Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Pozdrav drustvo, da li neko zna ko bi mogao da uradi modifikaciju na Gaggia Classic aparatu? Da li se neko time bavi?
 
Probali Lavazza Armonico i Illy Classico Nespresso-kompatibilne kapsule. Malo je reći da smo se sestra i ja oduševili, pogotovo Illy kapsulama.

Probali smo do sad vrv 90% dostupnih kapsula na našem tržištu, uključujući sve originalne Nespresso, i oboma je Illy na prvom mestu, pa potom Lavazza.
 
Ja sam bas juce probao tu Illy classico, i bas sam se razocarao. Nisam pravio lungo kao sto je savet na kutiji jer meni lungo bas ispadne vodenast... Sutra cu opet da probam kao cappuccino.

Kako ste vi pravili?
 
... koliko dugo kupljena mlevena kafa zadrzava dobar ukus ako je drzim u nekoj adekvatnoj posudi za kafu.
Da ne valja kafa posle par dana onda ne bi ni mleli ni prodavali kafu. Jedino si ogranicen slabim izborom mlevene. Aparat je dobar. Uzivaj u espressu i ne dopusti da ti pripremanje i ispijanje kafe bude hobi.
 
Kupovaću ja u zrnu pa negde ću se snaći za mlevenje još samo da odlučim/prelomim koji da kupim Krups Opio, Krups XP, DeLonghi ECP33.21., Gaggia Gran Style ili nešto četvrto ajde dajte predloge/pomozite
 
DeLonghi Dedica je mnogo skuplji, Gaggia Gran Style u radnja jeftiniji za 10k
 
Ja sam bas juce probao tu Illy classico, i bas sam se razocarao. Nisam pravio lungo kao sto je savet na kutiji jer meni lungo bas ispadne vodenast... Sutra cu opet da probam kao cappuccino.

Kako ste vi pravili?
Duple doze, po dve kapsule. Pena iz Aeroccina na vrhu
 
Je l je pio neko Patar kafe iz ikee?
Planiram da probam njihovu filter kafu, pa pisu o raznim aromama cokolade,vanile vocni ukus itd, da li je sve to marketinska fora ili stvarno imaju smeka?
 
Kakva su vaša iskustva sa kafom iz lidla za nespresso aparate? Probao bih Violu, ali se razmišljam samo da nema ima jak ukus i kiselost...
Za sada mi najviše prijaju Illy kapsule, odlične su i costa coffee signature blend 100% arabica, samo je trenutno nestašica u rodi/idei...
 
Ako ti se svidja Illy, Lidlove kafe zaobidji. Dobre su onima koji prelaze sa Grand i Donkafe na kapsule.
Za te pare (15-16 din/kapsula) mož' da prodje.
 
Poslednja izmena:
Da li neko koristi Krups EA81 aparat, nasao sam polovan sa garancijom od sest meseci pa se razmisljam da ga uzmem.
Gledao sam nove Gaggia Style koji se preporucuju ali to sa ruckom ne znam kako bi se snalazio, plus citam da je mlin obavezan, odredjena gramaza......ne mogu toliko da se posvetim spremanju kafe.
Generalno bi dnevno spremao 2-3 kafe, retko vise.
 
Preskoči Krups, ne znam jedan da je trajao duže od garancije.
 
Mislim da ću na kraju da pazarim neki Nespresso na kapsule, videću ovih dana da li neko daje neku akciju za njih na black friday.
Ako tu neko ima neki savet koji kupiti....
 
Pa imas sad -30% ako uzmes 50 (ili 100 za skuplje aparate) kapsula, ta akcija traje jos nedelju dana.
Savet? Uglavnom su to iste masine, ove malo skuplje imaju veci rezervoar i vece skladiste za iskoriscene kapsule, i onda imas ove ekstra skupe koje dolaze sa dodatkom za pravljenje pene.
Ako ces piti i spremati espresso 2-3 puta na dan, essenza mini ili Inissia je za tebe.
 
Pa imas sad -30% ako uzmes 50 (ili 100 za skuplje aparate) kapsula, ta akcija traje jos nedelju dana.
Savet? Uglavnom su to iste masine, ove malo skuplje imaju veci rezervoar i vece skladiste za iskoriscene kapsule, i onda imas ove ekstra skupe koje dolaze sa dodatkom za pravljenje pene.
Ako ces piti i spremati espresso 2-3 puta na dan, essenza mini ili Inissia je za tebe.
Video sam tu ponudu ali se sve nadam da daju 20%-30% bey tog uslovljavanja da kupim njihovu kafu.
 
Kakva je razlika između Gaggia Classic i Gaggia Classic Pro? Vidim da kod nas ima samo ovaj ne pro u ponudi. Ima li šta bolje od Gaggie a da je manuelni?
 
Kakva je razlika između Gaggia Classic i Gaggia Classic Pro? Vidim da kod nas ima samo ovaj ne pro u ponudi. Ima li šta bolje od Gaggie a da je manuelni?
Ako je uređaj noviji (proizvodnja od 2018-2019), nema razlike... prethodni model "classic" se značajno razlikuje.

Ima bolje naravno, ali za tu cenu teško...
 
Cao kafoljupci :) Kupila bih prvi espreso aparat ali citajuci temu pocinjem da otkrivam da ima mnogo detalja o kojima treba voditi racuna. Citam na preskoke, pa ne zamerite ako je negde vec odgovoreno.

Inicijalni budzet je oko 200, 250 eur i rado bih se zadrzala u tom okviru, ukoliko je moguce, jer nisam sigurna nakon citanja teme da li cu uspeti da napravim pitki espreso pre nego sto mi dosadi da pokusavam. Vidim da se pominjala kombinacija Gaggia Viva + Gaggia MD15 u okviru budzeta kao neka ok kombinacija za pocetak. Nedoumica je da li ovaj MD15 mlin moze da melje i za druge non-pressurised aparate, ili melje samo za ovaj tip aparata sa pressurized filter holderom. Koji biste mlin predlozili uz Vivu: Gaggia MD15 vs DeLonghi KG 79 vs Krups GVX 242? Da li bih uz Vivu mogla da koristim leverer - deluje lakse i bolje od tampinga? Koja su ogranicenja pressurized filter holdera? Da li se Viva cisti tako sto se radi samo dekalcifikacija koriscenjem sredstva i pustanjem vode ili treba i da backflushujem, rastavljam, briskam pa sastavljam delove.

Druga opcija je povecam duplo budzet i opet imam jos vise dilema pitanja sta izabrati kao prvu fazu, a onda uz bolju masinu/combo ima vise opcija i varijabli i ne deluje user friendly za pocetnika. Modus je izgleda i ovde Gaggia Classic + polovni mlin koji treba izabrati.

Ukratko, dajte predloge za best user friendly buy optimalno do 250eur ili max u rasponu do 500eur, ali akcenat je na user friendly pripremi i lakom odrzavanju.
 
Stiye Nespresso aparat sad ako moze neko da predlozi koje kapsule kupiti, volim da pijem kafu sa mlekom u malo vecoj solji.
Imam blizu lidl, moja tasta ne pije svasta, moze i predlog za neko oreginal, starbaks.......
 
da melje i za druge non-pressurised aparate
Viva ili Dedica DeLonghi imaju pressurised portafiter. Nemojte menjati jer nisu glupi njihovi inzinjeri da ne znaju da naprave non-pressurised portafilter. A uz to je i jeftinije ga napraviti.
Necete dobiti bolju kafu sa non-pressurised portafilterom. Manite se dokonih ljudi!

Imam oba aparata i na oba imam non-pressurised portafilter i nikad kafa nije bolja nego sa fabrickim. NIKAD!
Uzmite mlin i stavite na 3 podeljak (krupnoca mlevenja).
 
Poslednja izmena:
Jedino za sta su napravljeni pressurised filteri je da od lose samlevene ili dobro samlevene a lose i ne sveze kafe vestacki naprave nesto sto lici izgledom na espresso. Nije mi cilj da ulazim u rasprave, ali precesto ovde pises i bas sipas gomilu netacnih informacija, najblaze receno. Ako tebe mrzi da nesto radis ili ne zelis da ulozis vise u opremu ili cak i kafu, da bi pio nesto kvalitetnije to je ok, ali nemoj ovde da preterujes molim te. Na tvojoj strani nije ni fizika, ni sva moguca testiranja, ni trziste kafe, ni blind testovi ni nista. Necu se dalje ukljucivati, pisi sta hoces ali ljudi cete poslusati bezveze...

p.s ostalima: ne kazem da sam ja jedini pametan, ne kazem da neko ne moze da uziva u kapsulama, i u bilo cemu drugom, samo napred, mozda jednostano ne zeli neko da se opterecuje kafom pored svih muka. Samo ako pitate kako da nekako dobijete bolju kafu, mislim da ne dobijate uvek pravi savet.
 
Stiye Nespresso aparat sad ako moze neko da predlozi koje kapsule kupiti, volim da pijem kafu sa mlekom u malo vecoj solji.
Imam blizu lidl, moja tasta ne pije svasta, moze i predlog za neko oreginal, starbaks.......
Prodji kroz tih 14 welcome kapsula, npr. nekom se vise svidja dark roast, dok neko vise voli light roast, neko voli tu kiselkastu notu dok neko ne.
Probaj prvo napoli ili ristretto italiano, pa ako ti je to previse jako, probaj vienna ili genova. Moja preporuka je da uopste ne probas kao lungo, cak i za one kapsule koje su namenjene/savetuju lungo, po mom misljenju izadju dosta vodenasto i slabo.
Kad vidis sta ti lezi, onda mozemo da ti preporucimo neku kapsulu. Ali s obzirom da su ove Lidl super jeftine, uzmi nekoliko kutija pa testiraj i njih. Meni su sasvim ok (nisu bas Nespresso rang ali moze da prodje) viola/ristretto, classico je meh.
Imaju sada i Costa kapsule u Lidl na snizenju, uzeh Colombia/Signature blend/Lively blend, sve tri jako dobre, u rangu Nespresso kapsula.
 
Ovde je "neko" vec pisao da na Dedici nije dobio bolju kafu sa non-pressurised portafilterom. 100% se nece javiti niko da potvrdi ovo.

Nisam nikad komentariosa da li je kafa i kako dobra ili nije na tvojim aparaturama od par hiljada evra. Usput ih snobovski menjas svaka 4 meseca uz odusevljenje njih 4-5. Nisam nikad komentarisao ni kafe koje narucujes sa egzoticnih mesta. Tvoj portafilter kosta kao sve sto ja imam.

Bas me zanima da li si ti na Dedica aparatu sa non-pressurised portafilterom dobio dobru kafu i kako :)
 
Pa to samo govori da je taj tvoj aparat dostigao svoj maksimum i da promena portafiltera ne utiče na promenu kvaliteta espressa.
Ono o čemu Marebgd piše je da se mnogo kvalitetnija kafa može dobiti sa aparata koji koriste klasične portafiltete u kombinaciji sa kvalitetnim mlinom.
Sa tim u vidu preporučujem Lenjvici da poveća budžet i krene sa gorepomunotom Gaggia Classic mašinom i nekim dobrim mlinom u tom rangu cene od oko 300eur.
 
Nazad
Vrh Dno