Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Pre par dana sam kupio dolce gusto krups minime aparat da bih presao sa turske i instant kafe na espresso, cisto da pijem kvalitetniji kofein.
Ali sam primetio da ni 4 espresso kapsule 5g od lavazze (nespresso preko nesspresko adaptera za dolcegusto) me ne mogu podici kao jedna solja turske kafe (dve prepune kasicice neke domace kafe tipa bonito i sl).
Ja sam pravio ove kapsule na 40ml vode tj na najmanji podeok na dolce gusto minime aparatu. Citao sam da sto vise kafa bude u kontaktu sa vodom to vise kofeina se ekstraktuje.
Tako da cu probati da sa obicnom lavazza kapsula od 5g pravim 120ml sto ce omoguciti duze cedjenje vode kroz kafu.
Bice razvodnjen espreso ali bi trebalo u teoriji da ima vise kofeina.

Takodje sam nasao 100% baristo u zrnu pa cu i nju probati.
Ako moram da pravim 10 espresa da bih dobio efekat kao jedna turska iz dzezve,
to mi onda nije niti isplativo niti imam vremena da se toliko zezam zbog kofeina,
onda cu da prodam aparat i da kupim filtere cisto da ocedim taj soc i da prodam moj dolcegusto aparat.
Probaj orginal DG kapsule Napoli. Mislim da ces biti zadovoljan.
 
Mazzer mini E model je dosta dobar mlin jer ima 64mm flat noževe.
Jedina velika mana mu je to sto nije naklonjen single dosingu jer velika kolicina kafe zaglavljuje u istom... Stoga dosta je naporan za koristenje u kucnoj upotrebi.
Ali je sigurno bolji izbor nego jolly ili fiorenzato (koji mi na slikama jako lose izgledaju, gabaritno su puno veci).
A opet ako si spreman da das 300-350e za mlin baci pogled na eureka mignon(50mm noževi) . Mali zgodan za kucnu upotrebu...
Hvala ti na preporuci, ali nazalost 250 mi je vec prilicno knap, tako da cu se zadrzati u tom nekom okviru. Nazvao sam prodavca sinoc, medjutim, nisam ga dobio. Nadam se da se nije prodao, znam da se dugo vrti ovaj mlin na KP.

Ima i jedna Eureka Mignon na KP za ove pare, ali mi deluje prilicno izandjano.
 
Ljudi,uzmite Gaggia MD15,za ovu lovu mlin razbija bukvalno!
 
Ljudi,uzmite Gaggia MD15,za ovu lovu mlin razbija bukvalno!
To je najbolja varijanta za malo love. Nov u bagu oko 130e
Hvala ti na preporuci, ali nazalost 250 mi je vec prilicno knap, tako da cu se zadrzati u tom nekom okviru. Nazvao sam prodavca sinoc, medjutim, nisam ga dobio. Nadam se da se nije prodao, znam da se dugo vrti ovaj mlin na KP.

Ima i jedna Eureka Mignon na KP za ove pare, ali mi deluje prilicno izandjano.
Taj mignon iz oglasa je preskup. To je jako star model. Sad novi kupis za za 350e.

Razmotri i md15. Izadje 130e nov.
Mada mazzer mini je mnogo ozbiljnija igracka.
 

@ujkozavlanje

Svaki mlin zaglavljuje odnosno ostavlja deo kafe u mlinu. Eureka Mignon od najstarije do najnovije zadrzava vise kafe od bilo kog mlina. Ovo ces naci na YT i na specijalnim forumima za espresso.
MD15/Ariete jeste jeftiniji i sluzi ce te. Ali je skroz plasticna. Plastican je i Graef od 120eura. Davno je to opisao @xalexas . Na Mazzeru je plastican samo prekidac. Pa ti vidi. Eureka Mignon lici na metalni ali ima dosta plastika. Plastika je i oko nozeva, silosa,...
Sa novim nozevima na Mazzeru, samleces sigurno pola tone. Preracunaj koliko je to godina. Bilo koji plasticni nece moci petinu.

Da bi izbacio svu kafu moras silos zameniti onako kako sam ja uradio. Napravis hoper-sistem. Ili kao @xalexas sto je na Mazzer SJ stavio od auta manzetnu i napravio hoper-sistem.

Odluka je na tebi. Ja sam ti dao savet i to je to od mene.
 
Poslednja izmena:

@ujkozavlanje

Svaki mlin zaglavljuje odnosno ostavlja deo kafe u mlinu. Eureka Mignon od najstarije do najnovije zadrzava vise kafe od bilo kog mlina. Ovo ces naci na YT i na specijalnim forumima za espresso.
MD15/Ariete jeste jeftiniji i sluzi ce te. Ali je skroz plasticna. Plastican je i Graef od 120eura. Davno je to opisao @xalexas . Na Mazzeru je plastican samo prekidac. Pa ti vidi. Eureka Mignon lici na metalni ali ima dosta plastika. Plastika je i oko nozeva, silosa,...
Sa novim nozevima na Mazzeru, samleces sigurno pola tone. Preracunaj koliko je to godina. Bilo koji plasticni nece moci petinu.

Da bi izbacio svu kafu moras silos zameniti onako kako sam ja uradio. Napravis hoper-sistem. Ili kao @xalexas sto je na Mazzer SJ stavio od auta manzetnu i napravio hoper-sistem.

Odluka je na tebi. Ja sam ti dao savet i to je to od mene.
Eureka mignon silenzio ima drugar. Maksimalno ostaje do 2-3g kafe... Testirano u praksi ne na forumima i youtube.
Ja imam eureka single dose 0-0.2g zaglavljuje. Probano u praksi.
Što se tiče plasticnih delova ima ih minimalno, oko nozeva je sve full metal. Pouzdani su i nebi bez razloga bili jedni od najprodavanijih kucnih mlinova trenutno.

Sto se tiče md15(rentation oko 5g kafe) slažem se da je plastičan ali je njegova cena 130e za nov mlin sa garancijom, dok mazzer mini nov je preko 400e.... Tako da sve ima svoje, odluka je na tebi... Samo sam hteo da pomognem, uzivajte u kafi to je najbitnije👍👍
 
Poslednja izmena:
Maksimalno ostaje do 2-3g kafe...
Pa to je ta prevelika gramaza. Ako je toliko. Hajde da pogledam sta je to snimio proizvodjac https://www.eureka.co.it/en/video/id/60.aspx

a imam eureka single dose 0-0.2g zaglavljuje.
To nije tema jer sam pisao o mlinovima sa silosima. Tvoj nema silos i ima hoper :)
Evo
Da bi izbacio svu kafu moras silos zameniti onako kako sam ja uradio.
 
Pa to je ta prevelika gramaza. Ako je toliko. Hajde da pogledam sta je to snimio proizvodjac https://www.eureka.co.it/en/video/id/60.aspx


To nije tema jer sam pisao o mlinovima sa silosima. Tvoj nema silos i ima hoper :)
Evo

Kad kazem 2-3g mislim na maksimalno koliko je bilo... Uglavnom se to krece oko 0.5g.
Isto tako i md 15 nekad zna da zaglavi samo 1g, ali je to u proseku 4-5g.
U to sve treba uzeti u obzir da velik uticaj igra i vrsta kafe, vlaznost itd...
 
Poslednja izmena:
Ako sam dobro ispratio temu, MD15 nije adekvatan izbor za non-press portafilter jer ne melje dovoljno sitno? Negde sam u temi video da Bago modifikuje mlin da bi mogao da se koristi sa GCP, jer su ih prodavali u kompletu pa prestali jer to nije to.

Kolega sa foruma mi je ponudio cak i svoj Sage Dose Control Pro, al ono posle silnih recenzija i gluposti vise ne mogu da ukapiram, jedni kazu ok su mlinovi tog tipa, drugi kazu da nisu. Zbog toga sam posegao za opcijom kao sto je Mazzer.

Za onu Eureku se slazem, em je matora, em je preskupa, jer je Silenzio nov oko 350e, nju sam pomenuo 'nako, uzgred.

Hvala svima na savetima, javicu sta sam uzeo na kraju.
 
Ako sam dobro ispratio temu, MD15 nije adekvatan izbor za non-press portafilter jer ne melje dovoljno sitno? Negde sam u temi video da Bago modifikuje mlin da bi mogao da se koristi sa GCP, jer su ih prodavali u kompletu pa prestali jer to nije to.

Kolega sa foruma mi je ponudio cak i svoj Sage Dose Control Pro, al ono posle silnih recenzija i gluposti vise ne mogu da ukapiram, jedni kazu ok su mlinovi tog tipa, drugi kazu da nisu. Zbog toga sam posegao za opcijom kao sto je Mazzer.

Za onu Eureku se slazem, em je matora, em je preskupa, jer je Silenzio nov oko 350e, nju sam pomenuo 'nako, uzgred.

Hvala svima na savetima, javicu sta sam uzeo na kraju.
MD15 sam imao i prodao sam ga.
Kupljen u bagu i radio je unpressurised bez ikakvih problema. Dali ga oni modifikuju ili originalno tako dolazi ne ulazim, ali radi posao.
 
Uzeh jeftini DG Krups Infinissima ali posle pročitanih par zadnjih strana čini se da sam uzeo plastičnu kinesku igračku, ali dobro, očekivano za Benchmark😊
Ako može za početak savet koje kapsule kupiti a koje izbegavati, i da li vredi dokupiti neki adapter ili onu punjivu kapsulu?
Ženi voli neskafu ali ja kapućino, pa može li se nekako dobiti nešto slično na ovom aparatiću?
 
Ja sam pre nedelju dana kupio Dolce Gusto Krups Mini me. Za njega sam uzeo i adapter za nespresso za 300din, kao i dve punjive kapsule za dolce gusto, jedna druge generacije a druga trece generacije.
Zakljucak je da su kapsule mnogo lepse od instant kafe, lepsi ukus, ako imas staklene solje mnogo je prezentabilnije, kao i tekstura/pena doprinosi sveukupnom utisku. Cisti espresso je mnogo lepsi od obicne instant kafe ili turske kafe (iako nisam nikada probao kvalitetan espresso pa ne mogu da sudim kakva je razlika, ali trenutno ovo je za mene vrh i zadovoljava moje ukuse).
Punjive kapsule se mogu puniti rinfuznom kafom i cajem ali ima zezancije, i caj iz kapsule nije toliko jak kao kao da se par minuta kiseli u nekoj solji preko neke cediljke.
Na moju zalost ja sam kupio ovaj uredjaj da zamenim tursku kafu kao izvor kofeina i da se ne zezam sa dzezvom, ali espresso kafe su mnogo slabije od turske, cak i kada ih punim preko punjivih kapsula.
Jednostavno previse malo vremena bude kafa u kontaktu sa vodom tako da i malo kafeina se izvuce iz kafe.
Sam espreso ima vise kofeina po ml vode u odnosu na tursku kafu, ali po stepenu ekstraktovanja kofeina iz kafe kod espresa u odnosu na 5min kiseljenja kafe u vodi kao sto je to sa turskom kafom ne moze da se poredi i to je cisto bacanje kafe u smece.
Postoje jake espreso kapsule iz dolce gusto i nespresso programa ali opet se mora popiti 5-10 takvih za isti ucinak kao jedna solja kafe od 250ml.
Tako kada se preracuna to u dinare onda se uopste ne isplati.
Probao sam Nespresso Lavazza Intesity 10/10 5g i 4 takve se ne mogu porediti sa 15g turske.
Sada sam kupio Nescaffe Dolce Gusto Espresso Ristretto Napoli Intesity 13/13 8g, pa cu probati 3-4kom odjednom.
Probao sam cak i 100% robusta u zrnu koju sam samleo u mojoj radinosti i sipao u punjive kapsule 10g, opet isto slabo deluje.
 
Poslednja izmena:
Da opalimo hokej sa ovim nasim pakovima? 😂
 

Prilozi

  • IMG_20220129_173249.jpg
    IMG_20220129_173249.jpg
    112.8 KB · Pregleda: 72
  • IMG_20220129_173244.jpg
    IMG_20220129_173244.jpg
    172.7 KB · Pregleda: 72
Moze,ima ih na pretek :)
 

Prilozi

  • PXL_20220131_183534661.jpg
    PXL_20220131_183534661.jpg
    186.8 KB · Pregleda: 73
Da li neko zna kakve su Nespreso kafe napravljene uz pomoć Dolce Gusto aparata? Ima li razlike u ukusu u odnosu na to da je napravljena u Nespreso aparatu za kafu?
 
Da li neko zna kakve su Nespreso kafe napravljene uz pomoć Dolce Gusto aparata? Ima li razlike u ukusu u odnosu na to da je napravljena u Nespreso aparatu za kafu?

Nije ista gramaza za pocetak.
Inace su sve te budzevine prilicno bezvezne...
Najmanje zlo bi bilo da nadjes punjive kapsule, ali ti treba mlevena kafa, sto opet povlaci odredjene probleme.

Najbolje resenje ti je da kupujes zamenske kapsule na pijaci, buvljaku... Ima poznatih kafa, 300tinak din 10 komada.
 
Ma sve to koristim, nego sam video adapter u koji se stavlja Nespresso kapsula, a nivo vode određuješ sam. Razlika je jedino u pritisku.
 
Jedna kafa 5 g, 30 din. I nije skupo.
A 1 kg te kafe, 6000 din.
Lepa cena za kafu sa buvljaka.
 
Pa gledaj cenu po porciji. Iz kilograma obične mlevene kafe, ne možeš dobiti 200 kafa (porcija). Ne znam koliko košta turska kafa po šoljici (porciji).
 
Po porciji? Jel' to neka nova mera za težinu?
To, što Nestle "ubedjuje" hipstere sa kafom iz odma', da je 5 grama kafe dovoljna doza po šoljici(porciji) je tragikomedija.
I onda im debelo naplati pakovanje i prezentaciju.
 
Ma sve to koristim, nego sam video adapter u koji se stavlja Nespresso kapsula, a nivo vode određuješ sam. Razlika je jedino u pritisku.

Mislio sam na to da kaosula Dolce gusta ima vise g kafe.
krastavac ne mozes da turis 7g u prostor za 5g nikako.
Uglavnom, efekat je truba. Ne cimaj se bezveze

Jedna kafa 5 g, 30 din. I nije skupo.
A 1 kg te kafe, 6000 din.
Lepa cena za kafu sa buvljaka.

Druze, sta ti poredis...
Aj stvarno, sta covek da ti kaze na ovo a da je smisleno?!
Pij sta ti se svidja, za sta imas novca, pusti druge
 
Nismo se razumeli :D

Adapter menja celu fioku na DG aparatu i kapsula od Nespresa se stavlja čitava u adapter i dalje adapter u ležište DG aparata. Ima ne netu da se izgugla kako to izgleda.
Po porciji? Jel' to neka nova mera za težinu?
To, što Nestle "ubedjuje" hipstere sa kafom iz odma', da je 5 grama kafe dovoljna doza po šoljici(porciji) je tragikomedija.
I onda im debelo naplati pakovanje i prezentaciju.

Nije nikakva nova mera. Jedna porcija za tursku kafu je jedna kafena kašičica.

Kako drugačije da izračunamo koliko kafa dobiješ iz 1 kg mlevene kafe? Valjda mora da ima neka mera, standard. Recimo ti piješ tursku kafu sa dve kašičice, a ja sa jednom. Možda @nemanjabgd84 pije sa tri. Kako sad nas trojica da se usaglasimo koliko ko kafa dobije iz 1 kg mlevene kafe?

Nego nisi napisao koliko iz 1 kg mlevene kafe ti popiješ kafa i koliko košta ta jedna kafa koju piješ?
 
Poslednja izmena:
Ne pijem tusku kafu, već espresso.
Odgovoriću vam vašom logikom.
Da li pojedete više hleba kupujući kiflice ili jednu veknu?

PS
Koliko se tek plastike istovari koristeći kapsuliranu kafu
 
Ne znam što se uopšte protegla ova diskusija, svako pije ono što mu odgovara. Nekom više vredi tih 5g po toj ceni, nego bilo koji pravi espresso, jer uz minimalan trud i uz najmanju potrošnju vremena, dobija skroz solidnu kafu.

Nemaju svi vremena i živaca da se zezaju sa espresso mašinama, mlevenjem kafe i ko zna čime još...

To je isto kao da sad neko dođe i kaže, dizel/1l 185din, a ja sednem na biciklu i odvezem se na posao. A tek koliko ti istovariš izduvnih gasova u atmosferu...
 
Evo da i ja tebi odgovorim svojom logikom. Kafu pijem na poslu, posle doručka. Da li stvarno očekuješ da kupim espreso aparat o svom trošku i da ga u firmi drndaju svi redom, naravno o mom trošku?

Pošto DG aparat u firmi postoji, moje je samo da kupim kapsule i da ih držim u fioci.
 
Što se vi sad meni pravdate što plaćate 1 kg kafe sa buvljaka 6000 din. Dobro je to.
Da kupujete oridjinale Nespresso, koštao bi vas k'o kopi luwak. :ROFLMAO:
 
Nazad
Vrh Dno