Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Hm, "poroci i štetne suptance" ili "smisao života"? :)

Na prvom mestu pivo - spadam u vrlo stučne konzumente. Skrenuo bih vam pažnju da pivskih stilova (ne vrsta i brendova) ima puno. BJCP katalog za 2014 je imao 37 a sada dva tri više registrovana stila. Raspon je takav da za svakog može da se nađe po nešto. Od "piss beer" industrijskih lagera (heineken, bavaria, lav, helen itd.) do russian imperial stouta, barley wine (odležalih u buradima od viskija) razlike su tolike da mnogi ne bi prepoznali da je reč o istoj vrsti pića. Ko želi da sazna više a ima vremena pogledajte http://www.bjcp.org/stylecenter.php pa polako u obilazak domaćih i svetskih radnji.

Od lokalno lako dobavljivih industrijskih piva svetske klase preporučujem: Chimay (plava etiketa) - tamni "popovski" Ale, Grimbergen - belgian blond, povremeno dostupan Westmalle trippel i quadrupel, Leffe brune, Paulaner pšenično, Paulaner Salvator, McCouffe...
Za probu interesantni su i: Leffe blond, Grimbergen (sa crvenim zapušačem), možda i Hoegarden (belgijsko pšenično)...

Obratite pažnju: na većini piva, na poleđini je nacrtana čaša iz koje ga treba konzumirati, nije velika investicija a drastično menja feeling (i miris i ukus :))

Od "svetlih" pilsnera donja granica su Budweiser (češki ne ona USA ******ština nazvana Bud ovo ono) i Pilsner Urquell.

Nemačka piva (i sva koja spadaju u tu školu poput austrijskih i sličnih) imaju relativno malu međusobnu razliku. Praktično, kad probate jednu vrstu npr. Paullaner Weiss (pšenično) bez dugog treninga teško ćete razlikovati od npr Erdingera pšeničnog.

I najvažnije: pravljeni su mnogi double blind testovi u kojima su učestvovali domaći i strani stručnjaci, sudije, prosumeri itd. između industrijskih lagera NEMA RAZLIKE (lav bolji od jelena i slično su čiste ******štine). Takvi testovi su pravljeni i kod nas, prisustvovala je i moja malenkost i kao konzument i kao sudija, zaključak je isti.
*double blind test - svaki tester dobije tri čaše sa dva piva, prvo mora da pogodi koje je duplirano a onda koje mu se više sviđa ili koje je koje. "double" u testu je odatle što ni onaj ko donosi čaše ne zna koje je koje

Toliko od mene za sada :)
 
Hvala Braco! Uvek sam se pitao vredi li (drasticne) razlike u ceni. Razmisljam, to je sve na istu temu (kao vecina piva sto sam probao), ali vidis... Gadno sam gresio :)
 
Hvala Braco! Uvek sam se pitao vredi li (drasticne) razlike u ceni. Razmisljam, to je sve na istu temu (kao vecina piva sto sam probao), ali vidis... Gadno sam gresio :)

Da, ima razlike :)

Anegdotski dokazi ali možda može da pomogne...
Uloženi trud: Neka piva se prave sa divljim kvascima. Otvore prozore i "vataju" iz vazduha ono što vetar donese. Pokušajte da zamislite koliko je teško ponoviti ukus od prošle sezone a tek koliko je teško da ostane slično nekoliko vekova?
Materijal: Hmelj je generalno najskuplji sastojak piva. Količina potrošena na suvo hmeljanje gorkih stilova tipa IPA, imperial ili doubleIpa za kućno skuvanih 50-tak litara je otprilike dovoljna za bazen industrijskog lagera. Pa tu postoje i šećeri koji se prave po posebnim recepturama, slad koji nema mnogo veze sa standardno dostupnim itd.
(koga zanima, postoji vrhunski domaći forum koji se bavi kućnim pivarstvom, nije konkurencija ovom ali da ne reklamiram baš)

To sve itekako opravdava razliku u ceni.

Sve bi to bilo džaba kad razlika ne bi postojala u finalnom proizvodu a to već morate da probate (bez cigare u drugoj ruci makar za prvih par gutljaja, prava čaša, bez kulena kao grickalice :)). Postoje piva koja se služe u čašama od 1dcl, piva koja se ne hlade. Samo probanje je zabavno. Meni je uživanje postalo tek kad sam počeo da prepoznajem osnovne ideje i pravce.

Pivo postoji duže nego vino. Ako je vino toliko razvijeno zašto ne bi bilo i pivo? :)
 
Ko jednom proba neko kvalietnije pivo teško da će se vratiti na industrijske lagere/pilsnere koje je Braca vrlo lepo kategorisao u "piss beer". Ja bih rado probavao belgijska piva, ali se pune u, meni ne baš omiljenim količinama, (0,33 i 0,75+l), a i cene su poprilično visoke.
 
hvala Braco, korisno je bilo ovo procitati!
 
Ja sam potpuno prešao na ova domaća kraft piva, uglavnom IPA, na ove domaće industrijalce se više ne vraćam, Česi iz Buđevica i Plzena ako mi se pije pilsner. Sledeće što ću uzeti je točilica da mogu da uzimam piva u 20L burićima, obično koštaju oko 300 dinara litar, i nije mi žao da dam toliko kad su neka okupljanja kod mene kući. Pšenična ne volim ne zbog ukusa već zato što me od njih jako boli glava.

Inače krećem da "kuvam" sam sa drugarom koji ima prilično iskustva, idemo prvo ejl oko 20-30L.
 
Poslednja izmena:
Nasao sam u prvoj prodavnici ceski Budweiser lager i tamno (za po 89din vrede probe, ako nista), Grimbergen blond i Paulaner psenicno. Uz'o po 2 konzerve od 500ml za probu. Nisam video da je i Leffe blond u preporuci, a ima i njega.

Ohladio sam i otvorio Grimbergen - blonde. Prva casa sama. Odlicno. Slatko!? Druga casa uz malo prsuta. Slazu se. Pitko kao voda.

@Braco. Nemoj da ti bude tesko da dopunis listu.
 
Bio sam pre 2 nedelje tamo na zemunskom keju onaj "kafić " supermarket ( ima još nešto u nazivu Edit.http://supermarkettalas.com/ ) i tamo ima baš dobar izbor piva ,cena od 400 do 900din po flashi. Interesuje me da li ta piva nešto vrede ? Popio sam neka 2 ali mi i dalje industrijski erdinger bolje leži,verovatno navika.
 
Poslednja izmena:
Svakako je jeftinije :)

Mada sam čekao odgovor tipa da li makar vrede upola tolike cene ili ih cene toliko pošto je kafić na keju.

Npr ovo je bilo najjeftinije oko 450din ako se dobro sećam .

f458e3d3d7314d1953693dd9941da3e5.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja pomenuh forum o kucnom pivarstvu, ne znam da li smem da postavim link?
Iskren savet, nemojte pokušavati 'nako, smuljam ovo i ovo po receptu pa šta ispadne. Samo ćete se razočarati ili baciti vreme. U nekoliko faza kuvanja može doći do nenamernih propusta koji učine da rezultat kuvanja i višenedeljnog vrenja i sazrevanja ispadne đubre.

Neko je pitao da li vrede 450-900 din. Grimbergen blond kod nas u prodavnici košta 100 kinti. To je mnogo manje nego u postojbini. Ako pričamo o cenama u našim prodavnicama ja sam neka plaćao preko 1500 da bih probao i da bi mi poslužila kao etalon. Zaključio sam da se ipak više isplati zvati kuma da mi isto to napravi i pride prilagodi mom ukusu :)

Što se nastavka liste tiče, biće :)

Za sada vam predlažem da testirate domaće kraft pivare. Za svako koje vam se svidi predložiću vam etalon world class kategorije (izraz sa beeradvocaat) pa uporedite. Tek u tom slučaju poređenje cena ima smisla inače su grandmothers and frogs štono reče Wolf

Sent from my PSP5551DUO using Tapatalk
 
'Ajd' onda meni omiljeni Tron Skipper :D i Kaš Rye :D
 
Ja pomenuh forum o kucnom pivarstvu, ne znam da li smem da postavim link?
Iskren savet, nemojte pokušavati 'nako, smuljam ovo i ovo po receptu pa šta ispadne. Samo ćete se razočarati ili baciti vreme. U nekoliko faza kuvanja može doći do nenamernih propusta koji učine da rezultat kuvanja i višenedeljnog vrenja i sazrevanja ispadne đubre.
Trenutno sakupljam informacije, posetio sam i dotični forum.

Ne očekujem savršenstvo od prvog puta, svaka škola se plaća učenjem i pokušajima.
A budem li se upuštao sigurno neću ići na sutra naručujem to i to i prekosutra ću da smuljam ovo i ono.

Načelno sam zainteresovan da probam, bude li štogod o tom potom.
 
'Ajd' onda meni omiljeni Tron Skipper :D i Kaš Rye :D
Skipper beše IPA...
Valjalo bi početi od amera, sadašnja ipa nema previše veze sa starim pivima iz tog stila.
Sierra Nevada torpedo je dobar početak.
Ako preferiraš pitkije probaj Brooklin ipu i eventualno Citru.
Od engleza/škota (moje omiljene) probaj Brewdogov punk.

Za imperial ipa i dark ipa predlozi kad se oglasi neko ko je probao...

Ražana piva ne poznajem, sem pomenutog Kaša pa ne bih da nagađam.

Sva pobrojana piva su dostupna u domaćim verzijama aleksandrijske biblioteke - kod pivopije (munze i nbg) i samo pivo (centar).

Javi utiske

Btw, spisku treba dodati i dogfish i još neke ali ih nema kod nas...
 
Poslednja izmena:
Vopi sada ?
Meni i mojim pajtosima Grimbergen ne odgovara totalno. Pio sam blond toceno, flasu i limenku i ono tamno-crvenkasto toceno iz njihove lepe pehar-case i nekako...ukus mi se ne svidja.
Od psenicnih, Erdinger mi najvise odgovara. Hoegarden (toceno) mi nekako vodenasto i blago a dao sam mu sansu vise puta i naj ruzniju casu ima. Paulaner je isto ok ali nista posebno.
Kozel svetlo takodje fino. Kwak svetlo sa onim imbecilnim casama/menzurama u drvetu (da dobro ste procitali :D) je dobro.
Tamna piva volim ali ih i nema nesto puno kod nas a i dosta mi ne odgovaraju. Krombacher dark je odlicno. Pio sam i neko Norvesko O (O je precrtano na flasi) tamno i takodje mi je bilo dobro.
Ove domace i satro strane lagere iz Save ne pijem. Zveknem Zajecarsko eventualno (tamno im je $hit).
Kakva su Kabinet, to je neki domaci kraft ?
 
Nøgne Ø je verovatno najpoznatija norveška mikro pivara. Imaju dobra piva, sezonska i specijalna su baš skupa, ja uzimam ovo što sme da se prodaje po prodavnicama (do 4,7%).

Trenutno je na meniju, Leann Follain, fin i aromatičan stout.

IMG_20160907_210806.jpg

@Braca
Može predlog za navedene imperial ipa, dark ipa, kao i neki porter/stout. Takođe može i predlog za engleske strong ale/barleywine. U poslednje vreme su mi Fuller's piva favoriti, pa bih voleo da nađem nešto slično.
 
Nøgne Ø je verovatno najpoznatija norveška mikro pivara. Imaju dobra piva, sezonska i specijalna su baš skupa, ja uzimam ovo što sme da se prodaje po prodavnicama (do 4,7%).

Trenutno je na meniju, Leann Follain, fin i aromatičan stout.

Pogledajte prilog 209047

@Braca
Može predlog za navedene imperial ipa, dark ipa, kao i neki porter/stout. Takođe može i predlog za engleske strong ale/barleywine. U poslednje vreme su mi Fuller's piva favoriti, pa bih voleo da nađem nešto slično.

Imperial IPA - Brewdog Hardcore
Ako pak voliš malo ekstremnije "sportove" probaj Brewdog - jack hammer :)

Dark IPA - Brewdog Libertine
Ovo drugo je moje all time favorite, pivo za pusto ostrvo ili jedno isto do kraja sveta :D

Da li sam možda pomenuo Brewdog? :)
Od poluindustrijskih (mada sebe zovu craft pivarom) Brewdog je moja omiljena pivara!

Sem ovih ekstrema volEm i engleske bitere / strong ale
Brewdog 5AM Saint nije baš etalon stila ali je dobro...
Fuller ima brdo nekih. Ovde je jedino dobavljiv London Pride. Meni je ok i to ali znam da imaju mnogo bolje rangirana piva (probao sam i Golden pride, super je ali probao samo jedno...)

Barleywine ne poznajem dovoljno, proveri na pominjanom BJCP linku šta je tamo navedeno. Ovde ih nema u prodaji. Kum pravio dva, jedan ispao dobar ljuCki ali se prodalo brže nego što sam očekivao. Proces proizvodnje za takve sorte traje malo više (upto 6 meseci zri samo u flaši) pa nije lak za uporedno testiranje. Pominjali su mi da Nogne ima neka, nisam probao. Ako možeš ti dobaci neko ovamo :)
 
Vopi sada ?
Meni i mojim pajtosima Grimbergen ne odgovara totalno. Pio sam blond toceno, flasu i limenku i ono tamno-crvenkasto toceno iz njihove lepe pehar-case i nekako...ukus mi se ne svidja.
Od psenicnih, Erdinger mi najvise odgovara. Hoegarden (toceno) mi nekako vodenasto i blago a dao sam mu sansu vise puta i naj ruzniju casu ima. Paulaner je isto ok ali nista posebno.
Kozel svetlo takodje fino. Kwak svetlo sa onim imbecilnim casama/menzurama u drvetu (da dobro ste procitali :D) je dobro.
Tamna piva volim ali ih i nema nesto puno kod nas a i dosta mi ne odgovaraju. Krombacher dark je odlicno. Pio sam i neko Norvesko O (O je precrtano na flasi) tamno i takodje mi je bilo dobro.
Ove domace i satro strane lagere iz Save ne pijem. Zveknem Zajecarsko eventualno (tamno im je $hit).
Kakva su Kabinet, to je neki domaci kraft ?

Nemačka pšenična iliti weiss ne treba mešati sa belgijskim wit.
Nemci su prilično slični jedni drugima, ima varijacija, naravno ali se svi drže specifikacije stila (to je onaj nemački zakon o čistoti piva bla bla :))
Belgijanci su po principu svaka vaška obaška. Tako je Hoegarden razvodnjen, LaCouffe pomalo kiseo itd.
Teško se porede iako su sva pšenična.

Pauwel Kwak je priča za sebe. Oni prave samo to jedno, deda, ćale, unuk i tako jedno 300 godina :)
Lepo je ali ko i ostala belgijska teško da može da se svrsta u neki stil al nije ni bitno. Pitanje je koliko uspeha duguje toj čaši tj vrh marketingu koji ga okružuje od pamtiveka.

Kabinet je domaća pivara. Imaju dosta toga u ponudi, vredi probati. Nije im sve za medalju ali rade ozbiljno i nemaju đubre u ponudi. Probaj supernovu ili brku ako voliš aromatična. Porter im je fin. Radili su neka piva i sa Mikelerom (Gipsy brewmaster svetske klase) pa sigurno zaslužuje pažnju.
 
I Brewdog je ovde ozbiljan sa cenom, skoro 8 EUR za 0,33. Sad znam što ih nisam kupovao. :D Moraću da ubacim neko za probu kad budem naručivao sledeći put. Hvala za predloge, ja bih mogao da preporučim neka dobra lokalna piva, ali nema svrhe...
 
Dajte neku preporuku koje je mleko dobro za pravljenje kapucina?Neka vasa iskustva.Ovde kod nas i nema bas neki preteran izbor.
Probao sam cremoso latte sa 3,2 posto mlecne masti, ali se nije bas nesto pokazalo.
http://cremoso.rs/cremoso-latte
Mislim da ga po nekoj licenci pravi firma megle iz kragujevca.
Koristio sam i imlekovo mleko profesional sa 3,2 posto mlecne masti.Ono se pokazalo bolje od cremoso mleka sto se tice pravljenja pene.
Juce sam kupio imlekovo mleko koje bas pravljeno sa kafu sa 3,8 posto mlecne masti pa cu videti kako ce se ponasati.

http://online.idea.rs/#!/products/60000893/imlek-dugotrajno-mleko-za-kafu-3-8-mlecne-masti-1-l-imlek
Ali me interesuju i neka vasa iskustva u smislu koja su se mleka najbolje pokazala za pravljenje pene?

Za kapućino ne znam, ali ja za hladan Nes koristim isključivo hrvatsko dugotrajno mleko Z bregov, ima ga u Maxiju. Bez konkurencije na našem tržištu. Na stranu što ima dobar ukus već samo sa njim mi Nes ispadne penušav baš kako Bog zapoveda.
Navuko sam se na hladan Nes i sad nikako ne uspevam da smršam. :/
Pro tip:
Koristite dekstrozu umesto šećera.

Ja sam imao prilike da isprobam prilicno vina (uglavnom u Londonu bas :)), i jedno je ideja prosecnog Srbende "daj da bude skuplje" (po cemu inace nase vinarije izgleda jedino i opstaju - npr. prica dve vinarije blizu mene je da tako dodju "daj 5 komada najskupljeg vina" (ne 5 flasa, vec 5 komada bas :D), ne znaju ni sta kupuju, ni koliko kosta), a drugo je kada vec imas iskustva.
Meni se skroz slucajno samo francuska i latinoamericka vina svidjaju, ali i nas Bermet recimo (svaka od njih u svojoj klasi i tipu), ali samo francuska su pravi uzitak.

Nemamo mi takva vina, u stvari nema ih nigde.. italijanska meni uopste ne idu (uvek me boli glava od njih, ne znam zasto, a nemaju nikakav pozitivan efekat).
Latinoamericka su mi prilicno ukusna, jer imaju podosta berry notes (meni se tako cini), stvarno imaju neki smek. Ali to je to, smek.
Bermet isto ima smek, na neki nacin slican latinoamerickim bas, ali ono ima i efekta konkretnog :)

Francuska - pravi uzitak, i nema veze sa cenom, ali video sam da ima priiiilicno veze sa cuvanjem!


Kada kazem nase "vinarije", mislim na prodavnice raznih vina, ne na vinograde. Vranac (i nas i CG) nisu losa vina, ali nisu kao Bordeux vino meni ni blizu, a jesu skupa kao ona, pa i skuplja neka.

Kupio sam jesenas nekakvog Zvonka Bogdana iz 2012 valjda za oko 1k. I tad uz njega uzmem i neki Cabernet Sauvignon za 400 dinara. Kad sam sa drugom popio Zvonka (koji je suv u pm) i prešao na Cabernet provalili smo da nema apsolutno nikakve razlike u ukusu!
Zvonko je samo za nijansu jači, 14% na prema 12% ostalo je indentično.
Najbolja crno vino koje sam pio u životu je sa onih hrvatskih ostrva kod Splita. Ono je savršenstvo!

Sent from mTalk
 
Poslednja izmena:
Mislim da definicija
pro’ gram mer (n.) - An organism that converts caffeine into code.
dovoljno objašnjava kako i zašto je kafa povezana sa IT-jem, pa da pređemo na stvar. :D

Lično pijem običnu instant kafu (šta već nađem po marketima) ili običnu (tursku) crnu kafu, ali sam pre neki dan video nove Nescafe Dolce Gusto aparate za kafu i zapalio se da kupim jedan. Međutim, naišao sam na par mišljenja da ovi aparati i nisu nešto i da je možda bolji izbor neki drugi apart kakavih ima po prodavnicama tehničke sa cenama od 100e pa naviše.

U svakom slučaju rešio sam da kupim jedan i da mi stoji na stolu pored kompa, pa je svako iskustvo dobrodošlo od ljudi koji već koriste ove aparate. Na šta treba obratiti pažnju, kako se kafa priprema i generalno kakvu kafu pijete? :)

Samo da te obavestim da se (tvoja) tema nepovratno propila :)
 
Zvonko Bogdan vina su bas komercijalizovana vina i malo precenjena. Jedino njihovo dobro koje je ostavilo utisak na mene je Campana Rubimus, stvarno odlicno i za Srbiju jako skupo. Manje poznate vinarije kriju prave dragulje medju vinima, samo treba istrazivati [emoji6]
 
Dajte ljudi, ja rekoh Laroque i Margaux, a vi sada Zvonka Bogdana :D
Kao da Apple fenu kazem da proba "Apple Dubai Replika" iPhone 1 a on pominje iPhone 7:)
 
Trenutno degustiram
IMG_20160908_195228.jpg
jeste, otvorio sam oba, previše izbora a premalo vremena...

A večeras idem u:
http://www.deliriumcafe.be/
Trenutna selekcija im je 3162 vrste piva, Ginisov rekord.
 
Daj vidi molim te da li imaju Merak, bila bi fora da imaju :D Znam da imaju neka nasa piva.
 
Kakva su ona ale piva za nekog kome najviše leže obična lager i weiss piva?
 
Moraš da probaš, to je slično lageru ko i vino što je slično.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Bench - poroci i štetne supstance

Neko je pitao za hacker, to je jedna od najpoznatijih pivara u minhenu. Otvaranje i zatvaranje oktoberfest-a je u njihovom "satoru". Meni najvise prija njihov weiss, mada sto neko rece slican je paulaneru i ostalim svabama.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Moraš da probaš, to je slično lageru ko i vino što je slično.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Jel se ale piva piju topla?
Što se tiče Hacker weiss meni lično najbolje pšenično što sam do sad probao. Mada meni ta pšenična su teška za stomak, popijem 2,3 i blokada. Lagera mogu i gajbu kad sam 7 elementu
 
Nazad
Vrh Dno