Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Rotary pumpa je Game changer.
Hvala, planiram da uživamo

Sledeći moj aparat ce sigurno biti sa rotary pumpom. Vidim da se dosta ljudi "zezne" kupe aparat od cirka 1500e sa standardnom vibracionom pumpom....

WDT sjajna stvar. Naročito ako je mlin lošiji. Iskreno od kad sam presao na eureka oro single dose mlin, maltene ga više ne ne koristim jer nema clamp-ova....
 
Da te lepo sluzi.
Planiras li uzeti termometar za grupu?
Ja sam nedavno uzeo dodatak za protok vode, drzao merac pritiska desetak dana da pohvatam kako reaguje na protok vode i vratio termometar jer bez njega ne mogu ni priblizno odrediti kolika mi je temperatura vode u grupi kada flesujem.
Planiram prvo da se detaljno upoznam sa aparatom. Jedini što tražim je rezultat u šoljici. Ako uspem sa svojim navikama da dobijem željeni ukus, ne želim uopšte da razmišljam o temperaturi...
 
^^^
Ovo tvoje samo da drzis kao ukras pa se isplati da kupis :D
Koliko kosta inace kompletna aparatura.
 
Ima li neko savet/tutorial da preporuci za pravljenje kreme od mleka na gaggia classic? Prosao sam nekoliko najpopularnijih sa yt i ne pomaze. Mleko mi se prakticno skuva, ima gore pene, a ispod je klasicno kuvano mleko.
 
Koji biste mlin preporucili kao najjeftinija opcija za viva classic?

Rekao sam da cu uzeti vivu samo da pravim sebi kafu, najosnovniju, bez previse cimanja i ne treba mi mlin. Ali sad sam se navukao tako da eto me na trzistu za mlin :D primetio sam drasticnu razliku u ukusu izmedju kafe koju sam popio 3minuta nakon sto je mlevena i iste te kafe kada sam je pravio 2-3 dana nakon toga. Plus nista lepse od mirisa sveze mlevene kafe
 
Ima li neko savet/tutorial da preporuci za pravljenje kreme od mleka na gaggia classic? Prosao sam nekoliko najpopularnijih sa yt i ne pomaze. Mleko mi se prakticno skuva, ima gore pene, a ispod je klasicno kuvano mleko.
Da se ne bi skuvalo, mleko bi trebalo da se ugreje do 65-70°C (tj. dok lonče u kojem se priprema mleko može da se drži rukom, a da se ne oprži). Možda koristan video:
 
Ima li neko savet/tutorial da preporuci za pravljenje kreme od mleka na gaggia classic? Prosao sam nekoliko najpopularnijih sa yt i ne pomaze. Mleko mi se prakticno skuva, ima gore pene, a ispod je klasicno kuvano mleko.
Tutoriala ima dosta na YT. Mogu ti dati par saveta iz prakse. Ja sam prestao previše da se trudim, GC ima ograničenja, prvenstveno mali bojler da bi mogla bolje/lakše da stimuje mleko.

  • Već pomenuti mali bojler brzo gubi paru. MORAŠ da počneš pre uključenja svetla. To će omogućiti da duže tokom steaminga imaš dovoljan pritisak pare. Obavezno isprazni steam wand (purge) i sačekaj nekih 30-33sek od trenutka uključivanja dugmeta pre nego što počneš. Ako kreneš prerano nema dovoljno pritiska, a prekasno, gasi se grejač i brzo gubi pritisak pare.
  • Ja koristim single hole tip na steameru. Naručio zajedno sa oprugama. Mislim da mi daje malo više vremena sa steaming.
  • Što hladnije mleko -frižider obavezno (mada je ovo samo po sebi uobičajno)- produžava vreme steama, značiće ti.

Tehnika - saveti:
  • Vežbaj. Bariste u kafićima spremaju 100-ak late-a dnevno. Ti kući 1-4 ... nikako nije uporedivo. Imaš onaj trik sa kap deterdženta za suđe i vodom, da ne bacaš mleko. Probao više puta stvarno radi. Moraš da se uskladiš sa aparatom i vremenom da bi dobio optimalan pritisak pare.
  • Najvažnije - Vazduh. Na početku gledaj da inkorporiraš vazduh u sitnim mehurićima (svi yt klipovi to objašnjavaju- Stretching milk), da ne napraviš veliku penu na početku, na GC nema šanse to više da razbiješ. Ako su mehurici preveliki neće se ni mrdnuti sa površine. Sa druge strane treba to da uradiš relativno brzo i ovo je najteži deo (meni).
  • Mislim da je za GC optimalno između 120 - 150ml mleka. Ja max steam-ujem za 2 kafe oko 240ml i to je (po meni) na granici za GC. Samim tim imam dve latijere (0,3 i 0,5l)
  • Ne pregrevaj mleko. Poželjno je imati termometar na početku da bi navikao šta je to 65 ili 70C, posle ti ni ne treba. 70c je baš vrelo na dodir.
  • Vežba je neophodna da bi sve stigao da odradiš u relativno kratnom vremenu.

Kako ja mislim da treba:
1) potopi tip (ugao i ostalo svuda ti objašnjavaju, ali je GC ovde malo ograničena pokretljivišću) i na brzinu zavrti mleko.
2) Vazduh - Polako spuštaj latijeru ili je malo nagni tako da vrh priđe površini i krene da ubacuje vazduh, mleko se vrti i dalje.
3) Uroni opet tip i "vrti" do odg. temperature.
....................................................................................
I na kraju ako modifikuješ GC i ubaciš PID, dobiješ više pare i manje je muke :) - ja nisam.
 
Aj sad neko neka napiše isto ovako, ali za Milk Frothere ☺️ ja konkretno imam onaj iz Lidla
 
Postavih i u temi za popuste ali ovde je mozda pravo mesto:
Ako neko juri ovo je odlicna ponuda:
 
Aj sad neko neka napiše isto ovako, ali za Milk Frothere ☺️ ja konkretno imam onaj iz Lidla
Mislim da je apsolutno moguće i za tim frother-om dobiti gotovo identično mleko kao što je kolega @crews_adder linkovao ka Youtube-u.
Tehnologija pravljenja dobrog mleka i pene u Lidl-ov Milk Frother-u je korišćenjem mleka sa više mlečnih masti, po mogućstvu 3.5 i jače kako bi dobio puniju penu i ukus.
Mleko je poželjno da se je odstojalo u frižideru i da je što hladnije ali ne toliko da postane skoro čvrsto odnosno zaleđeno.
Nasuti 120 do 150ml takvog mleka u Frother i onda ga postaviti pod steamer Gaggia Classic Pro ili boljeg espresso aparata prateći upustvo kolege @getafix i na taj način ćeš korišćenjem Lidl-ovog Milk Frother-a dobiti gotovo identično mleko za, recimo, kapućino .
Nadam se da će tebi i svim zainteresovanim kolegama ovo koncizno upustvo pomoći u pravljenju što bolje kafe sa mlekom.
 
Glesam ovaj Delonghi automatic sto je na akciji (ako ga uopste ima, al nebitno), pa se mislim da li da ga razmatram. Sa postojecim Delonghi Dedica sam zadovoljan, mane su sto se dosta prlja okolo u celom procesu i zahteva mlevenje itd. Pride sam pokvario izlaz za steam wand. Na poslu imamo full auto delonghi, verov i bolji model od ovog sa akcije, i na njemu mi je kafa kao i na ostalim full auto sto sam probao, nekako 'tanka', pa se mislim da ne uzimam full auto ako je kasika iznad svega?
 
Mislis na ovom Ecam22.11 sto je postavljen gore na akciji? A da li postoje full automatici koji mogu da pariraju kvalitetom espressa klasicnim aparatima, i ako postoje, da li je to neki visi cenovni rang? Koji bi tu bio neki best buy?
 
Mislis na ovom Ecam22.11 sto je postavljen gore na akciji? A da li postoje full automatici koji mogu da pariraju kvalitetom espressa klasicnim aparatima, i ako postoje, da li je to neki visi cenovni rang? Koji bi tu bio neki best buy?
Postoje do nekle, ali kao sto kazes to je visi cenovni rang. Jura E8, Z10.... Na kraju ti se vise isplati za espresso da uzmes manuelni i mlin.
 
Možeš sa bilo kojim sredstvom.

Mada preporučuju Calcinet ili Durgol
Ubacujem se, ali ne mogu bas da skontam. Kupio sam GCP pre 2 nedelje. Nisam se ni opterecivao sa ciscenjem, jer sam mislio da se to radi jednom u par meseci, a sad kako citam i gledam po netu vidim da se radi dnevno, nedeljno i mesecno čišćenje. Ako dobro kapiram dnevno je čisto da se prebriše portafilter, sita, da se četkicom očisti od kafe. Nedeljno je povratno ispiranje, a mesečno ili na par meseci se radi dekalcifikacija. Ako grešim ispravite me molim vas, pošto na različitim mestima sam pročitao različita mišljenja.
Ono što mene buni je čime se radi to povratno ispiranje, a čime dekalcifikacija. Na yt sam iskopao da oni povratno ispiranje i čišćenje sita... rade sa cafizom, a dekalcifikaciju sa gaggia decalcifier sredstvom. A po forumima kad čitam, vidim samo ovaj Calcinet, Durugol ili jedno sredstvo. Može li iko da mi objasni šta kod nas postoji na tržištu i šta se za šta koristi, konkretno sa GCP?
 
Ubacujem se, ali ne mogu bas da skontam. Kupio sam GCP pre 2 nedelje. Nisam se ni opterecivao sa ciscenjem, jer sam mislio da se to radi jednom u par meseci, a sad kako citam i gledam po netu vidim da se radi dnevno, nedeljno i mesecno čišćenje. Ako dobro kapiram dnevno je čisto da se prebriše portafilter, sita, da se četkicom očisti od kafe. Nedeljno je povratno ispiranje, a mesečno ili na par meseci se radi dekalcifikacija. Ako grešim ispravite me molim vas, pošto na različitim mestima sam pročitao različita mišljenja.
Ono što mene buni je čime se radi to povratno ispiranje, a čime dekalcifikacija. Na yt sam iskopao da oni povratno ispiranje i čišćenje sita... rade sa cafizom, a dekalcifikaciju sa gaggia decalcifier sredstvom. A po forumima kad čitam, vidim samo ovaj Calcinet, Durugol ili jedno sredstvo. Može li iko da mi objasni šta kod nas postoji na tržištu i šta se za šta koristi, konkretno sa GCP?
 
Ubacujem se, ali ne mogu bas da skontam. Kupio sam GCP pre 2 nedelje. Nisam se ni opterecivao sa ciscenjem, jer sam mislio da se to radi jednom u par meseci, a sad kako citam i gledam po netu vidim da se radi dnevno, nedeljno i mesecno čišćenje. Ako dobro kapiram dnevno je čisto da se prebriše portafilter, sita, da se četkicom očisti od kafe. Nedeljno je povratno ispiranje, a mesečno ili na par meseci se radi dekalcifikacija. Ako grešim ispravite me molim vas, pošto na različitim mestima sam pročitao različita mišljenja.
Ono što mene buni je čime se radi to povratno ispiranje, a čime dekalcifikacija. Na yt sam iskopao da oni povratno ispiranje i čišćenje sita... rade sa cafizom, a dekalcifikaciju sa gaggia decalcifier sredstvom. A po forumima kad čitam, vidim samo ovaj Calcinet, Durugol ili jedno sredstvo. Može li iko da mi objasni šta kod nas postoji na tržištu i šta se za šta koristi, konkretno sa GCP?
Ovako ja radim, tvoja kilometraža će varirati:
  • Dnevno: pustim malo vode kroz grupu sa skinutim portafilterom, prebrišem grupu četkom, jednom ili dvaput povratno ispiranje. Sito operem običnim kuhinjskim deterdžentom (ali moje sito je od kvalitetnog čelika, nisam siguran kakvo je fabričko)
  • Nedeljno: ovo gore, pa povratno ispiranje uz dodatak specijalnog deterdženta (Cafiza, imaju je gotovo svi prodavci: Java, Espresso Direkt, Koppa...) - pogledaj uputstvo na YT. Pranje posude za vodu i posude za soc u mašini za sudove.
Otkako koristim destilovanu vodu ili Rosu, ne skidam kamenac, nema potrebe.
 
Ovako ja radim, tvoja kilometraža će varirati:
  • Dnevno: pustim malo vode kroz grupu sa skinutim portafilterom, prebrišem grupu četkom, jednom ili dvaput povratno ispiranje. Sito operem običnim kuhinjskim deterdžentom (ali moje sito je od kvalitetnog čelika, nisam siguran kakvo je fabričko)
  • Nedeljno: ovo gore, pa povratno ispiranje uz dodatak specijalnog deterdženta (Cafiza, imaju je gotovo svi prodavci: Java, Espresso Direkt, Koppa...) - pogledaj uputstvo na YT. Pranje posude za vodu i posude za soc u mašini za sudove.
Otkako koristim destilovanu vodu ili Rosu, ne skidam kamenac, nema potrebe.
Hvala na informacijama, da li je Cafiza isto što i PulyCaff :) . Ja sa uzeo akvafor, koristim onaj A5 filter i sipam u njega ili aqua natura vodu ili aqua viva. Mislim da ima kamenca, ali mi deluje da dobro radi posao akvafor.
A ispiranje ono sto rade jednom mesecno (jednom u par meseci) to se ne radi Cafizom? (Mislim na ispiranje sto se koristi za ceo sistem kao sto je gaggia decalcifier)

Takodje me zanima, ovo sad nema veze sa ovom pričom ali ipak možda neko može da mi objasni. Šta mi je potrebno od opreme za GCP.
Kupio sam Mazzer Mini mlin i imam GCP. Sad dalje sam hteo da nabavim sita, tamper, podlogu za tamper, distributor (ili da napravim), mozda bottomless portafilter, opv mod da je spustim na 9 bara, možda knock box, levak (prsten) za doziranje itd.
Pa me zanima gde mogu da nabavim taj mod, kvalitetna sita itd?
Vidim da ljudi pišu po forumu da su naručivali iz inostranstva ali ne znam odakle. Takođe možete mi napisati šta bi mi jos trebalo, šta je bitno a šta ne od alata?
Generalno mozete mi napisati neke preporuke za workflow sa aparatom.

Hvala jos jednom :)
 
Poslednja izmena:
Gde moze da se kupi 100% arabika u zrnu? Izvinjavam se ako je vec bilo price o tome.
 
I mene interesuje odakle može da se poruči sveže pržena kafa u zrnu, po nekoj normalnoj ceni ?
 
Uzeo si akvafor da "prečišćavaš" kupovnu vodu? :ROFLMAO:
Pa uzeo sam jer ovde nemam pijacu vodu iz vodovoda, tako da sam iznajmio aparat iz aqua nature, ali njihova voda je katastrofa, puna kamenca. Aqva vivu dobijam gratis par paketa zbog akcije na balone za aparat. Aqva Viva takodje ima dosta kamenca, koristio sam je prvo za neki lidlov aparat, pa mi je rezervoar bio pun kamenca :D tako da odlučio da koristim aqvafor za GCP
 
Hvala na informacijama, da li je Cafiza isto što i PulyCaff :) . Ja sa uzeo akvafor, koristim onaj A5 filter i sipam u njega ili aqua natura vodu ili aqua viva. Mislim da ima kamenca, ali mi deluje da dobro radi posao akvafor.
A ispiranje ono sto rade jednom mesecno (jednom u par meseci) to se ne radi Cafizom? (Mislim na ispiranje sto se koristi za ceo sistem kao sto je gaggia decalcifier)

Takodje me zanima, ovo sad nema veze sa ovom pričom ali ipak možda neko može da mi objasni. Šta mi je potrebno od opreme za GCP.
Kupio sam Mazzer Mini mlin i imam GCP. Sad dalje sam hteo da nabavim sita, tamper, podlogu za tamper, distributor (ili da napravim), mozda bottomless portafilter, opv mod da je spustim na 9 bara, možda knock box, levak (prsten) za doziranje itd.
Pa me zanima gde mogu da nabavim taj mod, kvalitetna sita itd?
Vidim da ljudi pišu po forumu da su naručivali iz inostranstva ali ne znam odakle. Takođe možete mi napisati šta bi mi jos trebalo, šta je bitno a šta ne od alata?
Generalno mozete mi napisati neke preporuke za workflow sa aparatom.

Hvala jos jednom :)
Ajmo redom :)

  • Nemam pojma šta se desi sa "izvorskom" vodom kad je provučeš kroz filter, moguće da postane previše meka. Takođe, A5 meni posle nekih 120 litara dosta izgubi performanse (a čini mi se da je deklarisan na 300l), pa vodi računa i o tome. Ako ti je kafa loša, razmisli da pređeš na Rosu ili Vlasinu.
  • Dekalcifikacija (skidanje kamenca) se radi sredstvom za skidanje kamenca, ne deterdžentom. Jeftinija varijanta je limunska kiselina, ima da se kupi po supermarketima pod brendom Limuntus. Neki tvrde da limunska kiselina oštećuje bojler, neki negiraju. Lično mislim da nije dovoljno dugo u kontaktu s njim da bi napravila neku štetu, samo je bitno da se aparat dobro ispere nakon dekalcifikacije.
  • Cafiza i Puly Calf su deterdženti specijalno formulisani za espreso aparate. Ovo je bitno jer klasični deterdženti nagrizaju aluminijum, a GC ima dosta aluminijumskih delova.
  • Po mom mišljenju, obavezni modovi za sam aparat su spuštanje pritiska (preporučujem 6 bar) i bolje sito. Bottomless PF je koristan dok učiš, a možda ćeš odlučiti i da ga koristiš stalno ako uvek piješ dupli. PID i kontrolu protoka (pritiska) je lepo imati ali može se bez njih. Izuzetno jeftin dodatak koji će učiniti stavljanje i skidanje PF-a dosta prijatnijim je silikonski dihtung glave (umesto gumenog). Na bolje sito tuša i držač tog sita nemoj bacati pare ako ovo koje imaš ne krene da korodira.
  • Od opreme za pripremu i tampiranje, dobar tamper je obavezan. Preporučujem neki sa oprugom, samonivelišući (lično koristim Normcore). WDT je jako koristan ako te ne mrzi da toliko čačkaš. Možeš da ga napraviš od pampura i igala za akupunkturu ili igala za čišćenje 3D štampača (aliexpress za 5 dolara). Distributer je lepo imati ali može se bez njega. Podlogu, knockbox i sl. je lepo imati ako imaš gde da ih držiš.

Prodavnice:
  • shadesofcoffee.co.uk - modovi za GC, korektne cene, paketi stižu uredno, i uglavnom prođeš bez carine.
  • Neki Bugarin na ebay-u ima dosta modova za GC i ne naplaćuje poštarinu.
  • Aliexpress :)
Gde moze da se kupi 100% arabika u zrnu? Izvinjavam se ako je vec bilo price o tome.

I mene interesuje odakle može da se poruči sveže pržena kafa u zrnu, po nekoj normalnoj ceni ?

  • Fuka na Zemunskoj pijaci (trenutno oko 4200 RSD ako kupuješ na kilogram, na kesicu značajno skuplje)
  • indijana.rs
A imamo i ovde na forumu dobre pržioničare, al nek se jave sami :)
 
I mene interesuje odakle može da se poruči sveže pržena kafa u zrnu, po nekoj normalnoj ceni ?
Ja se snabdevam u Gradskoj pržionici, trenutno im je sajt u izradi pošto je prethodni hakovan, ali će valjda uskoro biti gotov. Vrlo su ljubazni, imaju odličnu aparaturu i kafa je uvek sveže pečena/pržena. E sad šta je normalna cena 2022 god, to je pitanje.
 
  • Like
Reagovanja: q4u
Nazad
Vrh Dno