Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Moka pot gospodski napitak u odnosu na većinu tih kapsula, sem ako ne ideš na one stvarno najbolje i najskuplje. Ako je budžet organičen, a dosadila turkaja, uzmi lepo dobro moka lonče i crema de gusto kafu na pijaci (350-400 din). Mi to pijemo decenijama, i često se podsetim. Kada odem na put nosim lonče, mlin i moje omiljene arabike, ispadne neki sasvim drugi napitak - za moku su bolje tamnije pečene kafe i blend robuste.
 
Hvala na brzom odgovoru! Zaboravio sam da napomenem da voli kapucino i slicne varijacije s tim da ujutru uglavnom pije tursku kuci jer nema druge opcije. Da li sa ovom informacijom ostaje da se pogleda nespresso ili i druge opcije dolaze u izibor?
Na žalost, nisam video da postoje kapsule sa mlekom za Nespresso dok za DG ima Cappuccino koji se sastoji od dve kapsule, jedna je kafa a druga mleko.
 
@m1tsu +1 за мока пот, али обавезно и баш кафа за мока пот. Ниџа ти је дао добар предлог, додуше мени се много више свиђа Хаусбрандт Оро а Неро ми је ту негде са Лавацом коју је Ниџа споменуо. Ако имаш апарат за прављење пене од млека, купи и чоколадни прелив, и направићеш јој Моку бољу него у 90% кафића.
 
Ima li neko preporuku gde kupiti dodatnu sitnu opremu za espreso aparat kao sto je tamper, ono za ravnanje itd.
 
gde preporucujete da kupim moka pot? :)
Ja bih gledao na Google-u "Bialetti Moka Pot" i nasao najpovoljnije resenje, obrati paznju na dimenzije, konkretno taj njihov "cup" je dosta mali, tako da od 3 cup dobijas 2 ok manje kafe ili jednu vecu solju, zavisi koju dozu volis i koji odnos kafe i vode. Ja sam od skoro krenuo da pravim slabije npr, jer sam primetio da mi tako prija, ne punim onaj dozer kao da mi je poslednja kafa.

Ja sam skoro saznao za https://www.eb-lab.coffee/moka/classic-moka-pot nakon godina koriscenja Moka Pot-a i da imam priliku, sada bih kupio taj zajedno sa njihovim filterom, ali ne znam gde bi to moglo da se nadje kod nas, pa cekam da putujem.

Kod Moka Pot-a ima par caka i tehnika da se izvuce sto bolja solja kafe ili da se jednostavno ne usere kafa, i ima prostora za eksperimentisanje. Neke od glavnih koje bih nabrojao, mada ima odlicnih YT videa na temu su: (1) da Moka Pot bude cist i lepo opran, ne ispran i slicno, (2) papirni filter preko kafe da bi se postigao malo veci pritisak (npr AeroPress ili sa AliExpressa), (3) da se u posudu sipa kljucala voda, (4) da se pravi na niskoj temperaturi i prati, i ne ostavlja da kuva dodatno nakon sto se napuni gornja posuda.

Ja koristim specialty kafe i za moj Moka Pot, i bilo je pogodaka i promasaja ali sam nasao par koje mi bas pasu. Ali par prethodnih komentara su me podsetili da bih trebao da testiram brendirane opet, i mozda neku kombinaciju robuste itd.
 
Svaka vama čast kad imate živaca da se zamlaćujete sa moka pot-om 😀
 
E to i ja mislim za ove koji koriste manuelce :D te puckovi te pluckovi te ovo te ono pa ovaj pritisak onaj. Dok napravim kafu prodje me tri želje za kafom, a da ne pričam što bi samo ja pravio kafu, jer je moja draga sa tehnikom na Vi, hoće da uči, ali ne ide, a ja ne bih baš da provedem danima na još dodatno gubljenje vremena o pravilnom i ukusnom pravljenju kafe :D
 
Koje lagano konzumiranje :D? Espreso koji se ne popije za 1 min moze pravo u kanalizaciju.
 
Može sve, meni su sve kafe dobre, kad su od kafe dobre. :) Da li je bolja dedina loza hladna ili hladan Paulaner, realno glupo donositi takvu odluku, jer jedno je za danas, a drugo je za sutra, pa ispočetka.
 
Pa sad... kad su piva u pitanju, u Srbiji imamo problematičan sastav kod mnogih, pogotovo jer domaći zakoni omogućavaju kompanijama da sakrivaju prave sastojke - te se oni mogu pročitati na ambalaži za strano tržište jer EU ima druge zakone :D

Tako da ima razlike. Kafe su u rekao bih boljem stanju, al nije teško biti kad se poredi s industrijom piva. Problem je što loše prže kod nas, čini se. Na većini mesta.
Na kraju sve je pitanje cene.
Rakije su dostupnije, tu je manje filozofije xD
 
Zato sam tačno određeno Pivo naveo. Ima i kod nas dobrih domaćih piva, otprilike dva, ali tako ti je i sa kafama. Sigurno 99% kafe koja se popije po Srbiji je šlj, ako se celo tržište i svi tipovi kafe uzmu u obzir, a isto važi i za sve ostale prehrambene namirnice, pa i pivo.
 
Isto kao eksiranje rakije ili tekile. U dobrom kvalitetu, koji se valjda podrazumeva inače nemoj to ni piti, su zapravo pića za degustaciju.

Nego, čisto da se podsetim da li i dalje može da se pije kafa koju sam nekad pio najviše, posle svega, ona plava Crema di gusto sa pijace. Očistio sam prašinu sa presurizovanog kompleta, iskoristio najtanji pak skrin da mi ne pravi svinjac gore i napravio par kafa juče i danas, može da se pije. Očekivao sam nekakav negativan šok, ali ne, sve ok. Ko neće dalje da se udubljuje i komplikuje, ima svakako bolje rešenje od kapsule. U Vivu staje tamanica 14gr i preporučujem tanak skrin za higijenu.
 
Isto kao eksiranje rakije ili tekile. U dobrom kvalitetu, koji se valjda podrazumeva inače nemoj to ni piti, su zapravo pića za degustaciju.

Nego, čisto da se podsetim da li i dalje može da se pije kafa koju sam nekad pio najviše, posle svega, ona plava Crema di gusto sa pijace. Očistio sam prašinu sa presurizovanog kompleta, iskoristio najtanji pak skrin da mi ne pravi svinjac gore i napravio par kafa juče i danas, može da se pije. Očekivao sam nekakav negativan šok, ali ne, sve ok. Ko neće dalje da se udubljuje i komplikuje, ima svakako bolje rešenje od kapsule. U Vivu staje tamanica 14gr i preporučujem tanak skrin za higijenu.
Da da,i ja nekada probam press rucku,radi to sasvim korektno.
 
Tek kad se temperatura espresa spusti osetite bogatstvo aroma... ili odsustvo istih :)
Čitava ta spika o brzini ispijanja espresa više je farsa da zamaskira loše kafe :D
 
Kad se temperatura spusti oseti se bljuzga. I nista vise.

A vi cevcite do beskraja i uzivajte, vasa stvar.
 
35-40ml nije baš tri kapi. :)

Zatim, nije ni lep ukus ovih voćkastih kafa ako samo zgutaš, jer bude kisela. Verovatno se to desi jer preskočiš prednji deo jezika koji ima receptore za slatko. Pustiš je da se razlije svuda, kako drugačije da "oslušneš" kompletan fidbek? Tek onda progutaš.
 
Ni ne sporimo da postoji espreso koji se tako pije.

Imaš i ovaj drugi, sa malo drugačijim i skupljim kafama.

Na istom tiganju možeš da spremiš i batak i ramstek, oruđe isto, materijal ne.
 
Da li neko ima iskustva sa BREVILLE Barista Max Espresso? Imao sam Gaggia Gran Deluxe ali se pokvario nakon 6 meseci i umesto popravke vratili su mi novac.
Barista Max Espresso se može nađi za 48000 pa me zanima poređenje sa Gaggia Classic + mlin što bi bila malo veća investicija.

Neka druga preporuka bi mi isto značila.
 
Nazad
Vrh Dno