Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

^^
Super izgleda :smoke:
 
Poslednja izmena:
Hvala. Od DeLonghija i mlina za šećer/kafu, za godinu dana, bio je to zanimljiv put.
Sad ostaje samo da se vežba
 
Braco kapsulari, cime cistite aparat od kamenca? Jel kupujete ove "zvanicne" kit-ove, sircetom ili nesto trece?
 
Moja (ekstremnija) preporuka za odrzavanje (obim od oko 6 kafa dnevno) bi bila ovakva:

1. Odmascivanje/pranje infuzora odgovarajucim tabletama - svake dve nedelje, uz eventulano blago podmazivanje (samo unutrasnjost infuzora, bez demontaze klipa), po potrebi.
2. Descaling, uz temeljnije podmazivanje, ako je potrebno - na svakih mesec dana.U mesecni descaling bi trebalo uvrsititi i descaling "klipa" tj. gornje glave, pustanjem recimo pola litre rastvora za descaling iz rezervoara kroz glavu, rinse funkcijom (posle je obavezno ispiranje obicnom vodom).
3. Pranje/ciscenje infuzora i gornjeg klipa vodom svako vece, zbog zaostale mlevene kafe.

O-ring-ovi se mogu naci na KP, jedino nisam siguran koji su "original". Narucivao sam ih dva puta i na jednom mestu su siri/deblji i poprilicno trajni, ali zahtevaju cesto podmazivanje, posto brzo pocinju da usporavaju kretanje infuzora, zbog trenja. Drugi su bili uzi/tanji i sa njima se infuzor duzi period lakse krece, ali mi se cini da se istezu/deformisu lakse. Pritom, na novom infuzoru koji se kupuje kao rezevni deo su montirani uzi, koliko sam zakljucio po lakoci kretanja. Ringove sam narucivao od dve firme sa NBGD (obe imaju "Espresso" u nazivu). Za podmazivanje mozes kupiti i vece pakovanje silikonske masti (opet, KP), posto je tako povoljnije (100g je oko 13e).

Nadam se da ti je ovo od koristi :)

Hvala :) Uzeo sam na kraju u jednoj od te dve radnje na Nbgu, na Kp sam nasao oglas..trazio sam originalne po netu ali sam posle skontao da mogu da uzmem ovamo 10ak komada za po 0.6e komad i menjam po potrebi, realno dzabe su.. Deluje mi da su to ti deblji koje si pominjao, videcu kako ce se ponasati.
Sto se tice vode, vidim da je pisano o tome, ja koristim Odmenjsku, nasao sam bas ovde u ovoj temi jednom je neko preporucio. Malo se teze nalazi jedino, u Bgu znam da ima u Sunce marketima i u onom hipermarketu Plus u TC Zmaj, smesna je cena 80-90din za balon od 5l. Inace bas malo kamenca ima, vidim recimo po posudi za vodu na aparatu, skoro nikakvih naslaga nema, mislim da je ona odmah posle Rose po kolicini suvog ostatka, 130mg/l.
A sto se ciscenja tice, ivanbass1 , ono tecno sredstvo iz DM-a je skroz okej, mislim da sirce nije dobar izbor, tako da nisam nikad ni pokusavao sa njim da cistim parat, uglavnom ovo DM ili tablete i dok sam koristio onaj obican Krups a i sad za ovaj automatski.
 
Poslednja izmena:
Ja sam uzeo bokal za preciscavanje vode, pa cu koristiti tu vodu u aparatu za kafu, ovlazivacu vazduha i robot usisivacu, destilovana i demi voda su skupe, pogotovo za ovlazivac koji dere vodu.
 
Braco kapsulari, cime cistite aparat od kamenca? Jel kupujete ove "zvanicne" kit-ove, sircetom ili nesto trece?
Vidi, ja uzeo jesenas ono neko bio sredstvo za čišćenje, i izgleda time zapušio Latissimu (ima ona neka pulpa, kao kod soka od narandže). Od tad samo original Nespresso sredstvo za kamenac...

Послато са SM-N985F помоћу Тапатока
 
Jel ima original negde osim na sajtu?
 
Hvala :) Uzeo sam na kraju u jednoj od te dve radnje na Nbgu, na Kp sam nasao oglas..trazio sam originalne po netu ali sam posle skontao da mogu da uzmem ovamo 10ak komada za po 0.6e komad i menjam po potrebi, realno dzabe su.. Deluje mi da su to ti deblji koje si pominjao, videcu kako ce se ponasati.

U medjuvremenu sam uspeo da pronadjem dimenzije za originalne O-ringove za Delonghi (broj dela je 5332149100), pa mozes uporediti sa svojima:

Specifications:
Outside diameter: 43.6mm. Inside diameter: 35.2mm. Thickness: 4.2mm.

Kupio sam ih ovde (slobodno obrisite, ako je reklamiranje):

https://www.kupujemprodajem.com/bel...prese-novo/oglas/99017629?filter_id=682008859

Ovde su bili najpovoljniji (60din), a ima ih i kod jos jednog prodavca iz Panceva (K/P), malo skuplje. Za sada, nemaju karakteristicne probleme koje sam imao sa prethodnima, no videcemo.

Inace, za vodu koristim najobicniji Brita bokal.

Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Što kaže kolega gore, braćo kapsulari: Danas mi konačno stigle punjive kapsule za DG sa Alija. Do koliko bi one trebalo da se napune kafom? Znam da je neka mera 8g ali nisam diler pa da imam digitalnu vagicu za merenje :)

Edit: Da li znate za neku espresso kafu koja ima sličan ukus kao Cortado?

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Za ciscenje na roze forumu zene preporucuju zuti DenkMit iz DM, za ketlere i espreso aparate. 50ml se pomesa sa pola litre vode i pusti kroz aparat, pa se posle 2 min ispere cistom vodom. Sastav mu je limunska i jos par vocnih kiselina.
A opet neki kazu kesica limuntusa dooobro rastvorena u pola litre vode.
Sirce vonja...
 
Limuntus rastvoren u vodi je sasvim OK. Može i taj iz DM-a, isto je OK. Ionako im se hemijski sastav poklapa 90%+ (limunska kiselina + još par drugih kiselina).
Pozdrav
 
Razmisljam o kupovini jeftinijeg aparata , gledam nekoliko tema unazad ali ne mogu da zakljucim da li da idem na DG ili Nespresso?
Ranije sam pio razne DG kafe i svideli su mi se, aparat bi kupio za kucnu upotrebu ne treba mi nista specijalno. Molim Vas za savet :)
 
@GhostFace
Ja sam uzeo Nespresso Inissia za ~9K i prezadovoljan sam. Pre toga sam koristio DG Oblo.

Prednosti za Inissia u odnosu na Oblo:

-Bolje kafe, osetno, po meni. U DG sam pio original kapsule i Barcafe kapsule, za Nespresso sam do sada probao original Nepspresso sto idu uz aparat, sve iz Lidla, par Delhaize, nekoliko iz Kafeterije i jednu Barcafe. Lidl kapsule su mi super (osim Modena kapsule koja mi je preslaba), a kostaju 20din komad. U planu mi je SVE da probam [emoji23]

-Rezervoar za iskoriscene kapsule, moze da se popije 10ak kafa pre nego sto ima potrebe da se izbacuju kapsule, u DG mora da se vadi prethodna kapsula da bi se sledeca kafa spremila

-Automatsko odredjivanje kolicine vode za kafu, a moze i da se menja fabricka vrednost od 50ml za Espresso i 110ml za Lungo. To znaci da aparat sam odredjuje kolicinu vode za kafu i kada ispusti tu kolicinu prestaje automatski. Postoje i DG masine koje imaju ovu funkciju, video sam ih, ali nisam koristio.

-Kompaktnost, mnogo manje mesta zauzima

https://photos.app.goo.gl/CFhSf1Nb93G4ZXMf6

Za dekalcifikaciju cu uzeti sredstvo iz DM-a (osim ako neko ima da preporuci sredstvo bazirano na laktickoj?), nema matematike za original sredstvo, 800din bi me izaslo jedno ciscenje, na 2 godine koliko je garancija bih isplatio jos jedan ceo aparat kupujuci ga.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru i savetu Ivane, kako vise guglam tako vidim da se ljudi pre odlucuju za nespresso. Razlika u ceni nije velika ali sudeci po tvojim komentarima dosta vise se dobija sa manje cimanja naravno.
 
Dodao bih isto kao prednost i da mozes da ga ostavis da ti sam spremi kafu, dok kod aparata koji ne odredjuje sam kolicinu vode moras da stojis pored njega dok ti sprema i drzis svaki put.

Za DG koji nema automatiku je sledeci proces spremanja:

-Izbacis staru kapsulu
-Ubacis novu kapsulu
-Cekas da se aparat spremi za kuvanje
-Drzis 10ak sekundi da bi spremio kafu

Za Nespresso:

-Ubacis novu kapsulu
-Pritisnes dugme za paljenje, dugme za odabir kafe (Lungo ili Espresso) mozes da pritisnes odmah i on ce automatski krenuti da kuva kafu kada bude spreman

Bolji je user experience, pismeniji aparat :D
 
Uzeo sam pre 10ak dana Nespresso Pixie aparat.

Od tada probao 6-7 različitih kapsula, i moje iskustvo (inače pijem produženi sa malo mleka):

Kimbo Napoli nešto najbolje do sada od svih - poručio jedno veče dve kutije sa po 10 kapsula (kao ajde da probam, pošto je neko hvalio ovde na temi) preko kimbo.rs, poslali ih odmah sledećeg dana kurirskom službom.

Sa KP poručio:
Hausbrandt intenso - nije loša kafa, trenutno na drugom mestu.
Miscela d'Oro Gold - ok, recimo u rangu sa Hausbrandt intenso.
Lavazza Espresso Deciso - nije loša uopšte, ali ima neku čudnu notu za moj ukus, nešto mi nije legla.

Uzeo u Maxiju Barcaffe Brazil (čini mi se) i Delhaize Perfetto Espresso - nisam uspeo da dovršim ni jednu, ni drugu - ne znam, možda ko pije bez mleka njemu odgovara, ili sam ja tu nešto pomešao odnos šećera, mleka i kafe, ali odvratniju kafu nisam pio.

Eto, možda nekom znači :D Planiram da poručim još Illy Forte (znam da je neko hvalio ovde na temi).

EDIT: E, da, od Nespresso original bilo je par kafa koje su mi se baš svidele, čini mi se Ispirazione Roma jedna od njih, u jednom trenutku sam se pogubio i od tih 14 kapsula nisam više znao koje su mi se svidele, a koje ne :D
 
Poslednja izmena:
Da, te originalne iz Ispirazione Italiana su mahom odlične - Napoli i Venezia prvenstveno, Roma je dosta blaga.

Послато са SM-N985F помоћу Тапатока
 
Da, moguće - vidiš, ja sam bio ubeđen da sam preterao sa mlekom, pa mi je zato bila blaga, a ukus mi se svideo.
U pravu si, mislim da su i meni Napoli i Venezia bile top.

Vezano za Dolce Gusto - koristio sam do skoro, Espresso Intenso mi je bila najbolja, ipak ni blizu ove kafe sa par Nespresso kapsula koje sam naveo.
 
Vezano za Dolce Gusto kapsule, meni se cini da su se Barista i Adenza kapsule malo iskvarile,nije mi vise to to.
Sada mi je najbolji ukus Napoli.
 
Tako je, već možda godinu dana ako ne i malo duže Ardenza nije kao što je bila.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
 
Za dekalcifikaciju cu uzeti sredstvo iz DM-a (osim ako neko ima da preporuci sredstvo bazirano na laktickoj?), nema matematike za original sredstvo, 800din bi me izaslo jedno ciscenje, na 2 godine koliko je garancija bih isplatio jos jedan ceo aparat kupujuci ga.
Ja DG imam skoro 10 godina, dekalcifikovao sam jednom (sa tim iz DMa), sad skoro i to ne što je trebalo nego čisto da probam.
Ali u njega sipam isključivo Rosu.
 
Ja DG imam skoro 10 godina, dekalcifikovao sam jednom (sa tim iz DMa), sad skoro i to ne što je trebalo nego čisto da probam.
Ali u njega sipam isključivo Rosu.
Jel sipas Rosu jer je voda za pice gde zivis losa, ili zbog kamenca u aparatu?
 
Evo baš mi danas stiglo :)) kinesko da Kineskije ne može biti... nije baš identičan al tu su

Ova Thailandska kafa je vrlo fina, još sam uzeo Strong :)) i morao da probam večeras - zaspacu nikad
3fefc42c409a7c4bb138514191dccc77.jpg
b2bf4173b2a5e0bd2baba83e5813f9b7.jpg


Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
Posalji nam kontigent za NS ;)

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@GhostFace
Ja sam uzeo Nespresso Inissia za ~9K i prezadovoljan sam. Pre toga sam koristio DG Oblo.

Prednosti za Inissia u odnosu na Oblo:

-Bolje kafe, osetno, po meni. U DG sam pio original kapsule i Barcafe kapsule, za Nespresso sam do sada probao original Nepspresso sto idu uz aparat, sve iz Lidla, par Delhaize, nekoliko iz Kafeterije i jednu Barcafe. Lidl kapsule su mi super (osim Modena kapsule koja mi je preslaba), a kostaju 20din komad. U planu mi je SVE da probam [emoji23]

-Rezervoar za iskoriscene kapsule, moze da se popije 10ak kafa pre nego sto ima potrebe da se izbacuju kapsule, u DG mora da se vadi prethodna kapsula da bi se sledeca kafa spremila

-Automatsko odredjivanje kolicine vode za kafu, a moze i da se menja fabricka vrednost od 50ml za Espresso i 110ml za Lungo. To znaci da aparat sam odredjuje kolicinu vode za kafu i kada ispusti tu kolicinu prestaje automatski. Postoje i DG masine koje imaju ovu funkciju, video sam ih, ali nisam koristio.

-Kompaktnost, mnogo manje mesta zauzima

https://photos.app.goo.gl/CFhSf1Nb93G4ZXMf6

Za dekalcifikaciju cu uzeti sredstvo iz DM-a (osim ako neko ima da preporuci sredstvo bazirano na laktickoj?), nema matematike za original sredstvo, 800din bi me izaslo jedno ciscenje, na 2 godine koliko je garancija bih isplatio jos jedan ceo aparat kupujuci ga.
Gde taj aparat ima za 9k, ako nije tajna?
 
Ja sam uzeo na KP, ali je odmah nakon toga bio i na zvanicnom sajtu za 9500 sa besplatnom dostavom.

Edit:

I dalje na zvanicnom sajtu ima Inissia Ruby Red za 9500.
 
Je l čemu ovaj aparat za espreso što će da bude u Lidlu 4.1?
 
Nazad
Vrh Dno