Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Pade mi na pamet - CoffeeDream ima blend 80% arabika, 20% robusta, 350g je ja mislim 965 RSD, definitivno nije specialty, ali je OK kafa. Dobar odnos cena-kvalitet-svezina.

Ja trenutno pijem Kafeterijin Latino blend (Brazil Gvatemala) za kapucino (955 RSD/250g), i Hausbrandt Gold (oko 3000RSD/1kg) za espresso / makijato. Svidjaju mi se obe.
 
Kupio sam svezu kafu u zrnu u lokalnoj prodavnici kod hotela Srbija (mesavina ali nema podataka u kom procentu), podesio na 30ml (sa penom 35ml) i dosta sam zadovoljniji, ali daleko je to od onog kako sam kao mali Perica zamisljao da cu dobiti sa kafom u zrnu i ovim mlinom. Sutra mi stizu tamper, leveler i jos neki dodaci ali ne verujem da ce to drasticno poboljsati teksturu. Steta sto ne postoji neko udruzenje hobista gde bi se okupljali i eksperimentisali sa kafom :)
 

Prilozi

  • IMG_5959.jpg
    IMG_5959.jpg
    154.9 KB · Pregleda: 97
Sto se samog aparata tice, taj AVX se i meni se dopada i deluje prilicno zrelo uradjen. Espresso aparati po meni nisu neka nauka sto se tice funckionisanja i tu ne bi trebalo da bude nekih zescih defekata, ali opet mislim da treba sacekati malo sa kupovinom dok se malo odomace. Potencijalno me brinu jedino gumice, zaptivke, eventualno taj elektronski deo, da ne bude tu nekih gremlicnica koji se tesko dobavljaju kod nas. GC se ipak proizvodi 30+ godina i za njih ima svih delova, kao i za druge komercijalne aparate, ne kazem da je gaggia najbolja, daleko od toga. Sto se PID-a za GC, Silviu i sl aparate tice, moze se resiti vrlo jeftino, tipa za 30-40 evra, sa REX C100 ili slicnim kontrolerom, tutorijala ima vise, onaj sa shades of coffee je stvarno presoljen, jer za te novce i neka arduino DIY varijanta moze lagano da se sredi (sto i nameravam kada se dohvatim nekog odmora). Vidim da ima negativnih komentara sto se tice kvaliteta bojlera na vise mesta za nove GCP, sa starijim gaggiama licno nisam imao tih problema, i mene bi to vise kolebalo to za kupovinu nove GCP nego drugo.
Tutorijali su vrlo konfuzni, kao i sam Rex C100 PID, nažalost.
 
Pozdrav ljudi
Malo sam razočaran jer sam verovatno imao prevelika očekivanja od mlina MD-15. Pitao sam ih da li je podešen za portafilter bez dna (non-pressurized portafilter) i potvrdno su mi odgovorili mada mi prodavac jedan simpatični stariji bucko nije delovao najsigurnije. Kupio Illy Etiopija kafu i nije to to što se tiče ekstrakcije. Koristim Delongi Dedica
Na Dedici koliko znam je pritisak 15 bara i predvidjen je za upotrebu pressurized filtera (onog sa jednom rupicom), tako da bi sa tim mlinom trebalo da koristis njega i onda ti je taj mlin sa tom granulacijom mlevenja ok.
Ako zelis da koristis non presurized filter i imas ga, onda moras da smanjis pritisak na 9 bara (ako vec nisi, ima snimaka na netu kako se to radi), u suprotnom ce da procuri i dobijes znoj od crnca...a taj mlin onda moras isto da modujes da melje sitnije (i za to imas tutorijale), inace sa tim sitom tako krupno mleveno ima opet da propisa.Probaj pa javi...
 
I Viva ima 15 bar, na filtru 12, pa odlično radi i sa običnom korpom. Ja mu još stavim skrin od 2mm, ali radilo je dobro i bez toga.

Imam sad Bambino koji je 9bar, uopšte nije neka razlika u rezultatu.
 
I Viva ima 15 bar, na filtru 12, pa odlično radi i sa običnom korpom. Ja mu još stavim skrin od 2mm, ali radilo je dobro i bez toga.

Imam sad Bambino koji je 9bar, uopšte nije neka razlika u rezultatu.
Sigurno imas dobar mlin koji melje sitno, kad je los mlin dodje do curenja, channeling...
 
Timemore C3 od 50e. Dešava se channeling ponekad, štrcne i stane odmah, nisam primetio neki uticaj na rezultat.
 
Da li neko zna koliko grama automatici, delonghi povuku zrna od min do maksimuma? Našao sam podatak od 7 do 13gr...vaše mišljenje?
 
Koliko se secam Magnifica je ubacivala 8-14g za single a 16-20g za double..mada nisam bas 100% siguran, pre par godina sam to merio.
 
Na poslu imamo neki Melitta automatik - za single espresso, podesio sam 30ml, po velicini paka bih rekao da ima oko 10g.
 
Šta predlažete da uzmem posle crema e arome zlatno pakovanje. Ovo mi je prvo pakovanje kafe u zrnu koje sam uzeo i nekako mi je slabo iako piše 8 od 10. Ujutru popijem 2 kratka espresa, znači pritisnem dugme s jednom kafom pa kad završi još jednom, količina zrna na maksimum. Da uzmem gusto forte 13/13 ili...?
Gusto forte ti je 100% robusta. Slična i crema e arome zlatno pakovanje. Ako možeš kupi Aroma Gran, Top klass ili Crema E Aroma blue. Inače su sve u Blue kesama. Ima još jedna sa istom kesom a sa zlatno-zelenim linijama i veoma je loša. Ne znam kako se zove.
 
Ukoliko ides sa 7-9g kafe (single sito) vijaj izlaz 20-25g max. Kad ides sa 14-18g (duplo sito) vijaj izlaz 30-40g max. To su odnosi koji su pominjani u temi 1:2 eventualno 1:2.5

Nažalost svaku kafu moraš da stelujes posebno. Starije kafe uglavnom moras da meljes sitnije jer prolete kroz aparat. Moj savet je da kupis svežu kafu, taman podrži nekog lokalnog przionicara ili već nadji nekog online 👍

Taj mlin sam imao nekad davno i koliko se sećam na 2-3 sam većinu svežih kafa nalazio.... Nazalost nema mogućnost finog stelovanja (stepless) pa si osudjen na klikove.
Ne mogu da kazem da nisam zadovoljan, s obzirom da je kafa jeftina (pola kile 500 din). Ispostovao sam sve sto ste napisali oko odnosa i vremena ekstrakcije, i sad cu juriti kvalitetniju kafu. Sa mlinom sam isao korak po korak, nasao vrednost gde se aparat ne muci da probije kafu (ako je suvise sitno mlevena pokusa da probije pa stane). Hvala vam idemo dalje 💪🏼
 

Prilozi

  • IMG_5979.jpeg
    IMG_5979.jpeg
    268.2 KB · Pregleda: 72
il sam ja lud ili je lavazza crema e aroma (zlatno pakovanje) slaba za mene. uglavnom zrna stavim na max, kolicina vode tj kafe na minimum i meni bude slabo. baš ću videti pri tom podešavanju koliko kafe izađe. nemam onu crnu profi vagicu ali imam onu belu čajnizi koja meri u grame. očigledno da i taj najkraći program moram još da skratim kako bi dobio na jačini.
 
il sam ja lud ili je lavazza crema e aroma (zlatno pakovanje) slaba za mene. uglavnom zrna stavim na max, kolicina vode tj kafe na minimum i meni bude slabo. baš ću videti pri tom podešavanju koliko kafe izađe. nemam onu crnu profi vagicu ali imam onu belu čajnizi koja meri u grame. očigledno da i taj najkraći program moram još da skratim kako bi dobio na jačini.
Bojim se da si došao do ograničenja što se tiče tog automatika. Nemas tu puno igranja kao sa manuelnim gde možes da povećas dozu kafe.

Eventualno probaj neku drugu kafu ali koliko se sećam ta narandzasta lavazza je užasno jaka....
Ne mogu da kazem da nisam zadovoljan, s obzirom da je kafa jeftina (pola kile 500 din). Ispostovao sam sve sto ste napisali oko odnosa i vremena ekstrakcije, i sad cu juriti kvalitetniju kafu. Sa mlinom sam isao korak po korak, nasao vrednost gde se aparat ne muci da probije kafu (ako je suvise sitno mlevena pokusa da probije pa stane). Hvala vam idemo dalje 💪🏼

Pošto se bavim kafom igrom slučaja i imam uvid u cenu sirove kafe, ta cena (500din za pola kg) znaci da si dobio najverovatnije minas ili neku cherry robustu. Za tursku je ok ali za espresso to prodavati je stvarno.....
 
Poslednja izmena:
Jačina lavazze crema e arome je 8/10.elem sad sam merio s vagom, ako uzmemo u obzir da na maksimalnu količinu zrna recimo 12gr dobio sam 41gr kafe što izađe ratio 1:3.41 što više nije espreso nego lungo. Sledeći put stavljam vagu ispod i gasim na 28gr.
Na m program kad se stavi izađe 30 gr što je približno maksimalnoj dozi za espresso.
 
Poslednja izmena:
Sa 11gr manje kafe u šoljici dobijam upravo onu jačinu koju sam želeo, a mislio sam da sa najmanjom dozom količine tečnosti na aparatu pijem espreso kad ono zapravo lungo 🤦
Stavio sam i ubrus baš da vidim koliko kafe izađe na max sasve vodom 19gr videćemo kad ispari voda.
 
Koliko se secam Magnifica je ubacivala 8-14g za single a 16-20g za double..mada nisam bas 100% siguran, pre par godina sam to merio.
Izgleda da si upravu, majstor mi je na m tj ručni profil podesio izgleda ubicu od kafe, 18 gr samlevene suve izmerene iz paka dalo je 30 gr kafe. Sigurno je stisnuo dugme s 2 kafe i prekinuo na 30 gr. Moraću da resetujem i da stavim s jednom šoljicom pa da izmerim količinu zrna na max koliko izbaci.
 
Imam ja rex izkonfigurisan na mojoj masini ako kome treba pomoć tu sam. Nije to komplikovano koliko se cini 😊
Hajde, ako ti nije problem, ispiši setovanja od A do Z. Znam kompletan krug i sva tri nivoa podešavanja, ali me zanima kako si ti podedio za svoj aparat i uporedim. Puno hvala unapred!
 
Da li neko od kolega koji je uzeo Timemore C3 sa Alija može da mi pusti poruku sa prodavcem odakle je uzeo?
 
Bojim se da si došao do ograničenja što se tiče tog automatika. Nemas tu puno igranja kao sa manuelnim gde možes da povećas dozu kafe.

Eventualno probaj neku drugu kafu ali koliko se sećam ta narandzasta lavazza je užasno jaka....


Pošto se bavim kafom igrom slučaja i imam uvid u cenu sirove kafe, ta cena (500din za pola kg) znaci da si dobio najverovatnije minas ili neku cherry robustu. Za tursku je ok ali za espresso to prodavati je stvarno.....
Bukvalno, od g... se pita ne pravi.
 
Bojim se da si došao do ograničenja što se tiče tog automatika. Nemas tu puno igranja kao sa manuelnim gde možes da povećas dozu kafe.

Eventualno probaj neku drugu kafu ali koliko se sećam ta narandzasta lavazza je užasno jaka....


Pošto se bavim kafom igrom slučaja i imam uvid u cenu sirove kafe, ta cena (500din za pola kg) znaci da si dobio najverovatnije minas ili neku cherry robustu. Za tursku je ok ali za espresso to prodavati je stvarno.....
Kupio sam u Gradskoj przionici arabica blend superstuff kafu, i jeste ogromna razlika u kvalitetu, a i sveze je pecena (7 dana) tako da je sve ispostovano pa nisu izostali ni rezultati
 

Prilozi

  • IMG_6007.jpeg
    IMG_6007.jpeg
    74.4 KB · Pregleda: 56
S kojom kafom se dobija pena kao sa amigosom koji je 95% robusta? Koleginica probala s lavazza gusto forte koja je 100% robusta i dobija istu kremu kao s lavazza crema e aroma zlatna kesa.
 
Uvaženi skupe :)

Rešio da uzmem entry level aparat za espreso, otprilike sam ispratio šta i kako, ali bih da na jednom mestu napravim spisak šta mi treba pa da krenem u nabavku.

1. Gaggia Viva style u bagu, mod na 9 bara
2. Bottomless portafilter (ako moze neko link da mi pošalje odakle uzeti)
3. Timemore c3 (našao sam kod Alije, ali možda opet neki link, i ako treba neki dodatni nož ili mod za njega)
4. Tamper za taj drugi portafilter (link please)
5. Puck screen (link)
6. Vagica (verovatno na kp, granulacija 0.1g)

Da li mi treba još nešto? Pio bi se samo espreso, možda uzmem neku latijeru da nekome drugom možemo da spremimo neki kapućino i sl, ali espreso je isključivi cilj.

Drugi dodatni saveti dobrodošli :) Vlasina ili rosa će se koristiti. Neke fine šoljice za espreso?
 
Nazad
Vrh Dno