe ( 2X ? ) a rezultat me podseca na filter kafu koja se dobija iz " kuvala " u koje se ubacuju gotove filter kesice sa kafom okrugloga oblika.

Reč je o "ručnim" aparatima.
 
Kako nema, Happy, pa bilo je bas novembra/decembra.

Gde bre? Bas pred novu godinu sam kupio MiniMe. Kod nas je najjeftinije bilo naći Picolo nov na oglasima, švercovano iz Mađarske, za 5000din. Za 3600 din u radnjama nigde nisam video od septembra do sredine decembra kada sam ja kupio. I te akcije, aparat uz veliku kutiju raznih patrona, nisam video kod nas već par godina. :(

U Mađarskoj jeste, ima akcija pred božić, i bude početkom leta.
 
Za to je DG i refill tata mata ;)
^odnosilo se na Jokera i lungo/ristretto.

Veruj mi ja sam jedno vreme imao i jedan DG kad navali gomila ljudi koji piju razlicite kafe ko hoce da ceka moze, ko nece kapsule su ovde samo izvolite, a ja dok napravim 10 kafa izludeh :)
 
Mislim da je prošle godine bila akcija u metro-u. Kupiš 20 bilo kojih kutija patrona i dobiješ picolo za dž.


Sent from my LG-H440n using Tapatalk
 
Hteo sam taman da priupitam Alfu i komsu Happyja gde prvo da pogledam, obzirom da sam naredni vikend u Becu, te pominjane Nespresso akcije ili bar jeftinije ponude?

Geizhals.at mi bas i ne nudi pominjane cene (naravno, razumem, nije rasprodaja pred Bozic ili NG).

Kapsule bih resavao preko KP ili inace periodicnim odlaskom do Segedina.
 
Gde bre? Bas pred novu godinu sam kupio MiniMe. Kod nas je najjeftinije bilo naći Picolo nov na oglasima, švercovano iz Mađarske, za 5000din. Za 3600 din u radnjama nigde nisam video od septembra do sredine decembra kada sam ja kupio. I te akcije, aparat uz veliku kutiju raznih patrona, nisam video kod nas već par godina. :(

U Mađarskoj jeste, ima akcija pred božić, i bude početkom leta.
Pa ti si bas rekao da si propustio krajem prosle :D Bio je opet Oblo u Maksiju, i ovog puta nije bila ona fora "besplatan aparat" a racunaju 700din da je pakovanje kafa (pa apart realno dodje 3200), nego skroz realna cena. Svake nove godine to ima, ja sam slucajno ispratio, jer stalno idem u Maksi zbog mesa, a oni upravo na 2m od mesare ih postave :D

U Tempu je krajem 2016. bio Oblo isto za 8100 za penzionere (9000 ovako, 8500 uz BusPlus). Sa 15 pakovanja kafa naravno.

U Metrou ga ima u drugim terminama obicno, ali tu negde u krugu drugih akcija otprilike. Uvek je bio skuplji nego drugde :(

@RealNS, nema u Autriji i Nemackoj nista online dobro uglavnom, bolje je u radnjama (retail), ali DG je izuzetak ;) Imas na dolce-gusto.at cesce akcija, ali uglavnom su leti cini mi se :(
Ja sam Piccolo uzeo u MediaMarktu, ali ga ima i u Saturnu, 20e je redovna cena bila, nije stajalo da je ikakva akcija.


Nisam vidjao Nespresso ni u Austriji, ali moguce da nisam zagledao prosto. U Parizu.... Nespresso radnja koja bi Starbucks + Armani posramila kako je dobra i kakav izbor ima ;)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,imam dilemu uzmedju 3 aparata. U pitanju je miele cva620,delonghi 5500 i delonghi 23.450.
U istom su cenovnom rangu,pa me zanima misljenje ljudi koji se razumeju... Za Miele kako su mi rekli znam samo da ima Saeqo delove i prese,ako je tacno.
 
Pozdrav,imam dilemu uzmedju 3 aparata. U pitanju je miele cva620,delonghi 5500 i delonghi 23.450.
U istom su cenovnom rangu,pa me zanima misljenje ljudi koji se razumeju... Za Miele kako su mi rekli znam samo da ima Saeqo delove i prese,ako je tacno.

istog cenovnoga ranga ? hmmm

uzmi miele
 
zato sto je poznat po profi opremi
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno