Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Bitna je T vode i baš zato što je AL dobar provodik toplote... Ako pot dugo stoji na ringli, dok se hladna voda zagreva, kafa u situ se pregreva/prepržava na suvo. Tada dobiješ gorču kafu.

Tako da termodinamika stoji, niko je ne osporava ali je razlog sipanja tople, ne proključale vode, da bi se skratilo vreme izloženosti kafe visokoj temperaturi iz okolnog metala.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Topla voda sipana u hladnu posudu preda deo svoje toplote posudi, situ, kafi. Posuda i voda u njoj moraju se zagrejati do temperature isparavanja vode, da bi para potisnula vodu kroz sito i kafu. Tako da možete kipuću vodu sipati u smrznutu posudu, kafa je ista.
Više znači krupnoća mlevenja i nazovi neko sabijanje kafe tapkanjem nego "ulazna" temperatura vode.
 
Poslednja izmena:
Tačno ali kad sipaš hladnu vodu brže se prenosi toplota kroz metal do kafe nego što se zagreva voda do tačke da para progura vodu kroz sito. I čitav proces duže traje nego kad sipaš vruću vodu. U tome je trik...



Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja idem sa prokljucalom vodom u pot,na full zagrejanu ringlu,kafa krece da izlazi posle pola minuta bukvalno,i skinem cim krene onako da "pljucka" pred kraj,tako nekako dobijem (za moj ukus) najbolju kafu. Juce sam recimo probao da dobro "utapkam" kafu u posudu,i dobio sam bas bas gorku kafu na kraju,i nekako zamućenu,tako da tapkanje mozda i nije za preporuku....

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Tačno, trik. Trik je u prividu kraćeg kuvanja, tj. kraćeg boravka posude na ringli. To je privid jer energija (toplota) potrebna za isparavanje vode u donjoj posudi je ista i nju svojom masom oduzimaju svi koji je okružuju (posuda, sito, kafa).

Čudna definicija da "hladna voda brže provodi toplotu do kafe" ;)
 
Poslednja izmena:
Ево послушао сам те. Сипао сам Росу воду из балона, на ужарену ринглу. Дуже је трајало и нема ништа пене, али зато је укус супер. Наравно ја пијем са пола кашике шећера и умутим топло млеко до пене.

У сваком случају, хвала и за ову варијанту. Имам још идеја око експериментисања.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Jedini problem koji sam ja imao je zavrtanje gornjeg dela kada se sipa vrela voda u donju posudu..:D Vrelo, ne moze da se lepo drzi, a sa krpom nezgrapno, tako da sam odustao od te metode i na kraju koristio hladnu vodu :p
 
Tačno, trik. Trik je u prividu kraćeg kuvanja, tj. kraćeg boravka posude na ringli. To je privid jer energija (toplota) potrebna za isparavanje vode u donjoj posudi je ista i nju svojom masom oduzimaju svi koji je okružuju (posuda, sito, kafa).

Čudna definicija da "hladna voda brže provodi toplotu do kafe" ;)
Pročitaj još jednom pažljivo šta sam pisao u prethodnih par postova.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Može i ovako: metal potopljen u hladnu vodu brže provodi toplotu nego onaj potopljen u vruću vodu.
To su tvoje reči?
 
Ja nikako da dobijem lepu kafu.
Dva puta sam probao, sa vodom iz bokala, i tu je proces trajao dugo, i u trenutku, kada je kafa trebala da krene, to je prskalo na sve strane.
Rezultat, malo kafe i mnogo je gorka.
Zatim sam probao sa vodom, zagrejanom, na 80 stepeni, i tu proces traje krace, ali kafa krece u pocetku lepo da izlazi, kao lava, a zatim krene da prska, kao da nema vise sta da istera, mada ostane jos pola vode ispod.
Rezultat, bolja kafa, ali i dalje losa, za moj ukus.
 
Poslednja izmena:
Po nekoj logici bi trebalo da skineš pot čim krene da pljucka. Zašto? Zato što u tom trenutku ide samo para od preko 100 stepeni koja sagori kafu. Zato je gorka.

Poenta je da prođe samo voda a ne para. Nema veze što ostane vode. I treba da ostane. Jer da ne ostane to bi značilo da je bila pregrejena i izašla u obliku pare.
 
Hmm, ali onda dobijem kafu, u kolicini malog espresa, a pise da je pot za dve kafe.
Mislio sam, da treba da prodje cela kolicina te vode, sto sam sipao, i da mi to bude kafa na kraju, u toj kolicini mislim.
 
Ne znam šta da ti kažem. Nisam neki stručnjak za moka pot ali znam da visoka temperatura vode, odnosno vodene pare pravi odvratno gorku kafu.
 
Mozda je zbog ploce, tj, ne pravim kafu na gasu, ne znam...
Kao sto kazes, losa kafa ispada, gorka, mutna...
 
Poslednja izmena:
Ako već nisi probao, podesi nižu T na ploči, nemoj maksimalnu.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Nisam, ali ne znam ,da li je do ploce, ili tako treba, ali, kada stavim npr. na srednju jacinu, ugreje plocu, pa iskljuci, i tako u krug, a mislim da onda ne dobijam dobru kafu.
Jedino kada stavim na max, onda je ploca non-stop usijana.

Edit:
Probao sam i na srednjoj temperaturi, ne ide, dugo traje, i jako je malo kafe izaslo, plus, jedna zanimljivost.
Ta voda koja ostane ispod, u stvari bude izmesana sa kafom, nije cista voda, kao da je vraca nazad.
 
Poslednja izmena:
Bez neke uvrede ali ovaj moka pot sto dele uz tu Lavazza kafu (imam ga i ja) je za decu, za igranje :) Uveren sam, prvo, da ne dihtuje dobro i samim tim pritisak koji pravi nije odgovarajuci sto za sobom povlaci sijaset drugih problema. Imam jos jedan stari moka pot, ali i na njemu je dihtovanje otislo. Najbolje da se proba sa originlnim Bialeti-jem, novim, pa da se vidi jel' problem u tehnici ili uredjaju :D

Ako me secanje sluzi, dok je radio dobro taj stari moka pot, pravio je kafu najpriblizniju filter kafi sa metalnim filterom...
 
Poslednja izmena:
Moguce, meni se isto cini, da to ne dihtuje kako treba.
Nema veze, bacio pare, idemo dalje...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Imam ja taj moka pot uz lavazzu sto ide. Moze odlicna kafa da se napravi, bitno je samo da nije ringla na max. Drzis otvoren pot i kad voda dodje malo manje od pola pota, ugasis ringlu. I onda ce polako izaci skoro do vrha. Ostane malo vode dole u rezervoaru al svakako dobijes za dve soljice. Jos ko voli sa toplim mlekom da pomesa, bude bas kremasta kafa. Naravno zavisi i od vrste kafe koju kuvas.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Mozda je zbog ploce, tj, ne pravim kafu na gasu, ne znam...
Kao sto kazes, losa kafa ispada, gorka, mutna...
Ne sme da bude mutna. Meni ispadne mutna jedino kad natapkam kafu u onom situ,tj kad je malo vise sabijem. Inace kad se sve odradi kako treba,kafa bude lepo bistra...

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
[emoji106]
b32c7c3da93f546dc7f9d81032034069.jpg


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Koju Lavazzu preporučujete da uzmem za espreso od ovih preprodavaca što prodaju na pijacama? Može i neka druga a ne Lavazza.
 
Ja sam bio uzeo onu tiera colombia i svidela mi se :)
 
Lavazza Crema e gusto i Qualita Rossa.
Prva je čokoladna, druga blago nakisela.
 
Etiopija bas lepa, ukusna odmerena.

Sluze je sa ovom kasicicom (regularnu tiarru sa obicnom) [emoji41]
ab882ee6a752478dcadfb2c42763fb80.jpg


Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Ekstra :D

Ova Hausbrandt Oro Casa je ocaj živi (bar na superautomatiku)...gorka u pm na svim mogućim setovanjima :D (tačno me podseća na onaj cappuccino kada ga naručim negde gde čuli za cappuccino nisu i još ga spreme od domaće Grand/Don kafe u zrnu :d)
 
stigla rucka sa nin-press filtrom sa Alija .. kvalitet rekao bih odlican, masivnija nego stock. problem je sto su poslali sa dva zamajca, a ne sa 3, kako sam narucio, tako da je neupotrebljiva za dedicu. iako je pitanje za Aliex temu, ako moze ovde neko da napise sta mogu da ocekujem od trgovca sada, a nisam potvrdio prijem posiljke, samo sam im napisao sta sam dobio?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Fotografiši i pošalji im šta si dobio. Ako te kuliraju, traži refund od Alija direktno. Mislim da je ovde neko tražio ručku za sa 2 uškice za Delonghi, pa možeš da prodaš.
 
Nazad
Vrh Dno