Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

A ima i nas koji smo u oba tabora. : ) Bez zezanja, obozavam specialty kafu, ali generalno ipak najvise volim kafu sa jacim telom, i blago gorcim ukusom. I moram jednu takvu da popijem dnevno.

Inace - bas sam sad video da se otvorila nova kafeterija u Cara Urosa 26 "Chernyi Cooperative". Deluje dobro i vredno da se ode i proba.
 
tamno pečeni i svetlo pečeni
Kafić/kafeterija - da se zna što ko o čemu piše. Nije isto!
Espresso sam zavoleo u kafićima a ne u kafeterijama, jer nisu postojale
.
Tamno/svetlo - nije stvar samo ukusa ili šta je bolje. O tome ne diskutujem jer kupujem najbolju moguću za novac koji mogu da dam. Isto važi i za opremu.
A nisam blesav da ne znam da je BMW bolji od mog Forda.
3-4 hiljade ne mogu da plaćama kafe. Zato pijem Lavazze, Julius Mainl,... I to bolje spremim nego tamo gde sam ge zavoleo.
 
Šta se dešava ovde u par dana, previše ste kafa popili, previše dubokih diskusija pokrenuli :D
O tome gde i koja kafa je najbolja, ne znam samo zašto se ne uzme u obzir da postoji desetine faktora koji na to utiču. Da, neki od njih jesu - kvalitetna kafa, dobra mašina i umeće osobe koja pravi kafu.
Ali onda idu ostali faktori: datum prženja, način skladištenja zrna, tvrdoća/mekoća vode, održavanje opreme, i pre svega i POSLE SVEGA - subjektivno čulo ukusa :)

Dakle možete doneti dve mašine na istu lokaciju da prave istu kafu u isto vreme prženu, samlevenu, sa istom vodom, ali dve osobe nikad neće imati potpuno isti utisak.
Pijte šta želite, uživajte, poštujte tuđe mišljenje (makar bilo pogrešno, jer možda je i vaše), i to je to, ljubi vas brat.
 
Lance Hedrick je objavio dva jako interesantna i pomalo kontroverzna videa o pripremi samlevene kafe za espreso:
TL;DR je da je najbolju ekstrakciju postigao koristeći Weber Blind Shaker i da možda ne moramo da radimo WDT. Probao sam nekoliko šotova od kafe koju sam mućkao u Niche posudici poklopljenoj slepim sitom, i rezultati su mešoviti, bilo je i fantastičnih ali i par koje je trebalo da prospem u sudoperu. Nastaviću da se igram, jer mi je prčkanje iglama po samlevenoj kafi najgori deo ovog hobija.

Kopije blind shaker-a postoje na Aliju za dvadesetak evra, a ni original nije strašno skup, tako da ću vrlo rado da pređem na tu varijantu ako rezultati budu približni WDT-u.

Inace - bas sam sad video da se otvorila nova kafeterija u Cara Urosa 26 "Chernyi Cooperative". Deluje dobro i vredno da se ode i proba.
Bio, kidaju. Uzimaju zrna od većine dobrih domaćih pržioničara i znaju da naprave i espreso i filter. Lokal je ruski ali je barista bio naš, pa ne mora da se priča sa mutavim autističnim Rusom na bantu engleskom. Pored je Sloj, isto Rusi, fantastična peciva prave.

Pomalo je tužno što su morali da dođu Rusi da bismo dobili specialty kafeterije sa više od tri kvadrata prostora i normalnim sedenjem, ali šta da se radi...
 
@nemanjabgd84 Niko ne voli citrusne kafe na početku. Vremenom se većina navuče na taj ukus :)
Afričke kafe po meni imaju najkompleksiju aromu ali zahtevaju dosta iskustva u pripremi. Jednom kad probaš neku kvalitetnu Etiopiju spremljenu kako treba, nema više povratka na Brazil. Ovde mnogi pate od te bolesti. 🤣
Well said!
 
@nidza

To je skroz OK kvailitetna zrna su najbitnija, ali bices veoma prijatno iznenadjen nekom prilikom kad probas tu kafu koju ti pijes kad je spreme na profesionalnoj opremi. Bas bih voleo da se to desi, jer ces i sam videti razliku. Do tada nema ni poente da diskutujemo na tu temu.

@nemanjabgd84

U Beogradu ima puno mesta gde prave super kafu, zavisi sta volis. Ja preporucujem La Casa De Caffe (Bg H20), oni spremaju na La Marzocco, kafa ubija; Artist na Dorcolu, isto je super kafa, naravno - sve Kafeterije.

Nepopularno misljenje - ja kao ljubitelj tamnije pecene kafe cesto volim da popijem u CoffeeDream-u, i tako na nekim random mestima gde sluze Barcaffe ili Julius Meinl, pa kafa ispadne bombona. : )
Probao sam danas Brasil u La casi.
Bila je kisela kafa i bez neke kreme...
Nije mi se svidelo
 
Da li ovi delovi od donghija smeju da se peru u mašinu za sudove?
 

Prilozi

  • IMG_20240303_215118.jpg
    IMG_20240303_215118.jpg
    157.3 KB · Pregleda: 38
Dobra je, lagana
Kupio sam je kada sam bio u KŠ prošli vikend. Divno je što su mi i samleli, pitali koja granulacija i spakovali u pakovanja od po 200g. Sve super, ali nije mi ni blizu Lavazze 7 koju inače uglavnom pijem.
Nekako je isuviše kao obična kafa i nije uopšte "kremasta"...
Cena je fenomenalna.
 
Da li ovi delovi od donghija smeju da se peru u mašinu za sudove?
ja se nisam proslavio sa njegovim personalizovanim portafilterom u mašini za sudove. nekako je patinirao i izgubio sjaj. A kao pustio sam ga na 40 stepeni misleći da mu neće biti ništa. Iskreno, ne bih u mašinu za sudove.
 
Može biti ili običan automat, za kuću neki osnovni uzmi, ili je instant kafa. Ako čuješ mlin iz mašine kako lomi zrna automat je. Instant nema potrebe da objašnjavam.
Ovaj je kombinovani, desna strana je NESS, leva sa kafom što se melje, ovo ja uzimam i ukus mi se sviđa, zato gledam koliko bi izašao neki kućni uređaj sa kojim bi dobio isti ukus. Mislim da stavljaju 3 stvari u aparat, mleko u prahu, ness i kavu, mogu da pronađem i koje tačno!
 
Pozdrav ljubitelji kafe,
Zeleo bih da Vas zamolim da mi pomognete oko izbora espresso aparata. Razmisljam se izmedju dva uredjaja Gaggia ri8437/11 viva prestige ili Delonghi 685 M.
Ako moze pomoc oko izbora i objasnjenje zasto bas taj koji predlazete.
Hvala.
 
Probao sam danas Brasil u La casi.
Bila je kisela kafa i bez neke kreme...
Nije mi se svidelo
Bedak. : ( Moram da priznam da nikad nisam pio Brasil, to im je uvek u mlinu, ali pored toga bude jos jedna ili dve vrste kafa u ponudi. Ja volim da popijem etiopiju kod njih. A bas me iskreno cudi da je brazil bio kiseo, njihova kafa je dobra, przi im Mlin Produkt (mislim da je njihov Cafe & Factory).
 
Nije to aluminijum, plastika je. Jedino je gornja tacna - skroz desno, ona na koju se stavlja šoljica, od metala, nerdjajuća. Sve se može lepo ručno oprati, samo prvo da odstoji potopljeno u toploj vodi sa deterdžentom.
Pozdrav
 
Na tu tacnu i mislim, najverovatnije je od aluminijuma i ne sme u mašinu. I naravno da može sve da se opere ručno, al tom logikom može i stan da se greje na ugalj ali je lepše kad ima centralno.
 
Džaba to sve prati, posle 2 kafe sve bude isto, važnije mi grupu da operem jednom u 7 dana, par minuta posla i ćao. Mislio sam čisto kad imam mesta da ubacim te delove u mašinu, ovako cu ponekad oprati ručno.
 
Ništa tu nije od aluminijuma. Ako nisi siguran, uzmi u ruku pa oceni. Ako je Al, tacna će biti iznenađujuće laka.
Pozdrav
 
ne postoji za 10e kilo dobre kafe
Definisao si cifru od "10e" a nisi "dobru kafu". Pa šta god da ti se odgovori za "dobru kafu" tebi nije dobra. I uvek si u pravu.

Italijani, kao i svi drugi, najviše piju brendirane blendove :)
Imaju i kafu na džakove i kafeterije ali kesa je najmasovnija. Što je i logično. Tako da ima za 10 eura dobra kafa. Piju je Italijani, ako ništa drugo.
Istu tu kafu u "kesama" za pristojnu ili istu piju Mađari od kojih mi uvozima "na crno".

Tačno da u Srbiji nema espresso za 10 eura, niti će ga ikad biti, po ceni kao kod drugih jer je ovo Srbija/Balkan.
 
Dobra kao sveže pečena, od kvalitetnih zrna, kako bi ekstrakcija bila lako podesiva i predvidiva. Ne mislim da je to subjektivna kategorija.

Na Srbiju i mislim, mada nešto nisam siguran da se u Italiji služi sveža espreso kafa od 10e za kg?!
 
Što se mene tiče sve veće su šanse da batalim aparat za espreso i pređem u potpunosti na pour over i hario switch, neverovatno koliko mi prija kada pripremim i popijem kafu tako pripremljenu.
 
Switch kida, za 40e imaš uređaj koji (pored dobrog mlina) nudi apsolutno sve što ti ikad treba za fenomenalnu kafu.
 
To mi je na spisku, kao i hladan brew. Bio bih zahvalan ako neko smisli srpske reči za kafizme.
 
Nazad
Vrh Dno