Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Slazem se da nije jednostavno :D Ali smatram da treba probati sve vrste pecenja i pronaci ono koje tebi odgovara. Ne zaboravi i da neke kafe prosto moras da przis tamnije, dok neke moras svetlije, a preporucivati nekome da trazi iskljucivo tamno przenje, pa jos ako odabere sortu kojoj taj nivo ne odgovara, ma nek svako nadje odgovore na svoja pitanja kroz eksperimente. Bar ovde moze da se eksperimentise bez problema (osim onih novcanih :D).
 
Mislim da si pogrešno shvatio. Ne postoje kafe koje moraju da se prže tamnije. To je samo stvar ukusa. Prženje je izuzetno komplikovan proces. Jedan od parametara u pečenju je “rate of rise” odnosno koliko se brzo diže temperatura. Moguće na primer dobiti istu boju zrna sa različitim trajanjem pečenja i dobiti potpuno različite arome i ukuse. Sporijim dizanjem temperature se razvijaju šećeri, dok se sa druge strane bržim dizanjem dobijaju citrusne i floralne arome. Naravno, parametri se razlikuju od kafe do kafe. Pitanje je samo kakav profil kafe želiš. Slađi ili citrusniji, i oba profila mogu biti iste boje. To je jedan od razloga zašto se skupo plaćaju obuke za pržioničare. Dobrom pržioničaru je dovoljno reći kako želiš da spremaš kafu i on će ti optimalno ispeći za tu pripremu. Zato sam rekao da se traži espresso pečenje. To ne znači da je to neka specijalna espresso kafa nego da je optimalno pečena za to. I uopšte ne mora da bude tamno pečena. Srednje pečena kafa isto može da bude savršena za espresso. Najčešće jeste.
 
Da, ali ne postoji espresso pecenje. To ja pokusavam da kazem, a to i pise u onom tekstu gore linkovanom u mom postu. Moze da postoji mlevenje za espresso, a kafa se przi neovisno od toga kako ce da se sprema.

EDIT:

Da budem precizniji, evo par videa koji to lepo objasnjavaju:







Ovaj poslednji video je direktniji..:wave:
 
Poslednja izmena:
Stvarno me mrzi da odgovaram na ovo. Lepo sam rekao da postoji prženje koje je optimalno za espresso a ne da postoji samo jedno espresso prženje i da je to samo tamno prženje koje se sija od ulja. Ti slobodno pravi espresso od blond roasta ako je to po tvom ukusu. Ne mogu da ulazim u besciljne rasprave oko individualnog ukusa.
 
Lol, pa ovi ljudi ti pricaju u postavljenim klipovima upravo suprotno. Ne postoji przenje optimalno za espresso. Od svih nivoa przenja se pravi espresso, eno ti u poslednjem klipu lik koji je vlasnik przionice ti to objasnjava odmah na pocetku. No kako god, veruj u sta zelis, samo bez veze je siriti svoja uverenja i predstavljati ih kao neki autoritet ;)
 
Pokušavam da ti objasnim da postoji nešto što bi bio mainstream ukus za espresso a ne jedini pravi. Naravno da može da se pravi od bilo kog prženja. Većina ljudi u Srbiji voli klasičan italijanski espresso koji podrazumeva tamno prženje. Stoga ih upućujem na nešto što bi bilo prihvatljivo većini. Neće svako sa zadovoljstvom popiti na primer Kenya Nieri kao espresso. Lepa je to kafa ali nije za svačiji ukus. Svi se uglavnom mršte na citruse u kafi. Neko mainstream rešenje je otprilike srednje do srednje tamno prženje koje će zadržati dominantne arome bez izražene kiselosti. Nema potrebe da me optužuješ za autoritarno mišljenje.

Lično, ne volim ni svetlo ni tamno prženje. Mislim da je svetlo prženje rezervisano za postupke sa sporijom ekstrakcijom. Tamno prženje mi teško pada na želudac ali mogu da ga popijem sa mlekom u bilo kojoj varijanti.
 
Poslednja izmena:
Vecina ljudi u Srbiji pije zagorelu Robustu od Grand i Don kafe :D Nemaju oni pojma sta je espresso ni koje vrste kafa postoje.

Klasican italijanski espresso i tamno przenje = kako da unistim zrno i kako da prikrijem sve imperfekcije loseg kvaliteta kafe od samog pocetka. Zato danas postoji treci talas, koji se orijentise bas na kvalitet.
 
Pojavila se na KP: ECM Technika II E61 mašina i Gaggia MDF mlin. Mlin je u užasnom stanju a mašina deluje pristojno za nešto što je napravljeno pre 20 godina. Ne ostavljam link zbog pravila. To će da ode jako brzo za ove pare. Naravno da bi trebalo otići lično da se pogleda mašina. Evo video kako izgleda mašina:

 
Poslednja izmena:
Pozdrav društvo, već dugo vremena pratim ovu temu i merkam koji aparat da uzmem?
Jedno vreme sam se palio na automatske aparate tipa Jura E80 ali sam od tih odustao.
Neka odluka koja je pala je Gaggia Classic Pro (vidim da ih ima po ceni od 350-390€)
Pitanje je koji mlin preporučujete i da li mogu isprva za početak koristiti neke (i koje)
mlevene kafe? Hvala
 
@mstevanic o toj temi pričamo poslednih mesec dana. Nova Gagia Classic bi trebalo da ima u Bago rs. Ne verujem da ćeš kupovati nov mlin. Kod Bago rs mlin Obel Junior je 250eur. Bolje kupi Mazzer Super Jolly za 160eur na KP ako imaš mesta u kuhinji. Ako nemaš mesta, naruči ručni mlin Hario Skerton Pro. Kolega sa foruma @neo geo je naručio skoro, pa može on da ti odgovori gde je poručivao. Već mlevene kafe izbegavati jer je užasno komplikovano podesiti dobru ekstrakciju. Samo ćeš se nervirati.
 
Poslednja izmena:
@xalexas
Baš sam tu u bago.rs i gledao i imaju Gaggiu Clasic Inox što je mislim isto kao i ovaj "Pro" sa KP?? Da li se radi o istom aparatu..mislim ovaj Inox iz Bago i Pro sa KP?? Mesta ću napraviti sad mi je tu baš DG pingvinčić, trenutni aparatić na kapsule koji još koristim ću u garažu a na njegovo mesto novi Gaggia.
 
Šurak mi dolazi početkom oktobra iz CH pa bih ga zamolio da mi donese onda neki mlin... :)
Vidim na galaxus sajtu da imaju i Hario Skerton ali ovaj nije Pro?
Ako imaš volje da baciš pogled ima ovde baš dosta mlinova u pretragu sam stavio od 9.3-200 CHF. Pa možda pazarim nešto drugo ako vidite da je ok? Hvala
 
Uzmi Lelit Fed ili Sage Dose control Pro. Ako možeš da odbiješ PDV za izvoz to ti je super cena.
Preporučujem ti Lelit Fred. U Mediamarktu košta 289chf. Ako stvarno košta 170chf uzmi obavezno. To je mali mlin. Ne zauzima mnogo mesta.
 
Poslednja izmena:
Da ok, gledam baš Lelit Fred od 178 CHF to je oko 165€ , a što se tiče povrata poreza it CH
tu ni na aparat od cca 1000 CHF ne bih uštedeo puno svega nekih 40-50 CHF.
 
To je zato što je Obel između ostalog white label proizvođač. Oni prave mlinove za druge brendove. Na primer La Pavoni. Znao sam još neke brendove za koje radi Obel ali sad ne mogu da se setim.
 
Kupi mlin svakako. Zašto ne uzmeš tamo i Gaggiu? 370chf, to ti je manje nego 350eur.
 
Da uzeo bih da možemo ići tamo... :( Ko zna kada će nas pustiti da možemo kolima u EU i CH?
 
Jeste dolazi mi šurak ali avionom, a ovaj aparatić nije baš mali za prtljag i zbog carine pride.
 
Kolegi sa posla su doneli AV receiver u ručnom prtljagu avionom iz DE. Prošlo bez ikakvih dažbina kod nas...
Znam, ima tu i drugih momenata, napr. ako taj ko donosi ima i svoj prtljag, itd..., al" eto, da se zna da ništa nije nemoguće :)
Pozdrav
 
Ma ok sve razumem, ali moj šurak nije baš tako neprimetna osoba a i ovaj "aparatić" nije baš tako mali za prošvercovati...
Kako god, poslao sam mail na bago.rs sa molbom da me obaveste kada im stigne pošto ga nemaju trenutno na stanju.
 
Zaobiđi. Kupi polovan Mazzer Super Jolly i uživaj. Žena će ti verovatno zapretiti razvodom kad ga uneseš u kuću :) Taj Graef je čisto bacanje para a košta koliko i polovan Mazzer. To nije mlin za Gaggiu. To je za jeftine kućne espresso aparate sa presurizovanim portafilterom.
 
Ok ,slušam i pratim, momci super ste i hvala puno na strpljenju, savetima i pomoći ...
Ništa onda ostajem na novom Lelit Fred da šurak to donese (čisto zbog žene i mesta u k'ujni)
A ovde uzimam Gaggiu osim ako sa šurakom ne vidim neku varijantu da uzme u CH aparat
i pošalje mi ga nekom bus linijom, pošto sam video da je Lasta već krenula sa turama... :)
 
Nista bez Mazzera. Ako mora manje zbog velicine, uzmi manji hoper na SJ ili skini hoper totalno ili uzmi Mini Mazzer. U obzir dolaze i druge marke, samo da bude iz klase - izdrzljivo. Sve ovo ostalo od plastike, 150W i sto nema ni pregradu na hoperu da mozes skinuti hoper sa kafom - zaobidji. Odmah ces gledati da prodas i kupis nesto bolje...

Ja bih pogledao onu Techniku sto je xalexas okacio da je video. Ozbiljna masina. Kasnije bi mozda pozeleo PID da joj ubacis, ali te E61 imaju dobar toplotni kapacitet tako da nije neophodno. Malo bi se mucio dok ne dobijes dobru kafu jer si bez iskustva, ali mucices se svakako :d Aparat je star ko Grcka, ali to nije neminovno lose. Cini mi se da je neko za sebe sredio i koristio, ali nije odoleo da kupi nesto novije...
 
Nazad
Vrh Dno