Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ne, ne, potpuno pogresna rec, slazem se i zahvaljujem (opravdanje je sindrom "trajvan"), ali definicija koju si naveo nista ne objasnjava. Konformista je zapravo onaj koji se nikad ne suprotstavlja ustaljenim drustvenim normama, niti ih uopste dovodi u pitanje.
 
Jeste u pravu si, iskopao sam na brzinu definiciju, samo sam ukucao Vujaklija i dao mi je Vujaklija-recnik slenga, tako da nije prava ali znamo na sta se misli.

Sorry za off...
 
Marko, sto ese ovih kafa tice, cene su OK, pa u najgorem slucaju ce ti biti gadna i neces kupiti vise...
nije ta radnja u gogoljevoj, ta mi se bas ne svidja, ne secam se vise zasto :) uglavnom kupi ove dve sto sam ti ja rekao: hausbrandt i 2 vrste u greenetu (bazar) i videces sta ti odgovara, sve tri su bas razlicite :))

Od ovih aparata iz BAGO, to je bas ono o cemu sam pricao, marza x2, no ovo je Srbija, tako da nam je to sudbina...
za kucu ja bih uzeo ovaj najjeftinij Evolution za 150e, a bice bolji od boscha i slicnog :)) tako da moja preporuka... u italiji imam slican, skroz plastican (cca 50e) i taj radi ko zmaj vec 2.5 godine... Gaggia zna da ih napravi :))

prelep je ovaj classic, ali 300 za kucu bas ne vredi... za te pare bih uzeo nesto full automatic sto samo sipas zrno i vodu i vozi :))

inace, naravno najlepsa je kafa kad je kupite u zrnu pa sami meljete, samo i mene sad vec mrzi ( a imam mlinic :))
 
Јел постоји да се купи негде апарат за гуарaну :D
 
Kupiš tablete kofeina i piješ ih sa coca cola zero. :D

@danijel
Rekao si da si veoma zahtevan po pitanju kafe, dok sa druge strane kažeš da uglavnom koristiš već samlevenu kafu, možeš li mi reći kolika je razlika mlevena vs sveže mlevena, čisto da steknem neku predstavu o tome? Da li su u pitanju nijanse u ukusu ili je razlika velika?

@svi
Koji mlin "završava posao", pretpostavljam da ovi obični mlinovi za kafu koji nemaju podešavanje finoće mlevenja ne mogu da posluže za espresso? Recimo jel ovaj OK?

I još jedno n00b pitanje :) u vezi sa kafom u zrnu. Ako sam dobro shvatio kafa koja je baš za espresso je samlevena sa određenim stepenom finoće, dok ako se kupuje kafa u zrnu i melje, može da se kupi bilo koja kafa u zrnu ili i tu postoji neka caka da su samo određene vrste za espresso?

Inače, bio sam danas do jednog megamarketa, bili su izloženi svi novi Nescafe-Krups aparati i kafe u kapsulama. Već su krenuli da krše preporučenu cenu od 560din za pakovanje i cena jedne kutije je bila 600din. :(
 
Poslednja izmena:
Marko. Prilicna je razlika iz medju mlevene kafe i one koju sameljes pa pravis. Taj MM mlin nisam probao, probaj da nadjes neki review na netu... Sto se tice kafe u zrnu, bitno je kako je ispecena. Razlicito se i pece em svaka vrsta kafe, em razlicito za espresso, tursku itd.

Za pocetak prosetaj do Elis Caffea u Dobracinoj ulici. Oni su jedini da ja znam koji uvoze svoju kafu, prave svoj blend (mesavinu) i nose je da se pece. Barmen, barista, koji radi dosta zna o kafi i voljan je da razgovara uz kaficu. Za njihov blend tacno znas koji je procenat koje kafe unutra.

Takodje na Vracaru kod Kalenica, postoji Coffee factory (bas kod pijace, ne onaj kod Hrama), koji peku kafu. Oni takodje imaju interesantan Espresso miks, a imaju i par ok cistih Arabica npr. Guatemala Antigua koja je ok. Pitaj kad su je ispekli. Nije jeftina da znas, 2700 din je kilo. To je ono sto mozes da nadjes kod nas pristojnog kvaliteta, nista specijalno ali sasvim korektno.

Inace, najvise aroma iz kafe a da nije na kombinaciji mlin/aparat od par K evra, moze se izvuci obicnom metodom French Press. Aparatica za oko 30e ima u Home centru, jednostavno je za pripremu, samo trazite recimo u coffee factory da vam samelju za french press ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/French_press

poz
 
Imaju one kapsule u Tempu, 560din pakovanje od 16 komada, videh danas.
 
Poslednja izmena:
@J Lo
Hvala za info. Mislim da ću prvo kupiti neki aparat do 150e i koristiti u početku mlevenu kafu. Videću da pazarim nešto od tih boljih, pa ću kasnije kupiti i mlin. Čisto da se postepeno uputim u priču. :)
Naleteh na oglas za Gaggiu Classic i Mazzer Super Jolly mlin u paketu, da to nije tvoj oglas možda? :D Ako jeste, pusti mi na PM sliku/opis/cenu te aparature, možda sam zainteresovan.

@zeko
Lepo što se Tempo drži preporučene cene. Zanimljivo mi skroz izgledaju ti aparati, možda bih i kupio jedan.
 
Poslednja izmena:
marko, mi na poslu sahranimo paket od 250gr za 5 radnih dana, tako da tu ne bude velike razlike :)
 
Za pocetak prosetaj do Elis Caffea u Dobracinoj ulici. Oni su jedini da ja znam koji uvoze svoju kafu, prave svoj blend (mesavinu) i nose je da se pece. Barmen, barista, koji radi dosta zna o kafi i voljan je da razgovara uz kaficu. Za njihov blend tacno znas koji je procenat koje kafe unutra.
Jel' bash Elis Cafe ili mislis na Coffee House u Dobracinoj?


Inace, najvise aroma iz kafe a da nije na kombinaciji mlin/aparat od par K evra, moze se izvuci obicnom metodom French Press. Aparatica za oko 30e ima u Home centru, jednostavno je za pripremu, samo trazite recimo u coffee factory da vam samelju za french press ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/French_press

+1. Ja licno koristim grind za tursku kafu u FP (trebalo bi da bude manje mleveno za FP) i vise mi se svidja.
 
Sve ima kod nas , a ko želi dobar aparat i dobru kafu da pije kući mora to i da plati. Vrlo je bitno da se kafa melje pred samo kuvanje. Znači treba vam mlin ili aparat sa mlinom i kafa u zrnu.

Svi aparati rade na 9 bara.

http://www.bago.rs/index.php?view=category&id=aparati-za-kafu-1125
http://www.bago.rs/index.php?view=category&id=mlinovi-za-espresso-kafu-1126
http://www.contessa.rs/catalog/category/view/limit/all/id/50/

Bas su me iz ove firme Bago zacudili pre neki dan. Imamo u firmi ovaj aparat iz tvog linka Gaggia Syncrony Logic, i nadjoh ovu firmu na netu da radi servis uredjaja. Okrenem ih i kazem uredjaj ne radi moze li servis, tetka koja mi se javila, otkaci me kao dobar dan. Pita, jel kupljen kod nas ? Rekoh nemam pojma gde je kupljen, kaze ako nije kod nas onda ne moze ?! Po meni izuzetno ne profesionalno. Ali sta da se radi. Inace imam utisak da kod kafe dosta igra ulogu navika. Ja i kolege u kancelariji imamo Saecov aparat, mislim da nije nesto skup, i na njemu pijemo grandov espresso. U drugom delu firme imamo pomenuti gaggia aparat gde se korisiti isklucivo illy kafa. I par puta kada nam nestane kafe na nasem aparatu, popijemo illy sa gaggie i svi zakljucimo da je kafa losija od granda na saecu sto bas i nema neke logike.
 
Jel ima negde da se poruči online FP? :) Nije skupo, vredi probati, mada bih ja pre espresso jer mi se čini da je FP kafa nešto nalik filteruši, bez pene i gustine?

[youtube]9B4n-iUW_wI[/youtube]

I jel može manja količina da se pripremi ili mora celo ovo bokalče? :D
 
Poslednja izmena:
FP mozes da spremas koliko zelis - po istom odnosu kafa/voda kao sto bi inace spremao recimo tursku (mada ja stavljam malo vise).
Ima pene uz FP! Tj. ona braonkasta "magla" na vrhu uz malo pene :) Ako na to mislis.
Gustina - zavisi koliko stavis kafe :)
 
Bas su me iz ove firme Bago zacudili pre neki dan. Imamo u firmi ovaj aparat iz tvog linka Gaggia Syncrony Logic, i nadjoh ovu firmu na netu da radi servis uredjaja. Okrenem ih i kazem uredjaj ne radi moze li servis, tetka koja mi se javila, otkaci me kao dobar dan. Pita, jel kupljen kod nas ? Rekoh nemam pojma gde je kupljen, kaze ako nije kod nas onda ne moze ?! Po meni izuzetno ne profesionalno. Ali sta da se radi. Inace imam utisak da kod kafe dosta igra ulogu navika. Ja i kolege u kancelariji imamo Saecov aparat, mislim da nije nesto skup, i na njemu pijemo grandov espresso. U drugom delu firme imamo pomenuti gaggia aparat gde se korisiti isklucivo illy kafa. I par puta kada nam nestane kafe na nasem aparatu, popijemo illy sa gaggie i svi zakljucimo da je kafa losija od granda na saecu sto bas i nema neke logike.

Takva je politika firme.
Inače imaju rezervne delove za sve što prodaju i ne zanima ih servisiranje tuđih aparata. Takva im je politika i možda su u pravu , nemaju nikakvu obavezu da prime na servis aparat koji nije kupljen kod njih i mislim da to nema nikakve veze sa profesionalnošću.
 
Kako to moze biti profesionalno, pa to je kao da fiat servis nece da servisira fiat koji nije kupljen preko njih, stvarno nebuloza...
 
Coffee factory postoji i na N. Bbd. Preko puta piramide (na glavnom bulevaru) staklena zgrada sa desne strane. I tamo su imali kafic, a i istovremeno su mleli kafu kao na Vracaru. Meni je kod njih vrhunska kafa.
Ja kupujem kod njih klasicnu mlevenu kafu za moje a i kada dodje sezona slava.
 
Ma njihova firma, imaju pravo da rade kako misle da treba. Nego se ne secam skoro da mi je neko rekao da nesto nece da popravi zato sto to nesto nisam kupio kod njih. Ali sad znam da ima i ovoga :)
 
Ja bih sve pare dao na mlin, a za aparat sta ostane. Ovo su igracke, a za dobar espresso najbitniji je mlin, da ne sprzi kafu i da samlevena kafa bude jednako samlevena. Sad sto dobar mlin kosta kao 2 aparata tako je kako je.

Divota:

http://www.mazzer.com/scheda.asp?idprod=1
 
Kako to moze biti profesionalno, pa to je kao da fiat servis nece da servisira fiat koji nije kupljen preko njih, stvarno nebuloza...

Nie to baš tako . Nije to Gaggia servis već firma koja uvozi i prodaje ugostiteljsku opremu pa su se tu našli Gaggia aparati i servisira samo one koje je prodala. To je to ako me razumeš.

@ J Lo

Potpuno si u pravu što se tiče mlina , dobro samlevena kafa tik pred kuvanje je osnova svega.
 
Poslednja izmena:
da li znate koja je razlika izmedju New Baby i Classic modela Gaggie? sem sto je Classic od inoksa, a Baby je od plastike? po specifikacijama su slicni, a Baby je duplo jeftiniji...

eh sada, gledam i Evolution - a koliko vidim, on nema solenoid ventil....

posto ostavljamo oko 100 € mesecno u CoffeDream-u, gledam sta bi bila dobra investicija za 2-4 kapucina dnevno :D
 
Poslednja izmena:
Rekoh gore da imam gaggiu, skroz plasticnu, znaci losija od evolutiona i da sam prilicno zadovoljan? 2-4 dnevno ce ti svaki narpaviti... gaggia ce to raditi malo duze nego rhonson npr :)
 
Ja vise ne pijem kafu jer me teofilin previse unervozi (sto znaci ne vredi ni decaf.)

Probaj da pijes caj da vidis sta je teofilin ;) Nije neka drasticna razlika ali sadrzi vise teofilina i teobromina od regularne kafe. Posle 3 soljice ima da se zatreses, registrovace te na Rihterovoj skali :).
 
Probaj da pijes caj da vidis sta je teofilin ;) Nije neka drasticna razlika ali sadrzi vise teofilina i teobromina od regularne kafe. Posle 3 soljice ima da se zatreses, registrovace te na Rihterovoj skali :).

Pa i rekoh da sam na Earl Grey trenutno :) Ali barem njega samo jednu soljicu popijem, kafu ako pocnem ne ide ispod 4-5 ;)
 
da li znate koja je razlika izmedju New Baby i Classic modela Gaggie? sem sto je Classic od inoksa, a Baby je od plastike? po specifikacijama su slicni, a Baby je duplo jeftiniji...

eh sada, gledam i Evolution - a koliko vidim, on nema solenoid ventil....

posto ostavljamo oko 100 € mesecno u CoffeDream-u, gledam sta bi bila dobra investicija za 2-4 kapucina dnevno :D

http://www.bago.rs/?view=category&id=125&product=189 Može i taj ako nemaš para za skuplji Inox.
 
wtf, promenili su cenu... Baby sada malo jeftiniji od Classica
 
Danas je u univeru bila promocija ovih aparata Nescafe Dolce Gusto veci model je 15k a manji 10k razlikuju se samo po kapacitetu vode, koriste svoje patrone i jedan izadje u proseku 35din, probao sam jednu Latte Macchiato i sta znam, za te pare ocekujem vise, sta vi mislite o ovome ?
 
Danas je u univeru bila promocija ovih aparata Nescafe Dolce Gusto veci model je 15k a manji 10k razlikuju se samo po kapacitetu vode, koriste svoje patrone i jedan izadje u proseku 35din, probao sam jednu Latte Macchiato i sta znam, za te pare ocekujem vise, sta vi mislite o ovome ?

Pijem redovno Nescafe espresso kod prijatelja koji su jos pre par godina aparat kupili u nemackoj cini mi se (ili bese svajcarska) patrone kupuju u nemackoj redovno, a kafa je ..... najbolja koju sam probao kod nas :)

Aparat nije isti kao ovo sto je na slikama .... a, ni patrone nisu iste :) tripujem da je ovo neka druga kategorija aparata
 
Nazad
Vrh Dno