Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Danas mi baš u Artistu dali da probam cold brew da vidim valja li ova Costa Rica, bogami zapitao sam se - zašto dosad nisam pravio cold brew. Doduše sad na sajtu vidim da je 1400, tamo mi uzeli 1900 :D
 
Switch kida, za 40e imaš uređaj koji (pored dobrog mlina) nudi apsolutno sve što ti ikad treba za fenomenalnu kafu.
Uz switch koristim hario mini slim mlin. Treba još da uzmem onu malu aku šrafilicu iz ikee, deluje mi dosta praktičnija od parkside aku kojom sad vrtim mlin
1000016684.jpg
 
Artist dere za Indijana kafu, samo direktno od njih, ja sam se isto zeznuo jednom. Inače, trenutno u mlinu ova Indonezija Frinsa Manis, ko voli anaerobno obrađene kafe, topla preporuka!
 
Uzeo sam u Fuka Indoneziju. Meni je najbolja kafa koju sam ikada pio (subjektivno naravno). Oseća se na visnju ceo stan kada se samelje. Preskupa je (1700rsd 250gr), ali ja ovako nešto još nisam pio tako da definitivno ko je u mogucnosti neka proba.
IMG_4203.jpeg
 
To je normalna cena za takvu vrstu kafe. Pio sam je na zemunskoj pijaci za vikend, kao dupli espresso i stvarno je dobra.
Pre toga slučajno probao njihovu kolumbiju u Dripu i tu se već nisam našao.
 
Kao pocetnik kapiram sta obojica pisete.
Mene samo zanima gde ste i kada u kaficu popili kafu za pozeleti?
To je bas bas retkost, jer tacno i sa najboljom kafom i aparatom, istu prave nezainteresovani likovi
Evo ja da se ubacim malo u pricu, ima neki relativno novi kafic dole na Dorćolu, Dobracina 59b. PRZIONICA mislim da se zove. (Volim da istrazim tako nove hipsterske kafice, jer obicno imaju finu kafu.)
Pio sam zrno Columbia Pink Bourbon i nisam verovao sta mi covek prica. Kaze "Imace note jagode daj da ti napravim espresso fredo, veruj mi kao da pijes kafa milkshake od jagode."
Ja tu pomislim covek pokusava da mi proda nesto, ali ajde, zagrizem.
ODUSEVIO sam se kad sam probao, toliko da mi nije bilo tesko da dam oko 2000 dinara za 250g sveze przene kafe (mislim u okviru 2 nedelje od kad je przena, sto ne vidjam cesto da lepe nalepnice sa tim podatkom) i pravim kod kuce.

E sad sto se tice ove diskusije oko toga da li moze ili ne moze da se pravi kod kuce ISTA kafa. Ne znam, koristim 1zpresso JMAX rucni mlin i rancilio Silvia mi je masina, uspeo sam da rekreiram to mozda dvaput za tih 250g, a uvek koristim 21g portafilter basket.

Iz mog tako skromnog iskustva, frustrirajuce je praviti kafu bez kontrolisanja svakog parametra... Definitivno utice na situaciju, Naravno od kad sam pisao ovde poslednji put oko pomoci pre godinu dana za masinu i sve poboljsalo se to znacajno i soljice su slicnije, ali dobar mlin (nadam se bice upgrade na neki elektricni) + konstantno sveza zrna + bolja masina sve bi to pomoglo u postizanju boljeg procenta slicnosti izmedju soljica.

Eto sto bi rekli englezi "just my 2 cents"
 
Što ih ne pitaš? Doza ti je baš velika, koji je izlaz?
 
@baltam0s Hahah ne znam sto se mene tice nov je ! :D
Mada nisam iz tih krajeva, svakako jako fin!

@nidza A sto se doze tice namerno je tako, 21g in 40ak g out u nekom intervalu 25-30s.
Tehnicki uvek pijem "dupli" jer pijem jednu kafu dnevnu u vecini slucajeva i volim milk drinks kao kortado i onda volim jacu kafu.
 
Kada vidim o čemu vi ovde ćaskate sramota me da postavim noob pitanje. 🫣😄
Elem, želim da pijem KIMBO Napoli kapsule, piše da su kompatibilne sa "svim Nespresso aparatima". U Napulju smo ih čini mi se koristili u Dolce Gusto aparatu ali ne mogu da tvrdim, možete li da preporučite koji aparat da uzmem od ponuđenih kod nas, ne mora high-tech, nešto osnovno?
 
@Note10


Na slikama gore je DG kapsula, a ispod je nespresso, tako da se ne varaš. Treba ti neki od ta 2 aparata, bolje nespreso. Naravno, kupuješ kompatibilne sa onim uređajem koji kupiš.
 

Ovde je drugačija kapsula ili se varam? Da li i ovakva ide u Dolce ili samo Essenza npr?
 
1000034668.jpg

Zato što vi ovde mnogo više znate od njih, ovo je sve što su oni rekli.
 
Da li je neko probao zrna iz KFTRJ i Malaja pržionice? Uvoze li sami ili uzimaju od nekoga?
I imate li neki predlog za neki klasičan espreso ukus? Mislio sam da probam i blend iz Mlin produkta ili neki od onih srpskih blendova iz Gradske pržionice.

Što se tiče "egzotičnijih" ukusa, 7AM El Llamaron i Indijana Indonezija su mi se dopali.
 
Pa da, ali to nije sveže, zatim ni kad je bilo najsvežije nije nivoa domaćinski spremljenog blenda. Vredi koliko košta i štošta tu može da se pije. Ja te kafe delim na može da se pije i ne može. Razne Tsibo iz DE sam bacio, iz DM sam uzeo da probam one njihove, to sam isto bacio. Ne samo ukus, nego ne postoji dial za to koliko su loše.

Ja sam do Vive pio moku od lavazze, koja mi je i dalje ok tako spremljena, ali ovo je sad druga neka dimenzija.

Reper dobre komercijale mi je (zasad) barcaffe, pa ako neko može da dopuni cenom za kg, u zrnu.
 
Molim vas za pomoć oko izbora aparata koji koristi kapsule. Koliko sam čitao, nespresso aparati su bolji izbor od dolce gusto. Koji model izabrati?
 
Poslednja izmena:
Ja ne dobih odgovor ali naginjem na Nespresso Essenza Mini, trenutno je snižen na 11989rsd na Sh****eru i dobija se Nespresso vaučer od 3000rsd za kupovinu kapsula.
 
Poslednja izmena:
Nagađam da su ti svi aparati potpuno isti što se tiče pripreme kafe. Razlika može biti veličina, izgled, količina vode i količina mesta za otpad od vode i kapsula.
 
Nespresso i Dolce gusto su bezveze.
Lavazza Modo mio je drasticno bolji aparat i kafa.
Uostalom to je 7g kafe, a nespresso je 5g...
 
Uostalom to je 7g kafe, a nespresso je 5g...
Možda nekom zatreba info,delonghi automatik troši 7gr na min, 9gr na max za jednu šoljicu i 13gr na max za 2 šoljice (može i manje ali nisam koristio).
Ujutru zveknem jedan dupli od 13gr i jedan od 9gr 😅
Volim da pijuckam kratki a jak espreso. Probaću ujutru dva pojedinačna od 9gr.
5gr je smejurija pa to je 12.5gr na izlazu bukvalno 2 srka i ćao.
 
Uzeo danas u Kafeteriji Brasil Black Diamond, na pakovanju stoji datum proizvodnje 27.02.
Da li je to i datum przenja? Prodavacica nije znala, bila guzva pa sam brzo odustao od dalje komunikacije...
 
Nazad
Vrh Dno