Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Hvala, znam već za Moccamaster ali mi se ne dopada što ima plastične djelove.

Već dvije godine imam Smegov i nije loš ali vjerujem da je ovaj Sage mnogo bolji! :)

51p1YX6tzKL._AC_SL1000_.jpg
 
Poslednja izmena:
To barista je za ekspreso?

A ova druga Bellarom??

I kakve su???
 

Prilozi

  • bellarom-cafe-em-grao-1kg-large.jpeg
    bellarom-cafe-em-grao-1kg-large.jpeg
    148 KB · Pregleda: 22
Bio u kft, podigli su cene kafe 20+ posto. Ako se nastavi ovako u beogradu ima kilo pristojne kafe da bude min 50e a kapucino 300 dinara
 
Kupovaće se lavazza na pijaci za 1500.
 
Kupovaće se lavazza na pijaci za 1500.
Otisla i Lavazza na pijaci gore....Super Cremu sam placao 1700din,pre nekih 20dana platih je 2000....ovih dana idem ponovo da pazarim,ocekujem da je otisla jos gore....voleo bih da gresim.
 
Prošle nedelje na kvantašu u Beogradu Crema E Aroma 1500din, za 3kg, napravio mi popust na količinu, ili možda nije?😂
 
Pozdrav, jel ima neko, interesuje me posto je na akciji?
 
Pozdrav, jel ima neko, interesuje me posto je na akciji?
A koja mu je cena? Na linku cenu ne nadjoh, ali vidim da u opisu pominju da ima neki motor od 850W, tako da izgleda ne znaju ni sta prodaju :D
Ne verujem da ce ti ga ovde neko preporuciti, pogotovo za cenu koju sam ja nasao na netu ( 13.999din), za slicne pare imas mnogo boljih aparata- Gaggia Viva npr
 
Pozdrav, jel ima neko, interesuje me posto je na akciji?
Ne valja nista. Na KP Delonghi Dedica 685 ili Gaggia viva
 
Koliko stavljate grama pulycaffa za backflash Gaggia Classic Pro? Sta koristite za descaling istog aparata?
 
Da li je neko menjao opruge za pritisak na OPV na Gaggia Classic pro?
Vredi li truda?
Ima li tih opruga kod nas da se kupe ili samo od preko? :(
 
Da li je neko menjao opruge za pritisak na OPV na Gaggia Classic pro?
Vredi li truda?
Ima li tih opruga kod nas da se kupe ili samo od preko? :(
Nemam GCP ali razmišljao o tome na svom aparatu pošto čak ne mora ni da se menja opruga već se samo podesi OPV. Ima dosta zadovoljnih ljudi ali moj zaključak je da takav mod samo kompenzuje lošu pripremu kafe pošto bi u slučaju krupnog mlevenja ili pojave kanala samo preusmerio višak vode. Što nije loše u slučaju da imaš mlin koji jednostavno ne može bolje ili ne želiš da se cimaš.

Svakako nije isto kao na boljim mašinama gde se sama pumpa podesi na 9 bara ili koliko već želiš.
 
Prošle nedelje na kvantašu u Beogradu Crema E Aroma 1500din, za 3kg, napravio mi popust na količinu, ili možda nije?😂
Crema E Aroma ona plava je toliko na buvljaku na novom beogradu.1500 dinara za jedan kg.
Samo sto sada koliko sam video imaju na pakovanjima one akcizne markice.Prosli put ih je inspekcija oljustila,odnosno sve im pokupila posto niko nije imao akcizne markice na kafi.
Ja stalno tamo kupujem kafu ali ne na onim prvim tezgama nego vec pri kraju buvljaka.Razlika je primetna u ceni,sve sto dalje ides sve je povoljnije.
Pellini vivace n82 im je 1600 dinara za 1kg sto je isto ok cena.
Trenutno nisu imali od lavazze top class i super cremu.
Generalno je malo slabiji izbor nego sto je bio ranije.
 
Da li je neko menjao opruge za pritisak na OPV na Gaggia Classic pro?
Vredi li truda?
Ima li tih opruga kod nas da se kupe ili samo od preko? :(
Ja planiram...

Može na dva načina ili da skratiš postojeću oprugu uz merenje pritiska (video negde na YT) ili da zameniš oprugu na OPV sa kalibrisanom oprugom sa

Na postojeću kašiku može relativno jeftino i kod nas da se stavi manometar. Nikako da mi stigne naručeni, pa ne mogu da tvrdim za sada...
Ako nađeš drugo rešenje javi... Verovatno je moguće staviti sličnu oprugu, malo mekšu, to mi je prvo palo na pamet, za sada nemam vremena da se cimam.

Glavni problem, ako je verovati James Hoffman-u i sličnima, je što je pritisak od 12 bara apsolutno previsok i lako dovodi pojave kanala (channeling) i samim tim kombinacije pod i preekstrakovanja kafe. Sa mnom su se u Bago-u raspravljali da je nemoguće da je podešena na 12bar-a, jer bi se sve raspalo (tipa izletela kašika).... "znate li vi šta je 12 bara"...:rolleyes:

Da se razumemo posle par dana upoznavanja pravim sasvim solidan espresso i latte (ili capuccino u zavisnosti šta ispadne :)) i ovako kako je.
 
Mi smo skoro kupili jedan aparat, devojka pije te kafe i uzeli smo u Grckoj ovaj:

X7.1 Illy

Cena kod nas je bila mislim oko 250eur, mi smo platili nesto oko 150 i u tu cenu je islo jos dve kutije sa kapsulama i dve kese valjda. kaze da je ok.
 
Crema E Aroma ona plava je toliko na buvljaku na novom beogradu.1500 dinara za jedan kg.
Samo sto sada koliko sam video imaju na pakovanjima one akcizne markice.Prosli put ih je inspekcija oljustila,odnosno sve im pokupila posto niko nije imao akcizne markice na kafi.
Ja stalno tamo kupujem kafu ali ne na onim prvim tezgama nego vec pri kraju buvljaka.Razlika je primetna u ceni,sve sto dalje ides sve je povoljnije.
Pellini vivace n82 im je 1600 dinara za 1kg sto je isto ok cena.
Trenutno nisu imali od lavazze top class i super cremu.
Generalno je malo slabiji izbor nego sto je bio ranije.
Nije plava, mislim na ovu
71FF6B28-FD5B-4F9F-A777-9232B7FC01F3.jpeg
 
ili pojave kanala samo preusmerio višak vode.
Ako sam dobro razumeo tvoj problem resenje je u Puck Screen-u. Stiti tus, horizontalno izjednacuje pritisak vode, ...
To je problem svih bottomless a i Non-Pressurized portafiltera. Naravno na aparatima koji nemaju kontroli pritiska.
Puck Screen.jpg
 
Poslednja izmena:
Koliko se secam od ranije ta je jos jeftinija od ove plave ako me secanje sluzi.Bilo je i sada te ali nisam pitao za cenu.
Ona je pre par meseci kostala oko 1200-1300 dinara.
Kada te put nanese na buvljak na novom beogradu pogledaj za cene.Moje misljenje je da su oni na buvljaku povoljniji od ovih sa kvantasa.
Inace i ta kafa je skroz ok,kupovao sam je ranije.
Sad sam kupio kimbo extra crema pa sad nju trosim.
 
Pozdrav dobri ljudi, pošto vidim da se dosta pominje Gaggia Viva aparat,hteo bih da vas pitam za par saveta/mišljenje. Dotični sam kupio pre godinu i po dana i koristio ga uglavnom sa mlevenom Lavacom. Međutim, od skoro imam i La San Marco SM 90 mlin i već primećujem veliku razliku otkako koristim kafu u zrnu.
Zanima me vaše mišljenje kako može da se izvuče najbolji espreso sa tog aparata (količina, odnos, krupnoća, itd)? Samo da naglasim da mislim samo na fabričke delove, znači bez menjanja pressurized portafiltera i slično.
Druga stvar, da li bi Gaggia Classic aparat bio osetna nadogradnja? Generalno, koje još manuelne aparate preporučujete u rangu do 500 evra?
 
Ako sam dobro razumeo tvoj problem resenje je u Puck Screen-u. Stiti tus, horizontalno izjednacuje pritisak vode, ...
To je problem svih bottomless a i Non-Pressurized portafiltera. Naravno na aparatima koji nemaju kontroli pritiska.
Ja nemam problem, makar ne često. 😁 Ali da, imam puck screen od 150 mikrona koji koristim većinom zbog toga što sačuva tuš i ne moram često da radim backflush i čistim. Više sam generalno pričao zbog čega ljudi vole da ograniče pritisak na aparatima.

Btw, moj puck screen ne utiče toliko na ukupni pritisak, isti je. Znam da su neki primetili promenu u pritisku sa Flair i Bplus modelima ali, makar sa 150 mikrona verzijom koju ja imam, nema razlike. 🤷🏻‍♂️
 
Pozdrav dobri ljudi, pošto vidim da se dosta pominje Gaggia Viva aparat,hteo bih da vas pitam za par saveta/mišljenje. Dotični sam kupio pre godinu i po dana i koristio ga uglavnom sa mlevenom Lavacom. Međutim, od skoro imam i La San Marco SM 90 mlin i već primećujem veliku razliku otkako koristim kafu u zrnu.
Zanima me vaše mišljenje kako može da se izvuče najbolji espreso sa tog aparata (količina, odnos, krupnoća, itd)? Samo da naglasim da mislim samo na fabričke delove, znači bez menjanja pressurized portafiltera i slično.
Druga stvar, da li bi Gaggia Classic aparat bio osetna nadogradnja? Generalno, koje još manuelne aparate preporučujete u rangu do 500 evra?
Pozdrav drug,ajde ja cu ti odgovoriti,posto imamo manje vise isti aparat (kod mene je Viva Prestige).Prvo i osnovno,mora se preci na kafu u zrnu+neposredno mlevenje pre samog pripremanja kafe. Ja koristim (za sad) originalne delove,tj presurized portafilter,i ja sam se nastelovao na dozu od 17.5gr kafe.Mora i precizna vagica naravno,bez nje nista.Posle toga obavezno WDT tretman kafe u portafilteru (tool napravi sam,imas po yt brdo primera) ovo mi je jako pomoglo da ekstrakcija bude maksimalno jednaka svaki put,a i odmah se primeti kako ravnomerno ide kafa na oba ona otvora iz portafiltera.Zatim,posle WDT tretmana odradim "poravnanje" kafe sa distribution tool,posto ovde neko jako tampiranje nije potrebno zbog presurized portafiltera.To je taman da dobijes lepo spakovan puck,ali ne previse tampiran.Portafilter da bude zagrejan obavezno pre pripreme,kao i same soljice,to se podrazumeva. E sad,kako su ove nase masinice single bojler,kao i ta Gaggia Clasic,tu je najveci problem fluktacija temperature pre-za vreme ekstrakcije,pa se tu odradi PID mod,koji navodno dosta pomogne (temp bude stabilna celo vreme).Ali takodje postoje i cake koje mogu da se odrade da se temperatura drzi koliko toliko stabilno i pod kontrolom i bez PID moda,cistim manipulisanjem zagrevanja vode pre same ekstrakcije,takodje ima tutorijala na YT,mogu ti sibnuti na PM ako te zanima...to je manje vise to sto moze da se odradi sa nasom masinicom sa stock opremom,ako neko ima jos nesto,slobodno neka dopuni ili ispravi ovo sto sam napisao.Po meni,Gaggia Classic(pro) jeste upgrade,prvenstveno lakse se moduje sama masina,dok je takodje prednost u laksem stimovanju mleka,ali tu moras imati dobar mlin da se nastelujes za unpresurized portafilter koji ide sa Classic varijantom. Da li je to sve vredno par stotina evrica razlike-neka svako sam prosudi.
 
Da li je neko menjao opruge za pritisak na OPV na Gaggia Classic pro?
Vredi li truda?
Ima li tih opruga kod nas da se kupe ili samo od preko? :(
Ja sam odradio sve moguće modove. Pa ako ti treba kakva pomoć tu sam.
Na starijim modelima imas opv ventil i pritisak se ručno šteluje, na novijim ide jednostavna zamena opruge. Proveru pritiska moraš da radiš na portafitleru montiranjem manometra.
Trenutno na mojoj masini imam opv mod, pid mod, ims tuš mod, ims sito, pressure gauge mod. Sve radi kao doksa 👍👍
 
Crema E Aroma ona plava je toliko na buvljaku na novom beogradu.1500 dinara za jedan kg.
Samo sto sada koliko sam video imaju na pakovanjima one akcizne markice.Prosli put ih je inspekcija oljustila,odnosno sve im pokupila posto niko nije imao akcizne markice na kafi.
Ja stalno tamo kupujem kafu ali ne na onim prvim tezgama nego vec pri kraju buvljaka.Razlika je primetna u ceni,sve sto dalje ides sve je povoljnije.
Pellini vivace n82 im je 1600 dinara za 1kg sto je isto ok cena.
Trenutno nisu imali od lavazze top class i super cremu.
Generalno je malo slabiji izbor nego sto je bio ranije.
Pa oljustila ih je inspekcija jer citaju i oni sta se pise po netu...
 
Nazad
Vrh Dno