Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Odlicna preporuka za tu Ness u Grckoj, taman idem za koji dan pa cu pogledati
 
Taj Bialeti sve svoje te loncice za espresso zove Mokka, ja imam onaj veliki crno beli,sare kao krava. Imam i ovaj mali , i oni sluze za pravljenje expressa. Inace kod ovih espresso loncica nema pene, ili je bude malo.
Ovi drugi za filter kafu oni imaju veci onaj donji sud, dok se u ovaj gornji stavi filter i kafa i onda prelije vrelom vodom, i kafa odlazi u taj donji sud.
Ja licno ne volim espresso iz ovih loncica jer nemaju penu.

Sama ta kafa i lonce se zove MOKA (ne samo kod bialetia), ne filter, ne espresso... i kad kupujes kafu u italiji za to lonce trazis kafu mlevenu za moku (maccinato per moka). tradicionalno talijani kuci piju moka kafu, kao sto se kod nas pije turska.
osim toga prva italijanska espresso kafa je napravljena pre moke...

http://www.coffee-machine.org/coffee-machine-and-espresso-machine-history/
http://drinks.seriouseats.com/2014/02/moka-pot-history-coffee-maker-italian-caffetiera.html

kafa je ozbiljnu expanziju dozivela u italiji posle prvog svetskog rata, jer italija nije imala kolonije gde se gaji kafa pa je to smatrano luksuzom. i danas neki zestoko tradicionalni italijani ne piju kafu jer smatraju da je to kapitalisticki izum, da bi se orobio italijanski narod :)
 
Hvala na informaciji [emoji4] ne znam zasto uz to lonce idu filteri? Mozda nema filter izmedju kafe i posude u kuji ulazi gotova kafa? Prvi put cujem da uz takvo lonce idu filteri.
 
Belgrade espresso expo 25 i 26 marta, ja bio ima sta da se vidi :-D
 
Dal je bilo nesto u vezi nespresso? Da li ce doci na nase trziste? Mislim ima dolce gusto a nema nespresso, ista firma
 
Nista o nespresso-u, bili su neki sto su promovisali baleti aparate za kafu, ali to je to. Ostali su promovisali esspresso kafr raznih proizvodjaca.
 
U cemu je fora, npr ovaj dolce gusto picolo i onaj oblo, npr.. Sta jedan moze drugi ne... ?
 
Ništa, razlika u veličini rezervoara i dizajnu.
 
uzmi najjeftiniji, ako bas moras :) koristio sam par, ovi skuplji su mozda brzi, ali je kafa ista
koliko znam ni jedan nema odvojenu pipu za mleko, tak oda uvek moras da kupujes skupe kapsule ako ces kapucino
 
Hocu da uzmem bilo koji samo me zanima u cemu je kvaka.. Nisam neki kafopija, nego cisto zbog devojke, a da ne fljusnem dve glave za nesto sto ce mozda da me smori za 2 meseca..
 
Gusto te uhvati na tome koliko koštaju dozeri. Kao jeftino ovako, a skuplje je nego kafa i normalan espresso aparat koji je inicijalno skuplji.
 
Gusto ima jednu prednost, tj. dve pardon: 1. praktičnost 2. konzistentnost
 
Imas tih sistema sa kapsulama tonu napolju. svi su jeftiniji, a vecina i bolji od DG... zasto kod nas ima samo dg i zasto su kapsule skuplje neg u civlizaciji... pa eto tako :) zato sto za DG uglavnom nema alternativnih kapsula, nego samo original
 
Imaš na ebayu kapsule za DG koje možeš da refiluješ.
 
Kupite polovan aparat sa mlinom za 150 evra i pravite kafu 5x bolju od tih sranja u kapsulama. Plus će vas kafa koštati 5-10 din.
 
A i to je isto g...ako izađe 5-10 din, samo sveže samleveno, a prežvakali smo to sve 100 puta. Ne želi svako da se cima sa mlinom i aparatom i to je to...
 
Pa ko nece da se cima, nek placa 600 dinara kutiju DG patrona :)
 
Šta je cimanje kupiti espresso u zrnu za 6-15 evra i napraviti 100-120 kafi?
 
Ja samo kazem da je taj espreso od 120 kafi za 15 evra trash isti kao i u tim kapsulama, staro sve u najboljem slucaju po bar pola godine, a već u startu je to nekvalitetno zrno, i kad gruneš u njega ladno mleko i kilo šećera što je ovde običaj isti đavo. Zna se koliko koštaju vrhunske kafe. 250gr kafe dobre kafe je recimo oko 8-10evra u EU, a od toga ima ako praviš single espresso od 8gr u najboljem slučaju 30 kafa. Ja koji pijem dupli, sa dozom oko 18gr imam nekih 13-14 kafa za te pare (oko 950 din), izadje me dakle 70 dinara kafa (pričam o vrhunskoj kafi u top 10 na svetu recimo po ocenama itd...)

E ajd usput ima super filmic o kafi pa koga ne mrzi jako je interesantno i skapiracete dosta o zaista vrhunskim svetskim kafama i koliko je truda potrebno da popijete tu jednu šoljicu

http://www.imdb.com/title/tt2609720/

Postoje dakle manje praktične i jeftinije varijante od dolce gusto, al osnovna je ta kafa. Preporučio sam više puta i evo opet, po mom mišljenju minimalni start za uživanje u zaista kvalitetnoj kafi:

1. KAFA - na par mesta u BG ima može na pm, ali cena je ta koja jeste oko 900 din 250gr, sveže pečena sa poreklom i sve po redu
2. MLIN - polovni recimo Mazzer mini, ili Jolly - 130evra + novi noževi najčešće trebaju 25evra
3. Aparat - Gaggia Classic do 150-160e polovan, dalje do 300evra nema ništa pametno, a da je malo. E61 mašine sa jednom grupom a da valjaju su od 350e na gore.

Sve jeftinije ima po mom mišljenju, i tu se ograđujem, suviše mana.
 
Čekaj od te najbolje kafe na svetu lakše bacaš blato ili bolje te radi ili šta?
Ja pijem kafu ili kratki espreso sa šećerom ili napravim kapućino na aparatu i meni je odlična, bolja nego u većini kafića. Radi me ujutro, proizvodnja blata je perfektna.
Dao sam 700 evra za Bosch full automatik, nisam popio 40 kafa u kafićima zadnje 3 godine.
 
Dal je bilo nesto u vezi nespresso? Da li ce doci na nase trziste? Mislim ima dolce gusto a nema nespresso, ista firma
Kasnim par meseci, ali ajde :) Ne znam koji su planovi za zvanične kanale, ali znam da par drugara koji koriste Nespresso sve nabavljaju preko... neki dovlače kafe iz Parndorfa kad odu tamo (autobuskim turama) u šoping; jedan drugar često putuje na relaciji Bg-Moskva pa dovlači odande (doneo i aparat, i aeroccino, i brdo kafe - u odvojenim turama)... poslednja opcija je kupovina preko KP i sličnih oglasa, malo je skuplje koliko sam ih shvatio nego u ovim "uradi sam" varijantama.
 
Hvala. To sve znam. Mislio sam nesto zvanicno kod nas kao dolce gusto


Poslato uz pomoc smart frizidera
 
Ništa još uvek za Nespresso. Žena i ja takođe se najviše snabdevamo u Beču. I još ako se isprate akcije, može baš dobro da se prođe. Često budu aparati na akciji, tj. dobije se brdo kapsula prilikom kupovine aparata.
A kafe su vrhunske.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
 
Čekaj od te najbolje kafe na svetu lakše bacaš blato ili bolje te radi ili šta?
Ja pijem kafu ili kratki espreso sa šećerom ili napravim kapućino na aparatu i meni je odlična, bolja nego u većini kafića. Radi me ujutro, proizvodnja blata je perfektna.
Dao sam 700 evra za Bosch full automatik, nisam popio 40 kafa u kafićima zadnje 3 godine.

Pazi ja nisam u svađi s tobom, ali nemam vremena da te edukujem u tom smislu. Već činjenica da imaš automatik, da je u espresu šećer govori o nekoj potpuno drugoj dimenziji od one o kojoj ja pričam. Termini, lakše bacam blato ili da li me kafa radi, nisu u mom spektru interesovanja uopšte kad je uživanje u kafi u pitanju. To je kao da porediš vino iz tetrapaka sa vinom porodične vinarije iz Italije koja 200 godina pravi svoje vino, zapravo gore je... Neke osnove su tu a ima toga mnogo, suviše za IT forum https://en.wikipedia.org/wiki/Third_wave_of_coffee
 
Na kafe aparatu mi se javljala "ventilate" greška. U servisu su zamenili protokometar i popravili ga. Aparat radi odlično sad, ali mi grejač za šolje deluje mnogo toplije nego ranije. Kolika je standardna temperatura tih grejača? Sad mogu da ga dodirnem ne duže od sekunde.
 

Gaggia baby je OK masina, ako je stvarno sve ocuvano kako covek kaze, nije losa kupovina (doduse mogao sam novu da uzmem za 70e, ali nisam imao gde da upakujem u auto). Uzmi u obzir da ako nisi entuzijasta, mlevenje i kuvanje 5 kafa na rucnom aparatu svaki dan, potraje i treba truda i vezbe da se dobiju dobri rezultati... mene je pocelo da mrzi, a zena je pocela gostima tursku da nudi, pa sam uzeo automatik :) portazi na KP ima 2 prodavca iz NS (jedan pise da je iz beceja), oni imaju velik izbor aparata, rucnih i automatika, pa mozes i isprobati kafe i aparate i videti sta ti odgovara...
 
Nazad
Vrh Dno