Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Pozdrav, vidim da je tema ogromna pa imam par pitanja. Zeleo bih da uzmem neki espresso aparat za kafu do nekih 200evra. Pre bih uzeo neki koji nije sa kapsulama ( zato sto mi ima odvratan ukus, na svim gradilistima imaju takvi aparati ( ne mislim na one sto im ubacis 50 dinara i izbaci ti buckuris vec kod sefova gradilista i ostalih inzenjera) i bas mi se ne svidja ukus).
Video sam neke jednostavne aparate kao DeLonghi do 20k, ali zapalo mi za oko na KP ovi sto prodaju polovne aparate iz uvoza.
Sef mi je preporucio Gaggia koji kostaju duplo vise od onoga sto zelim da potrosim.

Da li neko ima neka iskustva i sta je pametno uzeti?

Volim da popijem espresso, ali nisam ljubitelj kafica.
Do 200e gagia viva + rucni mlin.
Bolje od toga za te pare jako teško.
 
Hvala na brzim odgovorima, zakljucak da izbegavam one automatske aparate sa KP Saeco Melitta Jura sa KP oglasa sto su do 200 evra.
 
Pogledaj delonghi dedica 685 ... moja zena jos uvek tvrdi da joj je taj espreso bio najbolji
Delonghi icona vintage, kod nas vec skoro 10 godina, perfektna kafa i dalje sa povremenim ciscenjem od kamenca :) Koliko puta smo zena i ja komentarisali da retko koji kafic ima tako dobar kapucino kao kuci kad napravimo preko njega :) Tako da joj verujem :D
 
Ja svakako nisam ubeđen, ali nije ni važno. Više sigurno zavisi od dobrog lončeta, dobre kafe i lagane pripreme.
 
Meni je ta jedna promena značila da kafa ne kreće da sikće svugde i prska pri izlasku iz moka pota :) Nijedan drugi faktor nisam menjao da bih testirao, tako da - ključala voda u startu,uz srednje nisku temperaturu, čini promenu.
 
Ne znam gde je greška u procesu, ali ja spremam na način da već krećem da smanjujem vatru kad počne da miriše kafa i ona vrlo vrlo sporo izlazi uz dosta pene. U principu tad kad krene već može i da se skloni sa vatre, ali treba poznavati lonče jer nemaju sva jednaku inerciju.

Nema prskanja, sve vreme si iznad otvorenog lončeta i doziraš vatru.

1695822677393.jpeg

1695822708070.jpeg


Edit: uploadovao sam jedan shorts, našao sam stari video koji opisuje bolje nego reči kako to izgleda:
 
Poslednja izmena:
Samo sveža kafa,i nema problema 😉

 
Nažalost nisu jedini, ja sam u Maloj radionici uzeo sjajnu Kolumbiju, duplo fermentisanu, 200g 2200 din. Jeste odlična, ali opet, košta :D
Kapiram ja inflacija i sve to, al sve padne na leđa mušterija majku mu.
Dok evo na osnovu preporuka kolega ovde, ciljam neke kafeterije u Beču, sad kad budem išao, svi prodaju 250g kafe za 15e, i to se čine kao visoka klasa xD
Videćemo.
Ne da ih branim, ali nisu za sve smanjili, samo za World class i Competition. Specialty i Exceptional su ostale 250g. Sličnu priču ima i Hotel Beograd... Ali meni je fenomenalno što je cena za 250g i 1kg ista, i kad se izabere opcija 1kg, oni pošalju 4 pakovanja po 250g. :D
 
Mali apgrejd za pour over :)
Timemore gooseneck električni bokal, i Kingrinder K6 mlin. Za sad se oba pokazuju sasvim solidno. Sporije se malo greje voda u ovom bokalu, ali makar sam rešio problem presipanja iz nekog običnog kućnog ketlera u gooseneck bokal koji nisam mogao da stavljam na rernu, i bolje regulišem temperaturu za adekvatan roast.
Kingrinder je sjajan iako ga jesam platio bogami 160e. U Nemačkoj se može naći i za sto. Apgrejd posle C2 je primetan, ali opet ne toliko drastično što pokazuje koliko je C2 dobar mlin. Doduše, s ovim sam uspeo da sameljem i kafu za tursku, što je izuzetno fin prah, finije nego za espreso.

IMG_1984.jpg
 
Sto? :D Uopste mi ne deluje na snimcima kao da je neko zamlacivanje. Sipas vodu, stavis kafu i na ringlu. Jel se zaprlja ili na sta si mislio?
Koristio jedno vreme,pa zato kazem. Meni je to bio pakao.
 
Ja kad god nesto kuvam i pripremam volim da stojim pored da gledam, mesam, sta god treba :D Tako da ce mi biti zanimljivije nego da stavi soljicu i stisnem dugme
 
Pozz narode, posle godinu dana koriscenja nekog Gorenje aparata (cist kinez, prodaje se kao Blitzwolf i jos svasta nesto izgleda) i mlinceta iz lidla, mislim da je vreme za upgrade. Solidno sam ovladao njime, dobijam pristojne rezultate za moj ukus, ali sam svestan ogranicenja i nedostataka i da to sve moze mnogo mnogo bolje. Gledao, gledao, naletela srebrna Gaggia Baby, 2003. godiste made in Italy za pristojan novac od ljubaznog gospodina. Otvoreno mi je covek rekao da je stajala par godina nekoriscena kod njega, probao je, pali, radi, ide, kao svaki polovnjak na nasim prostorima. Uz nju je isao portafilter sa non-pressurized single shot sitom, iako je za gaggiu, sa sitom malo krivo stoji, no ok, mislim da je problem zaptivka samo. Preliv samo na jednu stranu, ruzno kao djavo, ali radi. Probao - izlazi voda izlazi para ali i jedno i drugo puno trunja, para onako, nekonzistentna. Probao sa sredstvom za dekalcifikaciju da resim, malo bolje, ali, jok, zeludac nemam rezervni. I tako... rasturim ja lepo sve u delice, narucim set zaptivki, rancilio stapic, PID kontroler, napravih sebi solidan posao i cekacu malo neke delove, ali nije mi zao. Sve je super izgledalo dok nisam otvorio bojler, tona kamenca, ventil za paru na spoju sa stapicem takodje zapusen solidno. Prosao jedno ciscenje bojlera, pa ce jos jedno, bas ima jakih naslaga, narucicu bolje sredstvo, pa cemo videti, verujem da je resivo bez novog bojlera, mada sam i na to spreman u krajnjem. Konstrukcijski, masina zasluzuje svaku pohvalu kako covek koji prvi put otvara espresso aparat poput mene (mada mi DIY stvari nisu strane posteno) moze sve da skonta, tutoriala i tekstova puna mreza.

Inace, ova i starije baby varijante imaju varijabilni OPV koji se podesava sa imbus kljucem 5 kroz rupu koja je dostupna kada izvadite rezervoar sa vodom. Solenoidni ventil je takodje duplo veci nego na novim GC, izgledao je kao nov bukvalno, bez ikakvih ostataka u njemu, a kako vidim da ljudi sa novijim GC modelima imaju problema. Iako moram da priznam da je estetika na strani Gaggia Classic modela, ovo je sjajna masina za posedovanje ako ste voljni da se pozabavite malo njom a prodjete podosta jeftinije. Sa PID-om, novim zaptivkama i stapicem bice verujem sve sto mi treba za neki duzi period.
Ostaje da narucim double shot basket i suplji portafilter (znam, ovo drugo je mozda stvar estetike vise) te molim preporuku za iste.
Takodje - mlin, mozda najbitnija stavka jelte. Za coveka koji napravi 1-2 kafe poput mene izgleda da je najbolji value da uzmem rucni mlin, razgledao malo oglase i forum, te molim za preporuku>
Kingdrinder K2/K4/K6, novi izmedju 85 i 160e
Timemore Chestnut C3 85e
1Zpresso JX Pro -polovan, covek trazi 100e
Ili nesto drugo u tom cenovnom rangu?
 
1Zpresso ili Kingrinder K4, ako ćeš koristiti striktno za espreso. K6 varijanta (ja je imam) više se preporučuje za pour over, mada mislim da je samo sveobuhvatnija varijanta. Doduše, videh da se u Nemačkoj na akciji može K6 naći za stotinak evra, rekao bih da je to best buy ako uspeš da nađeš takvu neku šemu. 1Zpresso svi živi uzdižu ali iskreno mislim da je to više izvikan brend nego što nudi kvalitet za datu cenu.
 
Takodje - mlin, mozda najbitnija stavka jelte. Za coveka koji napravi 1-2 kafe poput mene izgleda da je najbolji value da uzmem rucni mlin, razgledao malo oglase i forum, te molim za preporuku>
Kingdrinder K2/K4/K6, novi izmedju 85 i 160e
Timemore Chestnut C3 85e
1Zpresso JX Pro -polovan, covek trazi 100e
Ili nesto drugo u tom cenovnom rangu?

Ako je očuvan, JX-Pro.


1Zpresso svi živi uzdižu ali iskreno mislim da je to više izvikan brend nego što nudi kvalitet za datu cenu.

Uopšte nije izvikan. Naprotiv, baš je kvalitetan, kako u smislu izrade, tako i u smislu rezultata mlevenja. JX ima čitavih 695g i neverovatno brzo melje. Nije se štedelo na materijalu.

Pretpostavljam da je to samo tvoje mišljenje koje nije zasnovano na iskustvu.
 
Probajte Timemore sa C3 nožem i mod sa međukoracima za štelovanje. Sve ima na AliE. Ne znam šta treba da može ručni mlin, ili treba bolje?

Otkud 85e? Mene je sa carinom izašao 6000 + mod 1000.
 
Uopšte nije izvikan. Naprotiv, baš je kvalitetan, kako u smislu izrade, tako i u smislu rezultata mlevenja. JX ima čitavih 695g i neverovatno brzo melje. Nije se štedelo na materijalu.

Pretpostavljam da je to samo tvoje mišljenje koje nije zasnovano na iskustvu.

Ne rekoh da je loš, samo mislim da postoje podjednako dobri, ako ne i bolji brendovi, za iste ili manje pare. Pritom je uvek problematično kad se čitave grupe ljudi (čitaj, bilo koji coffee subreddit) uhvate jednog brenda i preporučuju kad god pitaš šta je dobro. Zato sam se i ja odlučio za Kingrinder, jer mislim da je njihov K6 - ako se nađe za oko sto evrića, bolji od duplo skupljih 1Zpresso modela.
 
Otkud 85e? Mene je sa carinom izašao 6000 + mod 1000
Gledao sam lokalne cene, po kp. Delovi za gaggiu stižu iz susedne Bugarske tako da će relativno brzo, sem PID-a koji ide iz Kine i ugradiću ga naknadno, pa sam gledao nešto dostupno odmah, stoga i veća cena koju sam naveo.

Što više gledam, uviđam da su svi pomenuti ručni mlinovi vrlo dobri, razlike su u nijansama. Za moju kućnu varijantu je sasvim ok i brzina i kapacitet, kvalitet mlevene kafe na nivou dosta skupljih električnih. Mislim da nikome od gostiju nije mnogo da sačeka kvalitetnu kafu minut preko zbog mlina, a mogu i da vrte sami ako žele i da sami učestvuju u pripremi, neću da uskraćujem stimulativnu meru ljudima.
Mislim da ću za sada uzeti 1zspresso a da ću naručiti za kanc C3 ili K6 ako bude imao ko da mi donese sa zapada od prijatelja a bude oko 100e i dalje. Planiram da za posao nabavim neku od onih ručnih minipresso stvarčica i kapsule koje se dopunjuju, ketler sa termometrom imam već,pa da bude neki mini kafe bar i tamo.

Da li ste imali iskustva sa double shot sitima koja dolaze uz naked portafiltere i ruckama u opste? Da li su ok kinezi, kakvog je kvaliteta edesia sa bay-a, i ima li potrebe odmah uzeti neko IMS sito, eventualno AVX i sl?
 
Ne rekoh da je loš, samo mislim da postoje podjednako dobri, ako ne i bolji brendovi, za iste ili manje pare. Pritom je uvek problematično kad se čitave grupe ljudi (čitaj, bilo koji coffee subreddit) uhvate jednog brenda i preporučuju kad god pitaš šta je dobro. Zato sam se i ja odlučio za Kingrinder, jer mislim da je njihov K6 - ako se nađe za oko sto evrića, bolji od duplo skupljih 1Zpresso modela.

U novembru sam kupio 1Zpresso JX preko Aliexpress-a za 109.65usd sa uključenom dostavom i bez dodatnih troškova. Koristim ga za filter/pourover.

Prvi izbor mi je bio Etzinger ETZ-i, ali nisu slali u Srbiju.

Porlex (imam JP-30) je igračka u poređenju sa JX-om, što takođe važi i za Hario, ali mogu da posluže za filter/Aeropress/Frenchpress.

Kingrinder ima vrlo "originalan" d1Zajn, pa ga nisam uzimao u obzir.
 
Pazario 1zpresso jx pro i iskreno razlika je ogromna. Izlvaci ukus i aromu kafe neuporedivo bolje od elektricnog mlina sa nozicima koji sam imao, probao da smeljem i za tursku kafu, isto velika razlika. Ko ne pravi mnogo kafa odjednom, definitivno treba da odabere rucni mlin. Takodje, danas mi je ispala povoljno gaggia evolution lokalno, 2 portafiltera i 5 sita uz nju, reko 'ajd, za posao kakva god da je. Donesem, probam je, nema vode kroz disk, samo na stapicu. Otvorim, rascerupam sve, ocistim i vratim, radi super zapravo. Iznenadih se jer je bojler isti kao na GC ili Baby, za grupu sam vec znao da je slicno sve, samo je recimo izostavljen solenoidni ventil itd, ustedeli su, sto je normalno. Ide u kancelariju sutra. Samo cekam da mi se prijatelj iz DE javi da li ce skoro za Srbiju da donese Kingrinder ili da narucim Timemore za ofis, da se kompletiram.
 
Pozdrav, zamolila bih vas da mi predlozite aparat za espreso do 200e. Ono sto sam gledala je Gaggia Viva Delux, Gaggia Gran Prestige i Delonghi Dedica EC685. Pravili bi do 4 kafe dnevno, pretezno espreso. Da li neki od njih moze da pravi i kapucino ili neku drugu vrste kafe? Mozete mi predloziti i neki drugi model, ako je bolji od ova 3.
 
^
Prvi post na ovoj strani je vrlo korektan predlog.
 
Pozdrav, zamolila bih vas da mi predlozite aparat za espreso do 200e. Ono sto sam gledala je Gaggia Viva Delux, Gaggia Gran Prestige i Delonghi Dedica EC685. Pravili bi do 4 kafe dnevno, pretezno espreso. Da li neki od njih moze da pravi i kapucino ili neku drugu vrste kafe? Mozete mi predloziti i neki drugi model, ako je bolji od ova 3.
Kao sto su vec pisali ljudi, za taj novac a da je novo, najbolje je viva+ rucni mlin tipa Timemore C3 (od kineza ako te ne mrzi da cekas ili sa kp ako ti je hitno).
Cappucino je u osnovi espresso shot (ili dupli) preko koga je dodato mleko zagrejano na pari i mlecna pena preko svega. Sa ovakvim manuelnim masinama mozes bezbroj varijacija na temu kafe da napravis uz malo volje da ucis i vezbas, ako ti je pak to sve smaranje onda gledaj neku automatsku maisnu koja ce samleti kafu sama i praviti mlecnu penu na dugme, ili kapsule. Meni kvalitet sa njima obicno nije ni priblizno isti, ali slazem se da jeste daleko jednostavnije i ne trosi puno vremena. Meni je ipak priprema i ispijanje kafe mini ritual i stvarno uzivam u toj krivi ucenja i varijacijama :)
 
Ima li neko ideju zasto ostaje "pritisak" u portafilteru na grad gaggiji? Bulvalno kad ga skinem, prsne kafa na sve strane
. To se pre nije desavalo
 
Polako odvrći ako je presurizovan portafilter, ili sačekaj minut posle spremanja.
 
Valja li kafa u Coffee Factory prekoputa Piramide, odnosno da li je dobro mlevena, da se ne bakcem sa mlinom?
 
Kao sto su vec pisali ljudi, za taj novac a da je novo, najbolje je viva+ rucni mlin tipa Timemore C3 (od kineza ako te ne mrzi da cekas ili sa kp ako ti je hitno).
Cappucino je u osnovi espresso shot (ili dupli) preko koga je dodato mleko zagrejano na pari i mlecna pena preko svega. Sa ovakvim manuelnim masinama mozes bezbroj varijacija na temu kafe da napravis uz malo volje da ucis i vezbas, ako ti je pak to sve smaranje onda gledaj neku automatsku maisnu koja ce samleti kafu sama i praviti mlecnu penu na dugme, ili kapsule. Meni kvalitet sa njima obicno nije ni priblizno isti, ali slazem se da jeste daleko jednostavnije i ne trosi puno vremena. Meni je ipak priprema i ispijanje kafe mini ritual i stvarno uzivam u toj krivi ucenja i varijacijama :)
Hvala na odgovoru. Forum je opsiran, procitala sam jedan deo, vidim da se hvali Viva kao pocetni, Delongi dedica je takodje hvaljena i skuplja za 10tak hiljada. Mislila sam da ona ima mozda neku bolju opciju u odnosu na Gaggiu, zbog vece cene....Ako su aparati slicni po kvalitetu, onda nema svrhe placati vise... Koju kafu preporucujete, dok mlin ne kupim? Iz manjeg sam grada, mi nemamo przionice, mogu kupiti samo u marketu.
 
Sto se marketa tice, tu vecinom imas Lavazzu (Rossa i Oro najcesce) i Hausbrandt,okej su meni bile sve, Hausbrandt mozda najbolja od te tri. Druga varijanta je da potrazis na KP neke koji salju ili mozda najbolja varijanta da kontaktiras kolegu sa foruma, kzs12, pa da ti on posalje svoju, (mozda moze i da ti samelje). Inace preporuka za njegovu kafu i za kasnije kad nabavis mlin.
 
Nazad
Vrh Dno