Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Pozdrav, pre par dana mi je crkao delonghi 35.31 pa sam u potrazi za nečim sličnim ili boljim do nekih 350e max.
Tačnije zanima me delonghi ec685, gaggia classic i sve između, volela bih da čujem predloge nekoga ko se razume više od mene. 🙂
 
Pozdrav, pre par dana mi je crkao delonghi 35.31 pa sam u potrazi za nečim sličnim ili boljim do nekih 350e max.
Tačnije zanima me delonghi ec685, gaggia classic i sve između, volela bih da čujem predloge nekoga ko se razume više od mene. 🙂
Gaggia Classic
 
Pozdrav, pre par dana mi je crkao delonghi 35.31 pa sam u potrazi za nečim sličnim ili boljim do nekih 350e max.
Tačnije zanima me delonghi ec685, gaggia classic i sve između, volela bih da čujem predloge nekoga ko se razume više od mene. 🙂
Bez ikakve dileme gaggia classic.
Vrlo prost aparat, jednostavan za održavanje. Pravi fenomenalnu kafu.
Otvara mogućnosti raznih unapređenja uz vrlo malo tehničkog znanja.
 
Jedna "sitnica", uz gaggia classic treba i mlin
 
Treba za svaki. Ali pressurized portafilter "guta" i mlevenu kafu koju kupiš, a ipak mislim da sa gaggia classic i tom mlevenom kafom neće napraviti dobar espresso.
Samo sam hteo da ga upozorim da se ne iznenadi kada po savetima kupi gaggiu classic i shvati da mora da kupi i mlin, a to već premašuje budžet koji je namenio.
 
Bitno je da aparat ima bojler a ne termoblok. Ako imas automatik onda imas aluminijumski termoblok, VALJDA. Najcesce je alumijum.

Do skora su menze/kuhinje imale escajg, serpe, kazane,... iskljucivo od aluminijuma.
I dan-danas u vojsci je sve alumijum. Cuturica, manjerka, kasika, ... Dali je zdravo? Ne znam. Meni ni vojska nije zdrava.
 
Gledam ovaj Gaggia sajt i za svaku superauto masinu stoji Boiler - Stainless Steel?? Jel moguce da koriste klasican bojler umesto termobloka?
 
Jel moguce da koriste klasican bojler umesto termobloka?
Termbolok = protocni bojler
Zato su home aparati sa bojlerom bolji. Temperatura je veca. Npr. DeLonghi ima termoblok i temeratura spremljene kafe je mala. Espresso je "hladan".
Idealno je, kako pisu, 92 stepena.
 
Poslednja izmena:
Nismo se razumeli, mada mi je pitanje bilo poprilično jasno 😀
 
Jutros oko 4h me probudilo neki zvuk kapljanja vode. Ustanem i cujem da se iz Gaggie Classic Pro cuje taj zvuk konstantno. Ok, onako pospan uzmem i par puta brzinski pritisnem dugme za paljenje, dugme nije zasvetlelo ali je zvuk prestao. Nisam vise dirao, samo ga iscupao iz struje i nastavio da spavam. Jutros spremio kafu i sve ok, radi. No sad, sta je to bilo i zasto? Culo se unutar aparata.
 
Jutros oko 4h me probudilo neki zvuk kapljanja vode. Ustanem i cujem da se iz Gaggie Classic Pro cuje taj zvuk konstantno. Ok, onako pospan uzmem i par puta brzinski pritisnem dugme za paljenje, dugme nije zasvetlelo ali je zvuk prestao. Nisam vise dirao, samo ga iscupao iz struje i nastavio da spavam. Jutros spremio kafu i sve ok, radi. No sad, sta je to bilo i zasto? Culo se unutar
Meni pada na pamet jedino da ti je iz odlivnog creva opv ventila (pod uslovom da je bilo iznad nivoa vode) kapljalo u rezervoar. Nadam se da aparat nije bio topao?

Kada smo već kod Gaggie Classic Pro, čime je održavate i gde nabavljate (Beograd). Backflushing i kamenac?
 
Nije bio topao, bilo je ujutru 4h. Videcu da ga otvorim danas u toku dana, mozda nesto i primetim.

Ja koristim Puly Caff za backflushing, a Calcinet za descaling. Koristim i aquagusto filter (stavljam ga direktno u tank sa vodom, isperem ga na sedam dana) i sipam cesmovacu, sad koliko pomaze ne znam (tj. ja se nadam da radi posao). Sve uzimam kod Stevana iz Panceva, vise puta pominjanog ovde (imas ga na kupujemprodajem valjda, ako vise nije aktivan tu, posalji PP dacu ti broj), meni odgovara saradnja sa njim (mozda ima i povoljnijih, ne kazem).
 
Jutros oko 4h me probudilo neki zvuk kapljanja vode. Ustanem i cujem da se iz Gaggie Classic Pro cuje taj zvuk konstantno. Ok, onako pospan uzmem i par puta brzinski pritisnem dugme za paljenje, dugme nije zasvetlelo ali je zvuk prestao. Nisam vise dirao, samo ga iscupao iz struje i nastavio da spavam. Jutros spremio kafu i sve ok, radi. No sad, sta je to bilo i zasto? Culo se unutar aparata.
Resio sam problem 😅 Naime, sad se ponovo culo i pridjem i vidim da se ovaj timer sto sam uzeo sa aliexpresa nesto stalno pali i gasi (trokira), a on mi stoji na aparatu i uzmem izgasim ga i to je to. Verovatno sam ga nehotnice ugasio i jutros kad sam palio/gasio aparat. Covece 🤣
 
Uzeh juče Nespresso Citiz&Milk na KP 185 jura. Kapsule iz Linde neke ristretto. Nije loša kafa, tek ću da testiram kapsule. Dajte neke podloge šta uzeti nalik Lavazza Crema&Aroma takav blend.
Razmišljam kako za aparat da obezbedim vodu bez kamenca, dal uzeti neki bokal samo da čisti? Ne znam sta moze od sredstava za skidanje kamenca osim onih njihovih kesa od 10 evra? Nešto iz DM?
Ovo mi je aparat koji će biti rezerva dok ne odlučim dal cu neki besan automatik ili mlin i neki vrhunski kućni aparat.
 
Sto se tice kamenca, Rosu sipam u spremnik vec skoro 2 godine, i apsolutno nikakvog traga na spremniku nema, tako da je i potreba za ciscenjem aparata minimalna. Definitivno najmeksa voda sto se moze kupiti. Ako vec bude potrebe za skidanjem kamenca, mislim da ce ti najobicniji Limuntus zavrsiti posao. Jednom u par mjeseci "protjeram" pun spremnik vode u kome je razmucen limuntus.
Nevezano za kafe aparat, kuvalo za vodu ocisti savrseno.
 
Da li je neko poručivao neku kafu espreso u zrnu preko kupujem prodajem? Treba mi info da li su stvarno originalne kafe. Može i neka preporuka za kafu, a da nije Lavazza. Od skora sam u ovoj priči. Do sad sam koristio samo kapsule za DG. Unapred hvala!
 
Ja sam od prodavca punjivih kapsula za dolce gusto kojeg sam nasao na kupujem prodajem u NS-u dobio informaciju da on sebi kupuje kafu u zrnu u metro onu najjeftiniju.
Kada sam otisao da vidim sta je, ispostavilo se da je cena 1000din/kg i da je 100% robusta, sto me je iznenadilo. sto zbog cene sto zbog sadrzaja jer trazim kafu sa sto vise kofeina, a robusta je ima 2x vise od arabike koja je mnogo skuplja, i na kraju sam pomislio da mora da bude neka caka jer robusta kazu ima kiselinu i gorcinu za razliku od arabike. Ali kada sam samleo prvo sam pomirisao i nije mi se osetio neki preteran miris. Zatim sam skuvao i iznenadio se da uopste nema ni kiselinu ni gorcinu, bas veoma je blaga. Tako da za duplo manje pare od standardne grand/bonito/c kafe se moze dobiti dobar ukus i mnogo kofeina, a o espresso kafama da ne govorim.
 
Kakve su ove Lavazza kapsule za Dolce Gusto, je l probao neko? Prilično su skuplje od standardnih Dolce Gusto kapsula.
 
Mislim da je Nespresso ristretto iz Lidla solidna kafa, samo mi sw čini kao da je slabija od one iz mog pokojnog Bosch Verobar 100? 5g vs 8g, to je to? Mada zanimljivo je da sam ove popio juče i danas po 3kom u toku dana i nije mi smetala ništa za stomak da budem nadut. Znam ako bi popio produženi iz Boscha Rioba gold često me nesto stomak zezao posle.
Nije ovo bas jeftin sport sa kapsulama, 10kom 200 din, dnevno 3x20 din =60 din, naspram iz zrna Rioba gold oko 3x10(12?) din. Pa vidi razliku na 1000, 2000 kafa.
Slažem se da se razdvoje teme kafa u zrnu i kapsule, ovako ni jedni ni drugi ne vide jasno informacije.
Verovatno su ljudi već pisali već xy puta, ali da pitam opet, koji nov aparat i mlin za kućnu upotrebu 3,4 kafe espresso? Budžet nije toliko bitno 500-1500 evra, samo da je vrhunska kafa. Hoću da istražim na tu temu posle preporuka.
 
Ja sam kupio Bosch VeroCup 100 pre sedam dana. Zadovoljan sam. Uzeo Lavazza e creme u zlatnoj kesi. Do sad sam koristio kapsule dolče gusto. Razlika između kapsula i kafe koji pravi ovaj aparat su ogromne. I finansijski se više isplati kafa u zrnu. Trenutno sam u potrazi za kvalitetnom kafom...
Kakve su ove Lavazza kapsule za Dolce Gusto, je l probao neko? Prilično su skuplje od standardnih Dolce Gusto kapsula.
Pio sam crvenu i ljubičastu Lavazzu espreso. Dobre su. Ali ne nešto drastično bolje od ostalih kapsula... Meni je costa i starbucks u rangu sa njima.
 
Lavazza je bezobrazno skupa kod nas. Večeras uzimao u Metrou Rioba one jače kapsule Intenso i Forte i greškom uzeo neke Lavazza, Rioba 250 din 11kom, Lavazza 500 din 10 kom. Koliko je meni poznato Lavazza pravi kafu za Metro za Rioba brend, tako sam bar nešto čitao.
Ne znam kad budu onu u Lindi ona XXL pakovanja, često ili 2x godišnje?
 
Uzeh juče Nespresso Citiz&Milk na KP 185 jura. Kapsule iz Linde neke ristretto. Nije loša kafa, tek ću da testiram kapsule. Dajte neke podloge šta uzeti nalik Lavazza Crema&Aroma takav blend.
Razmišljam kako za aparat da obezbedim vodu bez kamenca, dal uzeti neki bokal samo da čisti? Ne znam sta moze od sredstava za skidanje kamenca osim onih njihovih kesa od 10 evra? Nešto iz DM?
Ovo mi je aparat koji će biti rezerva dok ne odlučim dal cu neki besan automatik ili mlin i neki vrhunski kućni aparat.
Ja sam kupio Aquafor okrugli veci beli bokal sa onim vecim filterom od 300-350L. Ne ostavlja trag na rezervoaru. Nema potrebe kupovati rosu, taj bokal je super. Koristim tako 3 godine. Posle X meseci moze malo da se ispere rezervoar i to je to. Ono sto je zanimljivo, u firmi mi je rekao serviser za espresso aparate da se ne stavlja ta minerlna voda zbog suvog ostatka jer ne treba zbog to ga i toga, nisam zapamtio zasto, ali kaze bolje cesmovaca ili filtrirana.
 
Suvi ostatak Rose je višestruko manji od česmovače u BG.
 
Meni odličan espresso I ove Rioba int 10 iz Metroa. Lep je ukus ali baš je slabija od aparata čak i dve kad popijem nema da je jaka da dobije čovek tikove kao iz automatika. Neko Barista mleko iz Metroa kakvu penu je napravio ovaj Nespresso za mleko ovo je fenomenalno, ne znam sto ove uređaje nemaju u kafićima deluju korisno za to.
Inače gledao sam dosta reviews i oko 1000 evra manje više se svi slažu da je Jura E8 no1. Verovatno cu taj uzeti plus ono za mleko da se malo igram iako slabo pijem kafu sa mlekom.
 
Eto odgovora zašto je Nespresso slaba kafa zapravo. Kapsule imaju oko 5-6g kafe dok pravi kafići ili aparati koriste 8-16g. Znaci treba 2 kapsule ristretto da napraviš sa dobiješ 1 normalan espresso. 2 x 20 din x 3 dnevno, jako isplativo.
Vidim ja da ce Jura E8 uskoro u kuhinju.
 
Nazad
Vrh Dno