Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ne razumem se u kafu uopšte ali drugar mi je poslao sliku iz Kosta rike kad je bio

276059534_10209319818310557_4293123244984607933_n.jpg
 

free image hosting
Posetih u Budimpesti jedno desetak kafeterija (koje nicu na svakom cosku), i utisak je da prave uglavnom citrusne kafe. Iz zezanja uzeh tchibo koje nisam vidjao kod nas u njihovoj oficijelnoj prodavnici gde moze da se nadje skoro sve od kafa, kapsula, aparata, solja i ostalih sitnica. pijacne kafe tipa pellini, lavazza i slicne se kod njih prodaju po 1.5 e (250gr). Zanimljivo mi je sto u tehnomarktu pored tehmike postoji jedan poseban deo gde ima da se kupi jedno pedesetak vrsta kafa
 
Treba mi savet.
Na Saeco Poemia izlazi mi para na tus i posle nekog vremena stane. Zatim ekstrakcija, odnosno voda mnogo brzo izlazi iz aparata/portafiltera. I osetno je smanjena temperatura vode.
 
Zar on ima veze sa parom koja izlazi iz tusa i brzim protokom vode? Za samnjenu temperaturu, ok.
 
Zar on ima veze sa parom koja izlazi iz tusa i brzim protokom vode? Za samnjenu temperaturu, ok.
Pa da...
Voda ti se pregreva u bojleru (zato imas prisustvo pare) usled negašenja grejnog elementa(zbog neispravanog termostata) imaš porast pritiska u samom bojleru koji ti utiče i na povećan protok.
Naravno ovo je samo predpostavka, naglas razmišljam.
 
Ne znam da li sam jedini, ali da prenesem lose iskustvo sa Kosta Coffee kapucino DG kapsulama. Od 5 komada do sad na dve kapsule kafe se onaj ventil dole nije otvorio, masina samo naduva kapsulu i onda pod pritiskom izbaci svu paru i vodu gore oko igle i izbrlja ceo aparat. Mislio sam ajde, jedan feler, desava se, ali evo upravo sam brisao pola kuhinje opet...

KC kapsula za mleko nema ovaj problem, niti mi se ikad desilo sa Nes kapsulama.
 
  • Like
Reagovanja: kVu
Ne znam da li sam jedini, ali da prenesem lose iskustvo sa Kosta Coffee kapucino DG kapsulama. Od 5 komada do sad na dve kapsule kafe se onaj ventil dole nije otvorio, masina samo naduva kapsulu i onda pod pritiskom izbaci svu paru i vodu gore oko igle i izbrlja ceo aparat. Mislio sam ajde, jedan feler, desava se, ali evo upravo sam brisao pola kuhinje opet...

KC kapsula za mleko nema ovaj problem, niti mi se ikad desilo sa Nes kapsulama.
Ja ih pijem već par meseci, nijedan problem nisam imao...
 
Bio za vikend do Sarajeva, svratio do Fabrike i Ćejfa. Fabrika (čini mi se da su Banjalučka firma) prodaje samo svoje blendove, a u Ćejfu se može naći poneka fina SO…A222D392-B5E8-4292-A049-04969CD4F2D7.jpeg

image.jpg
 
Samo da se nadovežem da je ova Etiopija “Guji Uraga” baš dobra, preporuka ako neko bude išao put Banja Luke da proba… Ova moja kesa je pržena u decembru pa nije idealno svježa, ali je i dalje sačuvala dosta ukusa…
 
Slucajno sam saznao za coveka koji ima sve za espresso. Neverovatno a nema ga na internetu. Rekao je da ce uskoro napraviti WEB stranicu.
Primer: Trazim noz za Mini Mazzer Timer FMA00182D (58 x 33 x 8.5). OEM - 48 eura, Zamenski - 2.000 dinara. Da napomenem da ovaj noz nema nigde da se nadje. A u inostranstvu je 42 eura.

Katalog
0648222651 Nikola

PS: katalog je samo deo
PS2: ako je nesto protiv pravila foruma admin neka brise.
 
Poslednja izmena:
Samo da se nadovežem da je ova Etiopija “Guji Uraga” baš dobra, preporuka ako neko bude išao put Banja Luke da proba… Ova moja kesa je pržena u decembru pa nije idealno svježa, ali je i dalje sačuvala dosta ukusa…
Moja preporuka za ovu kafu od male radionice... Naravno, imaju jos mnogo dobrih kafa. Popriličan broj sam probao.
 

Prilozi

  • IMG_20220322_165643_904.jpg
    IMG_20220322_165643_904.jpg
    76.4 KB · Pregleda: 68
Ako može savetodavno, firma u Beogradu (Ecomex) prodaje Guzzini aparat za kafu/kapsule, 19 bara. To je sve koliko ja laički pohvatam sa njihovog sajta. Imaju neke pakete gde ide aparat+100 kapsula od 7gr+šoljice+šećer ili isto to +3000 din sa aparatom za penu....Želim samo da popijem pristojni expreso par puta dnevno, naravno i moji ukućani imaju iste prohteve, ne vise od 10tak kafa dnevno svi u zbiru. Da li ovo vredi tih 19.500 (22.500) ili ima bolji predlog aparata (shvatam da su ove kapsule samo u inicijalnoj matematici, posle ko sta voli). Hvala unapred na sugestijama
 
Ne znam da li sam jedini, ali da prenesem lose iskustvo sa Kosta Coffee kapucino DG kapsulama. Od 5 komada do sad na dve kapsule kafe se onaj ventil dole nije otvorio, masina samo naduva kapsulu i onda pod pritiskom izbaci svu paru i vodu gore oko igle i izbrlja ceo aparat. Mislio sam ajde, jedan feler, desava se, ali evo upravo sam brisao pola kuhinje opet...

KC kapsula za mleko nema ovaj problem, niti mi se ikad desilo sa Nes kapsulama.
Tako je, drugarici su par kapsula za redom pustale vodu sa strane, pa je dala meni da probam na mom aparatu i kod mene je jedna od desetak do sada procurela ostale su bile dobre.. Mada ja sam skoro menjao ploču sa iglicom na aparatu. Definitivno je nešto do kapsula, kao da teško propuste kafu, tj treba im mnogo veći pritisak. Isto tako sa svim drugim kapsulama nema problema...
 
Ako može savetodavno, firma u Beogradu (Ecomex) prodaje Guzzini aparat za kafu/kapsule, 19 bara. To je sve koliko ja laički pohvatam sa njihovog sajta. Imaju neke pakete gde ide aparat+100 kapsula od 7gr+šoljice+šećer ili isto to +3000 din sa aparatom za penu....Želim samo da popijem pristojni expreso par puta dnevno, naravno i moji ukućani imaju iste prohteve, ne vise od 10tak kafa dnevno svi u zbiru. Da li ovo vredi tih 19.500 (22.500) ili ima bolji predlog aparata (shvatam da su ove kapsule samo u inicijalnoj matematici, posle ko sta voli). Hvala unapred na sugestijama
Probao sam espresso iz tih kapsula. Bolji je od većine komercijalnih Hausbrantovih kafa na domaćem tržištu (što nije naročito teško). Ipak, ako aparat nije kompatibilan sa Nespresso kapsulama, ne bih ga kupio.
 
Evo i Whole Latte Love izbacise video vezano za kvalitet vode, da li "destilovana" (RO) ili "iz bokala" i kako napraviti vodu za espreso

Pominjalo se pre par stranica da li se truditi za tako nesto ili ne i kako napraviti.
Izgleda da se vredi potruditi
 
Vrijedi se potruditi, a zapravo i nije toliko teško, trebaju samo 3 sastojka i precizna vagica. I onda kad se napravi koncentrat može baš dugo da traje.
 
Jedan mali offtopic, ali mozda moze neko da mi pomogne,
Kupio sam espresso aparat u Lidl-u SilverCrest SEMM 1470 A2,
Procitao sva upustva, gledao i video na netu, ali kada pustim bilo koji od programa voda izlazi samo iz ove posude za mleko, ali ne i ovamo gde se stavlja kafa. Skinuo sam sve poklopce i osigurace, proverio sve sto moze da bude problem, ali bez pomoci. Kada upalim aparat, zagreje se, i kada ukljucim neki program samo blinkaju lampice i to je to. Ponekad izadje tecnost iz posude za mleko a nekad ne. I zamenio sam za drugi uredjaj, ali se isto desava. Bas nemam nikakvu ideju sta moze da bude problem.
 
MareBG je postavio recept. Ovaj sa videa nisam razumeo. Ko jeste neka prevede.
Na Maretov odnosno BaristaHustle recept i mislim.
Na videu je on koristio za poredjenje destilovanu vodu i filtriranu vodu sa česme, koristio je neki filter kao sto je Brita npr. Pa su uglavnom svi zaključili da je bolja filtrirana voda nego destilovana.
Ovo mogu i sam da potvrdim na osnovu mogu iskustva 😄
 
I ja se danas ponovih sa novim setom šoljica i kašičica za kafu.:p
Merkam ih već pola godine i konačno prelomih, pa nek ide život.
1CDDF53F-FD55-4150-B22C-E7F590876F14.jpeg
 
Nije baš:). Meni se svideo dizajn, skroz je neobičan i nekako futuristički.
Vrhunski je odrađen, a kvalitet i cenu neću ni da spominjem.
3D27F620-BBDB-44BE-8012-4EBD10A768E8.jpeg
 
Sa tendencijom da ti se prevrne preko kažiprsta (desne ruke) kad hoćeš srk. :)
 
Pozdrav,

Nedavno sam uzeo espresso aparat "Gorenje" i nikako ne uspevam da napravim kafu po ukusu. Moje pitanje za vas je:
1. Koliko grama kafe stavljate za lungo i koliki output kafe je savrsen?
2. Koliko grubo sameljete kafu?
2. Preporuka za kafu? Uzeo sam crvenu kafu iz lidla za espresso i nije neka... Kapiram da cu ovih dana do pijace po neku "Lavazza".

Hvala!
 
Nazad
Vrh Dno