Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Jel moze neko da mi preporuci servisera u Beogradu (i okolini) ko i dalje prati sta se proizvodi i razume u novije aparate (Lelit)?

Moja MaraX se definitivno pregreva, merio sam temperaturu u portafilteru, sa switchom na nultoj poziciji (sto bi trebalo da daje 91-92C) je temperatura vode nekih 97-98 i ne spusta se ispod 95.5 tokom cele ekstrakcije. Masina je u "brew priority" modu. E sad, posto je taj aparat jedinstven u HX svetu po tome sto ima 2 temperaturna senzora (na vrhu bojlera i na dnu gde recirkulise voda iz grupe) od kojih ocigledno barem jedan brljavi (ili mozda oba), nisam siguran da je vecina nasih servisera uopste upoznata sa tim detaljima, kao recimo i da je skroz normalno da bojler nabije skoro 3 bara pritiska pri inicijalnom zagrevanju. Vec sam ga nosio u jedan servis gde je konstatovano da aparat "radi kako treba" i da "treba da koristim dobru kafu", tako da ne bih zeleo da opet gubim vreme.

P.S. Aparat je tehnicki i dalje pod garancijom, ali buduci da sam ga uvezao iz Poljske, na garanciju nisam racunao od samog starta :D Jeste se u jednom trenutku pojavila jedna domaca kompanija kao zvanicni Lelit distributer za Srbiju, ali je vise nema na listi.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ekipo,

Sa zadovoljstvom sam pročitao čitav thread, još ranije dok sam bio u procesu odlučivanja oko aparata za espresso, a i sada dok usavršavam tehnike spremanja kafe, pa da ispričam i moj “put” u ove vode, siguran sam da nekome može koristiti.

Nekih godinu dana sam imao “entry level” Krups XP3205, koji nije baš ostavio neki utisak na mene i slabo sam ga koristio. Najviše sam kafu spremao u Moka pot-u (lončetu) i to je uglavnom bila Lavazza Rossa i Oro. To sam prilično dobro usavršio ali je u poslednje vrijeme počelo opet malo da me kopka neka ideja da se upustim ozbiljnije u espresso vode pa tako dođoh i do ove teme (kao i do gomile YouTube videa).

Neki logičan izbor mi je inicijalno bio Gaggia Classic i dobar mlin. E sad, kako živim u Crnoj Gori, svaki malo “egzotičniji” hobi je tabu tema, pa je tako i nemoguće doći do nekog boljeg aparata za kućni espresso. Onda sam se okrenuo tržištu Srbije, prvo provjerio kod Bago.rs, medjutim nemaju nikakve partnere preko kojih bi mogli prodavati uređaje u CG. Nakon toga sam došao, manje vise kao svi, na KP ponudu. Kod Milana (kod kojeg mi se čini da je nekoliko vas trgovalo) sam našao novu GC, koja bi sa nekoliko manjih upgrade-a izašla oko 500 eura (IMS shower screen i korpa, botomless portafilter, Motta leveler…)
To je trebalo biti to, međutim u zadnji tren naidjem na oglas za Sage Bambino Plus, u mint stanju, full kutija. Malo istražim i kvalitet izrade pa i izgled je bio na GC strani, međutim vođen logikom da mi najvjerovatnije ovaj entry aparat neće ostati u vlasništvu decenijama, već prije koju godinu, ne znaci mi mnogo “bullet proof” dizajn i dugoročni kvalitet. Sa druge strane, na stranu Bambina je bilo to što je već fabricki 9Bar pritisak, ima PID (doduše samo fiksiran na 93 Celzijusa) i ima nevjerovatno brzo zagrijavanje (već nakon par sekundi). Takodje, za Bambino ima dovoljno upgrade-a dostupnih na netu (IMS korpe, sita, ručke itd).
Pored toga, Bambino je bio nekih 200 eura jeftiniji od GC sa gore pomenutim upgrade-ima, tako da je i to uticalo da krajnja odluka padne na Sage. I za sad, nakon nekih mjesec dana korišćenja mogu da kažem da se nisam pokajao, nijednom.
Ovdje bih dodao da sam razmišljao i o manuelnim aparatima za espresso, tipa Flair Signature, ali mi je ipak drago sto sam uzeo Sage, jer cijenim ipak što uglavnom ujutro pritisnem dugme i on je spreman…

E sad (za one koji su došli d’ovde, svaka čast) drugi i možda najvažniji dio vezan za dobar espresso - mlin. Kako imam malu kuhinju trenutno (još jedan plus za Bambino u odnosu na GC) nisam uopste razmišljao u pravcu polovnih komercijalnih mlinova. Odmah sam počeo razmišljati o dobrim ručnim mlinovima, tim prije kako dnevno broj popijenih kafa bude u rasponu 2-5, dakle ne meljem neke ogromne količine.
Nakon dosta recenzija i odgledanih YouTube klipova, suzim izbor na Normcore V2 sa titanijumskim sječivom, 1zpresso JX i Timemore Chestnut. Najbliži sam bio ipak 1zpressu, medjutim nakon malo “kopanja” još po netu, dodjem do Kingrinder marke, navodno neko iz 1zpresso se odvojio da pravi svoj mlinac koji ne dolazi u nekom ekskluzivnom pakovanju, ali ima sve karakteristike premium ručnog mlinca.
Na kraju na Aliju nadjem prodavca koji mi je dao dobru ponudu za Kingrinder K4 (150 dolara, uračunat brzi UPS shipping). Ukratko K4 ima 48mm konusni titanijumski nož, kapacitet oko 30-35 grama kafe odjednom, 240 pozicija podešavanja (4 kruga po 60 koraka, spolja se podešava).

Na kraju (da se ovaj uvodni post privodi kraju) ostajem na relativno lošem izboru kvalitetnih SO kafa u Crnoj Gori. Imamo Kafoteku koja ima svoju pržionicu mada imaju redovno svježe pržen samo svoj blend (Columbia, Brazil i Indija), mislim da imaju radnju i u BG. On je najbolje što sam nalazio ovdje u Podgorici, a da je arabika i da je medium roast.
Imamo Java coffee, koji imaju istu ponudu kao u Srbiji, medjutim kod njih me nervira što nema datuma prženja na kafi, nisam naišao na svježu kafu kod njih.
I od nedavno ima i neka mala kafeterija koja uvozi nekoliko arabika, ali opet bez nekog posebnog origina, datuma przenja itd.
Imamo dolje u Porto Montenegru i Kafeteriju iz BG, ali nisam probao još njihove kafe.

Da zaključim, zadovoljan sam kako Bambino pravi espresso, biće uskoro fotografija ukoliko vas zanima. Trenutno mi je najveći “problem” precizno levelovanje kafe i tampiranje. Tapkam rukama ali primjetim često da bude nekih nepravilnosti u obliku pucka, dakle nemam konzistentnost.
Poručio sam precizni 53.3 leveler i tamper kao i WDT tool kao iz par postova ranije (čekam već mjesec dana da stignu sa Alija), očekujem da se tu poprave stvari.

Još jednom puno pozdrava za ekipu 😄
Jel moze neko da mi preporuci servisera u Beogradu (i okolini) ko i dalje prati sta se proizvodi i razume u novije aparate (Lelit)?

Moja MaraX se definitivno pregreva, merio sam temperaturu u portafilteru, sa switchom na nultoj poziciji (sto bi trebalo da daje 91-92C) je temperatura vode nekih 97-98 i ne spusta se ispod 95.5 tokom cele ekstrakcije. Masina je u "brew priority" modu. E sad, posto je taj aparat jedinstven u HX svetu po tome sto ima 2 temperaturna senzora (na vrhu bojlera i na dnu gde recirkulise voda iz grupe) od kojih ocigledno barem jedan brljavi (ili mozda oba), nisam siguran da je vecina nasih servisera uopste upoznata sa tim detaljima, kao recimo i da je skroz normalno da bojler nabije skoro 3 bara pritiska pri inicijalnom zagrevanju. Vec sam ga nosio u jedan servis gde je konstatovano da aparat "radi kako treba" i da "treba da koristim dobru kafu", tako da ne bih zeleo da opet gubim vreme.

P.S. Aparat je tehnicki i dalje pod garancijom, ali buduci da sam ga uvezao iz Poljske, na garanciju nisam racunao od samog starta :D Jeste se u jednom trenutku pojavila jedna domaca kompanija kao zvanicni Lelit distributer za Srbiju, ali je vise nema na listi.
Zdravo, Lelit Mara X je ozbiljan aparat, čitao sam dobre recenzije.
Možda je glup predlog, ali da li si probao da malo istočiš vode iz grupe? Tj da li i nakon 2-3 kafe, i dalje drži tu istu temperaturu? Takodje, da li na low podešavanju smanji temperaturu vode ili je to i dalje isto?
 
Poslednja izmena:

IncognitoMNE

Sta ce ti, bogati, rucni mlin pa da je od zlata. Meni je to gnjavaza s obzirom da sam polu-crnogorac. Nabavi normalan mlin i uzivaj a ne da vrtiš... Dati za rucni mlin 150 dolara, neverovatno....
Sto se tice kafe brendirane ne znam kakva je situacija u CG. Vecina se ovde snabdeva s buvljaka i pijaca (Madjarska). Recimo u Nišu nema gotovo nikakav izbor brendiranih kafa sa povoljnim cenama (buvljak/pijaca). Predpostavljam da moze to biti isti slucaj i u CG. Manje trziste.
 
Zdravo, Lelit Mara X je ozbiljan aparat, čitao sam dobre recenzije.
Možda je glup predlog, ali da li si probao da malo istočiš vode iz grupe? Tj da li i nakon 2-3 kafe, i dalje drži tu istu temperaturu? Takodje, da li na low podešavanju smanji temperaturu vode ili je to i dalje isto?

Eksperimentisacu jos malo sa merenjima, ali u svakom slucaju ne bih voleo da moram da temp-surfujem masinu kada mu je glavni feature to da duplim senzorima prati temperaturu vode u grupi i eliminise potrebu za cooling flush-om :) Podesavanje "0" je inace najnize podesavanje, ostali preseti (1 i 2) mogu samo da povecaju temperaturu vode.

P.S. Kafeterija isto prodaje po 5-6 meseci bajate kafe, jedino ako bas imas srece pa ti uleti neki skorasnji batch.
 
Možda nekog zanima kako izgleda Latte iz Nespresso Citiz & Milk i Aeroccino 4.
Ovo je prvo pakovanje Barista mleka iz Metroa, iz drugog bude dosta manje pene 😂
Ispadne čak i lepše od ovoga nekad.
Uglavnom ovaj Aeroccino I taj iz Linde za penu vrhunsko.
 

Prilozi

  • IMG_20220217_193537.jpg
    IMG_20220217_193537.jpg
    116.6 KB · Pregleda: 118

IncognitoMNE

Sta ce ti, bogati, rucni mlin pa da je od zlata. Meni je to gnjavaza s obzirom da sam polu-crnogorac. Nabavi normalan mlin i uzivaj a ne da vrtiš... Dati za rucni mlin 150 dolara, neverovatno....
Sto se tice kafe brendirane ne znam kakva je situacija u CG. Vecina se ovde snabdeva s buvljaka i pijaca (Madjarska). Recimo u Nišu nema gotovo nikakav izbor brendiranih kafa sa povoljnim cenama (buvljak/pijaca). Predpostavljam da moze to biti isti slucaj i u CG. Manje trziste.
E vidio sam da ručni mlinovi nisu baš neki favoriti ovdje 😄
Pa evo nekih mjesec dana ga koristim, ne vidim neki problem. Za nekih 30ak sekundi mogu da izmeljem 16 grama za dozu koliko koristim. Osim što za medium roast treba malo jače zapeti, ne vidim tu nešto puno mana. Nemam neko veliko društvo svakodnevno pa da meljem za redom 5-6 kafa, to bi već bilo malo neugodno. Za jednu-dvije kafe odjednom, lagano to ide. A vrlo malo mjesta zauzima, nema elektronike, portabilan je (s obzirom da kampujem pa mogu da nosim lonce i AeroPress) a i vrlo malo zaostaje kafe u njemu, eto.

A za dobru kafu mi je trenutno najveći problem kao što rekoh. Jedino kad svratim do BG pa da uzmem povremeno.
Eksperimentisacu jos malo sa merenjima, ali u svakom slucaju ne bih voleo da moram da temp-surfujem masinu kada mu je glavni feature to da duplim senzorima prati temperaturu vode u grupi i eliminise potrebu za cooling flush-om :) Podesavanje "0" je inace najnize podesavanje, ostali preseti (1 i 2) mogu samo da povecaju temperaturu vode.

P.S. Kafeterija isto prodaje po 5-6 meseci bajate kafe, jedino ako bas imas srece pa ti uleti neki skorasnji batch.
Pa naravno da ne želiš na takvom uređaju da radiš surfing, ali rekoh da barem provališ je li šteka termostat ili je nešto drugo. A može biti i da je fabricki loše podešeno, dešava se.
 
Da, koliko vidim po netu, ljudi se zale da im senzori nisu medju najkvalitetnijim, ne vidim sta bi drugo moglo da bude. Mozda za pocetak da proverim konektore, a do kraja bih eventualno znao i sam da ga zamenim, makar ovaj na vrhu bojlera ne bi trebalo da je narocito komplikovan.
 
ja vev godinu i kusur meljem na hario mlinu rucno, sto kazes za par kafa dnevno sasvim ok, nije neki napor, a ne trazi mesto u kujni, utikac, neko ciscenje itd itd ... mlin bi verov sklanjao jer realno ko nema puno mest u kujni glupo je da drzi sve vreme mlin na radnom delu.
 
ja vev godinu i kusur meljem na hario mlinu rucno, sto kazes za par kafa dnevno sasvim ok, nije neki napor, a ne trazi mesto u kujni, utikac, neko ciscenje itd itd ... mlin bi verov sklanjao jer realno ko nema puno mest u kujni glupo je da drzi sve vreme mlin na radnom delu.
Tako je, ja sam se vodio tom logikom i ne pada mi teško uopšte. Danas sam mjerio, 25 sekundi tačno za 16 grama kafe, espresso granulacija.
Ps. Nisam se pohvalio da sam ispratio i @MareBGD recept za pravljenje vode, kao i neke druge zanimljive teme sa BaristaHustle bloga.
Tako da sada koristim svoju vodu i zaista ima razlike u punoći ukusa, može se osjetiti razlika u odnosu na Rosu.
Tako ko hoće “malo” da se iscima riješio je sebe problema oko filtera vode i ostalih problema. Uz Breville dodje i filter za vodu, ali sam ga makao sada kada koristim svoju vodu.
 
Evo nekoliko fotografija jutrošnjeg rituala…

Prvo moj skromni setup…

7CB324DC-B19E-4051-A0BB-6292D6E373C3.jpeg

Precizna kineska vagica 😄

4af8ae49-d86d-486b-8589-6498b4517eaa-jpeg.336814


Nakon ručnog mljevenja:

F0CD6CC3-7C69-4898-9317-15E401D8970E.jpeg

Nakon tampiranja:
7835E5BA-23F7-46B2-8D2C-46E784FC033F.jpeg

Ekstrakcija…
EE49697E-47B6-47C6-BA18-5F8A7C84904F.jpeg

Nakon ekstrakcije:
2EE283EC-63A7-41B1-BFF5-909B4FD72AB6.jpeg

Nakon mješanja:
7CD32D8B-2A9B-43E2-AC97-39C0314E2290.jpeg

I za kraj, za eksperte da mi provjere puck, mislim da tu ima mjesta za poboljšanje ☺️

674B8F22-AF7D-4DE1-A5DD-0B4395B430D6.jpeg
B59A1243-D870-4B9B-BEAC-7D15BE11C3C2.jpeg
 

Prilozi

  • 4AF8AE49-D86D-486B-8589-6498B4517EAA.jpeg
    4AF8AE49-D86D-486B-8589-6498B4517EAA.jpeg
    440.9 KB · Pregleda: 518
Pre godinu-dve je budvanski Casper imao neku svoju specialty kafu, ne znam šalju li za Podgoricu.

Ne znam koliko ti je logistički komplikovano, ali možda bi vredelo da jednom na 3-4 meseca doteraš veću količinu kafe iz Srbije ili Hrvatske, podeliš na manje pakete i zamrzneš. Smrznuta pržena kafa može da stoji jako dugo i može da se melje i koristi bez odmrzavanja (mada ne znam sa ručnim mlinom, možda bi napucao podlaktice kao Popaj).

BTW nestao mi je post od pre nekoliko dana, izvinjavam se moderaciji ako je kršio neka pravila.
 
Pre godinu-dve je budvanski Casper imao neku svoju specialty kafu, ne znam šalju li za Podgoricu.

Ne znam koliko ti je logistički komplikovano, ali možda bi vredelo da jednom na 3-4 meseca doteraš veću količinu kafe iz Srbije ili Hrvatske, podeliš na manje pakete i zamrzneš. Smrznuta pržena kafa može da stoji jako dugo i može da se melje i koristi bez odmrzavanja (mada ne znam sa ručnim mlinom, možda bi napucao podlaktice kao Popaj).

BTW nestao mi je post od pre nekoliko dana, izvinjavam se moderaciji ako je kršio neka pravila.
Hvala, provjeriću za Casper.
Stvar je što kod nas, a slično je sigurno i u Srbiji, većina ljudi je navikla na klasični ukus espressa (italijanski dark roast, blend arabike i robuste) komercijalnih kafa.
E sad, nije da izmišljam toplu vodu, nisu te kafe loše, samo je to uvijek sličan i pomalo “dosadan” ukus.
Razmisliću o ovoj varijanti nabavke sa strane, ima i nekih kurira koji dostavljaju iz BG za Podgoricu, tako mi je i stigao kafe aparat, mada je bilo malo peripetija oko toga a i nije baš ekonomično rješenje.
 
I ja sam "na rucnom mlinu", Kinu, i to samo zbog nedostatka mesta u kuhinji.
Jeste malo cimanje, da se meri i rucno melje, ali to mi dodje kao mala gimnastika.
 
Isplati li se uzeti pet meseci staru Juru E8 koja je spolja jako lepo očuvana. Samo uređaj, nema ništa od dadtne opreme. Curio je prilikom rada pa mu je u ovlašćenom servisu zamenjen semering tanka preventivno. Kupio bih ga sa godinu dana garancije za 60.000
Nije korišćen nekih godinu dana.
 
Moze neka preporuka za preciznu vagicu na koju ce stati i rucka.
 
Koliko preciznu?
U standardnim prodavnicama kod nas imaš uglavnom kuhinjske koje mjere po 1 gram.
Imaš na Kupujem Prodajem za 1600 dinara vaga sa tajmerom, na koje čini mi se može stati bez problema ručka, a koje mjere u 0.1 gram precizno.
A ako hoćeš nešto bolje, možeš poručiti Timemore sa Alija koja košta oko 50ak eura sa isporukom…

80FC3004-A18B-4410-889D-B7E39FB7A47B.jpeg
 

Prilozi

  • B35AA322-EEBC-4095-B859-A84C27B08F83.png
    B35AA322-EEBC-4095-B859-A84C27B08F83.png
    185.5 KB · Pregleda: 53
E to mi treba posto vec imam tu kuhinjsku ali meri u 1g sto nije dobro.
 
Taman tako.
Kako si zadovoljan sa Kinu? On je isto 48mm sječivo?
Mislim da si ok uradio za mlin za prvo vreme, ma i za duze. Nisu to rucni mlinovi kao sto su nam babe imale, mnogo je lakse sa 48mm i brze. Ja pored P100 imam i rucni 1ZPresso K-Max i obozavam ga. Sta da ti kazem kad pourover samo sa njim pravim.
 
Isplati li se uzeti pet meseci staru Juru E8 koja je spolja jako lepo očuvana. Samo uređaj, nema ništa od dadtne opreme. Curio je prilikom rada pa mu je u ovlašćenom servisu zamenjen semering tanka preventivno. Kupio bih ga sa godinu dana garancije za 60.000
Nije korišćen nekih godinu dana.
Naravno da se isplati;)
 
Kao i svaki hobi, zar se išta oko kafe “isplati”? Osim možda ljudima koji piju po 5 kafa dnevno u kafiću.
Aparat, održavanje/servisi, voda/filteri, kvalitetna kafa…
Ako neko uživa u tom hobiju, nema smisla razmišljati o “isplativosti”…
Zato uzmi aparat i opremu koju možeš da priuštiš i uživaj :)
 
Mislim da si ok uradio za mlin za prvo vreme, ma i za duze. Nisu to rucni mlinovi kao sto su nam babe imale, mnogo je lakse sa 48mm i brze. Ja pored P100 imam i rucni 1ZPresso K-Max i obozavam ga. Sta da ti kazem kad pourover samo sa njim pravim.
Zadovoljan sam, bio za crni petak 2020, neki mali popust, pa sam tad uzeo.
Melje lepo kafu, juce sam uzeo Costa 1kg uz zrnu, pa moram jos da ga doterujem. Prethodna kafa (Vergnano) se mlela na 0.8.0 (eventualno 0.7.8), 16gr za oko 25sec u 2 soljice da bude nama pitka (odustao sam da merim koliko kafe bude u soljici, vazniji mi je ukus), ova sad - na ispod 0.7.0 napune se 2 soljice isto 16gr za 15ak sec.
 
Drustvo, potrebna mi je pomoc oko dial in-a sa Brazilom iz Kafeterije.

Doziram 16gr kafe i jurim nesto veci odnos od 1:2 jer je srednje przena pa pokusavam da koliko-toliko neutralisem kiselost. Dobijem oko 38gr kafe za nesto vise od 30s, medjutim i dalje mi dominira kiselost, kao da je nedovoljna ekstrakcija. Da li da meljem za nijansu finije kako bih jos malkice produzio ekstrakciju, s tim da bih zadrzao isti odnos kafe i tecnosti?

Aparat ugrejem 15ak minuta, kafu meljem neposredno pre sipanja u PF, odradim WDT i na pucku ne vidim rupe, pukotine ili nesto slicno sto bi sugerisalo channeling. Takodje, ujednaceno izlazi iz PF-a sto bi trebalo da upucuje na ujednaceno tampiranje. Pritom, ne tampiram kao blesav, trudim se da to uvek bude istom silom. Na samom pucku ne ostaju tragovi tusa pre same ekstrakcije, tako da sito nije prepunjeno.

Porucio sam oprugu od 9 bara pre neki dan, nadam se da stize relativno brzo. :)
 
Drustvo, potrebna mi je pomoc oko dial in-a sa Brazilom iz Kafeterije.

Doziram 16gr kafe i jurim nesto veci odnos od 1:2 jer je srednje przena pa pokusavam da koliko-toliko neutralisem kiselost. Dobijem oko 38gr kafe za nesto vise od 30s, medjutim i dalje mi dominira kiselost, kao da je nedovoljna ekstrakcija. Da li da meljem za nijansu finije kako bih jos malkice produzio ekstrakciju, s tim da bih zadrzao isti odnos kafe i tecnosti?

Aparat ugrejem 15ak minuta, kafu meljem neposredno pre sipanja u PF, odradim WDT i na pucku ne vidim rupe, pukotine ili nesto slicno sto bi sugerisalo channeling. Takodje, ujednaceno izlazi iz PF-a sto bi trebalo da upucuje na ujednaceno tampiranje. Pritom, ne tampiram kao blesav, trudim se da to uvek bude istom silom. Na samom pucku ne ostaju tragovi tusa pre same ekstrakcije, tako da sito nije prepunjeno.

Porucio sam oprugu od 9 bara pre neki dan, nadam se da stize relativno brzo. :)
Digni temperaturu ukoliko imas pid.
Pusti još duže da se greje aparat.
P. S upravo i ja spremih brazil, ali iz male radionice kafe. 😁
 
Drustvo, potrebna mi je pomoc oko dial in-a sa Brazilom iz Kafeterije.

Doziram 16gr kafe i jurim nesto veci odnos od 1:2 jer je srednje przena pa pokusavam da koliko-toliko neutralisem kiselost. Dobijem oko 38gr kafe za nesto vise od 30s, medjutim i dalje mi dominira kiselost, kao da je nedovoljna ekstrakcija. Da li da meljem za nijansu finije kako bih jos malkice produzio ekstrakciju, s tim da bih zadrzao isti odnos kafe i tecnosti?

Aparat ugrejem 15ak minuta, kafu meljem neposredno pre sipanja u PF, odradim WDT i na pucku ne vidim rupe, pukotine ili nesto slicno sto bi sugerisalo channeling. Takodje, ujednaceno izlazi iz PF-a sto bi trebalo da upucuje na ujednaceno tampiranje. Pritom, ne tampiram kao blesav, trudim se da to uvek bude istom silom. Na samom pucku ne ostaju tragovi tusa pre same ekstrakcije, tako da sito nije prepunjeno.

Porucio sam oprugu od 9 bara pre neki dan, nadam se da stize relativno brzo. :)

Ja nisam ništa uspeo sa tom kafom. Najkiseliji "Brazil" koji sam probao... Nisam neki ljubitelj kiselih kafa prvenstveno jer pijem late i sl., za čist espresso i kafe bez mleka mi ne smeta. Ti imaš mnogo bolji mlin i ako sa 30 sek nisi dobio uravnoteženiji ukus, teško ćeš išta značajno uraditi poidizanjem temp. Ja ne mogu da postignem tom kafom ni 24sek.
Channeling sa 12 bara imaš sigurno i mislim da je skoro nemoguće da izbegneš.

Ja u poslednje vreme uglavnom koristim iz Gradske pržionica: blend Superstuf (nema u cenovniku) ili ponekad Green edition (prvi mi više odgovara). Bio je jedno vreme Brazil neki microlot, ali vidim da više nema, malo kiseliji od blend-ova, ali ok..
U pržionici (Dorćol) sam kupovao Gvatemalu, nešto tamnije srednje pržena, za mleko odlična. Nisam skoro prolazio.

Imače su mi sva ta prodajna mesta u gradu problem zbog parkinga. Ako ima neko neku preporuku za NBG-Zemun bio bih zahvalan. Osim "Tašte" koja mi je ispred nosa, ali služi uglavnom kada ostalo nestane.
 
Drustvo, potrebna mi je pomoc oko dial in-a sa Brazilom iz Kafeterije.

Doziram 16gr kafe i jurim nesto veci odnos od 1:2 jer je srednje przena pa pokusavam da koliko-toliko neutralisem kiselost. Dobijem oko 38gr kafe za nesto vise od 30s, medjutim i dalje mi dominira kiselost, kao da je nedovoljna ekstrakcija. Da li da meljem za nijansu finije kako bih jos malkice produzio ekstrakciju, s tim da bih zadrzao isti odnos kafe i tecnosti?

Aparat ugrejem 15ak minuta, kafu meljem neposredno pre sipanja u PF, odradim WDT i na pucku ne vidim rupe, pukotine ili nesto slicno sto bi sugerisalo channeling. Takodje, ujednaceno izlazi iz PF-a sto bi trebalo da upucuje na ujednaceno tampiranje. Pritom, ne tampiram kao blesav, trudim se da to uvek bude istom silom. Na samom pucku ne ostaju tragovi tusa pre same ekstrakcije, tako da sito nije prepunjeno.

Porucio sam oprugu od 9 bara pre neki dan, nadam se da stize relativno brzo. :)
Kako je pržena ta kafa? Koliko je svježa?
Jesi li je koristio do sada ili je to prvi put?

Ako je kafa svjetlo pržena i jako svježa, a pritom je karakteristika te kafe da ima “citusne” note, biće to još više izraženo ukoliko malo ne odstoji i ukoliko ekstrakcija nije idealna… Pogotovo ukoliko nisi navikao na “citrusnije” kafe, i mala kiselost se može činiti kao dominantna, zato i pitam…

Probaj još mrvicu sitnije i/ili probaj 1-2 grama manje u dozi za isto ovo vrijeme (30ak sekundi)…
Ako imaš PID probaj malo veću temperaturu, ili neki hack za tvoju mašinu da se malo podigne temperatura vode (paljenje bojlera za paru na neko vrijeme itd)…
 
@IncognitoMNE Kafa je przena 4.2. ove godine, dakle nije najsvezija ali daleko od toga da je bajata. Kod njih se to vodi kao medium roast, ali su zrna svetla, deluje mi da su na granici izmedju svetlog/srednje przenog. Kupio sam je jednom pre nego da nabavim mlin, oni su mi je samleli i bila je slicnog ukusa. Ovo je prvi put da je koristim otkako sam kupio mlin, i rezultati su slicni, doduse dosta je manje kisela sada. Probacu nijansu sitnije, i sa malo vecom temperaturom pa cu videti. Nazalost PID nemam, ali mogu da prevarim Gaggiu paljenjem bojlera za paru na 5 ili 10s. Obicno pustim da se ugreje i ispustim mozda 30ak ml vode da izadje onaj nalet pare, taman dok namestim PF, onda ukljucim paru na 10s i radim ekstrakciju.

@getafix Sasvim je moguce da se javlja channeling zbog pritiska, zbog toga sam porucio oprugu od 9 bara. Nikako da odem do Gradske, videcu neke subote da banem kod njih da uzmem nesto. Ovaj Brazil sam kupio jer navodno ima kiselost 5/10 i "cokoladne" note, aludirajuci na to da naginje ka dark roast, medjutim cim i ti kazes da je najkiseliji Brazil koji si pio, vreme je da promenim kafu.

Uzeo sam Lavazzu Crema e Aroma pre 10ak dana i recimo ona mi je vise dark roast od ove, jer za nju cak moram da spustim temperaturu bojlera da ne bude gorka, ali cak i takva je pitkija, i odlicna je za latte ili kapucino.
 
Drugari, uzeo sam Delonghi Magnifica automatski kafe aparat, ispalo mi nešto povoljno, e sad nisam imao neki izbor uzeo sam čisto za probu neku kafu u lidlu od 500g, u zrnu, međutim nekako mi mnogo retka kafa, otprilike kao da pijem na eko ili omv pumpi na autoputu... ne znam kako da vam objasnim, kao čaj od kafe....

Postoji li mogućnost da se negde nešto namesti, ili ako znate nekog iz ovog kraja ko može da nasteluje da mu platim, bio bi zahvalan.

p.s. imam druga koji ima potpuno isti aparat i kod njega je onako gušća kafa, i to koristi onu najjeftiniju Amigos ....
hvala unapred.
 
Drugari, uzeo sam Delonghi Magnifica automatski kafe aparat, ispalo mi nešto povoljno, e sad nisam imao neki izbor uzeo sam čisto za probu neku kafu u lidlu od 500g, u zrnu, međutim nekako mi mnogo retka kafa, otprilike kao da pijem na eko ili omv pumpi na autoputu... ne znam kako da vam objasnim, kao čaj od kafe....

Postoji li mogućnost da se negde nešto namesti, ili ako znate nekog iz ovog kraja ko može da nasteluje da mu platim, bio bi zahvalan.

p.s. imam druga koji ima potpuno isti aparat i kod njega je onako gušća kafa, i to koristi onu najjeftiniju Amigos ....
hvala unapred.
Probaj druge kafe, npr Rioba gold iz Metroa. Nemoguće da je loša kafa ako je nov aparat.
 
Nazad
Vrh Dno