Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Aha, onda sam ja to negde pogrešno (površno) pročitao, nešto sam mislio da je to standard. Da li je neki drugi aparat bolji izbor?
 
Za te pare mislim da ne, bar ja ne znam. Nabavi pak skrin 2mm, on meni šljaka dobro na inicijalnih 12bar. Bez njega je prejako, buši rupu u paku.
 
Koji bottomless portafilter da uzmem za Viva style? I koji puck screen (prečnik)? Znam da treba 2mm debljine. I opet, koji tamper?
 
Zdravo,

Da li je neko imao problem sa dotokom vode u espresso aparatu?
Ja imam model ariete 1389 i kod njega nije moguce skinuti filter kroz koji prolazi voda.
Proverio sam pritisak u crevima kroz koje voda dolazi iz posude do drzaca filtera za pripremu kafe i drske za paru i tu nije problem, medjutim do filtera na rucki dolazi vrlo mala kolicina vode, te mislim da je tu neki problem. Pustio sam aparat da radi i napunio 2 pune case vode, sada je znatno bolje, ali jos uvek nezadovoljavajuce za pripremu kafe. Ukoliko mozete da date bilo kakav savet, zahvalan sam.
 
Znači za Viva style da gledam 53mm? Izvinjavam se na ovim početničkim pitanjima :(
 
Jel kupuje neko kafu od kupujemprodajem preprodavaca?

Zanima me da li tu postoji opasnost od nekih "kopija" ili bi trebalo da su legitimna pakovanja?
Kp ili pijaca sve je to isto. Nek neko ko se razume kaže dal su s pijace oriđiđi iz mađarske ili iz neke lažne kućne fabrike iz bugarske.
 
Koji bottomless portafilter da uzmem za Viva style? I koji puck screen (prečnik)? Znam da treba 2mm debljine. I opet, koji tamper?
Nisam siguran koliko ti se isplati ulagati u takvo nešto jer ti je rucka u vrednosti kao pola aparata.
Ja bih ti savetovao ako ti budžet ikako omogucava da uzmes nesto bolji aparat u startu jer vidim da si naklonjen upgrade-ima.
 
  • Like
Reagovanja: q4u
Koji onda aparat uzeti?
 
Širim vidike, nemačka je ok, da li je grangaggia deluxe ok? Za neki početak, zajedno sa ostatkom opreme?

1. Grangaggia deluxe https://www.voelkner.de/products/83...l-Gemahlener-Kaffee-950-W-Schwarz-Silber.html
2. Bottomless portafilter https://amzn.eu/d/es7XKWA
3. Timemore c3
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
US $48.00 50%OFF | TIMEMORE Chestnut C2 C3 Manual Coffee Grinder S2C Burr Inside High Quality Portable Hand Grinder with Dual Bearing Positioning
4. Puck screen 2mm 53mm
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
US $3.78 50%OFF | FHEAL 51/53/58mm Coffee Puck Screen Stainless Steel Double Layer Fine Filter Screen for Portafilter Basket Espresso Accessories
5. Tamper 53mm
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
US $10.74 63%OFF | 51mm 53mm 58mm Espresso Tamper Barista Coffee Tamper with Calibrated Spring Loaded Stainless Steel Tampers
6. Vagica
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
US $13.77 61%OFF | Digital Coffee Scale with Timer LED Screen Espresso USB 3kg Max.Weighing 0.1g High Precision Measures in Oz/ml/g Kitchen Scale
https://a.aliexpress.com/_EyFOxv3 (ili neka sa ko, ovo mi nije toliko bitno).

Da li neko može da pogleda linkove, da le je sve ovo ok, da li ima smisla da poručim sve ovo, ili da jurim nešto drugo? Neki bolji aparat košta 300+e, ovako se za 100-tinak imam ok aparat sa bottomless portafiterom. Nisu ključni linkovi nego da sam pogodio sve "sastojke" pa ću juriti sve gde mogu što pre da nabavim.

Tldr: da li je grangaggia deluxe dovoljno dobar? Da li je prečnik portafiltera 53mm? Da li su ok ovaj bottomless portafilter I tamper? Da li imate neki bolji predlog za sve ovo? Ako je ok da poručujem, u narednih mesec dana sve stiže
 
Pozdrav, u potrazi sam za novim aparatom za espresso (trenutno posedujem stari Siemens S40) , pa bih voleo da cujem neku vasu preporuku u cenovnom rangu do 200-230eura.
Trenutno na sta nailazim su DeLonghi EC 685, SENCOR SES 4090SS, GAGGIA RI8437/11Viva Prestige, kao i odredjeni koji su polovni sto se mogu naci na KP.
Zeleo bih da date neki predlog za izbor do 200-230eura.
Hvala
 
Od polovnih gledaj starije Jure, ima desova koliko hoćeš, a i slabo se kvare.
 
Pozdrav, u potrazi sam za novim aparatom za espresso (trenutno posedujem stari Siemens S40) , pa bih voleo da cujem neku vasu preporuku u cenovnom rangu do 200-230eura.
Trenutno na sta nailazim su DeLonghi EC 685, SENCOR SES 4090SS, GAGGIA RI8437/11Viva Prestige, kao i odredjeni koji su polovni sto se mogu naci na KP.
Zeleo bih da date neki predlog za izbor do 200-230eura.
Hvala
Ako ides na rucni aparat, viva style + rucni mlin pominjan u temi.
 
Porucio sam Delonghi ECP 31.21.
Sa cime ga ukombinovati zarad pristojne kafe?
Ne ocekujem cuda
 
Botomles portafilter sa otvorenom korpom, C3, vagica 0.1g, wdt, pak skrin, kršteni tamper, sveža kafa.
 
@daxyco mene zanima taj mod za 9bar za Vivu, to nisam znao da postoji.
Ako sam dobro ispratio sta su ljudi pisali ovde izgleda da i ne postoji :D (bar ne kod nas). Rece neko da 9 bara izgleda ide samo za americko trziste i da ovi u Bagu nisu to znali vec su i za ove koje prodaju govorili da su na 9 bara.
 
Kako pravite produženi espresso? Ovde se stalno govori o nekom odnosu koliko kafe toliko napitka. Međutim ako se toga držim svi bi trebalo da pijemo kratki espresso.
Da li ako želim produženi espresso, treba da stanem kada dobijem pravi odnos pa nakon toga da prelijem preko toga vrelu vodu ili da ekstrakcija traje duže dok ne dobijem traženu količinu napitka u šolji?
 
Odnos kafe i napitka je samo za kratki espresso a on ti je osnova za sve ostale napitke. Što se produženog tiče sam si rekao, napraviš kratki pa ga onda "produžiš" vodom ili mlekom po tvojoj želji.
 
Kako pravite produženi espresso? Ovde se stalno govori o nekom odnosu koliko kafe toliko napitka. Međutim ako se toga držim svi bi trebalo da pijemo kratki espresso.
Da li ako želim produženi espresso, treba da stanem kada dobijem pravi odnos pa nakon toga da prelijem preko toga vrelu vodu ili da ekstrakcija traje duže dok ne dobijem traženu količinu napitka u šolji?
Produženi espresso je izraz koji se odomaćio kod nas ali generalno u svetu kafe je nepoznat.
Pravis ga tako sto produzis ekstrakciju.

Produžena s'mlekom je takodje nepoznat... Produžena eksteakcija + gore malo izmucenog mleka.
 
@Hector Ruiz najbolje je traziti americano, jer kad nastaviš ekstrakciju iz potrošene kafe, baš se kvari ukus. Kod nas prolazi jer je to donekle moguće iz tamno pržene lošije kafe. Ljudi vole, da ne zalazim u ukus, ali to su pregorele kafe, ne treba to tako da izgleda.

Ali, recimo, iz dobrog duplog šota 16 u 32 ili da ukradeš malo do 35, 37g napitka, možeš da doliješ isto toliko vruće vode, dobićeš zanimljiv i pitak rezultat. Kome je 1:2 previše kompresovano za nenaviknuto čulo ukusa, ovo je odlična polazna tačka, da se odvikne od pregorelih kafa.
 
Nazad
Vrh Dno