Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ja sam kupio sada da probam hausbrandt neko belo pakovanje od 1kg.
http://www.kavovnik.cz/hausbrandt-qualita-r/
sad kakva ce biti ne znam jer je jos nisam naceo.Sada pijem lavazza crema i aroma .
Inace covek od koga sam i kupio ovaj hausbrandt mi kaze da je probao i lavazzu crema i aroma i ovaj hausbrandt i da je po njemu dosta bolji hausbrandt.
Lavazza je 1300 a hausbrandt 1600 dinara.Cene na buvljaku na nbgd.
Inace drugar kupio u metrou Rioba gold za 1300 dinara na akciji i ok je kafa.Probao kod njega i slicna je kao lavazza.
krastavac kad je kod nas malo slabiji izbor kafa za espreso.
Ne znam kakve su kafe na kp sajtu koje donose?Navodno neke iz nemacke i italije i tu su oko 1300 do 1600 dinara.
Ovako nesto
http://www.kupujemprodajem.com/Espresso-kafa-Bellarom-40923793-oglas.htm?filter_id=1313313

Da li je neko mozda narucivao ovu ili neku drugu kafu sa kp sajta i ako jeste kakve su u odnosu na ove sto su se spominjale u temi?
 
Bio pre neki dan u Przionici na Dorcolu. Kafa nista spec, dosta kisela kao limun da ima u sebi, mesto sterilno do jaja. Sve neki hipsteri sa bradicama, jezivo.

Sent from ass
Ja sam pre mesec dana probao kafu tamo i definitivno mi je to bila najbolja kafa koju sam popio,u životu!
Koju kafu si pio? Ja sam kolumbiju, tada im je ona bila u mlinu.
Za bradate hipstere s slažem doduše... :)
 
Meni se svidja kapucino, najlepsi koji sam proboa u zivotu.
Ali same kafe su stvarno kisele previse. Ja espresso ni tamo ni u Koffeinu ne mogu da smislim, zbog toga.

Mogli bi malo u Przionici da se ubrzaju, doduse, ono izgleda kao da prave neku umetnicku sliku, bilo je jos 3 ispred mene, cekao sam 10 minuta :)
 
Nije kiselija kafa od kafića do kafića nego od kafe do kafe ;) Kažite ljudima šta želite za početak, pa nećeš od Kenije i Etiopije dobiti kafu koja nije kisela kad je takva kafa. Tražite Brazil ako ima, upravo gore neko je rekao Kolumbija je primer kafe koja sigurno neće biti kisela, možda neka Gvatemala... Većina top kafa upravo dolazi iz Afrike i većina ima citrusno/voćne note koje se cene, što je naravno nama koji smo navikli na pre svega gorak ukus naravno neobično i logično neko to i ne voli. Za one koji ne vole kiselo preporuke su gore, u smislu vrste kafe. U Pržionicu naravno idem samo raaano ujutru, posle je ekipa "interesantna" suviše za moj ukus... Mett Perger pak tvrdi da je idealni espresso uvek sladak u nekom svom tekstu, mada mislim da ni on ne zna kako bi to postigao nekim kafama.... E da možete probati i neku iz Indije ako ne volite kiselo, e to je skroz na drugu stranu...ima je u Javi mislim India Monsoon Malabar, e ja to ne mogu da smislim :)
 
Naprotiv, kiselost zavisi od jacine przenja. Ja sam bas pio dark roast Kenije, i to je prava kafa po meni. Nema nista kiselog u tome, prava gorcina, i JAK ukus kafe.
Ali toga nema kod nas :(
Gvatemala i Costa Rica se meni vise svidjaju u Przionici/Kofeinu stvarno, ali i one su kisele za moj ukus. Brasil nisam probao, ali sve ostale jesam sto su imali zadnjih 6 meseci.

Sve je to previse light roast, sto je tipicno za male kafice.
Ne znam jedino da uzmemo zrno pa doprzimo? :D
 
Ne slažem se. Misliš da je teško malim kafićima da puste pržionicu 3 minuta duže da prže? Ma jok, nema smisla to da rade sa ovim kafama. Dark roast Kenije je po mom mišljenju blasfemija, svakoj kafi ćeš ako je dovoljno dugo pržiš ubiti kiselost, o da, i ne samo kiselost. Nije svaka kafa za dark roast, dužim prženjem ubija se ono što valja, i možeš onda u startu uzeti lošiju kafu. Evo šta o tome kaže dosta poznata pržionica:

"We think a lot about coffee. The thing we care most about is doing justice to the great organic specialty green coffee that comes in our doors every week. We buy some of the best green coffee in the world and our mission is to roast that coffee to its fullest potential. To that end, we mostly roast to a light or medium profile in an attempt to bring out the richness and complexity of a particular origin; blueberries in our Ethiopian Harrar, orange zest in our Guatemalan Huehuetenango, lemony brightness in our Colombian Valle de Cauca. While we appreciate that many people prefer darker roasts (see our 4&20 French Roast or our Sumatra Mandheling) our personal preferences guide most of our roast profiles. Our coffees are designed to be sweet, complex, fruity and delicious to drink black at any temperature."


I moram da dodam o jačini kafe:

The Great Strength Debate:

We often get asked for our strongest coffee. The truth is, this is a misleading question. In our experience, it often seems to refer to darkness of roast and intensity of flavor. However, when we think of the word strength, we tend to think of brew ratios: X amount of coffee to X amount of water. We find this to be a less subjective way to think about strength since it can be accurately measured. While intensity of flavor is a purely subjective choice (strong burned flavor or strong blueberry flavor?) 25 grams of coffee for 12 ounces of water is a true and accurate measure of brewing strength.

Znam smaram, ali ne mogu da stanem iza toga da je light roast loš, niti tipičan za male kafiće, upravo suprotno, light roast je opšti trend u najpoznatijim third wave kafićima. Postoje kafe namenjene i za jače prženje, i da se razumemo ne mislim ja ništa loše o tome, samo nije cilj uzeti bilo koju kafu i ispržiti je više. Postoje ljudi koji vole light i koji vole dark roast, jasno je ti si iz ove druge grupe, ne kažem da je to u bilo kom smislu loše, samo da nije niko tu kriv takvi su trendovi trenutno i kafe za light roast se više kupuju i na većoj su ceni...
 
Ne slažem se. Misliš da je teško malim kafićima da puste pržionicu 3 minuta duže da prže? Ma jok, nema smisla to da rade sa ovim kafama.
Naprotiv, nema to veze sa tezinom, vec uglavnom ne zele da rade dark roast, jer on prikrije neke laganije ukuse.
Tako bar kazu kavopije u NYC :)
A i Starbucks/Costa/Nero mnogo tamniji roast prave, bas da bi prikrili razlike medju zrnima (posto na tim kolicinama, koje oni imaju ce sigurno biti razlike cak i u istom zrnu), to su njihove reci.

Dark roast Kenije je po mom mišljenju blasfemija, svakoj kafi ćeš ako je dovoljno dugo pržiš ubiti kiselost, o da, i ne samo kiselost. Nije svaka kafa za dark roast, dužim prženjem ubija se ono što valja, i možeš onda u startu uzeti lošiju kafu.
Ne, ubijas ono sto valja, ako volis kiselu kafu. OK je to za probe, meni licno ne moze proci kisela kafa za duzu upotrebu :(
Ja sam Keniju bas pio, prva kafa ikada (ne racunajuci nase kikiriki-grasak C i ostale :D) dark roast (ne onako dark kao sto radi Starbucks i Costa, ili nesto kuci sto su nasi przili, ali ipak jace od Koffeina/Przionice), tu se manje oseti kiselost, ali AROMA tek tada dodje do izrazaja.
Probaj kada budes mogao iz Whittard-a Kenya Peaburry (ili ako imaju neku AA, jos bolje, to je najlepsa kafa koju sam probao). Tamniji je roast od Koffeina dosta, ali aroma i ukus su extra.
U sustini kod nas ne znam ni gde bi probao tako nesto, ako sam ne przim zrno :( A to ne umem dovoljno dobro.
Probao sam i Blue Mountain, na vise nacina (extra slabija kafa, ma koliko jak roast), Java (takodje). Nije to toliko vezano za podrucje.
Niti jaci roast toliko ubije, koliko mislis. Da, ne osete se citrusne note, ali iskreno, ne oseti se ne prava aroma kafe ni u jednoj kafi u Koffeinu/Przionici, bas zbog toga.

Nemoj samo da mislis da mislim na Strong ili neki Dark Roast, kakve ima u MediaMarktu, ili kakve Nescafe prodaje :) TO je vec blasfemija kafe (ako se uopste moze nazvati kafom).

Znam smaram, ali ne mogu da stanem iza toga da je light roast loš, niti tipičan za male kafiće, upravo suprotno, light roast je opšti trend u najpoznatijim third wave kafićima.
Veliki kafici = Starbucks, Costa, Nero, VIPs, itd. (korejski brendovi neki jos)
Mali kafici = sve sto nisu ovi gore :)
U tom kontekstu je itekako tacno da manji idu bas na light roast, dok veliki idu na darker. To i sami priznaju.

Ne kazem da je los - ali to nije po meni ukus kafe, onakakv kakav zelim.
Moras imati na umu da ukus ka kiselom, gorkom, slatkom i sl. su vise genetiski. A ja recimo obozavam gorko. Ja pijem cist kakao, jak, ne podnosim dodatak mleka/secera. Cokolade nikako sa secerom, vec 99/100% kakao (to je prilicna gorcina, dok one ispod imaju kiselost, bas zbog kombinacije sa secerom)
Isto i za kafu. Kiselost meni ne prija, ima tu neceg genetskog izgleda:) (jer mi pravi kiselinu u stomaku, dok gorcina to ne radi)

Postoje kafe namenjene i za jače prženje, i da se razumemo ne mislim ja ništa loše o tome, samo nije cilj uzeti bilo koju kafu i ispržiti je više. Postoje ljudi koji vole light i koji vole dark roast, jasno je ti si iz ove druge grupe, ne kažem da je to u bilo kom smislu loše, samo da nije niko tu kriv takvi su trendovi trenutno i kafe za light roast se više kupuju i na većoj su ceni...
Moguce.
Moje misljenje je da u stvari je to cisto trend neki, da ne ulazimo dalje u to, i da nema to veze sa dobrim/losim ukusom.

Nego, gde da nadjemo jaci roast dobrih kafa, bre? :D
 
Iskreno, ja ću pre ili kasnije da kupim neku mini pržionicu, kad se skrasim negde i skupim... Gore vidim da se i slažemo i ne slažemo, mada više mislim da se razilazimo u pitanju termina dark roast, mislim da ti zapravo juriš neki full city, eventualno full city+, a ovde se uglavno prži na first crack...

Evo i malo detalja oko nivoa prženja koga zanima:

http://legacy.sweetmarias.com/library/content/using-sight-determine-degree-roast
 
Vienna roast je ono sto koriste u Starbucksu ako se ne varam, i to je neki minimum gde se oseti aroma, koju pominjem. Vienna je 13. od 15 (16. je fire :D)
 
Taman pomislim da sam nesto naucio o kafi kad dodju Mare i Alfa i sruse mi sneska :D
 
Slabo ja znam o kafi, ali imam iskustva :D krastavac, kada putujes sa 20 godina na 4 kontinenta vec, dok je i problem za vize bio - juris da isprobas sto vise stvari :D
Napravis greske, ali i naucis dosta.
 
Treba mi jedna informacija vezana za electric milk frother koji bih porucio sa amazona zato sto su tamo najnize cene.Na skoro svim aparatima koji me interesuju pise da je napon 110-120v.
Kod nas je napon 230v.Da li bih pomenuti aparat mogao da koristim kod nas ili ne?Da li mi je potreban neki trafo ili je dovoljan samo adapter sa nasom viljuskom za struju?
Nesto slicno ovome bih porucio sa amazona
https://www.amazon.com/Gourmia-GMF2..._n_is_free_international_shipping:10236242011

Ako moze neko pojasnjenje.Davno sam koristio neki kaset deck aiwa i bio je za amercko trziste i radio je na 110v.Prodavac kod koga sam tada kupio mi je dao neki trafo koji je skidao sa 230 na 110v i to je tako funkcionisalo.Ne znam da li bi mi sada isto to trebalo ili je dovoljan samo adapter sa nasom viljuskom?
 
Ako nije 85-265VAC, mora konverter/trafo, kako god se zove. Iskljucivo aparati za koje pise da mogu 110 i 220 mogu i kod nas i u US (a obicno pise da su 85-265V napajanje, i takvi aparati imaju u sebi trafo)

Inace, ja za kucu ne bih nista sa Amazona porucivao, sem ako ne znam konkretan brend i tip proizvoda. Imao sam prilicno lose iskustvo (neke gratere sam porucivao, kao stainless steal - a njesra od 150din u Idei je bolje od tog od 10e recimo)
 
Sta god ima grejac - ne moze bez transformatora. 450W grejac na 110V i to bi bilo ~27Oma. Preracunato na 220V, grejac bi bio oko 1800W, a to ne bi dugo radilo...
Ovako napamet, transofrmator 220V na 110V, 500W bi bio 20-30€. Mislim da se ne isplati.

Valjaju li ovi na KP? Vidim Jura polovni za 50€
 
Pa ima pomenuti jura polovan za 50 eura.U sustini hteo sam nesto novo kupiti, koje ce se koristiti onako sto bi se reklo u kucnoj varijanti i ne treba mi nista skupo.Na amazonu su inace dosta nize cene nego na ebay-u ali posto treba trafo onda nista od toga.Inace sam pregledao dosta aparata na amazonu koji salju za srbiju i mislim da svi rade na 110v tako da od kupovine nema nista.Ako nadjem nesto na ebay-u ili aliju pa da porucim.
Inace na kp sajtu ima neki krups nov aparat za pravljenje pene od mleka ali je cena mislim 90 eura sto mi je preskupo.Inace ponuda je bas bas tanka.
 
Pitanje je da li na KPu traziti kao milk frother ili nesto drugo.
 
@bojke1
Nema sanse da ti je Amazon najjeftiniji ako si u Srbiji. Racunica za onaj model sto si ti poslao je oko 133$, franko Srbija.
 
Poslednja izmena:
Pa ja sam tamo na amazonu kucao za posiljku za srbiju i Free International Shipping.Nisam gledao detalje.Mada tamo pise freee shipping with amazon prime.Ne znam sta je amazon prime.
Ovako
https://www.amazon.com/s/ref=sr_st_...236242011&qid=1484760270&sort=price-desc-rank

sad nisam ulazio u detalje posto sestra ima nalog na amazonu i inteza internet karticu pa nismo pokusavali da narucimo.Mozda onda i izadje kako si ti naveo.Ne znam.Probacu kasnije da ona proba da naruci pa da vidimo kako ce ispasti.
 
Imam jedno pitanje resio sam da kupim "Gaggia Classic" aparat za ekspreso, ali mi uz njega treba neki mlin, imate li neki predlog za solidan mlin koji mogu da kupim u Srbiji u pitanju je kucna upotreba. Ili da uzmeme Gaggia Syncrony Logic RS.
 
Probaj i Rioba gold, skoro potpuno ista kafa. Meni je odlična, cena je ok i ima je u Metrou.

Od privatnih obaveza nisam na forumu često.... samo da mahnem i da se zahvalim na preporuci, uzeo Rioba gold pre par dana u Metrou i oduševio se jako jako prijatan ukus i zaista ima šmek čak i bolji od Lavazze (mada sam možda i ja preterao sa LV pa mi u glavu udarila), cena 1299 din/1kg/zrno.

Takođe sam video da imaju i 5-6 drugih vrsta Rioba i to od po pola/kg, sjajna stvar da ne bacaš kilo kafe ako ti ne odgovara.

Pozdrav.
 
Od privatnih obaveza nisam na forumu često.... samo da mahnem i da se zahvalim na preporuci, uzeo Rioba gold pre par dana u Metrou i oduševio se jako jako prijatan ukus i zaista ima šmek čak i bolji od Lavazze (mada sam možda i ja preterao sa LV pa mi u glavu udarila), cena 1299 din/1kg/zrno.

Takođe sam video da imaju i 5-6 drugih vrsta Rioba i to od po pola/kg, sjajna stvar da ne bacaš kilo kafe ako ti ne odgovara.

Pozdrav.

Nema frke samo uzivaj u dobroj soljici! :beer:
Columbia i Brasil su ti jako slicne Riobi Gold tako da slobodno mozes da probas.
 
Kod mene u Metrou ima nekoliko Rioba kafa, ali nema ta Rioba Gold?

Inace, od skora imaju neku novu Gvatemala kafu u Koffeinu, prva kafa kod njih koja mi se stvarno svidja kao KAFA (Kenija Nyeri mi se stvarno svidja, jer se oseti podosta ukusa, ali svidja mi se kao NAPITAK, ne kao kafa ;)). Kome su ostale u Koffeinu inace prekisele, neka proba obavezno.
I Nikaragvu su imali interesantnu, ali opet nije to ukus kafe - ali meni je mnogo prijala, uopste nema losih efekata :)
 
Posalji im poruku na faceu da nema na toj lokaciji i da je ti kupujes i verujem da ce je dodati.
Tako su vratili Riobu u moj Metro u Zemunu kad sam ih cimao da nema.
 
Ne znam kakva je, a 1kg mi nije bas po volji da kupim za probu :)
Etiopija im je skroz OK doduse.

Ali lepo je znati da to rade!
 
Ista kao Lavazza Creama & Aroma. Šta je 1kg kafe, max mesec dana.
 
Ne znam kakva je, a 1kg mi nije bas po volji da kupim za probu :)
Etiopija im je skroz OK doduse.

Ali lepo je znati da to rade!

Imas da kupis rioba gold u pakovanju od 250 grama - limenka. Bar je ima u metrou u Zemunu. Ja kupio da probam i ne svidja mi se,. Mnogo mi je losija od lavaze crema e gusto. Sreca pa sam uzeo samo 250 grama.
Kupio sam jos i rioba Columbia, Indonesia i Brasil. Columbia mi je ok, ima malo specifican ukus ali moze da prodje. Indonesia mi je najgora kafa koju sam ikada probao. Skuvao par kafa i sad ne znam sta cu sa ostatkom od pola kg, zao mi da bacim. Ima neki smek, malo je ljuta, kao da ima bibera u sebi.
Brasil jos nisam probao.
Zao mi je sto nisam kupio rioba platinum ali bilo je samo pakovanje od 1kg pa mi se nije dalo da kupujem, sta cu s njom ako mi se ne svidi. Evo ako neko hoce menjam skoro pola kile indonezije za 100 g platinum, cisto da probam pa ako mi se svidi da kupujem.
 
A te limenke su Rioba Gold? Nisam primetio da pise, verovatno onda. Tnx.
 
Da nije ta limenka Rioba gold mlevena kafa?
Ne znam po čemu se tebi razlikuje od Lavazza Creama aroma, meni je identična. Platinum ne uzimam jer ne primećujem nikakvu razliku.
Mada teško je osetiti razlike kad se pije sa mlekom kafa.
 
Nazad
Vrh Dno