Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Jel' probao neko da zasadi i odgaji kafu u kućnim uslovima?
 
Covek je napisao recept i hvala mu na tome. Ko hoce da proba, neka proba, ko nece, ne mora. Proseravanje svakako nije.

Ma razumem ja o cemu prica covek, u sustini svako odredi sebi koliko ce da se cima i sta mu to donosi. Ako je previse cimanja i pocnes da se nerviras oko pravljenja kafe krastavac, zato sam ja prodao na kraju Decent. Cinjenica je da kao i u svakoj industriji ima skupih gluposti koje ne rade nista. Brate prodajem neko ***** od distributora koje je vrhunski dizajnirano, i sve je to super ali to s od 250 dolara isti posao radi kao nesto od 7 dolara koje imam :) Znaci nisam nerazuman covek :)

Anyways u pravu si, ko hoce nek proba zaista je smesna investicija i vreme, prosto ako je nekom dosadno sta ga kosta

Poz svima i uzivajte kako ko zeli
 
Ovo sto ja pricam je pre do toga da li ce isti automobil bolje da ide u Borci ili na Mirijevu, jer eto vazduh nije isti, a ucestvuje u sagorevanju goriva. Mozda hoce, 99,99% nece biti razlike.
Mislim da bi ispravnija analogija sa motorima i vazduhom bila: Moj atmosferski benzinac u Beogradu ima 120ks a na Kopaoniku zbog retkog vazduha ima 100ks, i to je razlika koju će osetiti skoro svaki vozač. Al da ne dolivam ulje na vatru, slažem se da većina odluka u ovom hobiju nije skroz racionalna, ali valjda možemo malo da budemo iracionalni 😁

U to ime, evo me kod drugara u kafeteriji, sad ću da vidim da mi naspe par litara vode iz depuratora, da imam za filtere ove nedelje.
 
realno @MareBGD nije nista lose napisao samo je vrv covek tako odreagovao na njegov post jer postane frustrirajuce do kojih mera nekad mora da se ide da bi dobio kvalitet koji je opet nekim delom i subjektivan. Na kraju bude bas to , izgubi se samo uzivanje u kafi zbog jurnjave sto boljeg "procesa" pripreme. Pri tom ima ljudi kojima je i sam proces jedna vrsta uzivanja ali ako se izgubi poenta to je vrv signal da se malo bude racionalniji 😅 inace je po meni glupo uopste raspravljati o najboljem nacinu , najboljoj vodi i svim tim posto je ukus pomalo i subjektivan. tako da bolje da se postovi razumeju kao predlozi i necija iskustva koja neko moze da isproba ili ne al nema potrebe da se tu prepucavamo i ubedjujemo sta je za koga bolje. valjda smo dovoljno matori i zreli pa znamo sta volimo 😂
 
off: svaki hobi moze tako da se gleda - brijanje, modovanje kucista, modovanje kola, oled tv od 70" inca na kome se vrti babytv, audiofilija... takodje znam ljude koji su utrosili tone para na kartice (collectable cards) za igranje. Da ne pominjem kolke pare ljudi daju za konfiguracije za igranje. Takodje vecina hobija, kad se predje neki mainstream nivo, napredak postaje 5% za 2x vise para i postaje krajnje subjektivan (ovo je veoma ocigledno na audiofiliji). Tako da nije fer pokakiti se po tudjem hobiju. Jednostavno ima nas kojima je neki nivo OK, npr da popijem ujutru kafu koja je bolja od bljuvotine u 7elevenu, za razumnu kolicinu novca i da mi ne treba duze od 3 min za pripremu iste :) a onda odem 15 minuta da se brijem, dok neko to vreme i effort utrosi u pripremu vode za kafu...

on: nasao sam jedan kafic sa veoma fancy kafama u mom komsiluku, naravno kafa kosta,, od 400din (130thb) navise. Imaju neke zanimljive mikrolotove iz etiopije i kolumbije, trenutno. Imaju veoma zanimljivu opremu, bezveze mi bilo da slikam, ali hocu sledeci put :)
 
Da li postoji neka tezga na buvljaku u Pančevu da prodaje i ove philips filtere, tablete, mast za održavanje aparata pored kafe?
 
Jel probao neko ove nove zimske arome original nespresso kapsula? Jeste skupo za 10 kafica skoro 700din ali volim da probam. Probao sam one sa ukusom nekih bobica, limited, whatnot, neke sarene i nisu mi se svidele, pa bih pre mozda po preporuci.

Takodje, ako imate neki dil za original nespresso kapsule, javite na PM. Za sad sam i dalje 90% vremena na Lidl kapsulama jer su mi sve koje nisu original nespresso istog kvaliteta. Probao sam i Costa Coffee i kafeterija, sve one sto ima po maxiju, neke su mi i dosta losije od, recimo, ljubisactih lidlovih.
 
Pre par dana sam kupio dolce gusto krups minime aparat da bih presao sa turske i instant kafe na espresso, cisto da pijem kvalitetniji kofein.
Ali sam primetio da ni 4 espresso kapsule 5g od lavazze (nespresso preko nesspresko adaptera za dolcegusto) me ne mogu podici kao jedna solja turske kafe (dve prepune kasicice neke domace kafe tipa bonito i sl).
Ja sam pravio ove kapsule na 40ml vode tj na najmanji podeok na dolce gusto minime aparatu. Citao sam da sto vise kafa bude u kontaktu sa vodom to vise kofeina se ekstraktuje.
Tako da cu probati da sa obicnom lavazza kapsula od 5g pravim 120ml sto ce omoguciti duze cedjenje vode kroz kafu.
Bice razvodnjen espreso ali bi trebalo u teoriji da ima vise kofeina.

Takodje sam nasao 100% baristo u zrnu pa cu i nju probati.
Ako moram da pravim 10 espresa da bih dobio efekat kao jedna turska iz dzezve,
to mi onda nije niti isplativo niti imam vremena da se toliko zezam zbog kofeina,
onda cu da prodam aparat i da kupim filtere cisto da ocedim taj soc i da prodam moj dolcegusto aparat.
 
Jeftina turska je delom ili potpuno Robusta, bolja Nespresso kapsula je većinom ili potpuno Arabica. Robusta ima minimalno dva puta više kofeina. :)
 
Drugari potreban mi je savet, imam ponudu za dva mlinceka, Fiorenzato F64E od cuvenog Stevana iz PA, sa skinutom elektronikom koji je konvertovan na doserless, ili da uzmem Mazzer SJ sa KP, koji je doduse automatik, morao bi da se malo cacne, da se deaktivira automatsko punjenje dozera, eventualno zamene nozevi. Mazzer bi me sa promenom nozeva, dostavom i ostal glupostima kostao kao Fiorenzato.
 

Prilozi

  • IMG-be43ed47df91f67e09067547579e5889-V.jpg
    IMG-be43ed47df91f67e09067547579e5889-V.jpg
    127 KB · Pregleda: 41
Pre par dana sam kupio dolce gusto krups minime aparat da bih presao sa turske i instant kafe na espresso, cisto da pijem kvalitetniji kofein.
Ali sam primetio da ni 4 espresso kapsule 5g od lavazze (nespresso preko nesspresko adaptera za dolcegusto) me ne mogu podici kao jedna solja turske kafe (dve prepune kasicice neke domace kafe tipa bonito i sl).
Ja sam pravio ove kapsule na 40ml vode tj na najmanji podeok na dolce gusto minime aparatu. Citao sam da sto vise kafa bude u kontaktu sa vodom to vise kofeina se ekstraktuje.
Tako da cu probati da sa obicnom lavazza kapsula od 5g pravim 120ml sto ce omoguciti duze cedjenje vode kroz kafu.
Bice razvodnjen espreso ali bi trebalo u teoriji da ima vise kofeina.

Takodje sam nasao 100% baristo u zrnu pa cu i nju probati.
Ako moram da pravim 10 espresa da bih dobio efekat kao jedna turska iz dzezve,
to mi onda nije niti isplativo niti imam vremena da se toliko zezam zbog kofeina,
onda cu da prodam aparat i da kupim filtere cisto da ocedim taj soc i da prodam moj dolcegusto aparat.
Ako ti je do kofeina, zeznosi se. :)
Espreso sadrži najmanje kofeina. Predji na filter kafu ili french.
 
Ako moram da pravim 10 espresa da bih dobio efekat kao jedna turska iz dzezve,
to mi onda nije niti isplativo niti imam vremena da se toliko zezam zbog kofeina,
onda cu da prodam aparat i da kupim filtere cisto da ocedim taj soc i da prodam moj dolcegusto aparat.

Jeftina turska je delom ili potpuno Robusta, bolja Nespresso kapsula je većinom ili potpuno Arabica. Robusta ima minimalno dva puta više kofeina. :)

Samo da se nadovežem. Dve prepune kašičice su oko 20g ili više turske kafe. Treba ti verovatno oko 7-8 tih kapsulica od 5g da bi postigao sličan efekat.
Ili način spremanja (filter, french...) ili manuelni espresso aparat. Tu možeš u veću korpu od 18-20g blend sa više robuste. Možda 1-2 zadovolje potrebe za kofeinom i daleko ukusnija kafa, samo je veća peripetija od filtera.
 
Ajde da se upišem i kao korisnik u ovu temu.
Napravio sam neki setup a da me ne košta previše, gaggia viva style aparat, de longhi kg79 mlin, šoljice iz moja tašta, sve uzeto novo.
Uvek pravim 2 kafe, makijato za mene, kapućino za ženu.
Danas mi stigla i vagica pa sam malo merio i računao.
Od 14g kafe dobijam 2 espresa po 20 ml za 33 sekunde. Kad spustim na 30 sekundi to bi bilo to u teoriji ili grešim?

I evo jedna slika kako izgleda kombinacija

20220120_210906.jpg20220120_214003.jpg
 
Pa pazi,ti koristis presurized portafilter,iskreno,tu nisam siguran kako ide odnos in-out,posto tu ne mozes da stavis jako sitno mlevenu kafu kao za unpressurized portafilter,gde se i koristi ta uopstena varijanta 1:2 odnos za nekih 25-35 sec (po ukusu). Svakako mislim da je to previse kolicine kafe za taj vremenski period,probaj korak po korak sa sitnijim mlevenjem,pa po ukusu nasteluj sta ti odgovara. Ja sam bas dosta po netu trazio koji odnos ide za pressurized portafilter,i nista pametno nisam mogao da nadjem...
 
Drugari potreban mi je savet, imam ponudu za dva mlinceka, Fiorenzato F64E od cuvenog Stevana iz PA, sa skinutom elektronikom koji je konvertovan na doserless, ili da uzmem Mazzer SJ sa KP, koji je doduse automatik, morao bi da se malo cacne, da se deaktivira automatsko punjenje dozera, eventualno zamene nozevi. Mazzer bi me sa promenom nozeva, dostavom i ostal glupostima kostao kao Fiorenzato.
Jos da si napisao cene pa da se vaga. Ovako nista. Na KP Stevan nije stavio mlin sa tvoje slike...
... da se deaktivira automatsko punjenje dozera, ...
Sta ovo znaci? I sto bi to radio?
 
Jos da si napisao cene pa da se vaga. Ovako nista. Na KP Stevan nije stavio mlin sa tvoje slike...

Sta ovo znaci? I sto bi to radio?
Mazzer je 150e, a Fiorenzato 200. Nije stavio oglas, ja sam mu poslao PM.

Mazzeru se mora raskaciti elektrika u dozeru zato sto kada se rucica na dozeru povuce nekoliko puta, aktivira se mikroprekidac koji aktivira mlin i melje kafu dok ne napuni dozer do neke mere, sto znaci da bih non stop imao odredjenu kolicinu samlevene kafe u dozeru.
 
Mazzer je 150e, a Fiorenzato 200.
Vrlo nezgodno. Kod mazzera imas posla a a kod F64E to je vec odradjeno. Ovaj doserless sto je na F64 je skup. Skup je i da ti neko napravi. Zato bi Mazzer odmh iskljucio jer mlinovi za rucnim dozerom zakrmače kuhinju. Ako si nekada video u lokalima oko mlin i aparata je užas.
Gledajuci oba meni su skupi. SJ je skup. Ne bih dao 80-100 eura za njega. To je mlelo da bog sacuvaj. Isto tako mi je F64 skup. Vadi ga uradjena modifikacija.

Na mom Mini Mazzer Timer-u isekao sam ledja dozera i zavario inox cev. Silos nemam jer sam napravio blow hopper. Ovako izgleda

IMG_20220128_164946.jpg

Mazzer SJ je veliki i bas nije za kucu. Prepodstavljam da je ovaj, stari, Fiorenzato te velicine. Ipak bih pre uzeo njega. Sve je odradjeno. Treba pitati Stevana kakvi su noževi i proveriti da li ih ima u Loren.

E sad. Ja bih pre dodao još 100 eura i uzeo Mini Mazzer Elktronik. Pre nego bilo koji nov mlin. Za te pare.
 
Poslednja izmena:
Vrlo nezgodno. Kod mazzera imas posla a a kod F64E to je vec odradjeno. Ovaj doserless sto je na F64 je skup. Skup je i da ti neko napravi. Zato bi Mazzer odmh iskljucio jer mlinovi za rucnim dozerom zakrmače kuhinju. Ako si nekada video u lokalima oko mlin i aparata je užas.

Na mom Mini Mazzer Timer-u isekao sam ledja dozera i zavario inox cev. Silos nemam jer sam napravio blow hopper. Ovako izgleda

Pogledajte prilog 333125

Mazzer SJ je veliki i bas nije za kucu. Prepodstavljam da je ovaj, stari, Fiorenzato te velicine. Ipak bih pre uzeo njega. Sve je odradjeno. Treba pitati Stevana kakvi su noževi i proveriti da li ih ima u Loren.

E sad. Ja bih pre dodao još 100 eura i uzeo Mini Mazzer Elktronik. Pre nego bilo koji nov mlin. Za te pare.
Hvala ti na savetima!
Da budem sasvim iskren sa tobom, zapao mi je za oko Mini Mazzer, sigurno si ga video na KP, on je 250, ali dolazi sa dva seta nozeva, realno izmedju njega i F64E nije neka razlika u ceni, pogotovo sto ima i rezervni set nozeva.

Ovaj Stevanov Fiorenzato ima nove nozeve, tako mi je rekao.
 
Nisam za 250. Nisi opet dao info. A ako ti Stevan daje njegov Mini Mazzer Elktronik za 250e. Onda pali kola i trk u Pancevo i casti Stevana.
Nije Stevan, drugi prodavac je u pitanju. Mislio sam da si mozda nabasao.

 
Nije Stevan, drugi prodavac je u pitanju. Mislio sam da si mozda nabasao.


Mazzer mini E model je dosta dobar mlin jer ima 64mm flat noževe.
Jedina velika mana mu je to sto nije naklonjen single dosingu jer velika kolicina kafe zaglavljuje u istom... Stoga dosta je naporan za koristenje u kucnoj upotrebi.
Ali je sigurno bolji izbor nego jolly ili fiorenzato (koji mi na slikama jako lose izgledaju, gabaritno su puno veci).
A opet ako si spreman da das 300-350e za mlin baci pogled na eureka mignon(50mm noževi) . Mali zgodan za kucnu upotrebu...
 
Nazad
Vrh Dno