Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ne znam kad budu onu u Lindi ona XXL pakovanja, često ili 2x godišnje?
Bilo fazon u katalogu pre mesec dana, međutim u radnjama jok. Posle pogledao na sajtu i pisalo da nisu dobili zbog logističkih poteškoća...
 
Eto odgovora zašto je Nespresso slaba kafa zapravo. Kapsule imaju oko 5-6g kafe dok pravi kafići ili aparati koriste 8-16g. Znaci treba 2 kapsule ristretto da napraviš sa dobiješ 1 normalan espresso. 2 x 20 din x 3 dnevno, jako isplativo.
Vidim ja da ce Jura E8 uskoro u kuhinju.
Jura je odlicna, ali mora da ide na redovan servis min. 1om godisnje. Zatvoren je sistem i ne mozes je ocistiti od naslaga kafe koja se nakupi unutar aparata.
 
Zar to ne završe ove tablete?
Nisam ni obratio pažnju da im se ne vadi centralna grupa da se opere.
Drugar drži Espresso planet Pa nije problem.
Imaš li kakva iskustva sa Jura aparatima posle 3,4,5,6 godina?
Jura je odlicna, ali mora da ide na redovan servis min. 1om godisnje. Zatvoren je sistem i ne mozes je ocistiti od naslaga kafe koja se nakupi unutar aparata.
 
Nemam licno, koristio na par mesta i super je bila kafa. Medjutim gledah posle po raznim recenzijama da im je aparat kompletno zatvoren i te tablete su ok, ali ne mogu da pokupe kafu koja se unutra nakupi vremenom, zato mora na servis da oni otvore i ociste masinu.
 
Moze pomoc za bivseg kapsulasa, treba mi pojasnjenje koliko ide kafe 7 ili 10g po dozi?
Kako po ps-u treba da se izvuce kafe, koliko ml ili g od jedne doze ?
 
 
Moze pomoc, uzeo sam Julius meinl intenso i 100% arabica imam gaggia viva i gaggia MD15 i fabricki presurised portafilter i kada meljem na najsitnije voda nekako protrci brzo kroz kafu, 15gr sameljem 30gr izadje za 10-15sec da li je ovo do portafiltera, kafe ili mlina i da li mogu nesto da poboljsam ako uzmem unpresurized portafilter?
 
da poboljsam ako uzmem unpresurized portafilter?
Treba da znaš da se kafa kod "unpresurized portafilter-a" melje sitnije od fabrickog portafiltera, onda bacas pare. Mozes da meljes i mnogo sitnije samo da ne opteretis mnogo pumpu i creva.
Interesantno da nisi napisao da li si ti zadovoljan ukusom ili nisi.

Na istom mlinu i aparatu, granulacija mi je bila na 3 i sve je ok. Mozes staviti i na 1. Predpostavljam da je mlin modifikovan pa sve ove granulacije nemaju veze.
Mnogi, ovde, imaju iste aparate i piju odlicnu kafu.


PS: Julius meinl intenso imas dve vrste. Zuta i srebrna.
 
Poslednja izmena:
U sustini sam zadovoljan ali citam da ljudi ovde sa istom opremom i unpresurized portafilterom dobijaju kafu 1:2 za nekih 25-30sec pa rekoh da i i ja to mogu da dobijem, mozda ne izvlacim maksimum sa ovim portafilterom.
 
Bilo fazon u katalogu pre mesec dana, međutim u radnjama jok. Posle pogledao na sajtu i pisalo da nisu dobili zbog logističkih poteškoća...
Nekad bude i kada ne najave u katalogu, dal ostanu količine pa bude dole niže u ona dva fensi reda. Baš nema pravila kad ih bude. Do sad najbolja akcija je bila 1 pakovanje plus 1 gratis.

Ja sam uzeo sa Amazona nekoliko različitih jeftinijih kapsula da probam, sutra treba da mi stignu valjda, pa javim ako valja nešto.
 

Prilozi

  • Screenshot_20220217_230339_com.amazon.mShop.android.shopping.png
    Screenshot_20220217_230339_com.amazon.mShop.android.shopping.png
    618.5 KB · Pregleda: 27
  • Screenshot_20220217_230358_com.amazon.mShop.android.shopping.png
    Screenshot_20220217_230358_com.amazon.mShop.android.shopping.png
    598 KB · Pregleda: 26
  • Screenshot_20220217_230436_com.amazon.mShop.android.shopping.png
    Screenshot_20220217_230436_com.amazon.mShop.android.shopping.png
    382.4 KB · Pregleda: 26
Holandska L’or nije loša, popijem je s vremena na vreme. Tu kafu pravi njihova najstarija kompanija Douwe Egberts. Inače spada u srednju klasu i ne preterano skupu. Ovde u Holandiji je često daju na akcijama (1+2 gratis) pa izađe dosta povoljno. Verujem da ćeš s njom biti najzadovoljniji. Jedino što si kupio 6-icu, možda ti bude malo slabija. Ja cepam 12-icu i bude poprilčno jaka.
 
@Shomi22 uzeo sam decaf pa je zato slabija malo. Treba mi koja za noćne sate a prvenstveno za ženu jer je još uvek fabrika mleka za bebu 😁
 
Update: super je L'Or iako je decaf slabiji. Ove zelene i crvene su otprilike istog kvaliteta, ok kafa, u rangu lidla, možda malko bolja. Ili tripujem jer su aluminijumske kapsule.

Izlaze me ovde oko 25din komad ove brazil.
 
Pozdrav,

Da li je neko narucivao gotov WDT sa AliExpressa? Video sam jedan koji mi se svidja jer ima svoju kutiju, ali igle mi deluju predebelo:
WDT Tool
Da li su mozda bolji neki od ova dva:
WDT Tool 2
WDT Tool 3

Drugo pitanje je vezano za tampovanje. Kupio sam tamper od 58mm u Bagu, ali mi deluje da ima malo lufta u portafilteru (u pitanju je Gaggia Classic Pro portafilter). Da li juriti neki malo veci (58.4?) ili je ovo irelevantno.

I poslednje sto sam hteo da pitam jeste da li ima smisla menjati stock portafilter koji je dosao uz Gaggia Classic Pro sa nekim botomless i ako da, gde kupiti isti? Iskreno, malo me nervira sto sa ovim koji je dosao uz aparat ima bas malo mesta za soljicu. Vagica ispod solje je vec nemoguca misija.

Hvala unapred!
 
Delonghi Magnifica ecam 22 110 mi od jutros nakon godinu i tri meseca rada počeo čudno da zuji prilikom paljenja. Nakon toga dok zagreva vodu, kroz one otvore voda jedva curi. Kad to završi kafa jedva curi bukvalno ne može da napuni malu dozu. Sve sam povadio, očistio međutim isto. Šta može biti problem?
 
Prosto mi neverovatno da je kamenac kad od prvog dana koristim filtriranu vodu reversnom osmozom. Suvi ostatak joj je manji nego kod Rose. Bukvalno nema kamenca u sebi, plus kad god me aparat obavesti očistim ga uz pomoć onih kapsula za kamenac iz Lidla. Do juče mi je aparat radio najnormalnije, nije počeo da slabije izbacuje kafu nego od jednom. Bukvalno ne može vodu da izbaci kada se upali.
 
Vidim da dosta ljudi kod nas ima Delongh espresso automatike, dal je to zbog kvaliteta ili cene? Znam par ljudi koji ih koriste godinama bez problema, pre touchscreen generacija.
Jura mi uliva malo više poverenja, ali i cena je solidno jača. Nije ni to problem ako mašina izgura 10tak godina.
Ne sviđa mi se sistem čišćenja ovog za mleko kod Jura aparata ali verovatno je to sa razlogom da bi ostalo max čisto.
Ove Nespresso kapsule su stvarno smešno slabe čak i ove 10,11 intensity.
Popio 3kom ni da me čačne, a npr ono smeće od Nescafe Gold me pokida pola šolje, jeste krš ali je baš jaka kafa.
 
Šta mislite o ovoj Juri koja u Hrvatskoj izlazi 660€ i za koji bi tražio povrat pdv-a koji je tamo 25%
Na akciji daju i posudu za mleko gratis.
 
Odlična je to mašina, kažu da u Jura aparatima je isti mlin u skoro svakoj, za espreso svaki odličan, nego je fora kod skupljih više opcija za napitke za mlekom i način pravljenja pene.
Ovaj ima ručno prebacivanje sa guste pene na vruće mleko.
Ne znam dal znaš ali ovo je no. 1 ocenjen aparat u UK u USA. Nije klasičan automatik nego moraš staviti kafu sam.
Nisam ni znao da ima ovih uređaja u Evropi van UK.
Šta mislite o ovoj Juri koja u Hrvatskoj izlazi 660€ i za koji bi tražio povrat pdv-a koji je tamo 25%
Na akciji daju i posudu za mleko gratis.
 
Znači predlažeš pre ovaj Breville nego Jura?
Pa ne mogu da dajem savete oko aparata na osnovu gledanje YouTube reviews i čitanja reviews na Amazonu.
Breville vidim u USA mnogo ozbiljna firma za profi aparate, nije sigurno slučajno toliko prodavan tamo i u UK.
Fora kod ovog aparata je što je malo sporija priprema kafe ali vrlo moguće da je bolja kafa od full automatic.
Ja bi ovo možda uzeo kad bi imao gde da probam sam da napravim kafu d vidim koliko vremena oduzima.
Mene mrzi da se cimam oko toga pa gledam nesto najbrže, zato ću skoro sigurno Jura E8 uzeti plus onaj friz.
 
@

Hector Ruiz


Koliko znam Breville se u evropi vodi pod drugim imenom.Drugar je iz madjarske dovukao catler 8013 i pisao je ovde u temi o aparatu.Mislim da ga je tada platio oko 600 eura.
Pogledaj od poruke pod brojem 1654 pa skroluj na dole.
Aparat pravi odlican espreso ali sto se kaze treba malo vremena da se udje u stos.
Kako izgleda sam espreso pogledaj u poruci pod brojem 1705 sa linka iznad.

Inace imam pomenuti Delonghi Magnifica ecam 22 110 nesto preko 3 godine i do sada radi odlicno sto se kaze bez greske.
Koristim vodu iz bokala aqvafor koji ima neki svoj filter.
Radim dekalkaciju na nekih mesec ipo do dva po ovom uputstvu

i koristim sredstvo iz dm-a
Dosta puta sam po preporuci ovde sa foruma koristio i limuntus i to tako sto okrenem onaj tockic na aparatu da bude za mlevenu kafu i gore gde ide mlevena kafa sipam nekih 10gr limuntusa i pritisnem dugme za dupli americano od 240mll vode.I tako uradim tri puta.

Ne znam kakve su te kapsule iz lidla za kamenac?
Moguce da imas problem sa kamencem.Sad da li ga mozes sam ocistiti ili aparat mora u servis ne znam.
 
Pozdrav,

Da li je neko narucivao gotov WDT sa AliExpressa? Video sam jedan koji mi se svidja jer ima svoju kutiju, ali igle mi deluju predebelo:
WDT Tool
Da li su mozda bolji neki od ova dva:
WDT Tool 2
WDT Tool 3

Drugo pitanje je vezano za tampovanje. Kupio sam tamper od 58mm u Bagu, ali mi deluje da ima malo lufta u portafilteru (u pitanju je Gaggia Classic Pro portafilter). Da li juriti neki malo veci (58.4?) ili je ovo irelevantno.

I poslednje sto sam hteo da pitam jeste da li ima smisla menjati stock portafilter koji je dosao uz Gaggia Classic Pro sa nekim botomless i ako da, gde kupiti isti? Iskreno, malo me nervira sto sa ovim koji je dosao uz aparat ima bas malo mesta za soljicu. Vagica ispod solje je vec nemoguca misija.

Hvala unapred!

1. WDT najbolje da napraviš sam. Čep za vino i igle za akupnukturu.
2. 58.4 ili 58.5 zavisi dali koristiš gaggia sito ili IMS
3. Bottomless isključivo radi vizuelnog aspekta, što se tiče ukusa same kafe nema neke prednosti (ali zahteva mnogo detaljniju pripremu kafe i kvalitetan mlin, u suprotnom kafe će biti svugde samo ne u šoljici). Možeš ga naći na stranim sajtovima ili kp.
Što se tiče posude za otpadnu vodu, slažem se da su je glomazno napravili, takođe imaš da naručiš napolju pliću modovanu varijantu (ja sam je uzeo i odlična je).
 
Pozdrav,

Da li je neko narucivao gotov WDT sa AliExpressa? Video sam jedan koji mi se svidja jer ima svoju kutiju, ali igle mi deluju predebelo:
WDT Tool
Da li su mozda bolji neki od ova dva:
WDT Tool 2
WDT Tool 3

Drugo pitanje je vezano za tampovanje. Kupio sam tamper od 58mm u Bagu, ali mi deluje da ima malo lufta u portafilteru (u pitanju je Gaggia Classic Pro portafilter). Da li juriti neki malo veci (58.4?) ili je ovo irelevantno.

I poslednje sto sam hteo da pitam jeste da li ima smisla menjati stock portafilter koji je dosao uz Gaggia Classic Pro sa nekim botomless i ako da, gde kupiti isti? Iskreno, malo me nervira sto sa ovim koji je dosao uz aparat ima bas malo mesta za soljicu. Vagica ispod solje je vec nemoguca misija.

Hvala unapred!
Od ovih broj 2. Igle ako menjas 0.4 ili 0.35
 
Što se tiče posude za otpadnu vodu, slažem se da su je glomazno napravili, takođe imaš da naručiš napolju pliću modovanu varijantu (ja sam je uzeo i odlična je).
Može posuda i na 3D štampaču da se odradi.
 
Pozdrav,

Da li je neko narucivao gotov WDT sa AliExpressa? Video sam jedan koji mi se svidja jer ima svoju kutiju, ali igle mi deluju predebelo:
WDT Tool
Da li su mozda bolji neki od ova dva:
WDT Tool 2
WDT Tool 3

Drugo pitanje je vezano za tampovanje. Kupio sam tamper od 58mm u Bagu, ali mi deluje da ima malo lufta u portafilteru (u pitanju je Gaggia Classic Pro portafilter). Da li juriti neki malo veci (58.4?) ili je ovo irelevantno.

I poslednje sto sam hteo da pitam jeste da li ima smisla menjati stock portafilter koji je dosao uz Gaggia Classic Pro sa nekim botomless i ako da, gde kupiti isti? Iskreno, malo me nervira sto sa ovim koji je dosao uz aparat ima bas malo mesta za soljicu. Vagica ispod solje je vec nemoguca misija.

Hvala unapred!

Ja sam naručio i imam WDT Tool 2. Deluje mi da su igle duže i tanje nego na fotogafijama. Nemam šubler da povrdim.
Radi OK, ručka deluje solidno. Igle dobiješ odvojeno i sam ih samo gurneš unutra (nigde ne piše, a nije lako pa se zapitaš se da li se ovde nešto prvo otvori :)
Problem je što su igle previše usko grupisane i umesto da samo prolaze i rastresaju kafu, guraju gomilicu ispred sebe. To sam rešio tako što sam stavio manji disk od plute između igala i malo ih raširio ih. Sada je sve ok.
1 nemoj zbog debljine igala, 3 je valjda za neki ručni rad.

  • I ja imam tamper od 58mm i nervira me, nikako da kupim veći, a sigurno hoću.
  • Bottomless ručku nemoj da kupuješ dok ne uradiš ili ako ne radiš OPV mod i spustiš pritisak u aparatu. Sa fabričkih 12 bara kafa prska na sve strane koliko god dobro da pripremiš puck.
Meni staju i šoljica i vagica (tanka) uz akrobaciju, ali dvogrlu ručku koristim samo kada delim kafu na dve (retko).

- Možeš da staviš IMS filter, čini mi se da je ukus/ekstrakcija bolja i manje je delića kafe u šoljici. Imaš na KP-u, traži "IMS sita" u pretrazi (Milan, Novi Sad), on ima i bottomless ručku (od njega sam i naručio oba).
 
Bas ti hvala za ovak post. IMS je odlicna stvar. Mislio sam da ovo nikad nece biti kod nas.


Tesko da IMS ima za to zaslugu.

Izgleda da sam bio nejasan.

Stavio sam IMS Competition basket 12-18g u porta filter, ne IMS sito na grupu (sita sam pomenuo samo kao način se nađe prodavac na KP) .
IMS filter/basket ima sitnije rupe pa je manje trunja u šoljici.

Promena sita ne verujem da bi išta značajno promenila trenutno. Prvo treba zameniti mlin nečim ozbiljnijim (Gaggia MD15 trenutno).
 
Sito tusa mene zanima trenutno. Bas kao IMS. Naravno kod njega su za profi aparate i Gaggia Clasik i BAby.
Isto dobijam i sa PUCK screen-om kog ima za kucne aparate.

Ok basket. Manje rupe manje kafe u solji, ali to mi nije bitno. Da imam najmanje GC bez razmisljana bih uzeo sito tusa.

PS_razmisljam: KAd bi imao sve i sito i basket, mozda i Puck s. dobio bih kvazi OPV.
 
Nazad
Vrh Dno